Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Elm327 ile Aktif Hale Getirilebilen Özellikler [Hill Holder Eklendi]

Ozan Kar

Önerilen Mesajlar

46 dakika önce, Semih G. said:

Sipariş ettiğim Elm kablosu gelmiş, akşam araca Hill Hold v.s işlemlerini yapmayı düşünüyorum lakin Win10 olan Pc ile yapabiliriz bunu değil mi? Konuda bir kaç yere baktım ama göremedim bunla ilgili bir şey. 

+ olarak youtube'da bir video'da hill hold eklenince abs ışığı yakıyordu araç bunu silmek içinde Forscan kullanıyordu eleman. Sitesinden baktığımda birden fazla sürümü var son sürümü(2.3.0 beta) indirsek kullanabiliriz sanırım değil mi? 

Windows 10 ile kullanabilirsiniz.  Ben kullanıyorum.

Son sürüm 2.3.0 beta kullanabilirsiniz 

http://forscan.org/download/FORScanSetup2.3.0.beta.exe

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

44 dakika önce, Semih G. said:

Sipariş ettiğim Elm kablosu gelmiş, akşam araca Hill Hold v.s işlemlerini yapmayı düşünüyorum lakin Win10 olan Pc ile yapabiliriz bunu değil mi? Konuda bir kaç yere baktım ama göremedim bunla ilgili bir şey. 

+ olarak youtube'da bir video'da hill hold eklenince abs ışığı yakıyordu araç bunu silmek içinde Forscan kullanıyordu eleman. Sitesinden baktığımda birden fazla sürümü var son sürümü(2.3.0 beta) indirsek kullanabiliriz sanırım değil mi? 

Semih ilk sayfayı iyi oku :) Windows 10 ve 64 bit ile kullanılabiliyor, sorun yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 dakika önce, Özer Aksu said:

Windows 10 ile kullanabilirsiniz.  Ben kullanıyorum.

Son sürüm 2.3.0 beta kullanabilirsiniz 

http://forscan.org/download/FORScanSetup2.3.0.beta.exe

Kullanıcı yorumu iyi oldu,teşekkürler :) 

4 dakika önce, Murat Kavuk said:

Semih ilk sayfayı iyi oku :) Windows 10 ve 64 bit ile kullanılabiliyor, sorun yok.

Baktım ama gene göremedim abi ben ama teşekkürler yinede :) 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Semih G. said:

Abs ışığını yakan arızayı forscan üzerinden silersiniz de, aktifleştirmeyi yaptıktan sonra abs beynine initialize işlemini yapmayı unutmayın. Sürekli hata alabilirsiniz diğer türlü..

4 saat önce, Teoman Saraç said:

Sarp hocam saolasin. Nedense takıldım kaldim ben konuya. Eger orjinal CC li direksiyon alirsam her hangibir kablo ekleyecekmiyim yoksa orj CC li direksiyon alip ids ya da modifiyeli elm den olurmu?

Abi şöyle bir şey var;

Direksiyon biliyorsun 2 parçadan oluşuyor, biri ordada bulunan airbag grubu, diğeri direksiyon simidinin bulunduğu kısım.

Bizim trend direksiyonlarında karşına alıp baktığında airbag grubunda solda menü tuşları, sağda ses tuşları var.

Titanium direksiyonlarının (eğer çıkma alacaksan genelde titanium çıkmaları mevcut) airbag grubunda ise sağ ve sol taraflarda menü tuşları, direksiyon kısmında da sol altta cc kiti, sağ altta müzik ve bluetooth kiti var (bildiğim kadarıyla).

Doğal olarak bizim trend direksiyonlardaki airbag kapağı ve kapağa dahil grupta bulunan fonksiyon tuşlarının kablolamaları titanium direksiyonlara göre değişik. Bizde topu topu 2 tane kablo var, birisi airbag kablosu, diğeri de menü ve ses tuşlarının soketi. CC kablolarını o sokete dahil edeceğimiz bir bağlantı noktası yok.

Titanium direksiyonlarda ise direksiyon üzerinde bulunan parçalar için bir kablo takımı (bu grubu airbag grubunda bulunan kablolara dahil eden yeşil renkli, yuvarlak gibi 7 pinli bir de soket var) ayrıca airbag ve tüm kabloları araca takacağın soket var. Bu soketin karşılığı trend airbag grubunda yok. Doğal olarak titanium airbag takımın yoksa kabloları modifiye etmek gerekecek.

Eğer titanium direksiyonunu airbag takımıyla birlikte alırsanız sadece soketi araca takıp kablo modifiyesiyle uğraşmazsınız...

Yazı biraz uzun oldu da yine takıldığın bir yer olursa resimlerle anlatmaya çalışırım.

On 26 Mart 2016 Cumartesi at 14:01, Hakan K said:

tabiki  özelden numaranızı atın

Abi senin mesaj kaynamış görmemişim, özelden atıyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Teoman Saraç said:

Az önce dedim bendeki elm yi modifiye yapayım diye. Açtım içini ama bendeki çok farklı geldi gözüme acaba bundada işlem yapılırmı?

yapılır, OBD soketi ile board arasındaki kablolara aynı işlemi yapacaksınız.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

51 dakika önce, Ozan Kar said:

yapılır, OBD soketi ile board arasındaki kablolara aynı işlemi yapacaksınız.

Resimlere baktım nette ama rakamları eşleştirme şu şekildemi?

3-3

11-6

14-4

mü?

Son 2 kablo hangi pinle

6 lı switch alıp kablo ilave edip yapmaya çalışırım. Gerçi tam çözemedim :S ya bu aralar niye basmıyo çözemedim. Acaba çokmu jet lag  oldum ben ya ...

Wiring-Diagram.jpg

Teoman Saraç tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

4 saat önce, Teoman Saraç said:

Resimlere baktım nette ama rakamları eşleştirme şu şekildemi?

3-3

11-6

14-4

mü?

Son 2 kablo hangi pinle

6 lı switch alıp kablo ilave edip yapmaya çalışırım. Gerçi tam çözemedim :S ya bu aralar niye basmıyo çözemedim. Acaba çokmu jet lag  oldum ben ya ...

tam öyle değil, şöyle açıklamaya çalışayım. standart haldeyken boarddan bir pin soketin 14. pinine bir pinde 6. pinine gidiyor, modifiyeli halinde bunların 11 ve 3e gitmesi gerekiyor. soketten 14 ve 6 ya giren kablolar kesilecek switchin giriş pinlerine takılacak, switch 1 konumundaki çıkışlar 14 ve 6 ya bağlanacak yani switch 1 konumundayken her şey aslında eskisi gibi olacak 2 konumundaki çıkışlarda 11 ve 3e bağlanacak.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Merhabalar, bahsi geçen özellikleri aktif etmeye çalıştım fakat sanırım başarılı olduğum tek konu oto kapı kilitleme oldu. Hill Holder seçeneğini de aktif ettim yol bilgisayarından da işaretli olarak gözüküyor fakat yokuşta denememe rağmen tepki alamadım veya beceremedim. :) Son olarak lastik basıncı seçeneğini aktif ettiğimde lastik basınç desteği sağlanamadı yada çalıştırılamadı gibi bir uyarı verdi uyarı tam olarak aklımda değil motor arızası servisinize başvurun gibi bir uyarıyla karşılaştıktan sonrasını pek hatırlamıyorum :) Neyse ki o kısmı hallettim. Sonuç olarak lastik basıncını yol bilgisayarından ayarlamak istediğimde de ayarlanamadı gibi bir uyarı verdi. Bu durum aracın modeliyle mi ilgili yoksa ben mi tam olarak yapamadım. :P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 dakika önce, Muharrem B. said:

Merhabalar, bahsi geçen özellikleri aktif etmeye çalıştım fakat sanırım başarılı olduğum tek konu oto kapı kilitleme oldu. Hill Holder seçeneğini de aktif ettim yol bilgisayarından da işaretli olarak gözüküyor fakat yokuşta denememe rağmen tepki alamadım veya beceremedim. :) Son olarak lastik basıncı seçeneğini aktif ettiğimde lastik basınç desteği sağlanamadı yada çalıştırılamadı gibi bir uyarı verdi uyarı tam olarak aklımda değil motor arızası servisinize başvurun gibi bir uyarıyla karşılaştıktan sonrasını pek hatırlamıyorum :) Neyse ki o kısmı hallettim. Sonuç olarak lastik basıncını yol bilgisayarından ayarlamak istediğimde de ayarlanamadı gibi bir uyarı verdi. Bu durum aracın modeliyle mi ilgili yoksa ben mi tam olarak yapamadım. :P

Arabada esp yoksa; yokuş kalkış desteği çalışmaz. Esp varsa sorun yok frene tam basın ve çekin ayağınızı; 3 sn kadar tutması gerekiyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

46 dakika önce, Muharrem B. said:

ABS modulunu initialize ettiniz mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

45 dakika önce, Yakup Çağatay said:

Arabada esp yoksa; yokuş kalkış desteği çalışmaz. Esp varsa sorun yok frene tam basın ve çekin ayağınızı; 3 sn kadar tutması gerekiyor

O zaman 2011 Focus 3 Trend araçlarda ESP donanımı yok sanırım. Kitapçığı olmadığı için başkada bir kaynakta bulamadım. 

7 dakika önce, Ozan Kar said:

ABS modulunu initialize ettiniz mi?

Evet Ozan bey initalize işlemini yaptım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı Focus 3 Elm327 ile Aktif Hale Getirilebilen Özellikler [Hill Holder Eklendi] olarak değiştirdi
  • Yakup Ç. A., bu konuyu kilitledi
  • Yakup Ç. A., bu konunun kilidini kaldırdı

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.