Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

10000 bakımı için sipariş ettiğim WSS M2C 913 C (resim1) spesifikasyonlu yağ yerine ilgili mağaza WSS M2C 913 D (resim2) spesifikasyonlu yağ göndermiş. Motul Türkiye sitesinde ise ilgili yağın teknik veri sayfasında "D" özellikli yağın diğer "A,B,C" özellikli yağların değerlerini karşıladığı yazıyor(Google Translate sağolsun☺️). Ayrıca yine aynı sitede WSS M2C 913 D yağ Ford için özel üretimdir gibi "Spesific" (resim3) olarak belirtilmiş.

Araç kitapçığında WSS M2C 913 B/C değerlerini karşılayan yağ kullanılması tavsiye ediliyor. Sinek küçüktür ama mide bulandırır misali, içimde bir şüphe doğdu. Sonuçta WSS M2C 913 D Ford'un istediği spesifikasyonla örtüşmeyen bir yağ. Acaba bu "WSS M2C 913 D" yeni çıkmış veya güncellenmiş özellikte bir yağ mıdır. Değişim talep etmeden kullansam bir sıkıntı doğurur mu, sizlere bir sormak istedim. Şimdiden teşekkürler.

Resim1.jpg

Resim2.jpg

Resim3.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet bugün biraz araştırma imkanım oldu, D özellikli yağların hemen her kaynakta geriye dönük olarak B ve C için de kullanılabilir olduğu yazıyor. Ayrıca birkaç yerde de dizel, benzin, lpg motorlar için kullanabileceği belirtilmiş. Bundan ötürü değişime gerek olmadığı kanısına vardım. Hatta Motul özelinde hem C hem de D özellikli yağların teknik verilerini de karşılaştırdım her ikisi arasında kayda değer bir fark olmadığını görünce içim daha da rahatladı.

Ahmet Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Ahmet Kara yazdı:

Evet bugün biraz araştırma imkanım oldu, D özellikli yağların hemen her kaynakta geriye dönük olarak B ve C için de kullanılabilir olduğu yazıyor. Ayrıca birkaç yerde de dizel, benzin, lpg motorlar için kullanabileceği belirtilmiş. Bundan ötürü değişime gerek olmadığı kanısına vardım. Hatta Motul özelinde hem C hem de D özellikli yağların teknik verilerini de karşılaştırdım her ikisi arasında kayda değer bir fark olmadığını görünce içim daha da rahatladı.

Motul yağların handikapı diğer yağlara göre daha az ömre sahip olmaları. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 saat önce, Servet Ö. yazdı:

Motul yağların handikapı diğer yağlara göre daha az ömre sahip olmaları. 

Zaten 10. 000 km yi ortalama 2 yılda yapıyorum. Süre noktasında bir sıkıntı olmaz. Bir de diğer yağlardan bariz derecede ömür uzunluğu farkı olacağını da çok düşünmüyorum açıkçası.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13.11.2018 - 20:22 tarihinde, Ahmet Kara yazdı:

10000 bakımı için sipariş ettiğim WSS M2C 913 C (resim1) spesifikasyonlu yağ yerine ilgili mağaza WSS M2C 913 D (resim2) spesifikasyonlu yağ göndermiş. Motul Türkiye sitesinde ise ilgili yağın teknik veri sayfasında "D" özellikli yağın diğer "A,B,C" özellikli yağların değerlerini karşıladığı yazıyor(Google Translate sağolsun☺️). Ayrıca yine aynı sitede WSS M2C 913 D yağ Ford için özel üretimdir gibi "Spesific" (resim3) olarak belirtilmiş.

Araç kitapçığında WSS M2C 913 B/C değerlerini karşılayan yağ kullanılması tavsiye ediliyor. Sinek küçüktür ama mide bulandırır misali, içimde bir şüphe doğdu. Sonuçta WSS M2C 913 D Ford'un istediği spesifikasyonla örtüşmeyen bir yağ. Acaba bu "WSS M2C 913 D" yeni çıkmış veya güncellenmiş özellikte bir yağ mıdır. Değişim talep etmeden kullansam bir sıkıntı doğurur mu, sizlere bir sormak istedim. Şimdiden teşekkürler.

Resim1.jpg

Resim2.jpg

Resim3.jpg

Diğer başlığa o kadar da yazdım . adam ford spec li yağ resmi koyuyor ama gönderdiği o yağ değil. Sorarsan o da yağ bu da yağ kafasında . D C yi karşılıyor mu bilemem ama ben alırsam fordun yazdığını almak isterim. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir yanlış anlaşılma olmasın sipariş sayfasında resim1 vardı bana gelen resim2. İlk başta bende değişim yapmayı düşündüm ancak biraz araştırınca D' nin C' yi karşıladığını öğrendiğimde değişime gerek duymadım.

Satıcı açısından bakılınca muhtemelen sizin gibi düşünmüştür("o da yağ bu da yağ").

Bence de farkında olmadan yanlışlıkla doğruyu bulmak gibi bir durum olmuş.

Ahmet Kara tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, H. Cenk yazdı:

Diğer başlığa o kadar da yazdım . adam ford spec li yağ resmi koyuyor ama gönderdiği o yağ değil. Sorarsan o da yağ bu da yağ kafasında . D C yi karşılıyor mu bilemem ama ben alırsam fordun yazdığını almak isterim. 

youtubeda birisi specific serisinin motulun en baz modeli olduğunu, sadece ilgili markanın spesifikasyonlarını karşılayacak seviyede olduğunu, diğer serilerin* daha iyi yağlar olduğunu söyledi. ne kadar doğru araştırmadım.

*:marka spesifikasyonlarını karşılayan.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

45 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

ne kadar doğru araştırmadım

Tam tersi geçerli. 

Farklı standartları aynı anda karşılaması gereken yağlar her şeyi yeterli yapar özellikte, buna karşılık motora özgü yağ ise o motor için görevini çok iyi ya da tam gerektiği gibi yapar niteliktedir.

Dezavantajı sadece marka/modele özgü olması ve göreceli pahalı satılabiliyor olması. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Böyle iddialı bir cümleyi hangi kanıtlara dayandırıyoruz?

Ve az ömürden kasıt nedir?

Daha önceden okuduğum kullanıcı yorumlarının yanı sıra ampirik yöntemle kendim gözlemlediğim 10 yağ değişimi diyebiliriz. Yağ 10bin km yi bulmadan koyulaşıp rengi değişiyor. Aynı şartlar altındaki arabama tekrar castrol magnatec gibi yağlar kulandığımda deformasyon daha geç ortaya çıkıyor. Tabi oturup labaratuar testi yapacak değilim ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende yarın inşallah 1.6 TDCİ 115 ps Focus 3 aracıma Castrol Magnatec STOP-START 5W-30 A5 4Litre koyduracagim Ford'un istediği kodu karşılıyor anladığım kadarı ile değişim aralığı nedir onu bilemedim ama 10.000 mı 15.000 mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Ahmet Tokmak yazdı:

Bende yarın inşallah 1.6 TDCİ 115 ps Focus 3 aracıma Castrol Magnatec STOP-START 5W-30 A5 4Litre koyduracagim Ford'un istediği kodu karşılıyor anladığım kadarı ile değişim aralığı nedir onu bilemedim ama 10.000 mı 15.000 mı ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Yakup hocam çok teşekkür ederim link için ? konularda bazı yağlar daha az km dayanıyor gibi bir şeyler okudum da o yüzden sormak istedim Castrol 15000 gider mi servis belki başka farklı yağ koyuyordur diye hayırlı akşamlar dilerim 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Ahmet Tokmak yazdı:

Yakup hocam çok teşekkür ederim link için ? konularda bazı yağlar daha az km dayanıyor gibi bir şeyler okudum da o yüzden sormak istedim Castrol 15000 gider mi servis belki başka farklı yağ koyuyordur diye hayırlı akşamlar dilerim 

Sürekli yüksek performanslı sürmezseniz dayanır. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.