Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

7 dakika önce, rıdvan can yazdı:

merhaba motul yağ hakkında kararsız kaldım bana yardımcı olur musunuz 2008 benzin otomatik focusum var motor yağı değiştireceğim şuan aracımda mobil super3000 var ama herkez motul yağları için birşeyler söylüyor sizler daha iyi bilirsiniz mutlaka kullanan olmuştur şatnameye uygunluk konusunda MOTUL 8100 Eco-nergy 5W-30 veyaMotul 8100 X-Clean FE 5w30 nasıl yağdır acaba yakıt tasarrufu vs söylentisi falan var kullanan oldumu tşk ederim.

İlk mesajdaki şartnameyi sağlaması yeterlidir.

Ayrıca: https://www.focusclubtr.com/search/?q=motul

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhaba üstadlar. Araç 2010 focus 1.6 benzin lpg li. Aracın kullanma klavuzuna göre standart yağın 5-30 WSS-M2C913-C olması gerekiyor. Bende yorumlara bakarak **Liqui Moly Special F Eco 5W20 Ford Motor Yağı 5Lt 3841** yağını almak istiyorum lakin bu  5 30 değil 5 20. Farkedermi sıkıntı olur mu kullansam?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 dakika önce, Mehmet Fatih Genç yazdı:

Merhaba üstadlar. Araç 2010 focus 1.6 benzin lpg li. Aracın kullanma klavuzuna göre standart yağın 5-30 WSS-M2C913-C olması gerekiyor. Bende yorumlara bakarak **Liqui Moly Special F Eco 5W20 Ford Motor Yağı 5Lt 3841** yağını almak istiyorum lakin bu  5 30 değil 5 20. Farkedermi sıkıntı olur mu kullansam?

Motor üreticisinin tavsiyesine uymanızı öneriyoruz forum olarak. Sıkıntı olur mu? Fark eder mi? Bakınız: Aynı kılavuz ve Ford buna ne diyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
Bir saat önce, Mehmet Fatih Genç yazdı:

Peki foruma bağlı kalıyorum teşekkürler 

--18 dakika sonra eklendi--

Peki 4 litre mi 5 litremi almak gerek

Yağ filtresi de değişecekse 4.1L gerekli diyor marka.

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hadi olaya farklı bir boyut kazandıralım. 

Gözümüz gibi sevdiğimiz araçlarımızın yağ değişimlerini zamanında yaptırıyoruz.

En iyi yağın hangisi olduğunu, dizel partikül filtreli olan araçlarımıza, partikül filtresi olan araçlara uygun olmayan yağın uygun olduğunu (:dontknow:) belki bine yakın kez yazmış çizmişizdir. Evet, kafa karıştırıcı. Ama Ford partikül filtresine güveniyor demek ki. Aslanım Ford. Biraz Türk kafasıyla karar vermişler gibi ama neyse. ?

Yağ problemini bir şekilde çözdüğümüzü var sayıyorum. 

Liqui Moly markasının engine flush ve ceratec ürünleri var. 

Benim anladığım kadarıyla Engine Flush yağ değişiminden önce motora konularak, bir süre motorun çalıştırılması neticesinde motorun çeşitli yerlerinden ve kartelden katranlaşmış, çamurlaşmış yağları çözüp motordan atılmasını ve yeni konulacak yağın bu katranlaşmış ve çamurlaşmış yağ bulaşığıyla karışmasının önüne geçmek için kullanılan bir ürün. 

Ceratec ise yeni yağ konulduğunda yeni yağın üzerine eklenmek suretiyle uygulanan bir nevi seramik bir kaplama. Motor parçaları içerisinde uzunca bir süre kalıcı bir kaplama oluşturup motordaki sürtünmeyi azaltmayı hedefleyen bir ürün. 

150 bin km yapmış dizel bir motorun yağ ısınıncaya kadar olan sesini azaltmak, ömrünü uzatmak için bu türden ürünler kullanılmasının faydası olabilir mi?

Ya da henüz hayatının baharında olan bir motorun bu ürünleri kullanması, motorun geleceğe daha sağlıklı ulaşmasını sağlar mı?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

46 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

engine flush

ne kadar faydası olur bilmiyorum ama zararı olmaz bence.

47 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

ceratec

liqui moly yağına katkı tavsiye eden tek marka sanırım, ben olsam kullanmam.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

bu türden ürünler kullanılmasının faydası olabilir mi?

Piyasa, bakımı daha iyi yapıp ömür ve performans kazandırmak isteyen -bir yerde biraz takıntılı- kullanıcıları avlamaya çalışan ürünlerle dolu, her marka kendi ürününü öne çıkaracak bazı avantajlar sunmaya çalışıyor.

İnanın bana hiçbirinin sözü edildiği düzeyde pratik bir faydası olmayacaktır. 

İki faydası olur: 1. Psikolojik olarak bir nebze rahatlayabilirsiniz, 2. Firma kazancına katkınız olmuş olur.

Bakım aralıklarını dikkate alıp standartı karşılayan yağı kullanmak yeter de artar.

Zararı olur mu?

Bence ona da hayır.

Çok çok "pahalı oyuncaklarım var" der geçersiniz.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Cem Boneval yazdı:

İnanın bana hiçbirinin sözü edildiği düzeyde pratik bir faydası olmayacaktır. 

Ben de sıklıkla bu şekilde düşünüyorum.

Ancak ara ara 150 bin km dir bana çok şükür hiç bir sıkıntı çıkartmayan aracıma sanki daha iyi bakmam gerekiyormuş gibi hissediyorum. Bir nevi vefa göstermek istiyorum sanki. 

3 saat önce, Ozan Kar yazdı:

liqui moly yağına katkı tavsiye eden tek marka sanırım, ben olsam kullanmam.

Bu fiyatlarla ben de kullanmam zaten.

Aynı spesifikasyon değerlerini barındıran ve benim güvenerek kullandığım Mobil (4 litre) ile Liqui Moly (5 Litre) arasında 100 TL fark var. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Müsaadenizle ortamı biraz da ben bulandırayım ?

Mobil 1 ESP neden Ford standartına uygun değil? 100 santigrat derecedeki viskozitesi, Ford onaylı yağlara göre %20 fazla olduğu için mi?

cSt @ 100ºC

Mobil Super 3000 X1 5w-30

9,8

Mobil 1 ESP 5w-30 5w-30

11,8

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, suat coşkun yazdı:

Hangi kargoyla gönderdiler, PTT Kargo mu? Paketleme nasıldı, sızma var mı? Teslim aldığınız yağın üretim tarihi nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.