Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Mazda 3 1.5 120 Ps Otomatik - Test Sürüşü - Sürüş İzlenimi - Fotoğraflı Ve Detaylı

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Öncelikle mazda 3 için daha önce açtığımız ve tüm detaylarının yer aldığı başlığımızı ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

Link: 

Genel olarak skyactiv hakkında yazdıklarıma ise bu başlık ile ulaşabilirsiniz; skyactiv'i merak edenler için birebir.

Gelelim mazda 3'e :)

Test Aracı

Sürdüğüm araçlarda 18'' jant vardı fotoğraflarını da ekledim. Dunlop Sport Maxx vardı çok iyi lastikler öncelikle bunu belirtmem gerekiyor. Tamamı 1.5 ve otomatik. Araç minimum 1295 kg ve vaad ettiği tüketim değerleri 6,8 - 4,8 - 5,5 teknik verilerine göre s&s kullanılmaz ise 7,5 makul sayılabilir. İstanbul içinde 8,5- 9,0 lt bana göre olması gereken değerler.

İç Mekan

Eski mazda 3'e göre gerçekten çok iyi. Özellikle klima kumanda bölümündeki tuşlar ve teyp kontrol elemanları çok kaliteli hiçbir şekilde ucuz hissi bulunmuyor. Orta konsol iki araçta da tamamen sabit değildi belki acil üretimdir bilemiyorum :P Diğer anlamda trimler vs sağlamdı. Fotolara bakarsanız eğer direksiyon,kapı içleri ve bazı ufak yerlerde karbon kaplama mevcut. Bunların uzun dönemdeki performanslarını merak ediyorum. 
Genişlik olarak ise hem baş hem diz olarak her iki alanda geniş alan sunuyor. (1.82 boy) Sedan ve hb iç mekan olarak aynı ölçülere sahipler.
Eşya gözü olarak bence önemli eksiklikleri var örneğin kapı içlerinde sadece tek şişelik yer mevcut.Konsolda ise bardaklık ve ufak biz düzey mevcut. Daha fazlası gerekirdi. Diğer detayları fotoğraflar ile sundum.

Ses & Konfor

18'' olmasına rağmen ses konusunda tek eleştirim boyalı alanlarda araç içine biraz fazla alıyor onun dışında bu jant'a göre gayet iyi ses düzeyine sahip rüzgar sesi kullandığım hız sınırları içinde duyulmadı.
Konfor da aynı şekilde oldukça yeterli düzeyde 18'' olmayanlar da eminim çok daha güzeldir. Ama bu aracı alanların geneli üst 2 paketi tercih edeceğinden dolayı bununla değerlendirilmesi daha doğru olacaktır.

Motor & Sürüş & Tüketim

Motor yukardaki linklerde ilettiğim gibi ilk çalıştırma sesli kısa süre sonra normale dönüyor. Ayrıca sürüş esnasında benim beğenmediğim türde tek düze ses çıkartıyor, sportif his bulunmuyor aracın tasarımına ve sürüşüne zıt olarak. Direksiyonu ise uzunca zamandır sürdüğüm en iyi direksiyon oldu, yeterince tepkili ve hisliydi. Yinelemek istiyorum 18'' olduğunu unutmamak lazım ve manevralarda oldukça rahat.
Perfomans anlamında otomatik araçtan fazla beklentiye sahip olmamanız gerekiyor.
Tüketim olarak da test esnasında bir bölümü sakin ve düşük hız, diğer bölümü hızlı ve agresif sürmeye çalıştım el verdiğince; sonuç olarak birinde 12,6 ve 10,3 değerlerini aldım ortalama 11 ile sürüldü diyelim bu biraz yüksek görünüyor ilk etapta ama değerlendirmek için çok kısa sürüşler olduğunu unutmayalım. 9,0 lt'yi tutturmak mümkün olabilir. Bu tüketimleri elde etmek için araç sürekli düşük devirde gitmeye çalışıyor gaza basarak düz yolda 1100-1200 dd ile ilerliyorsunuz.
Çıkabildiğim hızlara kadar yol tutuş anlamında sıkıntı göremedim.
Focus'a alternatif hala bir 3 serisi var ayrıca artık oyuncakları da var.

Bazı diğer detaylar

Değinmeden edemeyeceğim şey, BOSE müzik sistemi; muhteşem muhteşem :) Bazı firmalar yine bu tür sistemleri sunuyor ama bir çoğu vasat kalıyordu dışardan temin edilen direkt bose sistemlerine göre ama bu araçtaki sistem gayet iyiydi onunda videosunu maalesef ayrı olarak yüklemek zorunda kalıyorum telif hakları sebebi ile. Fotoğrafların hemen altında yer alıyor :)
Hala sürücü hariç cam düğmelerinde ışıklandırma bulunmuyor.
Gece göstergeler çok güzel görünüyor.
Manuel versiyonda üst donanımlar alınamıyor olması da bence bir eksiği.
Ayrıca yıl sonunda 1.5 dizel 120 ps (sanırım böyleydi gücü) skyactiv teknolojili motor da eklenecek.
Mazda cx-3 gelecekmiş yine dizel motorlar bu ve benzeri araçlarda sunulacak.
Şirket aracı olarak sunulması muhtemel olan soul modelinde göze batan donanım: (hb'de sunulmuyor sadece sedan)
Yokuş kalkış desteği
Gerçek! standart modelinde dikkat çekebilecek donanımlar:
Akıllı şehir içi fren desteği
7'' renkli ekran
Bluetooth
Çift bölmeli klima
Hız kontrol sistemi
Aslında donanımları biraz garip listelenmiş hani bu da mı var dediğim yerde aa bu nasıl yokmuş diyebileceğim şeyler var artık onların incelemesi size kalmış :)

Video

Alternatif Video Linki

lang="en-US" dir="ltr">

69ca43b5386146767219e561d80b8086
  • Beğen 7
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

araç bende gerçekten heyecan uyandırıyor.. iki yakınıyım bu fiyat diliminde araba bakıyor önermek istiyorum ancak bu motor olmadı maalesef. tüketim değerleri yüksek. yani normal aslında ama ekonomi için yüksek :) en azından beklentim yüksek sıkıştırma oranı dolayısıyla 6-7 lt arası olmasıydı.. ancak 1.0 ecoboost değil tabiki motor anlamış oldum :) inceleme için teşekkürler videoları izleyemedim en kısa zamanda izliycem

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel inceleme,emeğinize sağlık Yakup Bey,

Ancak bu yakıt tüketimiyle çok iddialı olduğu söylenen SKYACTİVE teknolojisi hayal kırıklığı yarattı.

Benim de test ettiğim ancak henüz plakası takılmadığından kısa süreli kullandığım için çok fazla yorum yapamayacağım.

Direksiyon hissiyatı konusunda sizinle hem fikirim. Ancak bu yakıt tüketim verileri ile bence "dağ fare doğurdu"

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güzel inceleme,emeğinize sağlık Yakup Bey,

Ancak bu yakıt tüketimiyle çok iddialı olduğu söylenen SKYACTİVE teknolojisi hayal kırıklığı yarattı.

Benim de test ettiğim ancak henüz plakası takılmadığından kısa süreli kullandığım için çok fazla yorum yapamayacağım.

Direksiyon hissiyatı konusunda sizinle hem fikirim. Ancak bu yakıt tüketim verileri ile bence "dağ fare doğurdu"

Dizel motor da sunulacak başlıkta da dediğim gibi, eğer beğendiyseniz aracı beklemek lazım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Dizel motor da sunulacak başlıkta da dediğim gibi, eğer beğendiyseniz aracı beklemek lazım :)

Makyajlı focusun econetic veya mazda 3 dizel.

Bu iki modeli dört gözle bekliyorum.

Yakıt verimliliği benim için kriter

Önerileriniz benim için değerli 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.