Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3, Direksiyon Kutusu Sorunu Ve Çözümü.

Admin

Soru

Herkese iyi geceler.

Aracım 2013 Focus 3 1.6 Powershift Sedan. Şu an 27.000 km'de.

19 Nisan 2013 İzmir-Otokoç çıkışlı.

Forumda bir çok kişiden duyduğumuz, parke yollarda direksiyon kutusundan ya da rotlardan gelen tabir-i caizse "lok, tıkır, takır, tukur" (herkesin kendi kulağına göre seslendirdiği) gibi seslerin benim aracımda da olmasıyla İzmir-Otokoç servise başvurdum.

İlk başlarda sorun olmadığını söylediler.

Ancak zaman geçtikçe sesler sanki amortisör patlakmışcasına artmaya başladı. Ön düzen yıllarca servise girmemiş 7-8 yaşında araba gibi ses yapıyordu.

Servise tekrar götürmemle, direksiyon kutusunda, rotlarda boşluk olduğu tespit edildi.

Neden olur?

Servisin açıklamasına göre,

sonradan takılan spor yaylar ve/veya replika jantların ağırlığı sebebiyle bu problemlerin oluşabileceğini aktarıyorlar.

Ancak aracımda spor yay yok.

Daha önce forumda yazdığım üzere; spor yay takmak yerine, orjinal yaylarımı pressletmiştim.

(yaylar kesilmedi, presslendi. spor yay ile arasında ne gibi farklılıklar var? vs.. bu konuda fikir almak isteyenler özel mesaj yolu ile ulaşabilirler. konunun dağılmaması için, lütfen bu konu başlığı altında direksiyon kutusu çözümünü konuşalım.)

Bu sebeple servis, yay değişimi olmadığı için bu fikri eledi.

Replika jantlarım ise 2 hafta önce aracıma takıldı.

Servis bunu da bildiği ve jantların takılmasından önce bu sorunu aktardığım için, bu fikri de eledi.

Sonuç:

Direksiyon kutusu ve rotlarda oluşan boşluğun giderilmesi için:

• İzmir-Otokoç tarafından "garantiden değişim dosyası" açıldı.

• Yine İzmir-Otokoç tarafından Otosan'dan "direksiyon kutusu ve rot seti" sipariş edildi.

• Değişimi yapıldı.

• Değişim süresi, test, rot-balans ayarı ortalama yarım günde bitti.

Aracımı öğlen 2'de teslim ettim ve akşam üstü 6'da teslim aldım.

Kulağımıza gelen seslerin hepsi son buldu.

Müziği ve camları kapattığımda, lastik ve rüzgardan başka bir ses duymuyorum.

Benzer sorun yaşayanlara ışık tutması dileğiyle...

Tüm bu işlemler garanti kapsamında yapılmıştır.

Uzun dönem kullanım notlarımı buradan aktarmaya devam edeceğim.

İzmir-Otokoç Servis çalışanlarına da, gösterdikleri özen ve çözüm odaklı uğraşları sebebiyle teşekkürü borç bilirim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
30.01.2017 - 01:50 tarihinde, Ercan Çelik yazdı:

Herkese merhaba araçla ilgili bir sorunu paylaşmak ve bilgi almak istiyorum direksiyondan tak tuk sesler geliyo ve ayrıca bana boşluk varmış gibi geliyo direksiyon sertleşip yumuşuyo benim kontrolüm haricinde kendini sağa sola atıyo bu sorunla alakalı birçok servise gittim herşeyin normal olduğunu söylediler. Bir defa direksiyon kutusu değişti ama yinede sorun çözülmedi arabadan resmen soğudum sırf bu sebepten satmayı düşünüyorum çözümünü bilen varsa lütfen bilgi versin.

Ercan bey lastiklerinizi geçici de olsa değiştirme imkanınız var mı varsa aracınızın lastiklerini değiştirip bir müddet kullanarak direksiyonu  gözlemlemenizi tavsiye ediyorum. Direksiyonun kendini sağa sola atması problemini sıfır nokian yazlıkları takınca bende yaşadım sonrasında kışlık nokianları takınca bütün şikayetlerim son buldu. Umarım sorununuz çözülür.

--15 dakika sonra eklendi--
30.01.2017 - 01:50 tarihinde, Ercan Çelik yazdı:

Herkese merhaba araçla ilgili bir sorunu paylaşmak ve bilgi almak istiyorum direksiyondan tak tuk sesler geliyo ve ayrıca bana boşluk varmış gibi geliyo direksiyon sertleşip yumuşuyo benim kontrolüm haricinde kendini sağa sola atıyo bu sorunla alakalı birçok servise gittim herşeyin normal olduğunu söylediler. Bir defa direksiyon kutusu değişti ama yinede sorun çözülmedi arabadan resmen soğudum sırf bu sebepten satmayı düşünüyorum çözümünü bilen varsa lütfen bilgi versin.

Ercan bey cevabınızı yeni gördüm.inş sorununuza kısa zamanda çözüm bulursunuz.selamlar

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yakın zamanda su ile teması oldumu aracın? Bahsettiginiz benzer durumu eski aracımda yaşamıştım. Su birikintisi icerisinden gectikten sonra yaklasik olarak 10 gün kadar ara ara ayni şeyleri yapmiştı. Tabiki benimki bi varsayım. Bu arada eski araç 2004 fiesta idi.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
31.01.2017 - 14:04 tarihinde, Yahya Akman yazdı:

Yakın zamanda su ile teması oldumu aracın? Bahsettiginiz benzer durumu eski aracımda yaşamıştım. Su birikintisi icerisinden gectikten sonra yaklasik olarak 10 gün kadar ara ara ayni şeyleri yapmiştı. Tabiki benimki bi varsayım. Bu arada eski araç 2004 fiesta idi.

Öyle bir durum olmadı aracı alalı 2,5 yıl oldu aldığım beri öyle kaç tane servise gittim bi sorun yok dediler. 

--2 dakika sonra eklendi--
31.01.2017 - 11:03 tarihinde, Selahattin Kara yazdı:

Ercan bey lastiklerinizi geçici de olsa değiştirme imkanınız var mı varsa aracınızın lastiklerini değiştirip bir müddet kullanarak direksiyonu  gözlemlemenizi tavsiye ediyorum. Direksiyonun kendini sağa sola atması problemini sıfır nokian yazlıkları takınca bende yaşadım sonrasında kışlık nokianları takınca bütün şikayetlerim son buldu. Umarım sorununuz çözülür.

--15 dakika sonra eklendi--

Ercan bey cevabınızı yeni gördüm.inş sorununuza kısa zamanda çözüm bulursunuz.selamlar

Öyle bir imkanım yok malesef lastikler 2012 üretimi yani fabrikanın taktığı lastikler hala üzerinde ama durumları iyi olduğu yada göründüğü için diyim değiştirmeyi düşünmedim ama sizin çözümünüzden dolayı düşünüyorum umarım ondandır. Yoksa boşa lastik almış olacağım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
30.01.2017 - 02:50 tarihinde, Ercan Çelik yazdı:

direksiyondan tak tuk sesler geliyo

benim direksiyondan da çıt çıt diye sesler geliyor çeyrek turdan fazla döndürünce.

direksiyonun hemen altında makara varmış etrafı şerit sarılı, ondan geliyordur dedi. dedim kış girdi gireli geliyor, ama belki öncede geliyordu arabaya biner binmez müzik açtığımdan duymamışımdır dedim. abi sen müzik açmaya devam et dedi usta..iyi mi :D 

baharda havalar ısınınca kesmezse değiştirteceğim o parçayı, (3+2) uzatmalı garantim var.

makara şeritindeki şeritler arasındaki ayırım kırılmıştır(merdiven düşünün) yada şeritin o boşluğuna giren tırnak kırılmış olabilir. eleman direksiyon 1-2 tık atsaydı boşluk varmış gibi sizde bunu hissederdiniz dedi. sanırım sizin sorun bu olabilir.

sormadım ama bu şerit oto parkın hesabını yapan bir parça olabilir.. yoksa ne işe yarar ki. direksiyon kutudan dönüyor, bu da ne kadar döneceğini belirliyordur.

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Slm aleyküm aracim 2013 tdci titanium 68000de seslerden dolayi garantiden direksiyon kutusu degisti. 4 ay sonra 73000civari ayni seslerden dolayi yine kutu değişti.  Suan 79000 de sıkıntı yok gibi bu ay da garantisi bitiyor zaten bakalım artik

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
4 saat önce, Mehmet Demir yazdı:

benim direksiyondan da çıt çıt diye sesler geliyor çeyrek turdan fazla döndürünce.

direksiyonun hemen altında makara varmış etrafı şerit sarılı, ondan geliyordur dedi. dedim kış girdi gireli geliyor, ama belki öncede geliyordu arabaya biner binmez müzik açtığımdan duymamışımdır dedim. abi sen müzik açmaya devam et dedi usta..iyi mi :D 

baharda havalar ısınınca kesmezse değiştirteceğim o parçayı, (3+2) uzatmalı garantim var.

makara şeritindeki şeritler arasındaki ayırım kırılmıştır(merdiven düşünün) yada şeritin o boşluğuna giren tırnak kırılmış olabilir. eleman direksiyon 1-2 tık atsaydı boşluk varmış gibi sizde bunu hissederdiniz dedi. sanırım sizin sorun bu olabilir.

sormadım ama bu şerit oto parkın hesabını yapan bir parça olabilir.. yoksa ne işe yarar ki. direksiyon kutudan dönüyor, bu da ne kadar döneceğini belirliyordur.

En sonunda komple direksiyon sistemini söktürüp elden gecirtecegim o olcak resmen  boşta parça varmış gibi kasislerde tak tak diye ses geliyo.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Herkese hayırlı akşamlar daha önce de belirtmiş olduğum üzere aracımda ki sorunları hala çözmüş değilim direksiyonda boşluk var ve neden olduğu bulunamıyor. Aracı süratli iken zor zaptediyorum sağa sola savrulma yapıyo lastiklerdendir belki diye yeni lastik aldım sorun yine devam ediyor. Gittiğim servislerde ön takımda birşey olmadığı söyleniyo acaba direksiyon milinde mi boşluk var kutuda mı problem var bunu tam olarak nasıl öğrenebilirim ist. anadolu yakası önerebileceğiniz usta özel servis varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
49 dakika önce, Ercan Çelik yazdı:

Herkese hayırlı akşamlar daha önce de belirtmiş olduğum üzere aracımda ki sorunları hala çözmüş değilim direksiyonda boşluk var ve neden olduğu bulunamıyor. Aracı süratli iken zor zaptediyorum sağa sola savrulma yapıyo lastiklerdendir belki diye yeni lastik aldım sorun yine devam ediyor. Gittiğim servislerde ön takımda birşey olmadığı söyleniyo acaba direksiyon milinde mi boşluk var kutuda mı problem var bunu tam olarak nasıl öğrenebilirim ist. anadolu yakası önerebileceğiniz usta özel servis varsa yardımcı olursanız sevinirim.

Şahsuvaroğluna gidin başka yer aramaya gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Herkese selamlar,

Aracim 2012 Benzinli 79000de Sedan PS Focus 3 ve aracimda direksiyonu saga veya sola cevirmek icin ilk hareketi vermek istedigimde azcik zorlama oluyor ve ardindan tok bir kutleme sesi geliyor. Bunu dururken de giderken de yapmakta. Servis goturdugumde direksiyon kutusu arizali degismeli dediler lakin garantiden degistirmediler. Sizce de kutu degismeli midir? Benzere problemler yasayanlar kutu degisimi olmaksizin bu problemi cozdurebilmisler midir? Baska bir sebep de olabilir mi?

Yardimlariniz icin simdiden tesekkurler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracım 2012 model Mk3 Pwsht sedan style. 149.000km'de. 90.000km'den sonra ön düzenden ses gelmeye başladı. Yetkili servise baktırdığımızda ön düzende sorun olmadığını, sorunun direksiyon kutusundan kaynaklandığını, Otosan'ın bunu "arıza olarak" kabul etmediğini söylediler. 3 yıl önceydi, 4.000TL civarında bir fiyat (işçilik hariç) verdiler bana. Bu şekilde de kullanılabilir şimdilik bir zararı yok denildi. Ancak şimdilerde artık virajlarda direksiyon virajın tersi yönünde refleks verir şekilde 2-3sn'lik peryotlar halinde belirgin titremeler yapmakta. Bunu sadece virajlarda yapıyor. Ön düzende herhangi bir sorun yok deniliyor. Acaba sorun sadece direksiyon kutusu mudur? Yoksa ön amortisör yaylarının bu sorun üzerinde bir payı var mıdır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Saygılar. 

eroltan durmuş tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, eroltan durmuş yazdı:

Aracım 2012 model Mk3 Pwsht sedan style. 149.000km'de. 90.000km'den sonra ön düzenden ses gelmeye başladı. Yetkili servise baktırdığımızda ön düzende sorun olmadığını, sorunun direksiyon kutusundan kaynaklandığını, Otosan'ın bunu "arıza olarak" kabul etmediğini söylediler. 3 yıl önceydi, 4.000TL civarında bir fiyat (işçilik hariç) verdiler bana. Bu şekilde de kullanılabilir şimdilik bir zararı yok denildi. Ancak şimdilerde artık virajlarda direksiyon virajın tersi yönünde refleks verir şekilde 2-3sn'lik peryotlar halinde belirgin titremeler yapmakta. Bunu sadece virajlarda yapıyor. Ön düzende herhangi bir sorun yok deniliyor. Acaba sorun sadece direksiyon kutusu mudur? Yoksa ön amortisör yaylarının bu sorun üzerinde bir payı var mıdır? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Saygılar. 

En son rot ayarı  ne zaman yapıldı?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracımı Rize'de sadece direksiyon kutusu sorunlarıyla uğraşan özel bir servise götürdüm. Özel servisteki ustalar aracı inceledi ve sürdüler. Yukarıda bahsettiğim sorunların direksiyon kutusuyla ilgili olduğu; hatta bu sorunun MK3'lerin genel kronik bir sorunu olduğunu, oraya benzer sorunlar nedeniyle giden onlarca MK3 sahibinden birinin de ben olduğumu söylediler :) Direksiyon kutusu söküldü. Sökülen parça incelendikten sonra; taşlı, stabilize yolda ön düzenden gelen sesin kaynağının direksiyon kutusu rot başı aşındırmalarının sebep olduğunu ancak virajlarda direksiyona akseden problemin ise direksiyon kutusu beyninden kaynaklandığını söylediler. Direksiyon kutusunun muhafazası hariç diğer tüm iç aksamı sağlam, çıkma bir direksiyon kutusu sökülerek yenilendi. Bu işlem bittikten sonra tekrar rot ayarlarınızı yaptırmanız gerekiyor. Rot ayarları yenilendi. Servis ayrıca 1 yıl garanti verdi. Garanti belgesi düzenledi. Şu an araçta yukarıda bahsettiğim rahatsız edici sesler ile virajlardaki direksiyon sorunu tamamen giderildi. Direksiyon tüy kadar hafifledi. Bana toplam maliyeti 1000 TL oldu. Yetkili servis direksiyon kutusunun komple değişimini önermişti ve bana toplam maliyeti de yaklaşık 5000 TL olacaktı. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Focus 2015 model aracımda sol alttan ses geldiği için Ford yetkili servise götürdüm. Servis direksiyon kutusunun sorunlu olduğunu belirtip bu parçanın değişmesi gerektiğinin söyledi. 2013 yılından beri aralıksız Ford araç kullanıyorum. Bu zaman diliminde araçların bütün bakımları için Ford yetkili servise götürüyorum. İyi niyet garantisine başvuruldu ama reddedildi. Tam 14.800 TL hesap çıkartıldı. Kazasız çiziksiz 60 bin km'deki aracın sebepsiz direksiyon kutusunun bozulmasına mı yanayım bir araba parası onarım ücreti istenmesine mi yanayım bilemedim. Aylık geliriniz 20 bin altındaysa Ford'dan uzak durun bozulunca altından kalkamazsınız. İyi niyet garantisi zaten yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.