Jump to content
  • Welcome!

Register now to access all features. After registering, you can post topics, reply topics, like users content, send private messages.
    This message will be deleted after you register.

Yakup Çağatay

Makyajlı Focus 2 Far Sökümü & Ampül Değişimi 2008-2009-2010-2011

Recommended Posts

Orjinaller 6 sene gitmişti, yenisinin biri bugün patlamış  3 sene gitti yani yenileri. Adamların tahmin ettiği lifetime birebir tuttu be  Şimdi de Philips H7 X-Treme Vision aldım.

Benimde bosch un plus 90 modeli 8 ay dayabildi.3 yıl iyiymiş osram alınır o zaman

Bir saat önce, Yasin Taşcı yazdı:

Benimde bosch un plus 90 modeli 8 ay dayabildi.3 yıl iyiymiş osram alınır o zaman

Aslında bunun için çalışma saatine bakılmalı yani referans olarak aradaki oranı almakta fayda var. Orjinal ampülden %50 daha az dayandı. Ben yıl verdim çünkü sürücü ve kullanım koşulları aynı :) 

Orjinaller 6 sene gitmişti, yenisinin biri bugün patlamış  3 sene gitti yani yenileri. Adamların tahmin ettiği lifetime birebir tuttu be  Şimdi de Philips H7 X-Treme Vision aldım.

Focus 2010 için piyasadan kutu içinde osram aldım ama pek sarmadı. Gölgeli gibi yanıyor. Bir önceki mesajdaki osramı mı yoksa bu Philipslerimi tavsiye edersiniz. Teşekkürler

Daha önce yazdıklarımdan daha fazla bilgi veremeyeceğim fazla bir nitelik barındırmıyor bunlar.

Teşekkürler.

Piyasada led xenon olarak geçen ampuller hakkında bilginiz varmı ? Tavsiye edermisiniz?
Focus 2.5 kasalara uygunluğu nasıldır.
Teşekkürler

IMG_2733.PNG

Özellikle kısa farlara bu tür uygulamaları yapmamanızı önerebilirim, karşınızdan gelenleri düşünerek. 

Focus'un fabrikasyon xenon ince mercekli farları var bütçe müsait olursa onu öneririm. 

Özellikle kısa farlara bu tür uygulamaları yapmamanızı önerebilirim, karşınızdan gelenleri düşünerek. 
Focus'un fabrikasyon xenon ince mercekli farları var bütçe müsait olursa onu öneririm. 

Teşekkürler

4/14/2014 - 13:06 tarihinde, Fatih S. yazdı:

yakup bey sis farını h8 yazmışsınız sanki araştırmalarım h11 diyor yanılıyormuyum.

Yanlış değilmiş.

Sistemde H8 35 Watt (kılavuz da öyle diyor) veya H11 55 Watt olarak geçiyor. Benimkinin üzerinde H11 55 Watt var ama.

Screen Shot 2018-02-02 at 10.53.11.png

24.01.2014 - 18:43 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

6 yılın ardından 1 ampül patladı gitti :) Önce değişimi anlatalım sonrasında ise ne ile değiştiğimi ve ne fark ettiğini..

Bir tane uzun boy tornavida gerekiyor sadece (düz)
IMG_0909.jpg

İlk adımda bu vidayı söküyorsunuz

IMG_0911.jpg

Daha sonra bu kalın tırnağı aşağıya doğru tornavida yardımıyla itin.

IMG_0912.jpg

Farın neresinde kaldığı belli olsun

IMG_0913.jpg

2. tırnak da burada bunun için uzun tornavida gerekiyor ilk fotoğrafda ki gibi...

IMG_0915.jpg

Hangisi değişecek ise tutup çekiyorsunuz (yavaş çekin içi toz olmasın)

FocusClubTr--1397470370.png

Bu klipsin altından bastırın ve kendinize çekin

IMG_0918.jpg

ve ampül sizi karşılıyor ardından onu oradan düz şekilde çekin ve aynı şekilde yerine yenisini takın sonrada arka soketini..

IMG_0919.jpg

Yeni alınan OSRAM'lar

Osram H7 Night Braker PLUS Ampül Seti - plus olmayanları almayın onlar daha kısa ömürlü

Far kodu: 90c64210nbp

Aşağıdak grafiğe göre %40 daha az dayanıyor bunlar üzerindeki ampül 6 yıl gittiğine göre! Bunlarda en iyimser 3 yıl gider diye umuyoruz :) 

IMG_0902.jpg

Hologramı açılmamış olmasına dikkat etmekte fayda var.

IMG_0907.jpg

Sonrası

Gözle görülür farklılık mevcut vaad edilen değerler ölçüsünde.

IMG_0930.jpg

IMG_0910.jpg

IMG_0901.jpg

IMG_0904.jpg

IMG_0905.jpg

IMG_0920.jpg

IMG_0923.jpg

IMG_0927.jpg

IMG_0929.jpg

Ampulleri değiştirirken, ampullerin camına elinizin değmemesine özen gösterin. Ya da bir eldiven takın elinize o şekilde değiştirin. Bilginiz olsun. Eliniz değerse ampulün ömrü daha kısa olur. 

Güle güle kullanın.

21.01.2017 - 23:13 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

Orjinaller 6 sene gitmişti, yenisinin (Osram H7 Night Braker PLUS) biri bugün patlamış :D 3 sene gitti yani yenileri. Adamların tahmin ettiği lifetime birebir tuttu be :D Şimdi de Philips H7 X-Treme Vision aldım. 

OEM yaklaşık 6 yıl

NB Plus tam 3 yıl

Philips X.Vision %130 ise 2.5 yıl dayandı, yine biri patlamış.

Bu sefer Osram Osram Next Generation H7 Night Breaker Laser +%150 aldım. Yine 3 yıl yeterli çünkü.

Osram Night Laser Next Gen %150.jpg

15.08.2019 - 00:14 tarihinde, Yakup Çağatay yazdı:

OEM yaklaşık 6 yıl

NB Plus tam 3 yıl

Philips X.Vision %130 ise 2.5 yıl dayandı, yine biri patlamış.

Bu sefer Osram Osram Next Generation H7 Night Breaker Laser +%150 aldım. Yine 3 yıl yeterli çünkü.

Osram Night Laser Next Gen %150.jpg

Nassı ? Memnun musun lazerden ? Tavsiye eder misin ? 

Bize sarı ampul sorunumuza bir nebze de olsa çözüm olur mu ? 

20 dakika önce, H. Cenk yazdı:

Nassı ? Memnun musun lazerden ? Tavsiye eder misin ? 

Bize sarı ampul sorunumuza bir nebze de olsa çözüm olur mu ? 

Vallahi bilmem ki 😁 philips’e göre pek bi fark göremedim. Gece sürüşü de yaptım baya, açıkcası bana yetiyor abi bu rahatsız olmuyorum. Yasal sınırlar içinde halojende çok fark olmuyor sanırım o kadar ampül değiştik 😁

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

• Similar Content

• By Kutluhan A.
      Peugeot yine keskin hatlı bir araçla karşımızda. Bu sefer önü biraz değişik olmuş bana kalırsa fakat arkası çok başarılı. İçinde ise 3D Peugeot i-Cockpit kullanılmış. Şık duruyor. Yeni CMP platformu üzerinde kurulmuş. Ülkemize büyük olasılıkla 1,2 Puretech 130 ps ve 1.5 Hdı 100 veya 130 ps güçlü motorlar gelir. Ayrıca elektrikli modelde 136ps ve 310 km menzilli. Fiyatının şimdiye oranla ikiye katlanması olası. 

• By Enes Durmaz
      Arkadaşlar merhaba yeni üyeyim ve ilk focus aracım için bir sorum olacak. Far yıkama kapağım düşmüş sol tarafın internetten istemiştim fakat makyajsız kasa için gelmiş benim hatam sanırım seri numarasına dikkat etmedim. Başka nerede bulabilirim bu kapaktan makyajlı kasalar için bulamadım internette ve buradaki servis/parçacılarda. Orjinali bir hayli pahalı ithal olanı var mıdır bildiğiniz ? (ekteki görsel sağ taraftır)

• By Serhat Sözen
      Merhabalar profilimdeki aracımızı yeni aldık ve bir takım eksikleri olduğundan dolayı bu eksikleri kendim tamamlamaya çalışıyorum. Malum en ufak bir sorunda 20 40 tl arası işçilik ücreti çıkıyo hal böyle olunca bizde kendimizce onarım yoluna gidiyoruz.
      Torpido ışığının yanmadığını görünce hemen bir ampül alıp takarım diye düşündüm ama kazın aya öyle değilmiş haliyle ustaya gittim usta bunu bu şekilde takamıyacağını ve torpidoyu sökmek gerektiğini söyledi 65tl ampülde dahil fiyat verdi koşarak uzaklaşım oradan eve geldim operasyona başladım.
      İşleme başlamadan önce foto almayı unutmuşum bunun için kusura bakmayın.
      torpido gövdeye 7 vida ile bağlı vida başları yıldız alyan, vidalar çıkarıldıktan sonra hafifçe kendinize çekin çünkü aux girişiniz orda olabilir(aux girişinin orda olmasına hiç bir anlam veremedim müsait bir zamanda onu oradan teybin altındaki boşdüğmelerin birine taşıyıcam )bildiğim kadarıyla hepsinde yok ama sizin aracınızda var ise, hafifçe çektikten sonra aux girişinin soketini çıkartıktan sonra torpido haznesi komple bir parça halinde yerinden çıkıyor bu arada tortido kapağıyla hiç işimiz olmuyor sadece açıp bırakıyoruz. Ayrıntılar fotoğrafta

NOT:Fotoda kullanılan vida temsili olarak vida delikleri görünsün diye kullanılmıştır.

Torpido haznesini çıkardıktan sonra torpido çerçevesindeki parçayı söküyoruz
      Parçayı sökerken dikkatli olun tırnaklar biraz ince tırnakları sıkıp ileri doğru bastırıyoruz.
      parça çerçeveden kurtulduğu halde bile ampülü takmak hala zor bir iş benim gibi kalın parmakları olan biri için bundan dolayı soketide söktüm ben ve ampülü yuvasına taktım

Ve montaj montajda dikkat edilmesi gereken en önemli husus torpido haznesini yerine takarken soğutucu girişini (eğer varsa)  iyice oturtmak aksi halde vidalar yerine takılsa bile kapak kapanmıyor buna çok dikkat edin.

ve sonuç
      akşam karanlığı çöktü tam toplayamadım ama çalışır duruma getirdim.

Umarım faydalı olur selametle

• By Muhammed E.
      2016 Focus'um için Çin'den Aliexpress üzerinden verdiğim gündüz ledi geldikten sonra yaptıracak yer bulamayınca kendim yaptım ve alacak olanlar için faydalı olur ümidiyle sizlerle de paylaşayım.

Öncelikle gündüz led'lerini şu linkten pazarlıkla 80 dolara (yaklaşık 300TL) aldım. Bu arada benim aldığım ürün gündüz BEYAZ, gece MAVİ yanıyor. ( https://tr.aliexpress.com/item/Gloss-Model-12v-LED-Auto-Car-DRL-daytime-running-lights-Bumper-Front-Fog-lamp-with-dimming/32505538798.html?detailNewVersion=&categoryId=200000226 )

Gerekli Malzemeler:
      - Gündüz LED
      - Düz tornavida
      - 12-13 (sanırım) anahtar veya ingiliz anahtarı
      - Elektrik bandı

NOT: Başka hiçbir kablo vs gerekmiyor, gönderilen ürün tamı tamına uyuyor

1. Öncelikle aracımızdaki eski sis farının çerçevesini söküyoruz. Yeni ledli çerçeveleri kablolar aradaki boşluktan içeri girecek şekilde takıyoruz

2. Farları sökmemiz gerekiyor, aslında sağdakinin sökmek de yeterli de sökmesi kolay, alttan kabloyu almamız daha kolay olduğundan ikisini de sökün. Bunun için Yakup beyin Youtube'da paylaşmış olduğu videoyu izleyebilirsiniz.

3. Soldaki (akü tarafındaki) farı çıkardıktan sonra far soketindeki 12 numaralı kablonun biraz gerisinden dışını soyup LED lere giden kablonun birinde mavi kablo var headlight yazan onu oraya bağlıyoruz.

4- LED'in kontrol cihazından toplamda 4 kablo + 2 ledlere kablo gidiyor. Bunlar GÜÇ+(Battery+) / TOPRAKLAMA (Ground) / ACC FUSE / Far (Headlight) şeklinde ve ingilizce olarak üzerine kağıt yazıp göndermişler zaten.

5- Motor kısmındaki sigorta kutusunu açıyoruz ve aşağıdaki resimdeki gibi 3 kabloyu oraya bağlayacağız. Sigortanın resmini de ekledim yeterince anlaşılır sanırım.

6- Sigortanın içine 2 kablo girecek, sigortayı tutan vidayı gevşetip oraya da topraklamayı sabitliyoruz.

7- Modülü sigorta kutusunun yanına sıkıştırdım ve ledlerin kablo bağlantılarını da tamamlayınca farları yerine takabilirsiniz. İşte bu kadar kolay

Birkaç örnek foto (Gece modunda yani far açıkken mavi renkte yanıyor, onu da çekince eklerim)

• By Yakup Çağatay
      Trend X Donanım
      Gövde rengi kapı kolları ve yan aynalar Deri kaplı direksiyon simidi & vites topuzu Elektrikli, sinyalli yan aynalar 16" Aluminyum Jantlar (205/55R) Derinlik ve yükseklik ayarlı direksiyon Manüel 4 yönlü sürücü koltuğu Tek dokunuşta açılıp kapanan elektrikli ön/arka camlar Manüel far yükseklik ayarı Yol bilgisayarı Vites arttırma ikazı Ford EcoMode Manuel Klima Fasılası ayarlanabilir ön cam silecekleri Ön koltuk kol dayanağı ve kapaklı eşya saklama bölgesi Ön koltuk arkası eşya cepleri Torpido aydınlatması Direksiyondan kumandalı radyo CD, MP3 çalar Portatif müzikçalar bağlantı soketi (USB) Halojen farlar Sürücü ve ön yolcu ön hava yastıkları Sürücü ve ön yolcu yan hava yastıkları ABS + EBD Acil durum fren desteği (EBA) Elektronik Denge Programı (ESP) ve Gelişmiş Proaktif Denge (ETS) (altta detay mevcut) Çekiş Kontrol Sistemi (TCS) Dinamik Tork Kontrolü (TVC) Yokuş Kalkış Desteği (HLA) Kontrol kollu tam bağımsız arka süspansiyon Ford Kolay Yakıt Sistemi Akıllı Şarj Sistemi Disk frenler - ön / arka Ford MyKey Immobilizer Uzaktan kumandalı merkezi kilit Global Açma/Kapama ISOFIX çocuk koltuğu bağlantı noktaları 16" Aluminyum Alaşımlı Jantlar Ön sis farları Karartılmış Arka Camlar Hız kontrol sistemi Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı Otomatik Start-Stop (1.0 Turbo ve 1.5 Tdci ile)
      Style Donanım (Trend X üzerine)
      Elektirikli, ısıtmalı, sinyalli, katlanabilir yan aynalar Gecikmeli Sönen Ön Farlar Yağmur sensörü Otomatik yanan farlar Otomatik kararan iç dikiz aynası Yan perde hava yastıkları  

ST-Line Donanım (Trend X üzerine)
      Yan perde hava yastıkları 17'' Aluminyum Jantlar (215/50R W) ST-Line tarzı spor, delikli deri direksiyon Spor body kit Paslanmaz metal pedallar Spor süspansiyon LED'li siyah sürmeli ön far LED'li arka stop farı Spor koltuk Geri görüş kamerası SYNC 3 (Bluetooth) 8’’ dokunmatik -renkli gösterge ekranı- "Ford Power" Anahtarsız Çalıştırma Sistemi Direksiyondan Kumandalı Otomatik Vites (1.5TDCi 120PS PowerShift ve 1.0 Ecoboost 125 PS A/T ile) Acil Durum Yardımı Aktif Ön Izgara (1.0 Turbo ile)  
      Titanium Donanım (Style üzerine)
      Manüel 4 yönlü ön yolcu koltuğu Sürücü ve ön yolcu koltuğunda ayarlanabilir bel desteği Ön koltuk ayarlanabilir kol dayanağı ve kapaklı eşya saklama bölmesi "Ford Power" Anahtarsız Çalıştırma Sistemi Çift Bölgeli İklim Kontrollü Otomatik Klima 8’’ dokunmatik, renkli gösterge ekranı Ford SYNC 3 (Aux Girişi kapsamaktadır ve USB ile birlikte Kol Dayama içindedir) Direksiyondan Kumandalı Otomatik Vites (1.5TDCi 120PS PowerShift ve 1.0 Ecoboost 125 PS A/T ile) Acil Durum Yardımı Aktif Ön Izgara (1.0 Turbo ile) Arka park sensörleri Ön ve yan park sensörleri* Otomatik Paralel Park Sistemi* Otomatik Dikey Park Sistemi* Paralel Park Çıkış Yardımı* Spor Ön koltuklar LED'li siyah sürmeli ön far Krom kapı çıtaları Led İç Aydınlatma Lüks Tavan Kumaşı Yumuşak Dokulu Ön Trimler Not: * : 1.6 Ti-Vct 125 PS Powershift (Benzinli) ile sunulmamaktadır.

GÜNCELLEMELER
      2014 ve 2015 modellerde, 'Ön koltuk kol dayanağı ve kapaklı eşya saklama bölgesi' Style ve üzerinde vardı. 2016 modellerin tamamında yer alacak. 2015 son dönem üretimlerinden sonra Titanium donanımına 'Halojen gündüz farları' eklendi. 2016'da Spor Paket opsiyonu geldi. Led Arka Stoplar (HB - SW), 2016 modelde artık yok. (Zaten donanım listesinde bulunmadan geliyordu) Eylül 2016 üretimi araçarda SYNC 3, öncesi araçlarda SYNC 2 mevcut. 2016 modellerde halojen gündüz farları vardı. 2017 modellerde LED'li gündüz farı Titanium'da standart oldu. 2018 model yılında Trend X'e konfor paketi eklendi. ST-Line donanım tamamen kalktı. 1.6 dizel (manuel) kalktı yerine 1.5 dizel geldi. Benzinli modellerde Style donanım kalktı, ayrıca 1.0 EcoBoost motor listeden çıkarıldı. 2018 model araçlarda Start&Stop sistemi bulunmuyor.  
      Donanım Listesini pdf olarak indirmek için buraya tıklayınız:  Yeni_Focus.pdf
      Türkiye Fiyat Listesi: Fiyat için Tıkla
      İncelemeler için Tıkla
      NOT: Buradan donanımlar hakkında isteklerinizi oylayabilirsiniz Anket için tıkla
      2016 sonu 2017 başında çıkan katalog: Yeni_Focus-38.pdf

ST-Line hariç diğer donanımların üzerine eklenen Opsiyon
      -Spor Paket: 6.100 TL (Sadece HB ve Dizel olmak şartı ile)
      Full Body Kit
      Ön & Arka Eteklikler
      Yan Eteklik
      Ön & Arka Çamurluk
      17'' Alaşım Jant 

Trend X 1.5 dizel üzerine eklenen Opsiyon (2018)
      -Konfor Paket: 6.100 TL (Sadece HB ve Dizel olmak şartı ile)
      Bluetooth
      SYNC 1
      Arka park sensörü

Titanium üzerine eklenen Opsiyon Listesi

-Bi-Xenon Far ve Dinamik Ön Far Sistemi: 3.900 TL
      -Tekno Paket ( * ) 4.750 TL Bu özellikleri incelemek için tıkla  Özellik 2.başlık
      Aktif Şehir İçi Güvenlik Sistemi Kör Nokta Uyarı Sistemi  Şerit Takip Sistemi  Şeritte Kalma Yardımcısı  Sürücü Dikkat Takip Sistemi  Otomatik Uzun far Çapraz Trafik Uyarı Sistemi - Navigasyon Paketi (2.000 TL)
      Navigasyon Sistemi Geri görüş kamerası Sony Hoparlörler - Elektrikli sunroof 2.500 TL

Genel Bilgiler
      Kayma Önleme Teknolojisi ve Makyajsızdan farkları

Motor Çeşitleri ile Donanım Kombinasyonları
      (üstü çizili modeller 2017 modellerde kaldırıldı diğer yıllar mevcut)
      Trend X
      Dizel: 1.6L TDCi 95PS 6 ileri M. & 1.5 TDCİ 120 PS  6 ileri PowerShift & 1.5 TDCİ 120 PS 6 ileri Manuel
      Benzinli: 1.6L 125PS 5 ileri M. & 6 ileri PowerShift

Style
      Dizel: 1.6L TDCi 115PS 6 ileri M. & 1.5 TDCİ 120 PS  6 ileri PowerShift & 1.5 TDCİ 120 PS 6 ileri Manuel
      Benzinli: 1.6L 125PS 5 ileri M. & 6 ileri PowerShift

Titanium
      Dizel: 1.6L TDCi 115PS 6 ileri M.  & 1.5 TDCİ 120 PS  6 ileri PowerShift & 1.5 TDCİ 120 PS 6 ileri Manuel
      Benzinli: 1.0L EcoBoost 125PS 6 ileri M. / 1.6L 125PS 5 ileri M. & 6 ileri PowerShift

Your (Makyajsız'a göre):
      Trend x'e; Deri direksiyon, mykey,yokuş kalkış eklenmiş.
      Style'a: Ön kol dayama ve yukardakiler
      Titanium'a: Ddokunmatik ekran ve oto park sistemleri eklenmiş yani standartlaşmış bunlar.

2016 Katalog: Yeni_Focus-2016.pdf

Son jant tasarım ve seçenekler

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Privacy Policy.