Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Köpüklü Oto Yıkama Için Uygun Değerler? Ph Değeri?

Önerilen Mesajlar

bizim buraya yeni bir yıkamacı açıldı 1 yıl kadar önce. iş merkezi altında ve malum gölge olduğu için tercih ediyorum.

ilk zamanlar yıkama sonrası farkettim ki cam da lekeler kalıyor. 3 yıkama sonra söyledim, en son ne zaman geldiniz, köpüğü değiştirdik dediler. benim gibi şikayet eden müşterilerinin olduğunu söylediler. o gün bugündür memnunum gerçekten. birde dış yıkama 10 tl, marşpiyeli siliyorlar, içerden camları siliyorlar, 5 tl de bahşiş verince her seferinde hoşgeldiniz deyip itinalı yıkamaya devam.

sadede geleyim.. çarşıda da yıkamacım var ona hep sonax oto şampuan götürürüm. birde aldığımız makina ile arkadaşın bahçede yıkarız..

köpükler hakkında netten araştırma yapınca bir sürü iyi veya zararlı olabilecek şeyler öğrendim. kostik kelimesini sık sık duyarız, işte boyayı mahveder vb..

**sizerinde teyit etmesi ve bilgileri paylaşma adına bilgisi olanlar buraya yazsın dikkat etmemiz gerekenler nelerdir diye..

benim okuduğum yerlerde yazılan; kostik fazla ise köpüğün ph ı 12-14 arası olabilir. ve oto boyası için ph 11 den itibaren tehlike başlar uzun dönemde..

biraz kılızya birilerne göre belkide titiz, belkide milyar verdiğim kıymetli arabamı düşünüyorum, tutupta 8 yaşında komple boya ister hale gelmemeli. bugün elemandan kavanoza köpük doldurttum. eve gelene kadar sıvı hale geldi. okulda kimya lab da ph ölçer çubuklar var. 2 farklı firmaya ait. daldırdım ikiside ph 7 gösterdi, belki birine göre 8 dir. malum renk skalası net olmayabilir. ama 11 e çok uzak olduğu için, içim rahatladı.. sadece ph köpüğün kalitesi için yeterlimidir veya boyaya zarar verme aşamasında yeterli kriter midir?

(destan yazdık ama... sabrınıza tşk ler...bugün yıkama sonrası arabayı cilaladım... mükemmel oldu :) )

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bizim buraya yeni bir yıkamacı açıldı 1 yıl kadar önce. iş merkezi altında ve malum gölge olduğu için tercih ediyorum.

ilk zamanlar yıkama sonrası farkettim ki cam da lekeler kalıyor. 3 yıkama sonra söyledim, en son ne zaman geldiniz, köpüğü değiştirdik dediler. benim gibi şikayet eden müşterilerinin olduğunu söylediler. o gün bugündür memnunum gerçekten. birde dış yıkama 10 tl, marşpiyeli siliyorlar, içerden camları siliyorlar, 5 tl de bahşiş verince her seferinde hoşgeldiniz deyip itinalı yıkamaya devam.

sadede geleyim.. çarşıda da yıkamacım var ona hep sonax oto şampuan götürürüm. birde aldığımız makina ile arkadaşın bahçede yıkarız..

köpükler hakkında netten araştırma yapınca bir sürü iyi veya zararlı olabilecek şeyler öğrendim. kostik kelimesini sık sık duyarız, işte boyayı mahveder vb..

**sizerinde teyit etmesi ve bilgileri paylaşma adına bilgisi olanlar buraya yazsın dikkat etmemiz gerekenler nelerdir diye..

benim okuduğum yerlerde yazılan; kostik fazla ise köpüğün ph ı 12-14 arası olabilir. ve oto boyası için ph 11 den itibaren tehlike başlar uzun dönemde..

biraz kılızya birilerne göre belkide titiz, belkide milyar verdiğim kıymetli arabamı düşünüyorum, tutupta 8 yaşında komple boya ister hale gelmemeli. bugün elemandan kavanoza köpük doldurttum. eve gelene kadar sıvı hale geldi. okulda kimya lab da ph ölçer çubuklar var. 2 farklı firmaya ait. daldırdım ikiside ph 7 gösterdi, belki birine göre 8 dir. malum renk skalası net olmayabilir. ama 11 e çok uzak olduğu için, içim rahatladı.. sadece ph köpüğün kalitesi için yeterlimidir veya boyaya zarar verme aşamasında yeterli kriter midir?

(destan yazdık ama... sabrınıza tşk ler...bugün yıkama sonrası arabayı cilaladım... mükemmel oldu :) )

Benim bir öğretmen arkadaşım var bu ürünlerin üretimini yapıyor aynı zamanda dağıtımını yapıyorlar güneydoğuda şuan İskenderun'dan Mardin'e dönüyorum aracımda ona ait hammaddeleri var bu konuya gerekli bütün cevabı bizzat kendisine yazdıracam...

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben kimya muhendisiyim arkadaşlar kostik alkalidir yakıcı ve tahriş edicidir. Ciddi yanıklar ve tahriş etkisi vardır pH 12 dir. Kullanılacak oto şampuanlarında sodyum hidroksit ibaresi varsa almayınız. Yüzey aktif karışımı olan şampuanları tercih ediniz. Buna en iyi örnek pril :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En bilinen belirtisi farlarin sararmasidir, yikamacilarin kolayina geliyor tabi en guzeli ph degeri belli cilali sampuan ve yikama eldiveni. Aracini seven adam bilincli adam zaten kopuk siktirmaz hicbir zaman.

Tabi işini ciddiye alana lafimiz yok ama elimde ph ölçerle gezemeyeceğimizden riske atmaya gerek yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben kimya muhendisiyim arkadaşlar kostik alkalidir yakıcı ve tahriş edicidir. Ciddi yanıklar ve tahriş etkisi vardır pH 12 dir. Kullanılacak oto şampuanlarında sodyum hidroksit ibaresi varsa almayınız. Yüzey aktif karışımı olan şampuanları tercih ediniz. Buna en iyi örnek pril :)

bulaşık deterjanları içinde, çok aşırı yağ sökücü ve kurutucu özelliği var, o da boyayı oldukça yıpratıyor tarzında yazılar var. ne dersiniz?

tabi sonuçta en iyisi oto şampuan ama....

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bulaşık deterjanları içinde, çok aşırı yağ sökücü ve kurutucu özelliği var, o da boyayı oldukça yıpratıyor tarzında yazılar var. ne dersiniz?

tabi sonuçta en iyisi oto şampuan ama....

Köpük yapımında kullanılan karışım aşağıdaki gibidir tehlikenin farkına varınız diye söylüyorum

MADDELER                                                                      MİKTARLARI

----------------                                                                     --------------------

ELAS 4F ( ETHER LAURYL AMONYUM SUCCİNATE )  2O  KG

SIVI KOSTİK                                                                             6  KG

SU                                                                                         74  KG

Köpüklerin genelinde kostik var kostik tahriş edici ve yakıcıdır. Onca para verdiginiz araçlarınıza bunları yaptırmayın.

Özellikler prilin bulaşık makinesi detarjanlarını kullanınız parlatıcı özelliğide var ve içerigi nonyonik ve anyonik yüzey aktifler aracınıza bebek hassasiyeti yapmış olursunuz :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

merhaba

arkadaşlar ben serdarın arkadaşıyım.Bu ürünlerin üretim ve satımını yapıyorum sorularınıza tek tek cevap veriyim.

Kostik kullanılmasını bilirseniz zararlı değildir.Nitekim günlük hayatta kullandığımız el sabunlarının ana maddelerinden biridir kostik.Kostiğin araca zarar vermesini engelleyen anti korozif maddeler var bunlar köpük yapımında kostikle beraber kullanıldığı için boyaya zararı dokunmaz.TABİ ÜRETİCİ FİRMA maliyetten kaçmıyorsa.

Ph sorusuna gelince ürünün güvenilirliği için ph bir gösterge olamaz.Çünkü asit bazlı,nötr ve alkali temizlik köpükleri vardır.

Bir arkadaşımızın verdiği formül var.Bu alanda binlerce formül var yani sadece kullanılıyor ve bunda da kostik var diyip zararlı demek mantıksızdır.

Uzun lafın kısası bir ürün yıkama sonrası yüzeyde leke bırakıyorsa veya aracı olduğundan çok çok parlak gösteriyorsa bilinki boyaya zarar veriyordur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Uzun lafın kısası bir ürün yıkama sonrası yüzeyde leke bırakıyorsa veya aracı olduğundan çok çok parlak gösteriyorsa bilinki boyaya zarar veriyordur.

tşk ler..

ama şu cümle muamma.. leke bırakabilir, kötüdür. ama parlaklık.. maşallah cilalı arabalarım her yıkamadan sonra çok güzel olurlar..

güvendiğimiz yıkmacı önemli sanırım burada..zaten 1 yılda 15 kere yıkatıyorsak bunun yarısı kadarını köpüklü yıkatıyorum..o da yukarıda bahsettiğim yerde..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.