Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

13 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Nasıl anladığı ayrı bir konu ama fabrika çıkışı malzemeler, yağ da bunların arasında, standarda uyan en iyisi değil en uygun temin edileni oluyor. 

Ford Castrol ile cazip bir işbirliği anlaşması yapıyor ve bunu kullanıyor, eskiden Mobil'di mesela. Yani her zaman maliyet öncelikli çalışılıyor.

Lastikler için de aynı şey geçerli, bir bakıyorsunuz Michelin, bir bakmışsınız Hankook. İyi teklif veren işi kapıyor. Castrol elbette iyi bir seçim, ama olmazsa olmaz asla değil. 

Aynen dediğiniz gibi hocam. Fordun onerdigi yagin yerine daha pahalisinin pesine dusmek gibi bu durum. Yeterliyse devam. Zaten belli basli secenekler var. Yalniz esp siparis etmiştim. Basima bela ettim resmen. Iade edecegim ama kargoda akmis biraz. Bakacağız artik bir caresine. Filtre grubunu sorunsuz teslim aldim. Ancak sivi birseyler almamak lazim demek ki:yazyaz:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Evet yine ben bakım yapasaya kadar herhalde nerede adı bilinmedik yağ varsa bulacağım hyundai yağın ford standardı taşımadığını @Cem Boneval hocamdan öğrendikten sonra biraz araştırma yaptım ve https://urun.gittigidiyor.com/urun/aciklamasi/343146335 ile karşılaştım ford onaylı gözüküyor ve motul a göre daha hesaplı yağları tanımadığım için sizden bir görüş daha isteyeceğim bu yağ yada motul arasınsa bir fark olur mu ikisinden birini alıp bakım yaptıracağım artık 1000km kaldı bakıma.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Arkadaşlar Selamlar,

Kusura bakmayın konuda sayfalarca yorumlar var ve okudum ama herkes bir şey söylemiş bilgi kalabalığı olmuş gibi.

Sormak istediğim bir soru var, aracım 2013 focus 1.6 ti-vct 125ps aracı aldığımda mobil yağ ile bakımı yapılmış daha önce ben 2bin km sonra bakım yaptırdım motocraft yağ orjinali dedikleri için aynı zamanda lpg de taktırdım tabi. fakat sanki mobil yağ daha sessiz mi çalışıyordu bilmiyorum arabaya alışmamdan kaynaklı piskolojik olabilir . Şu anda bakım yaptıracağım ve yorumlardan bir yola çıkamadığım için sizlerin değerli tecrübe ve fikirlerini almak istedim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herkes kendi kullandığı veya ustasının tavsiyesine güvenebilir, kendisi memnun kaldığı için farklı bir şeye geçmek lades gibi gelebilir ancak farklı kullanmadan da iyisi kötüsü pek anlaşılmaz. Ben uzun zamandır Mobil alırdım, bir defa serviste kullanılan Opet FMY'de kullandım(sesli çalışıyor) ancak en son geçtiğim Motul ile şuan çok memnunum. Gazı çektikten sonra cutoff durumunda bile daha rahat akıp gidiyor, ilk çalıştırma sesliliği azaldı. Yapılan test ve analiz videolarını izlediğimde de kalite farkı görülüyor. Mobil ve castrol fiyatlarına yakın olarak bence çok iyi bir yağ. Aynı şekilde yakalanırsa Liqui Moil de alınabilir. Bu yağlar gerçek tam sentetik yağlar. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

29 dakika önce, Haydar Kaya yazdı:

Arkadaşlar Selamlar,

Kusura bakmayın konuda sayfalarca yorumlar var ve okudum ama herkes bir şey söylemiş bilgi kalabalığı olmuş gibi.

Sormak istediğim bir soru var, aracım 2013 focus 1.6 ti-vct 125ps aracı aldığımda mobil yağ ile bakımı yapılmış daha önce ben 2bin km sonra bakım yaptırdım motocraft yağ orjinali dedikleri için aynı zamanda lpg de taktırdım tabi. fakat sanki mobil yağ daha sessiz mi çalışıyordu bilmiyorum arabaya alışmamdan kaynaklı piskolojik olabilir . Şu anda bakım yaptıracağım ve yorumlardan bir yola çıkamadığım için sizlerin değerli tecrübe ve fikirlerini almak istedim. 

Genelde cevap veren kişiler de belli ve cevaplar hep aynı ? Okumuşsunuzdur o halde. İyi günlerde kullanın.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 dakika önce, Yakup Çağatay yazdı:

Genelde cevap veren kişiler de belli ve cevaplar hep aynı ? Okumuşsunuzdur o halde. İyi günlerde kullanın.

okudum fakat sorduğum soru okuduklarımdan farklı .

--2 dakika sonra eklendi--
29 dakika önce, Ozan Altundal yazdı:

Herkes kendi kullandığı veya ustasının tavsiyesine güvenebilir, kendisi memnun kaldığı için farklı bir şeye geçmek lades gibi gelebilir ancak farklı kullanmadan da iyisi kötüsü pek anlaşılmaz. Ben uzun zamandır Mobil alırdım, bir defa serviste kullanılan Opet FMY'de kullandım(sesli çalışıyor) ancak en son geçtiğim Motul ile şuan çok memnunum. Gazı çektikten sonra cutoff durumunda bile daha rahat akıp gidiyor, ilk çalıştırma sesliliği azaldı. Yapılan test ve analiz videolarını izlediğimde de kalite farkı görülüyor. Mobil ve castrol fiyatlarına yakın olarak bence çok iyi bir yağ. Aynı şekilde yakalanırsa Liqui Moil de alınabilir. Bu yağlar gerçek tam sentetik yağlar. 

dizel araçta fark ediyorsa benzinde de fark eder mi ? birde motul yağ 4 lt motocraft yağ 4,73 lt motul aldğım zaman 1 lt daha mı almam gerekiyor?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Haydar Kaya yazdı:

okudum fakat sorduğum soru okuduklarımdan farklı .

dizel araçta fark ediyorsa benzinde de fark eder mi ? birde motul yağ 4 lt motocraft yağ 4,73 lt motul aldğım zaman 1 lt daha mı almam gerekiyor?

5lt lik versiyon da var. Focus için 3.8 lt gibi yettiği için benim ihtiyacım olmuyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Cem Boneval yazdı:

Soru farklı değil ve verilecek cevap belli:

Ford tarafındsn belirlenen standartları karşılayan dilediğiniz yağı kullanın.

Gerisi hüsnü kuruntudur. 

hocam anladığım şey yağ farkından dolayı motorda herhangi bir çalışma farklılığına dayalı ses artışı veya azalması olmadığını söylüyorsunuz.

3 dakika önce, Ozan Altundal yazdı:

5lt lik versiyon da var. Focus için 3.8 lt gibi yettiği için benim ihtiyacım olmuyor. 

anlaşılmayan noktalardan birisi mesela benim aracıma motocraft 4.73 lt yağın hepsini koydular, sende 3.8 lt yetiyor dedin dostun ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 dakika önce, Haydar Kaya yazdı:

hocam anladığım şey yağ farkından dolayı motorda herhangi bir çalışma farklılığına dayalı ses artışı veya azalması olmadığını söylüyorsunuz.

anlaşılmayan noktalardan birisi mesela benim aracıma motocraft 4.73 lt yağın hepsini koydular, sende 3.8 lt yetiyor dedin dostun ?

dizel-benzin farkı olabilir. Benim 1.6 tdci. Yağ filtresini taktıktan sonra da takip ettik çubuğu. 4 lt yağdan 200 cc arttı 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

23.11.2012 - 17:38 tarihinde, Kubilay Yıldırımbayazıt yazdı:

castrol magnatec 5w 30 a1 bence en uygun yağ bu kendi aracım için konuşuyorum. serviste mobil Mobil Super 3000 X1 Formula FE 5W-30 kullanıyorlar. castrol daha sarsıntısız motorun daha rahat çalıştığını hissedebiliyorsunuz

23.11.2012 - 17:42 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

iki farklı marka ama aynı özellikte yağ arasındaki çalışma farkını hissedebileceğimi hiç zannetmiyorum.

Eski yağ ile yeni yağ arasındaki farkı algılamak mümkün bununla beraber...

bu konuda birazcık araştırma yapayım dedim... malum video paylaşım sitesi youtube'a karşılaştırma videosu çekip koyanlar var 5000 kullandıktan sonra titreşim ve sesi cihaz ile ölçmüş vatandaşlar eğer yanlış hatırlamıyorsam castrol en iyi değildi ? bakılabilir 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

https://m.n11.com/liqui-moly-special-f-eco-5w20-ford-motor-yagi-5lt-3841-P253580569?cid=604001&gclid=CjwKCAjw_47YBRBxEiwAYuKdw_COCsCCEqV4VYcyaMfxRbmvA_kxyyn4owFYo2B-86Mi3C8RVFv5MBoCGRQQAvD_BwE&gclsrc=aw.ds

Önceki bakımımda motül kullandım bi şikayetim olmadı. Şimdi de bunu alıp denemek istedim. Siparişi verdim bakalım nasıl deneyip görücez.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.