Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4)

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

18 saat önce, Furkan Tö. yazdı:

Focus 1.6 EB için Liqui Moly Special Tec F 5W-30 kullanıyorum. Psikolojime iyi geldi tavsiye ederim :)

O kutunun içine çaktırmadan OPET yağ koysam da hissiyat aynı olurdu, benden söylemesi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

29.12.2017 - 08:46 tarihinde, Cem Boneval yazdı:

O kutunun içine çaktırmadan OPET yağ koysam da hissiyat aynı olurdu, benden söylemesi.

Opet kutusunun içine de çaktırmadan en kaliteli yağı koysanız, içim rahat etmezdi.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

İyi akşamlar. Aracım 2012 dizel focus. 60-75-90 bin bakımlarında Castrol Edge kullandım. Bunun nedeni dpf. Araştırmalarım sonucunda bunun çok iyi bir yağ ve dpf ile tam uyumlu olduğunu öğrendiğimden beridir bunu kullanıyorum ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. Başlığı detaylı okuyunca bu yağın Ford ile uyumlu olmadığını öğrendim.

Sorum şu: araç dpfli olduğu için yağ alırken dpf uyumlu olması mı daha önemli yoksa ford standartlarına uygun olması mı? Yani Castrol Magnatec Stop-Start Ford ile uyumlu fakat dpf ile uyumlu değil veya öyle anladım.

Sonuç olarak Castrol Edge kullanımına devam mı etmeliyim yoksa Castrol Magnatec'e geçsem daha iyi mi olur? Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Utku A yazdı:

Sonuç olarak Castrol Edge kullanımına devam mı etmeliyim yoksa Castrol Magnatec'e geçsem daha iyi mi olur? Teşekkürler.

Bu sorunun doğru cevabı bence yok.

DPF uyumu yağdaki düşük SAPS (kükürt, kurum ve kül) değerinden kaynaklanıyor. Özellikle kül DPF'yi tıkayan ve ömrünü kısaltan madde. Edge'in Magnatec'e göre oluşturduğu kül oranı yarı yarıya düşük (1.24 yerine 0.64 wt%).

Bu da DPF'ye binen yükü göreceli azaltır. Ancak bunun DPF ömrüne olumlu katkısını binlerce km olarak düşünmemekte yarar var.

Beri taraftan Ford motor tasarımlarını ve üretimlerini düşük HTHS viskozitesine uygun yaptığı için yağ standartında da bunu şart koşuyor. Burada amaç öncelikle tüketim/emisyonu düşürmek. Edge gibi yüksek HTHS viskozitesine sahip yağların teorik olarak tüketimi arttırması beklenir, ama bu fark edilir düzeyde olmaz. Aslında yüksek HTHS viskozite değerli yağlarla motor yağlanmasının daha iyi olması beklenir, ancak bu beklentinin Ford motor tasarımı ile ne kadar örtüştüğü de meçhul.

Sonuçta iki yağ arasında kullanım açısından farklar olsa bile bunların hissedilir düzeyde olacağını düşünmüyorum.

Ben yine de standarta uygun yağı kullanmayı yeğlerdim,ama Edge'in de zararı olacağını sanmam.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu hafta Astra'yı bakıma aldık. LIQUI MOLY 5W30 Motor Yağı Tam Sentetik TOP TEC 4600 yağ koyuldu. (Dexos 2)  Pazarlama oyunu mu bilmem ama motorda yağ kapağının üzerinde dexos yazıyor, bir yerlerde okumuştum önemli vs vs diye. Fakat aynı yerde Opel servislerin ne koyduğu belli değil vsde yazıyordu. :) Pahalı bu arada 5Lt 175Tl gibi birşey. Bizimki 5,5LT gibi aldı. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

2016 dizel 1.6 Focus için wss 913c ve d şartnamelerinin olması yeterli mı yoksa başka özelliklere de bakılacak mı?

Bu şartnameler motul, Castrol ve mobilin bazı yağlarında var. Dpf sıkıntısı yaratır mı?

Yüksel Nogay tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

14 saat önce, Yüksel Nogay yazdı:

Psikolojim servisteki varil yağına 150/200 tl vermeyi kaldirmadi. Yağımı dışardan castrol edge(150tl) alip kattırdım, servise not aldırdım.Hayırlısı bakalım.

İyi de hem önce sorgulamış sonra da Ford'un yağ standartına uygun olmayan bir yağ koymuşsunuz. Üstelik daha da ucuza geldiği söylenemez. 

Bence de hayırlısı...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uygun değil gibi görünmekte fakat bu işler politik, Motul, edge ve mobil yağları guzel. 

Servis yağı pahalıya geliyor. 

Servis dışı alınabilecek 913c uygunluğu olan yağlarda 100 TL civarında. Sonuçta servisteki varil yağdan daha uygun fiyatta.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Yüksel Nogay yazdı:

Uygun değil gibi görünmekte fakat bu işler politik, Motul, edge ve mobil yağları guzel. 

Servis yağı pahalıya geliyor. 

Servis dışı alınabilecek 913c uygunluğu olan yağlarda 100 TL civarında. Sonuçta servisteki varil yağdan daha uygun fiyatta.

Politik mi? :) Yahu güzel nasıl yani? 

Şimdi bizim içtiğimiz sular da güzel fakat vücudun istediği değerde minerale sahip değil, şimdi biz doğru suyu mu içtik? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Yüksel Nogay yazdı:

Uygun değil gibi görünmekte fakat bu işler politik

Kendimi birden hem cahil hem de pek saf hissettim.

Yani şartnameyi karşılıyor mu diye sorarken, meğer konuyu çoktan çözmüşsünüz ve politikaların bile farkına varmışsınız. 

Ben çözemediğim için saf saf sorayım: Politik olan ne?

Servislerin yağı pahalı satması mı?

Sadece yağı değil herşeyi pahalı satıyorlar.

Şartnamelerin kandırmaca olması mı?

Kim kimi niye kandırıyor o halde?

Servise satılan fiyata dışarıdan şartnameye uygun olmayan yağı alıp kullanmaksa, ona da söyleyecek sözüm yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Ford Motor Yağları ve Tavsiyesi Listesi (Focus 1, Focus 2, Focus 3 ve Focus 4) olarak değiştirdi
  • Ozan Kar, bu konuyu kilitledi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.