Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

25 dakika önce, Erhan Erten yazdı:

şuan sanayi ?

Hacım sanayide ne kadarmış?

--5 dakika sonra eklendi--
36 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Aracı aldıktan sonra ilk bakımda bu yağın aynısını kullandım, belki psikolojiktir bilemiyorum ama motor sesi çoğaldı gibi sanki. Hani alternatif uygun fiyatlı ikinci öneriniz nedir?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6 saat önce, Ömer Er yazdı:

Hacım sanayide ne kadarmış?

--5 dakika sonra eklendi--

Aracı aldıktan sonra ilk bakımda bu yağın aynısını kullandım, belki psikolojiktir bilemiyorum ama motor sesi çoğaldı gibi sanki. Hani alternatif uygun fiyatlı ikinci öneriniz nedir?

3B4A2926-E65E-44BC-A601-0F4C99826AFF.jpeg

--0 dakika sonra eklendi--

Erhan Erten tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Lubco 5W 30 Full Sentetik 4 Lt (Ford/ Opel Onaylı) yerli malı ve ucuz kullanan oldumu

Karşıladığı Sınıf ve Standartlar 

- API SM/CF 
- ILSAC GF-3 
- MB 229.3 
- VW 502.00 
- MAN 3277 
*Yukarıdaki performans seviyelerini karşılayan katıklar ile hazırlanmıştır. 

https://www.hepsiburada.com/lubco-5w-30-full-sentetik-4-lt-ford-opel-onayli-p-HBV000003RL7K

Sabri Canbaz tarafından düzenlendi
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

10 saat önce, Sabri Canbaz yazdı:

Karşıladığı Sınıf ve Standartlar 

Bunların arasında Ford'a uygun bir standart yok. 

Şöyle bir baktım da menşei ile ilgili pek bilgi de yok. 

Senede bir değiştiriyorsunuz 30-40 TL tasarruf için bence maceraya da gerek yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yağ değişim aralığını 15 bin de bir değilde 7500 de bir yapsak ama bu yağ değişimi sırasında sadece yağı değiştirsek, yani yağ filtresini falan değiştirmesek ne olur?

Neden soruyorum?

Yağı kendim değiştirebileceğimi düşünüyorum. Bakım aralığını da uzatmayacağımız için filtre değiştirmemenin de bir zararı olmayacağı kanaatindeyim. Motor ömrünü uzatmak, daha sağlıklı bir motor, belki de psikolojik olarak rahatlamak için bunu düşünmüş ve yapmak istiyor olabilirim. 

Hepsiburada.com'da ford focus tdci için uygun Mobil markalı yağ 80 TL.

Mobil Super FE 5W/30 yağ. 

https://www.hepsiburada.com/mobil-super-fe-5w-30-benzin-ve-dizel-motor-yagi-4-litre-uretim-yili-2017-p-OTM652072

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

belki de psikolojik olarak rahatlamak için bunu düşünmüş ve yapmak istiyor olabilirim. 

Bence de.

Ama ben olsam 10.000'de filtre ile birlikte değişirdim. 

Lift, kanal, karterden emme?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 dakika önce, Cem Boneval yazdı:

Bence de.

Ama ben olsam 10.000'de filtre ile birlikte değişirdim. 

Lift, kanal, karterden emme?

Kanal var. 

Karterden emme değil de tapadan boşaltarak yaparım diye düşünmüştüm. 

Yapabilir miyim bilemiyorum ama yapabilirsem muazzam keyif alacağımı düşünüyorum. 

Esasında mazot filtresi dışında bakımda yapamayacak hiç bir şey yok. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Herkese merhaba aracımın bakımı gelmek üzere forumda araştırdığım kadarıyla 5w20 yağ alıp bakımı yaptıracağım. Piyasada FMY MOTUL ağırlıkta PO SHELL gibi petrollerinde ürünleri varmış herhalde ama bakamadım daha sorum şu hyundai yağ denk geldi fiyatıda diğerlerine göre bedava sayılır daha önce kullanan varmı güvenebilir miyim? Linki burada https://urun.gittigidiyor.com/otomobil-motor-aksesuar/motor-yagi-benzinli-ultra-efficiency-5w20-sn-4l-hyundaixteer-1041001-335183030?pkw=&pmt=&sc_gcsp=gg&ggmktg=PaidSearch*PLA*232252887*22324021167*58375872927*{type}*335183030*pla-372841436860&gclid=EAIaIQobChMIwL76w8Kc2gIVyWwbCh1BOwrhEAkYBiABEgKwm_D_BwE&gclsrc=aw.ds&mpch=ads&scxid=14489-145818-2357-0

Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

7 saat önce, Mahmut Karadağ yazdı:

Yardımcı olursanız sevinirim

1.0 EB motorlarda kullanılan yağ ıldukça "ince" ve bu nedenle iyi kalitede olmasına ben özen gösterirdim. 

İlandaki yağı bilmiyorum ama Ford'un şart koştuğu WSS-M2C948-B standartını karşıladığına dair hiç bir veriye ulaşamadım. 

Ben kullanmazdım. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

21.03.2018 - 09:50 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

Bunların arasında Ford'a uygun bir standart yok. 

Şöyle bir baktım da menşei ile ilgili pek bilgi de yok. 

Senede bir değiştiriyorsunuz 30-40 TL tasarruf için bence maceraya da gerek yok. 

1 aydır motul 8100 eco-nergy alacağım diye düşünürken sanayiden elimde motocraft 5w-30 4.73lt tam sentetik ile çıktım. memnunum :)

maceraya yağ arayışı ile değil aracımla çıkacağım inşallah.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Selamlar arkadaslar.

2012 focus 115 hp aracimi gecen gun aldim. Hemen bakima sokmam gerekiyor. Filtreler tamam. Yag konusunda herkes farkli farkli yag kullanıyor. Net bir cevap alamadım. 

Mobil1 esp formula kullanmistim 2 farkli aracta. Memnun kaldığımı söyleyebilirim. Yine ondan aldim. Acaba bir sorun teskil eder mi? 

Mobilin sitesinden sorgulattigimda daha eski olan x3000 yag öneriyor. Oysa dpfli araclar icin esp formula daha uygun. Kafam karisti dogrusu. 

Spesifikasyonlar ise soyle:

Spesifikasyonlar ve Onaylar
Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki onay ve spesifikasyonları karşılar veya geçer: BMW Longlife 04 MB-Approval 229.31 MB-Approval 229.51 Volkswagen (Benzinli / Dizel) 504 00 / 507 00 Porsche C30 Chrysler MS-11106 Peugeot Citroen Araçları B71 2290 B71 2297 AVTOVAZ LADA cars 

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 aşağıdaki imalatçı onaylarına sahiptir: 
ACEA C2, C3
API (Motor Test Gereksinimlerini Karşılar) SM / SN
JASO DL-1
AAE (STO 003) Group B6 

Mobil 1 ESP Formula 5W-30 ExxonMobil tarafından aşağıdaki şartları talep eden uygulamalarda kullanımı tavsiye edilir. 
API CF Volkswagen (Benzin) 502 00 / 503 00 / 503 01 Volkswagen (Dizel) 505 01 / 505 00 / 506 00 / 506 01 Longlife Service'i olmayan ve 1999-2003 arasında DPF'si olmayan Birim-Enjektör / Pump-Duse ve 2006 yılı öncesindeki modeller için R5/V10-TDi hariç tüm VW motorları. 

Acea c2 c3 anladigim kadariyla dpfli dizel motorlar icin diyor. Dolayısıyla uyumlu olması gerekli. 

Yardımcı olursanız sevinirim. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, Eymen Koyb yazdı:

Focus 3 tdci arac icin mobil1 esp formula kullanan var mi?

Ben Kullandım. 

Castrol EDGE'de kullandım. 

Opet Fullmax'te kullandım. (Ford'un istediği şartları sağlayan yağ bu yağ.) (Tabi her markada bu şartları sağlayan yağ bulunabilir.)

Bu yağların hiç birisinin bir sıkıntısını görmedim. Çalışma sesinde azalma, titreşimde çoğalma vs gibi şeylerin de farkında değilim. Yeni yağ yeni yağdır. Bilhassa piyasadaki bilindik markaların yağlarından motorunuza hiç bir zarar gelmeyecektir. 

Ancak Mobil 1 ESP Formula da, Castrol EDGE de Ford'un istediği standartları karşılamıyor. Bu Ford'un istediği yağlamayı sağlayamıyor manasına gelmiyor. 

Castrol EDGE de, Mobil 1 Esp Formula da motorun yanma sırasında oluşturacağı kül, is, duman gibi şeyleri minimuma düşürmek üzere tasarlanmış yağlar. 

Ancak Ford'un istediği kriterde şu var. Motorun yanma sırasında oluşturacağı kül, is duman gibi şeylere Ford pek önem vermiyor olacak ki, sağlanmasını istediği kriterde sürtünmeyi minimuma indirebilecek ama kül, is ve duman gibi şeyleri de oluşturabilecek olan yağın kullanılmasını ön görmüş. 

Kül, is, duman partikül filtresini tıkayabilir mi? Evet, tıkayabilir. Ancak bunun için de ford partikül filtresinin temizlenmesi için bir sitem geliştirmiş. (Bu sistem öyle oooovvv müthiş mühendislik harikası da bir şey değil, Ford böyle bir şey yapmış yavv da diyemiyorum tabi.) Bu sistem, partikül filtresinin temizlenmesine gereksinim duyduğunda bir şekilde filtreye tıkanan ŞEY lerin yakılmasını, temizlenmesini sağlıyor. 

Vesselam; işin doğrusu Mobil 1'de Ford 1.6 TDCİ motor için uygun yağ Mobil Super 3000 Formula Fe 5W-30.  Fakat Mobil 1 ESP Formula 5W-30 kullanırsak ne olur. Motorumuza herhangi bir zarar vermeyiz. Aşınma sürecini kısaltmayız. Sadece bir miktar fazla yakıt tüketebiliriz. Ama bu tüketim artışı da 1 depoda 800 km gideceksek, 799 km ye düşer. Daha fazlası mümkün değil. Ha bir de yağa bir miktar fazla para ödersiniz. Ve motorunuza koyduğunuz yağı da gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.