Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Akü Sorunu

semih yılmaz

Soru

Öncelikle herkese iyi bayramlar. Benim aracım ford focus 1.6 ecoboost 2011 model. Aracımı nöbetçi olmadığım günler hariç hergün kullanırım. Ev ile hastane arası yaklaşık 6 km kadar. Ama tam da yoğun trafiğin, dur kalkın olduğu bir rota. Benim arabanın aküsü 4-5 kere tamamen bitti. Yol yardımı çağırdım takviye yapıp götürdüler. Ama sebebini bulamadılar. Son seferde başka bir yetkili servise çektirdim aracı, biraz da ortalığı ayağa kaldırdım ; sıfır aracın aküsü mü biter diye. Torpidonun ışığında kaçak olduğunu söylediler. Hakikaten o zamandan beridir akü tamamen bitmedi. Tabi bu arada 1 kere de aküyü değiştirdiler. Ancak yine şehir içi kullanımda aracın start stop ve şehir içi güvenlik sistemleri çalışmıyor. İdeal sıcaklıklarda ve normalde çalıştığı zamanlarda çalışmıyor.,Bayram dolayısı ile kayseri-Niğde arası gidip geldim. Şimdi bu sistemler çalışıyor. Sizce benim günlük kullandığım mesafe bu aracın aküsünü şarj etmeye yeterli olmuyor mu? Ne yapmam lazım hangi durumlarda araç daha iyi şarj olur. Sırf akü şarj olsun diye yolları mı aşındırayım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu soruda 14 cevap bulunuyor

Önerilen Mesajlar

• 0

2 Erciyes havası istiyor araba :P

Bunun teknik olarak belirli bir zamanı yok, bu süre zarfı içinde zırt pırt bitmemesi lazım siz şunlara dikkat edin;

Motor çalışmadığında;

Yarım kontak kalmasın,

Radyo cd vs açık kalmasın,

Park lambaları açık kalmasın,

iç aydınlatma lam. açık kalmasın,

Isıtmalı koltuk kullanılmasın,

Yardımcı elektrik soketleri kullanılmasın,

BT sistemini kullanmayın (Sesli kumanda dahi),

Ek olarak Start-Stop'lu araçların akü'leri farklıdır doğrusu ile değiştirildiğine emin olalım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Araçta hiçbir şeyi açık bırakmıyorum. Yetkili servis değiştirdi aküyü. Benim aküm farklı olduğundan ellerinde yokmuş sipariş verdiler öyle geldi. Sanıyorum ki doğru aküdür. Yine de bu işte bir problem var akünün bu kadar çabuk bitmemesi lazım ama bulamadım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Aracın ilk sahibi misiniz? Bu semptomlar ne zamandan beri var?

Yazdıklarınızı okuyunca ya şarj elemanlarında, yada elektrik kullanan elemanların gerektiği gibi çalışmasında sorun var gibi anlıyorum ben. Akü sonuç olmuş sanki.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

. Sizce benim günlük kullandığım mesafe bu aracın aküsünü şarj etmeye yeterli olmuyor mu? Ne yapmam lazım hangi durumlarda araç daha iyi şarj olur. Sırf akü şarj olsun diye yolları mı aşındırayım.

aynen öyle. güzargah yeterli olmuyor..ama akü bayağı yıpranmışsa yeterli olmaz..daha yeni akü bu kadar olmamalı sonuçta bu araç fren yaparkende akü dolduruyor.

birde diğer araçlarda bu kadar hassas değil ss.. yani akünün %75 i doluysa çalışmalı aslında. %75 dolu akü araç 1 hafta bile yatsa kendi kendine boşalıp aracın çalışmamasına sebep olmaz ki..her zaman %100 doluluğu sağlamak oldukça zor.

benim evden alışveriş merkezi 5 km..arada 1 lamba var..10 kerede 1 kere çalışmaz ss..demekki 3.5 km de dolu olabiliyor.

birde bu arada klima vb ek çalışan tüketici yerleride kapatıp deneyin..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

2011 den beri sizde bu duruma göz mü yumdunuz?

O vakit bence siz bu sorunlar için fordu rahatsız edin. Düzeltemiyorlarsa eğer ayıplı mal sınıfına girer bence.

2011 den beri fordu ve kayseride bulunan 2 yetkili servisi yeterince rahatsız ettim ama sonuç alamadım.

aynen öyle. güzargah yeterli olmuyor..ama akü bayağı yıpranmışsa yeterli olmaz..daha yeni akü bu kadar olmamalı sonuçta bu araç fren yaparkende akü dolduruyor.

birde diğer araçlarda bu kadar hassas değil ss.. yani akünün %75 i doluysa çalışmalı aslında. %75 dolu akü araç 1 hafta bile yatsa kendi kendine boşalıp aracın çalışmamasına sebep olmaz ki..her zaman %100 doluluğu sağlamak oldukça zor.

benim evden alışveriş merkezi 5 km..arada 1 lamba var..10 kerede 1 kere çalışmaz ss..demekki 3.5 km de dolu olabiliyor.

birde bu arada klima vb ek çalışan tüketici yerleride kapatıp deneyin..

Hocam akü değişeli 3 ay kadar oldu yani akü yeni ayrıca klima vs kullanmıyorum. Hatta çoğu zaman iç aydınlatma ledlerini de kapatıyorum ama yine de çalışmıyor. Ne zaman ki uzun yol yapayım birkaç gün gidiyor sonra yine sistem çalışmıyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Hocam akü değişeli 3 ay kadar oldu yani akü yeni ayrıca klima vs kullanmıyorum. Hatta çoğu zaman iç aydınlatma ledlerini de kapatıyorum ama yine de çalışmıyor. Ne zaman ki uzun yol yapayım birkaç gün gidiyor sonra yine sistem çalışmıyor

mümkünse şöyle yapın.. yaptığınız uzun yoldan sonra akünüzü ölçtürün, sonra 1 hafta kadar işe başka ulaşımla gidin, 1 hafta sonra yine ölçtürün bakalım akü durduğu yerde mi azalıyor yoksa kullanım odaklı mı? ama kullanımınızda anormallik görünmüyor. aküyü şarj eden ekipmanda sıkıntı olabilir. (ör: alternatör veya fren geri kazanım sisteminde sıkıntı vardır alternatörü fren yaparken devreye almıyordur) kaçak vs varsa arabanın yattığı 1 haftada belli olur sanırım.

işin doğrusu bunu ben değil değil serviste biliyordur ne yapılması veya nerenin kontrol edilmesi gerektiğini.. :dontknow:

ss çalışmadığı zaman aküyü ölçtürdünüz mü, şarj düzeyi ne seviyededir? sonra şöyle ş.içinde 10 km kadar yol gidip tekrar ölçtürüp ne kadar dolduğu kontrol edilebilir.

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bir deneyim hocam. Aslında çok mu lazım ss, değil ama insan çalışmayan bir sistem olunca gıcık oluyo. Bir de servislerin ilgisizliğine gıcık oluyorum o yüzden bu kadar uzattım konuyu. Yoksa zaten benzin 5 tl olmuş ışıkta dursa ne durmasa ne :)

semih yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.