Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 2 & 2.5 Yakıt Tüketim Değerleri

Emre V.

Önerilen Mesajlar

Makyajsız focus II kullanıcısıyım.Malumunuz anlık yakıt olmadığından ortalama yakıtıma bu şekil bakabiliyorum.

Sizce bu veri doğrumu sonuçta ? Sonuçta 2.4 bile görebiliyoruz.Bu demek oluyorki 2.4x3.69 : 8krş falan yapıyor biggrin.gif

Gece turu atarken (ş.içi) ortalama yakıt gözüme çarptı caddede kimse olmadığı için yavaş seyir halindeydim , benim oranım bu smile.gif fakat ben bu orana pek inanamadım smile.gif

Evime gelirken 2.4 LT 'yi bile gördüm fakat çekme gereksiniminde bulunmadım smile.gif

484.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben geçtiğimiz hafta 4/3 depoyu bitirdim. 150-170 km si şehir içi geri kalanı uzun yol. ilk 300 km de klima kapalıydı cc/90 sabit hava serindi dönüşte klimamda açık yorgunluğun vermiş olduğu sıkıntı ile cc/140 sabit. İstanbul girişinden sonra cc kapalı 160-170 lere çıktığımda oldu. Yol bilgisayarı verisi 4,5lt/100 km idi toplamda 4/3 depo ile 750 km yol gittim.

Ama yol boyunca hiç gaza hamleler yapmadım. Ani frenaj ve ani hızlanmalar yapmadım yavaş yavaş hızlandım. Bana oldukça iyi geldi bu değerler :rolleyes: Demekki sabırlı olup hep 90 la gitmiş olsaydım çok çok daha ekonomik olacaktı :D Seviyorum f2mi :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bende Ankara'ya giderken 90-110 arası gittim, belki bi kaç kez 120-130 a çıkmışımdır. Giderken kmde 0,146 krş yakmış lpgde. Buda orta.100km/7,3lt. geliyor. Dönüşte ise yolun yarısına kadar sakin geldim 110-120. Ama sonra oy için geceikeceğimi anlayınca kalan yarısında 140-170 arası geldim. Totalde Gidiş-geliş artı Ankara trafiğinde yapılan 150-180 km yapılan yol dahil 152 liralık gaz ile 785 km. yapmışım halada 50-60km. yapacak gaz var içinde.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 hafta sonra...

Aracı aldığımdan beri daha sıfırlamadım. İlk aldığımda fulledim. 50 lt aldı şu an yarım depoya yaklaştı sayılır 440 km yol yaptım. Yol bilgisayarında 6.2 ortalama yazıyor. Bu ortalama ile 452 km daha yapılabilir yazıyor. Açıkçası biraz kafam karıştı. Bu veriler doğruysa şehir içi 50 lt ile 890 km yol yapılabiliyorsa hesaplarıma göre ortalama 100 km de 5.6 yapması lazım. 6.2 ile hesapladığımızda 50 litre ile 806 km yapılabileceği çıkıyor. Daha açıklacıcı olacaksa şöyle bir hesaplama grafiği vereyim

- 50 lt / 6.2 =8.0645161 x %100 = 806,45161 km --------> 6.2 yol bilgisayarı verisi buna göre 50 litre ile 806 km yapılabilir. Ama kalan kmyi yaptığınız km ile toplarsanız ki ben topladım 892 km çıkıyor.

- 50 lt / A = 8.92 x %100 = 892 ise ------------------> A= 5.605 bu da yol bilgisayarını yapılabilecek toplam kmye göre yaptığım hesaplama.

Bu işte bişeyler eksik ama dur bakalım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu kalan km olayına ben hiç inanmıyorum.

Shell v power motorin fiyatı 3.89 dan alıyorum ben.Işık yandığında (80km iken yanıyor) 20 liralık alıyorum kalan km 180 e çıkıyor.Yani 20 liraya 100km artıyor buda km de 20 krş yapıyor böyle yaksa canım feda.

Gel gelelim için janjanlı olayına.20 liralık alır almaz km sayacını sıfırlıyorum.Çok yavaş kullanıyorum fazla km gezeyim diye gel gelelimki toplamda 60-65km gidiyorum mazot ibresi eski yerini alıyor ve tekrar ışık yanıyor.Genelde %90 hep aynı şeyi yapıyor 1 kezlik değil yani.

Ama gel gelelimki bugun gene ışık yandı , 80 km iken 20 liralık 3.89 dan mazot aldım 155 km kalan gösterdi.Sonrasında 10km gezdim 142 ye indi ve garaja çektim.Tahminime göre 20 liralık mazot ile benim aracım 70 km falan gidiyor oda yavaş kullanımda.Bastığım zaman düşünemiyorum bile.

Dezavantajı olduğunu düşündüğüm durumlar :

motor yağı 10-40 kullanıyoruz( motor daha geç ısınıyor, bu sebeble fazla yakıt)

Mazot filtresi 16.000Km boyunca değişmedi

Ve sanırım her ne kadar euro dizel alsakta kötü mazottan dolayı kurumlanma var aracımda.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yol bilgisayarı kalan km.yi o anaki kullanıma göre yaklaşık olarak veriyor. Ondan sonraki kullanıma göre o kalan km. artar yada azalır. Ben aracı ilk aldığımda yol bilgisayarı kalan km 0 diyordu benzinlik bulana kadar bi 10 km. yaptım ama :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bende genelde artıyor :) Gazlaya gazlaya gidiyorum kızın çıkışına yetişicem diye :) ona göre km yi hesaplıyor :)

Ondan sonra ekonomi spec yapıyorum :D Gittiğim km kalan km den düşenden daha fazla oluyor :D Sevindirik oluyorum bende :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.