Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Radyatör Fanın Anormal Çalışması.

Hasan Meral

Soru

Yaklaşık 15 C hava sıcaklığında zorlanmadan kullandığım aracım park edildikten sonra bir süre radyatör fanının çalışması normal mi?en son 150km uzun yol dan sonra 1-2 dk calismaya devam etti.hava 18 C,ortalama 100km hız ile kullanıldı.yaz sıcaklarında sorun çıkarabilir mi,aracım 1.6 eb 2011, 32bin km de,bakımı yeni yapıldı.su seviyesi normal,araçiçi sıcaklık göstergesi normal seviyede.

Hasan Meral tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 11 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Yeni Focus'ta soğutma fanının mevsim fark etmeksizin motor durduktan sonra çalıştığını gözlemliyoruz. 

Bu çalışmayı neyin tetiklediğini tam olarak çözebilmiş değilim.

Dizellerde zaman zaman DPF rejenarasyonu nedeniyle üretilen ısının atılması bir gereksinim olabilir.

Ayrıca aktif radyatör ızgarasının da kısa yolculuklarda kapalı kalması ve motor stop ettiğinde ısı birikimine neden olması da bir etken olabilir.Turboyu soğutma hedeflenmiş olabilir.

Sonuçta bu modeller için bu durum normal, nedeni ne ise ne...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bana da öyle geliyor ama diğer araçlarda böyle bir durum gözlemlemedim.kış günü olmasi garip ama,bazen ara hızlanma yapıp 200 km hıza kadar çıkıyorum bu durum aracı biraz ısıtıyor olabilir.ayrıca yüksek hız ve devirlerde hafif koku geliyor motordan konsola.bu koku tahminimce motor üst kapağının ve motor plastik aksamlarının kokusu gibi geldi..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yüksek hızda koku durumunu dün ben de deneyimledim; ilk defa motoru biraz zorladım 180-185 km/saat ve hız düşünce kabine garip bir koku geldi yahut bana öyle geldi; psikolojik olabilir... Böyle bir şey var mı; deneyimleyen ya da ben uyduruyor muyum? Fren balatalarından ya da debriyajdan kaynaklanmış olabilir mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yüksek hızda koku lastiklerden geliyordur..Fanin çalışmasınin ise normal olduğunu düşünüyorum , , motor biraz isininca stop edince benim önceki aractada fan calisirdi mevsim fark etmiyor. .Dizelde ise kısa süre aracı kullanmada bile araci stop edince fan çalışıyor Cem Abi bahs etmiş zaten bu durumdan ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Koku falan olmuyor, dışarıdan gelmiştir... 

Yüksek hızda koku lastiklerden geliyordur..Fanin çalışmasınin ise normal olduğunu düşünüyorum , , motor biraz isininca stop edince benim önceki aractada fan calisirdi mevsim fark etmiyor. .Dizelde ise kısa süre aracı kullanmada bile araci stop edince fan çalışıyor Cem Abi bahs etmiş zaten bu durumdan ;)

Performanslı kullanımda her hangi bir koku duymadım....sadece yakıtın daha çabuk biteceği hep aklımdaydı.. :)

Çok teşekkürler; tamamen takıntı... Atmosferik olmasına rağmen, az km yaptığım için tüketim beni pek etkilemiyor ama vergi biraz azalsaydı hiç fena olmazdı tabi...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Valla benim focus 1 aracimda yüksek hizda otobanda 180-200km bastigimda koku geliyordu ama uzun süreli yüksek hizda gidince ..focus 3te deneme fırsatım olmadı ama...Böyle yanık kokusu balata kokusu gibiydi benimki lastiklerden geliyordu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Sadece ben değil yanımdaki arkadaşım da bu kokuyu farketti,hız artınca oluyor

ayrıca bazen ayağım debriyajda iken 2. Yada 3. Viteste,gaza basip ani patinajlı hızlanmaları çok seviyorum ama motordan debriyaj Balata sı kokusu alıyorum ki hemde arabadan 5 mt uzaktan bile farkedilebilen çok ağır ve keskin bir koku bu..beni biraz endişelendiriyor ama güzel bir koku benim için.hızlı ve yüksek devirlerde araç hararet ve kokusu diğer araçlarımda da olduğu için normal karşılamak gerekiyor galiba..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Motoru stop ettikten sonra fanın çalışmasına yaklaşık 1 ay önce denk geldim. Arabadan indim fan çalışıyor tıpkı eski Tofaş grubu gibi kendini soğutuyordur dedim ama yine de böyle bir şey neden Focusta olurki diye düşündüm. Motoru çalıştırdım bir müddet bekledim fan durdu. Neyse dedim... Dün yine aynı olay olunca haa demekki bunlarda bu şekildeymiş dedim fakat kafamda yine bir soru işareti eve çıktım. Aklımda kaldı ya, gidip pencereden arabaya baktım fan durmuş mu diye fakat fan halen çalışıyor. Tam elime anahtarı aldım aşağı inecektim ki fan durdu. Bende rahat ettim. Önce servise soracaktım ama bir foruma bakayım dedim. Allah'tan ki burada cevabı buldum.

Bu forumun olması çok güzel bir şey. Emeği geçenlere teşekkürler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.