Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

hadi gözümüz aydın..

2-3 ay önce castrol konya dağıtıcısı yakında 5w-20 çıkacak demişti..

çıkmış anlaşılan

https://urun.n11.com/motor-yagi/castrol-magnatec-professional-5w-20-5-litre-P321751887

sıkı durun 189 tl

amazon.de fiyatı ile aynı

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

https://www.hepsiburada.com/liqui-moly-top-tec-4600-dexos2-5w30-motor-yagi-4lt-3763-p-HBV00000D50LH?magaza=FZRulman&utm_source=pc&utm_medium=cimri&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=2947&wt_pc=cimri.c.2947.pc

Bu ürün normalde Ford'un spesifikasyonları olan ACEA A5, B5 standartlarını karşılamıyor. 

Ancak üzerinde Ford WSS-M2C 917-A  şeklinde bir spesifikasyondan bahsediyor. 

Açıkcası şu an hepsiburada'daki fiyatı da oldukça uygun. 

--1 dakika sonra eklendi--

Bu ürün hakkında bir değerlendirme yapabilir miyiz?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

https://www.hepsiburada.com/liqui-moly-top-tec-4600-dexos2-5w30-motor-yagi-4lt-3763-p-HBV00000D50LH?magaza=FZRulman&utm_source=pc&utm_medium=cimri&utm_campaign=c&utm_content=c&utm_term=2947&wt_pc=cimri.c.2947.pc

Bu ürün normalde Ford'un spesifikasyonları olan ACEA A5, B5 standartlarını karşılamıyor. 

Ancak üzerinde Ford WSS-M2C 917-A  şeklinde bir spesifikasyondan bahsediyor. 

Açıkcası şu an hepsiburada'daki fiyatı da oldukça uygun. 

--1 dakika sonra eklendi--

Bu ürün hakkında bir değerlendirme yapabilir miyiz?

Direkt Ford'a uygun olanı da var

https://www.hepsiburada.com/liqui-moly-f-5w-30-5-lt-ford-motor-yagi-2326-pm-HB00000HYR3U

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Aynen bende geçen hafta bu ürünü ve aynı markanın karter temizleyicisini aldım. Temmuzda deneyecez bakalım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Bu yağda m2c 913c spesifikasyonuna uygun olduğundan bahsetmiş, benim paylaştığımda ise m2c 917c spesifikasyonuna uygun olduğundan bahsediyor.

İşin özü şu Yakup. Bizim arabalarımız partikül filtresine sahip arabalar. Ford’un kullanmamızı önerdiği yağlar ise partikül filtresine sahip olmayan araçlar için önerilen yağlar. 

Belki bin defa yazılmıştır, dpf li yağın uygun olmadığı, uygun yağın ACEA A5, B5 spesifikasyonunu sağlayan yağlar olduğu, ancak bu arabalarda dpf var. Ve bir çoğumuz da araçlarımızı şehir içi kısa mesafelerde kullanıyoruz. Hal böyle olunca partikül filtresinin tıkanmaması için yapılacak şey partikül filtresine uygun yağ kullanmak. 

Bir de 120 bin km bakımını serviste yaptırmıştım. Haliyle serviste a5, b5 standardını karşılayan castrol marka yağ koydular. O yağ varken bir kaç sefer ilk çalıştırmada ve soğıkta eksozdan dumanın sabit bir şekilde değil de, sanki seri bir şekilde pof pof geldiğini fark ettim. Ardından hemen bir kaç kez yüksek devirde kullandım ve o soruna rastlamadım bir daha. Sonrasında ise dpf li yağ kullandım ve bu şekilde bir sorunla ne kışın ne yazın karşılaştım. 

Şu durumda da aklım, mantığım ve kullanım tecrübem bana dpf li yağ kullanmanın daha mantıklı olduğunu söylüyor. 

Liqui Moly’de de bahsettiğim Ford wss m2c 917c spesifikasyonunu karşılayan dpf ye uygun bir yağ bulunca dikkatimi çekti. 

Mobil 1 esp kullanıcısıyım. Aralarında pek bir fiyat farkı da yok. Ancak liqui moly’nin karşıladığı spesifikasyon sebebiyle o yağı almayı düşünüyorum şu an için. 

Sonuç; liqui moly top tec 4600 5w30 yağ 2012 model Ford Focus’umun 1.6 tdci 115 HP lik psa grubunun üretmiş olduğu motoruna uygun değil. Ancak yine psa grubunun üretmiş olduğu psa gurubu araçlara ve yine psa grubunun üretmiş olduğu 1.6 litre hacimli dizel motorları kullanan Volvo marka araçlara uygun. 

İşte burada devreler yanıyor ve ford müşterileri fevkaladenin fevkinde ikilemde kalıyorlar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

41 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

İşte burada devreler yanıyor ve ford müşterileri fevkaladenin fevkinde ikilemde kalıyorlar. 

Niye bu kadar fantezi peşinde koştuğunu hiç anlayamadım.

İşini sağlama almak istiyorsan WSS-M2C-913D standartını karşılayan yağ kullan.

Bu var olan standartın DPF hastaları için geliştirilmiş hali.

Buyurun...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Sonuç; liqui moly top tec 4600 5w30 yağ 2012 model Ford Focus’umun 1.6 tdci 115 HP lik psa grubunun üretmiş olduğu motoruna uygun değil. Ancak yine psa grubunun üretmiş olduğu psa gurubu araçlara ve yine psa grubunun üretmiş olduğu 1.6 litre hacimli dizel motorları kullanan Volvo marka araçlara uygun. 

Ek olarak, Ford ve Volvo motorunu Ford montajlıyordu, PSA ar-ge'sini yaptı sadece ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Niye bu kadar fantezi peşinde koştuğunu hiç anlayamadım.

İşini sağlama almak istiyorsan WSS-M2C-913D standartını karşılayan yağ kullan.

Bu var olan standartın DPF hastaları için geliştirilmiş hali.

Buyurun...

Hocam Castrol’e karşı bir antipatim var. Sevemedim gitti. ?

wss-m2c-913d standardı ile wss-m2c-917c arasında nasıl bir fark var diye sorsam?..

Bir de, m2c-917c standardı, m2c-913d standardına göre daha gelişmiş bir standart değil midir? 

58 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Ek olarak, Ford ve Volvo motorunu Ford montajlıyordu, PSA ar-ge'sini yaptı sadece ? 

Doğrudur. Ancak Volvo’da (yetkili servis) 1.6 d2 de 0w30 öneriyor. 

Mobilin sitesinde ise d2 ye uygun yağ yok. Yani a5, b5 spesifikasyonunu sağlayan 5w30 yağı uygun görmüyor. 

Castrol’da ise Ford için önerdiği a5, b5 spesifikasyonunu sağlayan castrol magnatec professional 5w30 yağı öneriyor. 

92BD25F7-1B9C-4516-8FB1-D8B6EEA84A8D.png

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Hocam Castrol’e karşı bir antipatim var. Sevemedim gitti.

Oğlum kendine eş aramıyorsun ki altı üstü motora yağ, bunun sevgi ile ilişkisi ancak cüzdan düzeyinde olabilir.

9 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Bir de, m2c-917c standardı, m2c-913d standardına göre daha gelişmiş bir standart değil midir? 

Değil, pompa enjektör dizel motorlar için hazırlanmış ve aslında 5W-40.

913C ile D arasındaki farkı kesin bilmiyorum ama dizeller için bir iyileştirme yapıldığı kesin.

Bir de ACEA standartları çok geniş kapsamlı, yani A5/B5 yüzlerce motora uygun olabilir. 

Neyse canım, istediğini kullan.

Konu artık amacını aşıyor.

• Beğen 2
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Arkadaşlar aranızda yeniyim. Doğru yere yazmışımdır umarım. 1.5 tdci 120 hp manuel 2018 aracımın 15. 000 bakımını dün yetkili serviste yaptırdım. Eve geldigimde faturada 5-30 yağ konuldugunu gördüm. Kafama takıldı. Bekleyip 30.000 bakiminda 0-30 mu koydurmaliyim yoksa biran önce degistirmelimiyim? Simdiden tesekkür ederim

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 saat önce, Zafer Gökçe yazdı:

biran önce degistirmelimiyim?

0W-30 tedarik güçlükleri nedeniyle çok sayıda araca yetkili servislerce 5W-30 konuldu bugüne kadar. 

Anlamlı sorun yaratacak bir uygulama değil. Bu nedenle br sonraki yağ değişimine kadar beklemenizde bir sakınca yok. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Petrol ofisi maxima fm 5w30 ford için ürettiği Wss 913 d onaylı yağ var. Hem de tam sentetik olduğu belirtilmiş. Kullanan varmı? Yorumlayacak olan?

--23 dakika sonra eklendi--

Arkadaşlar yağ alacaklar için bilgi vereyim. 

Fully sentetik yazanlar yine de katkiliymis.

Piyasada ford spec. uygun onaylı olan bir tek motul %100 sentetik olduğu görülüyor. Motul econergi olan.

Diğerleri sentetik teknolojili diye kelime oyunları var. %100 değil yani. Ortalama %30 katkı karışım bulunuyormuş.

Liqui moly de öyle ama special tec f yağı forda tam uygun. (Tam sentetik değil) dpf uyumu vardır diye belirtilmiş.

Yüksel Nogay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

-mış, -muş, neye dayanarak bu kadar kesin bilgi verebiliyorsunuz?

Yağın katkısız olması gerekmez tam sentetik olması için.

Ayrıca yağın yeterli ve kaliteli olması için tam sentetik olması da gerekmez.

Yağ filminin daha dayanıklı olması, bozulmasının gecikmesi gibi kazanımlar için HER üretici yağına mutlaka katkı koyar. 

Katkılar yağın başarısına katkıda bulunur.

Afaki bilgilere itibar etmeyiniz, yağ teknik dökümanlarını inceleyiniz, standartları karşılayan yağı kullanabilirsiniz.

Yağ kullanıcı izlenimlerinin yol gösterici olamayacağı bir üründür. 

Nesnellikten uzak bireysel kanaatlerle de bir yere varılmaz. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.