Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Önerilen Mesajlar

Soğuk günler bitti, yaz geldi peki ya yaz için yapmanız gereken kontrolleri biliyor musunuz?

Lastikler,silecekler,amortisörler,aydınlatma elemanları, soğutma sistemi, akü vb parçaların kontrol edilerek fren balataları, motor yağı, yağ, yakıt ve hava filtreleri ile varsa bujilerinde kontrol edilip değiştirilmesinde fayda var.

1-Lastikler

Öncelikleriniz lastikler olsun,sürüş güvenliği ve yakıt tüketimini en çok etkileyen parçalardan biri. 

Diş derinlikleri ölçülmeli ve yan yüzeylerde hasar varsa yenisi ile değiştirilmelidir.

Ayrıca kış lastikleriniz hala takılı ise mutlaya yaz lastiklerine geçmelisiniz.

--- Lastik Seçimlerimiz ile ilgili başlıklarımız burada yer almaktadır

--- Focus (tüm jenerasyon) araçlarınız için lastik basınç değerleri 

http://www.focusclubtr.com/topic/2718-yaz-geldi-lastik-hava-kontrollerini-yaptınız-mı-uygun-değerler-neler/

2-Silecek

Kış mevsiminde yıpranan silecekleriniz de yaz için hazırlıklı olması gerekiyor. Kontrol edilip eğer işlevi yitirmiş ise tabi ki.

Ayrıca silecek suyu tankı da özel temizleyici karışımı ile dolu olmasında fayda var :yeah:

3-Akü

Soğuk havalarda en çok etkilenen parçalardan biri de aküdür. Şarj yoğunluğu kontrol edilmelidir. Gerekiyorsa yeniden şarj edilmeli ya da saf su miktarı tamamlanmalıdır. Kontroller sonunda hala verim alınamıyorsa yenisi ile değiştirilmelidir.

Özellikle ilk parti tdci ve tüm ecoboost sahipleri Start&Stop için daha fazla dikkatli olmalıdır bu konuda.

4-Soğutma Sistemi

Öncelikle radyatörün içerisindeki sıvı miktarı, genleşme kabından kontrol edilerek tamamlanması gerekiyor.

Ardından sızıntı kontrolü de yapılmalıdır ve termostatı da kontrol ettirmelisiniz bu kontroller sonucunda yoğun yaz trafiğinde yolda kalma riskinizi azaltacaksınız :yeah:

5-Klima ve Polen Filtresi

Yazın en çok ihtiyaç duyacağımız donanım klima. Hem performansı hem de çalışırken insan sağlığını riske sokmaması için kontrol edilmesi gerekiyor. Klima gazı kontrol edilirken havalandırma kanalları temizlenip polen filtresi de değiştirilmelidir.

6-Boya

Boya koruma uygulayarak, aracınızın boyasını güneş ışınlarından etkilenmesini azaltabilirsiniz ve ek olarak bu koruma toz,toprak vb şeylerin yapışmasını zorlaştırır. Bu işlemin kesinlikle uzman kişiler tarafından yapılmasını tavsiye ederim tabi siz de dikkatli biriyim derseniz uygulayabilirsiniz.

7-Araç içi koruma

Otomobilin kokpiti ve kapı içi plastiklerinin güneşte ısınıp deforme olmaması için yine araç içi koruma malzemelerini kullanmakta fayda var.

8-Aydınlatma 

Kış mevsiminde yoğun kullanılan far yorulmuş olabilir ki zaten farların ne zaman işlevini yitireceği şansınıza kalmış. Ayrıca eksik aydınlatma ile gezmenin cezasını da hatırlatmış olalım :)

--- Focus 2.5 için ampül değişimi 

Bunları ben yapamam veya bir kaçı için servis'e gitmem gerekir diyenler için ford yaz kampanyasını başlatmış bile, buyrun detayları burada
  • Beğen 10
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...

Diyorsun ki servise uğramadan etmeyin, hazır kampanya kumpanya var.

Naçizane,

1. Yazın silecek değiştirmeyin, güneşin altında kısa sürede ömrünün yarısını tamamlar

2. Kışın basan akü yazın sorun çıkarmaz dert etmeyin

3. Klimayı kışın kullanmadıysanız yazın gaz seviye kontrolü ve tamamlanması etkin soğutma için şart, önceliklidir.

4. Diğerleri yaz kış önemli yazı bahane etmeye pek gerek yok. 

5. Ayırca yazın uzun yol yapma oranı daha fazla olacağından tatile çıkmadan bakım iyi olur.

Keyifli sürüşler... 

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 dakika önce, Cem Boneval said:

Diyorsun ki servise uğramadan etmeyin, hazır kampanya kumpanya var.

İyi dedin abi ona bakmadım :D 2 sene önce öyleymiş.

Ek: Varmış hala http://www.ford.com.tr/kampanyalar/ucretsiz-yaz-kontrolu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Silecekler ve akü kıştan sıfır alındı. Su seviyeleri ve lastik basınçları günlük (en azından gözle) kontrol ediliyor. Fren ve direksiyon hidrolik seviyeleri günlük kontrol ediliyor. Klima sıkıntısız. Filtre ve yağ bakımı ve hatta otomatik şanzıman yağı değişimi için yarına randevu aldık. Göğüslük için geçen yıl BİM'den 5,99 TL. ye alınmış güneşlik kullanılabilir durumda. Pasta cila 1 ay önce yapıldı (zira bizim buralara yaz mevsimi biraz erken geliyor da). Farlar ve sisler 3 ay önce değişti (daha önce zenon vardı vizeye girerken halojene çevirdik). Çalışmayan hiç bir mekanik ve elektronik aksam yok.

Eşim de acemiliğini iyice üstünden attığına göre yaza hazırız demektir.:guitar:

Süleyman Ünal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben de geçen hafta tüm alt takım yürüyen ( @Mert Yürüyen değil) aksamı kontrol ettirdim.  Akümüz zayıflamıştı şarj ettirdik. Üstüne direksiyon ve el freni için değişim istedik. El freni halloldu direksiyon değişiyor garantiden. Klimayı kontrol ettirecektim üfledeği değer uygunmu diye. Yoksa gaz bastıracam. Ha not olarak ekliyim. Orj fabrikasyon gazı eksikmedikçe aman boşalttırmayın derler servisten. İçinde özel sıvı varmış. Bu hafta cumartesi pazar polen filtresini değiştiririm. Kn hava filtremi temizlerim. Güzelce yıkar rengine özel cilayla cilalarım. Yağı suyu zaten kontrol edildi. 23temmuz öncesinde bir de balans ayarlarını kontrol ettirdikmi hazırız.Ha bir de kapı içlerini izole edersek bu yıl işlerimiz biter.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

40 dakika önce, Doğan Kurban said:

Ben de geçen hafta tüm alt takım yürüyen ( @Mert Yürüyen değil) aksamı kontrol ettirdim.  Akümüz zayıflamıştı şarj ettirdik. Üstüne direksiyon ve el freni için değişim istedik. El freni halloldu direksiyon değişiyor garantiden. Klimayı kontrol ettirecektim üfledeği değer uygunmu diye. Yoksa gaz bastıracam. Ha not olarak ekliyim. Orj fabrikasyon gazı eksikmedikçe aman boşalttırmayın derler servisten. İçinde özel sıvı varmış. Bu hafta cumartesi pazar polen filtresini değiştiririm. Kn hava filtremi temizlerim. Güzelce yıkar rengine özel cilayla cilalarım. Yağı suyu zaten kontrol edildi. 23temmuz öncesinde bir de balans ayarlarını kontrol ettirdikmi hazırız.Ha bir de kapı içlerini izole edersek bu yıl işlerimiz biter.

nereye gidiyorsun? 10.000 km yol mu var önümüzde? 300 km git 300 km gel hepsi bu :smiley2k:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Süleyman Ünal said:

An itibariyle 10 bin bakım ve otomatik şanzıman yağ değişimi başladı.

IMG_20160622_095831.jpg

Nerede yaptırıyorsunuz bakımı ve mahsuru yoksa kaça mal oluyor benim de bakım geldi oto koç mu özel servis mi karar veremedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.