Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Ön Fren Balataları

Kahraman Karaçoban

Soru

03 Şubat 2014 tarihinde aracımı rölantideki titreşim nedeniyle İzkar (İzmir) yetkili servisine bıraktım. Gün içinde servisten "ön fren balatalarınızın değişmesi gerekiyor, değiştirelim mi" diye sordular. Ben; "daha 22 bin km.deki aracın balatası nasıl biter, emin misiniz, bir yanlışlık olmasın" dedim. Görevli, "yanlışlık yok değişmeli" deyince bende onay verdim.

Akşamüzeri aracımı servisten teslim alırken asıl sorun olan titreşim aynen devam ediyordu.Ön fren balatalarının değişmesi için toplam 323 tl. ödeme yaptım. 

Daha önceki aracımı 80 bim km.de sattım ve o aracın balataları  muayeneden bile geçti. Ondan önceki aracımı 40 bin km kullandım, muayeneden geçti. Sürüş tarzım çok fren yapmak şeklinde değil, km.nin yarısından fazlası şehir dışıdır.

Bu doğrultuda sizlere sormak istediklerim;

1. Takılan balatanın markası "Motorcraft". Bu balata hakkında pek fazla bilgi edinemedim. Nasıl bir markadır, Ford tarafından onaylanmış bir ürün müdür?

2. Neden "BOSCH" marka balata kullanmazlar?

3. 323 tl fiyat bana fazla geldi, sizce nasıl?

4. Balataların fotoğrafını ekliyorum. Bu sizce bitmiş bir balata mıdır? Kıyas olması açısından, balatanın kalan kısmı iphone 5'ten çok az kalın, fotoğrafta gözüken kalemden de kalın.

tk5b.jpg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
3 saat önce, Adem Kazıl yazdı:

önemli değil ben taktırırdım.

Normalde ben de pek önemsemiyorum ama, internette gördüğüm bir bmw orjinal yedek parça reklam filmi vardı. O filmde balata yapılan testte kırılıyordu vs. 

Yine forumdan bir arkadaşımızın başına gelmişti. Orjinal balatası ortadan kırılmış, ve diski tek noktadan yemişti. Daha kötü sonuçlar doğurmadan durum fark edilmiş, akabinde hem balatalar, hem de disk değiştirilmek zorunda kalmıştı. 

--0 dakika sonra eklendi--

Tereddüt etmemin sebebi budur.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracım 35 binde. Ön arka kale marka balata aldım. Biraz daha binip 1000 1500 km. sonra yağ ile birlikte değişecem. Ama ben motor freni kullanan biri değilim. Tahminim bu yüzden baltalar biraz erken bitti diye düşünüyorum. Zayıflamaya başladı.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Cem Boneval yazdı:

Başka yerlerden de atmayacağı ne malum?

Ben takmam...

Usta açıp bakalım dedi. Açtık çok küçük bir çapak atması var. Bundan bir sorun olmaz demesi üzerine biraz tereddüt etmeme rağmen tamam dedim. 

Lastikleri söktüler. Artık hem Er-Ol Otomotiv’e, hem de balataları değiştirecek olan ustaya ayıp olmasın diye bir şey demiyorum. 

Umarım bir sorun yaşamam. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Usta açıp bakalım dedi. Açtık çok küçük bir çapak atması var. Bundan bir sorun olmaz demesi üzerine biraz tereddüt etmeme rağmen tamam dedim. 

Lastikleri söktüler. Artık hem Er-Ol Otomotiv’e, hem de balataları değiştirecek olan ustaya ayıp olmasın diye bir şey demiyorum. 

Umarım bir sorun yaşamam. 

Takmadan değişim isteseydiniz keşke. Bu tür durumlarda onaydan geçmeyen ürünler distribütöre iade ediliyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Takmadan değişim isteseydiniz keşke. Bu tür durumlarda onaydan geçmeyen ürünler distribütöre iade ediliyor. 

Lastikleri sökmüşlerdi. Çalışan elemanların emeklerine acıdım. 

Arabadan bir ses geliyordu. Ama her zaman değil. Sert fren kullanımının akabinde sağa dönüşlerde metal metale sürter gibi ilginç bir ses geliyordu. İki üç sefer gittim. Sorunu tespit edemedik. Ustayla beraber test sürüşüne çıktık, yine ses gelmedi. En son dükkanın sahibi olan asıl ustayla test sürüşüne çıktık. Ses geldi. Lastikleri söktüler. Balataların dışarıdan yapılan kontrollerine göre balatalar iyi durumdaydı. Disklerde bir anormallik yok. Disklerin iç yüzünde kalan balata bitmiş nasıl olduysa. O da diskin kenarındaki balatanın değmediği kısma sürtmüş. 

Ses oradan geliyormuş. Epeği emek harcadılar. Arka disklerin iç tarafında bir sac var ve o sacdan dolayı içerisi görünmüyor. Şimdi de balataları değiştirelim diye gittik. Bir şey olmaz değiştirelim dediler. Erol otomotivden Berk bey de olumsuz bir durum olmayacağına dair bilgi verdi. Bunun üzerine elemanlar da lastikleri sököüşlerdi. Haliyle yok ben değiştirmekten vazgeçtim, takın lastikleri demek istemedim. 

En az üç kez lastikleri söktüler. İki kez teste çıktık. Balataları değiştirdik. 30 TL ücret aldılar. Yani okadar emek harcayıp, tekrar toplatsam yine para almayacaklardı. O da çocukların, dükkan sahibinin hakkına girer. Umarım kırılma ve yapmaz, bir müddet kullanırız. 

Bu arada Meyle balata her ne kadar ben böyle bir sorun yaşamış olsamda, bana oldukça kaliteli geldi. Oldukça yumuşak bir yapıya sahip görünüyor. Belki çabuk bitebilir ancak iyi performans sunacağını düşünüyorum. 

Keşke önleri de meyle alıp net bir şekilde deneme imkanım olsaydı. 

Önler motorcraft. Onları da Erol otodan almıştım.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.