Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

ABS Fren mesafesini uzatır mı kısaltır mı?

Belen Yalçın

Önerilen Mesajlar

• 2 yıl sonra...

Sürücülere verilecek ehliyetler için girdiğimiz MTSK hocalığı için eğitim seminerinde bu konu işlenmişti. ABS fren mesafesini azaltmıyor.Lastikleri kilitlemediği için direksiyon kontrolünün sürekli sizde olmasını sağlıyor. Bu sayede kazadan kaçınma şansınız artıyor. Tabi bi de kaza anında sağa sola manevra yapmayı düşünmek lazım...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sİmdi yapılan bir hata var onu yazayım :Herkes şöyle söyler; "o kadar işe yarasaydı rallilerde kullanılırdi" " Ben freni dozajlıyabiliyorum ve daha kısa- mesafede duruyorum

"

ben iyi şöförüm abs neymiş! bende size şunu sorayım 100 km ile giderken aniden önünüze insan çıktı işte o andaki frene verilen isim "panik fren .dir öyle dozajlama falan yapamazsınız olay bilinçli ve önceden bilerek fren yapmak değil öyle olsa kimse sorun yaşamaz zaten.

Videonun 2.dakikadan sonrasini izleyin önemini görün;

http://m.youtube.com/watch?v=mKiTAcXK6M4

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ralli araçlarında abs olması lazım, en azından ben var diye biliyorum ama F1 lerde yoktu. Şimdi değiştiyse bilmiyorum.

rally araçlarında abs yoktur, rally videolarını izleyin frene bastıklarında kızakladıklarını görürsünüz zaten.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

rally araçlarında abs yoktur, rally videolarını izleyin frene bastıklarında kızakladıklarını görürsünüz zaten.

Bir dönem Colin Mcrae hayranıydım, mcrae ralliyi bırakıp F1 aracı, Nascar aracı falan kullanıyordu zaman zaman. O zamanki röportajında ralli ile arasındaki farkı açıklarken rallide abs olduğunu ancak pist araçlarında olmadığı için alışkanlık gerektiriyor demişti. Ben de mcrae nin yalancısıyım. Ama hiçbir asfalt rallide, araçların frenlerinin kilitlendiğini hatırlamıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Forum sürekli bir "déjà vu" kaynağı sanki...

Her başlığı yeniden yaşıyorum sanki.

Bakın bu konuda bir şeyler yazdım zamanında, merak eden gitsin okusun: 

Bu arada F1'de 90'ların ortalarından beri ABS yok, blokaj önleme sistemlerinin aslında bir F1 gelişmesi olduğu düşünülürse ironik bir durum. Sportmenlik adına böyle tercih edilmiş, ayrıca lastik teknolojisi de frenajı çok etkin hale getiriyor.

Ralli araçlarında ise bizdekilerin gelişmiş şekli olan High Pulse ABS sistemleri var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.