Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yılda 10.000 Km Benzin&lpg Sorunsalı..

Ali Tınaztepe

Önerilen Mesajlar

Çok tartışıldı bu konu

Tekrarlamak gerekirse 

1.6 Atmosferik motor, şehir içinde ort. 8,5L/100km benzin, 11,0L/100km LPG yakar

Salt yakıt gideri olarak yıllık 10.000 km'de benzin için 8,5 x 4,95 x 100 = 4207,5 TL, LPG için 11,0 x 3,17 x 100 = 3487,0 TL ödersiniz.

Yani yıllık kabaca 700 TL fark olur.

Buna LPG kit montajını (1400-1800 TL), ruhsata işleme masrafı, yıllık LPG bakım bedeli, arada geçiş kullanılan benzin bedeli eklemek lazım. En erken 3 yılda kendini amorti eder.

Bu arada motor arızasında garanti kapsamı dışında kalma riski, motor çalışmasında sorun olursa yetkili servis ile LPG'ci arasında pinpon topu olma olasılığı, LPG tankı nedeniyle bagajın küçüleceği ya da stepneye yer kalmayacağı ve LPG'nin daha sıcak çalıştığı için başta süpablar olmak üzere motor ömrüne uzun vadede olumsuz etkisi olabileceğini de göz ardı etmemek lazım (bu sonuncusu daha çok ikinci sahibini ilgilendirecektir)

Sonuçta ben ayda 60-70 TL fazla harcayıp kafam rahat olsun isterdim, siz?

• Beğen 6
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Çok tartışıldı bu konu

Tekrarlamak gerekirse 

1.6 Atmosferik motor, şehir içinde ort. 8,5L/100km benzin, 11,0L/100km LPG yakar

Salt yakıt gideri olarak yıllık 10.000 km'de benzin için 8,5 x 4,95 x 100 = 4207,5 TL, LPG için 11,0 x 3,17 x 100 = 3487,0 TL ödersiniz.

Yani yıllık kabaca 700 TL fark olur.

Buna LPG kit montajını (1400-1800 TL), ruhsata işleme masrafı, yıllık LPG bakım bedeli, arada geçiş kullanılan benzin bedeli eklemek lazım. En erken 3 yılda kendini amorti eder.

Bu arada motor arızasında garanti kapsamı dışında kalma riski, motor çalışmasında sorun olursa yetkili servis ile LPG'ci arasında pinpon topu olma olasılığı, LPG tankı nedeniyle bagajın küçüleceği ya da stepneye yer kalmayacağı ve LPG'nin daha sıcak çalıştığı için başta süpablar olmak üzere motor ömrüne uzun vadede olumsuz etkisi olabileceğini de göz ardı etmemek lazım (bu sonuncusu daha çok ikinci sahibini ilgilendirecektir)

Sonuçta ben ayda 60-70 TL fazla harcayıp kafam rahat olsun isterdim, siz?

Hocam tamamen katılıyorum.. sanırım benzine devam edeceğim sadece biraz daha fazla toplu taşıma kullanarak.. :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

YB verisine göre 5.8 lt/100km kadar düştü benimki uzun yolda; kabaca, 0.1-0.2 lt fark olsa 6 lt/100km denilebilir... Tabi kısmi agresiflikler olmadı değil; tamamen sakin kullanımda daha da düşebilir...

6 litre benim için gayet makul umarım yakalarım istanbul-balıkesir 330 km bakalım ne gösterecek... bilgisayar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Aracım 500 km oldu bir ayda ortalama 8.8 lt gösteriyor full şehir içi kibar kullanarak sizce nasıl?

Maşallah hocam daha ne bizim araçta 600km oldu ancak daha 9.6'nın altına düşmedi ki siz bir de İstanbul'dasınız. Kullandığınız mesafe uzun mu acaba öğrenebilir miyim? Bizim ki genelde kısa mesafede kullanıIıyor (git gel yaklaşık 6-7km) acaba bunun mu etkisi diye kıyaslama yapmak isterim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Maşallah hocam daha ne bizim araçta 600km oldu ancak daha 9.6'nın altına düşmedi ki siz bir de İstanbul'dasınız. Kullandığınız mesafe uzun mu acaba öğrenebilir miyim? Bizim ki genelde kısa mesafede kullanıIıyor (git gel yaklaşık 6-7km) acaba bunun mu etkisi diye kıyaslama yapmak isterim.

istanbul içi mesela dün temde seyrantepeden köprüye 1 saatte gittim ortalama hız 4 km falan... ama bazen yol boş oluyo nadirende olsa ozaman düşük devir yüksek vites.. kesinlikle kibar kullanın hiç titrermiş vs diye korkmayın 1500 devirde bile vites büyütün sorun olmaz...

Ali hocam hız sabitleyici ile 99km. Araçta 4 yetişkin bir çocuk, bagaj ful dolu kapağı zor kapattım. Klimayı açmadım sadece camların buğusu için açtım. Hız zaman zaman 99km nin altını ve üstünü gördü.

hocam iyiymiş bakalım benim araç 2 kişi boşa yakın bagaj olucak bi test edelimm 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Misafir
This topic is now closed to further replies.
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.