Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Araç Hareket Halinde Vites Boşta Iken Frene Basınca Anlık Yakıt Tüketimi Çok Yükseliyor!!!

Akın Yalçın

Soru

Arkadaşalar , araç hareket halinde vites boşta iken frene basınca anlık yakıt tüketimi birden yükselmeye başlıyor ,

mesela 3. yada 4. viteslerde hareket halinde ilerlerken , durmak için önce boşa attığımda vitesi, ilk olarak anlık yakıt 0.4 - 0.5 iken ,durmak için frene basıp hızı 30-40km/h lara düşürmeye başlayınca vites boştayken  ,anık yakıt tüketimi 1.2 , 2.4. 3.5. 4.6 , 5.5 gibi yükseliyor , fakat araç durduğunda birden 0.4 - 0.5 gibi devam ediyor. ilk 2 sene yapmadı bunu ama son 1 senedir bu şekilde...dolayısıyla yakıt tüketimi 4.5 gibiyken artık 6.5 lerde normal mi bu sizce ???

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 6 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

Ilk iki sene dikkat etmemissiniz. Benim ilk gunden beri ayni. Ayrica durmak icin bosa atmayin. Direk ayaginizi gazdan cekin ve aracin yavaslamasini bekleyin.

Benim tahminim ise bahsettiginiz olay yol bilgisayarinin ptogramsal bir hatasi. Bostayken hareket halindeki arabayi yakiyormus gibi algiliyor olabilir.

Bir de ilk iki sene demissiniz. Araciniz f2 mi f 3 mu? Ben f3 icin konusiyorum konu da f2 ile ilgili bölüme acilmis.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yol bilgisayarı sonuçta yakıt tüketimini 100 km deki harcamaya göre ayarlıyor siz ilk boşa attığınızda hızınız diyelim 100 km bu hızda boşa atmakla 100 km yi 1 saatte alırsınız ve yol bilgisayarı 1 saate tüketeceği benzini gösterir siz firene bastığınızda hızınız azalır diyelim ki 50 km oldu busefer 100 km yi 2 saatte alırsınız yol bilgisayarı ekranda 2 saatte tüketeceği benzini gösterir yani 100 km deki hızdakinin 2 katı hızınız yavaşladı ve 25 km oldu diyelim bu sefer 4 katını gösterecektir.Bundan dolayı hızınız azaldıkça tüketimde artıyormuş gibi gelir araç durduğunda zaten yol bilgisayarı tüketim parametrelerini değiştiriyor giderken 100 km mesafeyi anlık hızınızla giderseniz kaç lt benzin tüketeceği durduğunuzda ise 1 saatte rölanti devrinde kaç lt tüketeceği  benim yorumum bu...Ayrıca yavaşlamak istediğinizde uygun vitese atıp kompresyonla aracınızı yavaşlatırsanız aracınızın enjektörleri yakıtı kesecek cut off durumuna gireceğinden yakıt tüketiminiz azalacaktır.

• Beğen 5
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ayrica durmak icin bosa atmayin. Direk ayaginizi gazdan cekin ve aracin yavaslamasini bekleyin.

Nasıl kullanmam gerektiğini biliyorum ,yine de sağolun...

Aracı zaten boşa sallayarak kullanmıyorum , yakıt tasarrufu açısından da sormamıştım, sadece benim araçmı bu şekilde onu öğrenmek ve yakıt tüketimi 100km.de ortalama 6.5 normal mi ? Focus 2,5 tdci  üstelik ilk 2 yıl böyle bişey yoktu, sürat kaç km/h olursa olsun vites boşa atıldığında anlık yakıt 0.4-0.5 di..

Akın Yalçın tarafından düzenlendi
  • Üzgün 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Akın Yalçın,

Ben ilk mesajdan o şekilde anladım olayı. Size nasıl kullanmanız gerektiği konusunda fikir vermek için söylememiştim.

Şehir içi için oldukça iyi değer 6,5. Benim şu an karma kullanım 5,6 falan.

Yakın zamanda (bu durumu fark etmeden önce ) servise gitmişseniz belki bir yazılım güncellemesiyle bu durum ortaya çıkmış olabilir. Yani önceden olmaması mümkün, yazılımla ilgili olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yakın zamanda (bu durumu fark etmeden önce ) servise gitmişseniz belki bir yazılım güncellemesiyle bu durum ortaya çıkmış olabilir. Yani önceden olmaması mümkün, yazılımla ilgili olabilir.

evet o dönemde bi yazılım güncellemesi yapıldı :yeah: :yeah: ...muhtemelen değiniz gibi onla alakalı olabilir...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.