Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Motor yağları kullanım seçimleri..

ALPER

Önerilen Mesajlar

Coşkun Uçar ;

Çok kafa karıştırması ve net bir cevap bulunamayışı nedeniyle konuyu derinlemesine araştırdım ve OPET madeni yağlar bölümünden Sn Fulya Koray'a ulaştım, bu konuda aldığım bilgileri ulaştırıyorum.

Motor yağlarının üzerindeki .1.W/.2. şeklindeki rakamların ilki ( 1.si ) kış ayları için seçilmesi gereken 2. rakam ( 2.si ) ise yaz ayları için seçilmesi gereken rakamı ifade ediyormuş (ikinci numara kod olarak değil direk sıcaklığı ifade ediyor), hangi tip yağ olduğunu ise satıcınızın söylemesi gerekirmiş, yani 15/30 sentetik olduğu gibi yarı sentetik'de olabilirmiş, ancak 20/50 gibi yağların sentetik yada yarı sentetik olma ihtimali çok düşük, ancak mineral yağ sınıfı olabilirmiş, kendisi bana sıcaklık tablosunu gönderecek geldiğinde buraya koyacağım.

1. kod'un (birinci kodW/..) sıcaklık değerleri

25W olursa........... - (eksi) 10 dereceye kadar

20W " ........... - " 15 " "

15W " ........... - " 20 " "

10W " ........... - " 25 " "

5W " ........... - " 30 " "

0W " ........... - " 35 " "

OPET madeni yağ

Teknik servisler mühendisi

Sn Fulya KORAY

Bu tabloda dış hava sıcaklığına göre kullanılabilecek yağ dereceleri verilmektedir, bulunduğunuz ortam sıcaklığına göre yağ seçiminizi yapabilirsiniz....Bu arada baştaki rakam (..W yani winter - kış) soğuk hava sondaki rakam sıcak havayı temsil eder

viskozityus4.gif

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 7 ay sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.