Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

ABS Fren mesafesini uzatır mı kısaltır mı?

Belen Yalçın

Önerilen Mesajlar

Genelde herkesin tam net bilgiye sahip olmadığı abs nin fren mesafesini uzatıp uzatmadığı konusunda benim düşüncem abs nin fren mesafesini kısaltmak gibi bir özelliği yok,ABS(Anti Blockade System)nin asıl amacı tekerleklerin kilitlenmesini yani bloke olmasını engelleyip çizgi dışına çıkmamasını sağlamaktır.Bir virajda ani fren yaptığınızı düşünürseniz ABS olmayan araç panik frenle lastikleri kilitlenecek,araç dümdüz gitme eğilimi gösterecek ve yoldan çıkacaktır.ABS ise aracın lastiklerinin kilitlenmesini engelleyerek yoldan çıkmasına engel olarak,gidilmesi istenen çizgide gidecektir.Yani ABS nin fren mesafesini kısaltmak gibi bir özelliği yoktur,tam tersine durma mesafesini uzatır.Fakat bu abs siz aracın frenlerinin kilitlenmediği durumlarda geçerlidir.ABS li ve ABS siz 2 aracın frenlerine köküne kadar basıp durma mesafelerine baktığınızda ABS li aracın durma mesafesinin daha kısa olduğunu görürsünüz.ABS siz aracı kızaklama yaptırmadan maximum güçte fren uygularsanız ABS sistemi devreye girmiş olan araca göre daha kısa mesafede durur.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bizim burda bi arkadaş iddia kaybetti de 1 kilo baklava yedik ama sonra öğrendim ki abs mesafeyi kısaltır iddiasında bulunan arkadaş kazanmış.Haksız bir kazanç olmuş ama olsun baklavayı biz yedik yine de :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bizim burda bi arkadaş iddia kaybetti de 1 kilo baklava yedik ama sonra öğrendim ki abs mesafeyi kısaltır iddiasında bulunan arkadaş kazanmış.Haksız bir kazanç olmuş ama olsun baklavayı biz yedik yine de :)

Nasıl kazanmış?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nasıl kazanmış?

Nette bir sayfaya bakmışlar orada da abs mesafeyi kısaltır yazıyormuş,bunun haricinde muallakta olan konu da iddiaya benimle girmiş olsaydı ben derdim ki abs siz olmayan araç frene full mu basacak yoksa kaydırmayacak şekilde maksimum fren basıncı mı uygulayacak? iddiaya girdiği kişi de bunu sormadığından dolayı kaybetmiş ilan edildi.Ben o sırada ortamda bulunmadığım için müdahale edemedim,aslında kaybedenin kazanan olması gerekiyor.Şartlar önemli her iki araç da frene full mu basacak yoksa abs li olan full basıp diğeri kaydırmadan mı durmaya çalışacak.Bunları konuşmadan iddiaya girmişler şu anda ikisi de kazanan.Şartlara göre de değişir bu olay.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belen abicim ilk msjına katılmakla birlikte ufak bir detaya bilgim dahilinde açıklık getirmek istiyorum. ABS dahi olsa viraj içerisinde frene basmak aracı kontrolden çıkartır. Tabiki kara düzen kadar kötü değil durum. Ancak viraj içerisinde frenajda (sürücü etkenleri hariç) kontrolden daha geç çıkmak için aracın ABS+EBD sistemine sahip olması gerekli Elektropnik fren gücü dağılımı ile viraj içerisinde her tekerleğe farklı fren gücü uygulanması gerekir ABS kilitler bırakır kilitler bırakır her kilitlendiğinde araç düz gitme eğilimine girer kilidi bıraktığı süreninde %30 bölümlük zamanında araç aynı eğilimi gösterir. EBD sistemi tekerleklerin bloke sayısını değiştirip aracın viraj içindeki salınımına göre aracı dengede tutmaya çalışır. Daha ileri emniyet içinde ESP gereklidir.

ABS nin asıl amacı Karşına çıkan engelden frenaj ile birlikte kaçma manevrası yapabilmek içindir ABS.

Frenli geyik testi ilede testi yapılır.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kesinlikle katılıyorum yorumlara ABS nin görevi dediğiniz gibi kızaklatmadan kontrollü bir şekilde durmaya yarar. kontrollü demem deki amaç kullanana hakimiyet sağlar. Belen abinin de mevzusun da konu olan fren mesafesini kısaltır diye düşünen vatandaşlarımızda var allah ne verdi basıyorlar şehir içinde bile sonra sonuç facia....

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Belen abicim ilk msjına katılmakla birlikte ufak bir detaya bilgim dahilinde açıklık getirmek istiyorum. ABS dahi olsa viraj içerisinde frene basmak aracı kontrolden çıkartır. Tabiki kara düzen kadar kötü değil durum. Ancak viraj içerisinde frenajda (sürücü etkenleri hariç) kontrolden daha geç çıkmak için aracın ABS+EBD sistemine sahip olması gerekli Elektropnik fren gücü dağılımı ile viraj içerisinde her tekerleğe farklı fren gücü uygulanması gerekir ABS kilitler bırakır kilitler bırakır her kilitlendiğinde araç düz gitme eğilimine girer kilidi bıraktığı süreninde %30 bölümlük zamanında araç aynı eğilimi gösterir. EBD sistemi tekerleklerin bloke sayısını değiştirip aracın viraj içindeki salınımına göre aracı dengede tutmaya çalışır. Daha ileri emniyet içinde ESP gereklidir.

ABS nin asıl amacı Karşına çıkan engelden frenaj ile birlikte kaçma manevrası yapabilmek içindir ABS.

Frenli geyik testi ilede testi yapılır.

Doğru diyorsun,%100 güvenli değil virajda frene basmak,hele ki hızlıysan,şu anda bende bu durum çok berbat virajda frene dokunduğumda arka dışa doğru kayıyor,fren ayarlarına bir baktırmam lazım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.