Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Trafik Cezaları

Önerilen Mesajlar

1 saat önce, okan ali yazdı:

Alkol  fena olmus ilk sefer 1000 tl 

Alkollü araç kullanan bence ömür boyu trafikten men edilmeli. Ehliyetine süresiz el koyulmalı , hatta adam öldürmeye teşebbüs ile yargılanmalı.

• Beğen 8
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Alkollüden yüksek ceza kesilsin. Ona karşı değilim. Ancak aynı ceza, trafikte zigzag çizerek gezenlerden, emniyet şeridi ihlal edenlerden ve hız sınırını ikiye katlayanlardan da alınmalı. Bu insanlar kim ne derse desin trafikte 100 promil ile dolaşan insanlardan çok daha tehlikeliler. Ve en az alkollü sürücü kadar bilinçli suç işliyorlar.

Türkiye için şu şekilde bir istatistik var. Alkollü sürücülerin kazalara karışma oranı %2. Kalan %98 başka nedenlerden oluyor. Teşhisi doğru koymak lazım. Yukarıda bahsettiğim konularda cezalar halen çok yetersiz. Ve sistematik uygulamayı beceremedik bir türlü.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

53 dakika önce, Murat Kav. yazdı:

Alkollüden yüksek ceza kesilsin. Ona karşı değilim. Ancak aynı ceza, trafikte zigzag çizerek gezenlerden, emniyet şeridi ihlal edenlerden ve hız sınırını ikiye katlayanlardan da alınmalı. Bu insanlar kim ne derse desin trafikte 100 promil ile dolaşan insanlardan çok daha tehlikeliler. Ve en az alkollü sürücü kadar bilinçli suç işliyorlar.

Türkiye için şu şekilde bir istatistik var. Alkollü sürücülerin kazalara karışma oranı %2. Kalan %98 başka nedenlerden oluyor. Teşhisi doğru koymak lazım. Yukarıda bahsettiğim konularda cezalar halen çok yetersiz. Ve sistematik uygulamayı beceremedik bir türlü.

Abi sen toplu taşımada ayakta yolcu alana 75tl ceza kesilen bir sistemde adalet arıyorsun. Önce bi cezaları yeniden düzenlesinler. Çevirsinler far ayarı, sislerde xenon kontrolü yapsınlar. Eğer amaç gerektende trafikte güvenlikse. Ha yok bunlar değilse yapcek bişi yok. Buyursunlar kesecek biey nasılsa bulurlar kessinler cezayı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

04.11.2017 - 23:14 tarihinde, Süleyman Ünal yazdı:

Alkollü araç kullanan bence ömür boyu trafikten men edilmeli. Ehliyetine süresiz el koyulmalı , hatta adam öldürmeye teşebbüs ile yargılanmalı.

Ama kırmızı ışıkta hız kesmeden geçene, yoğun akıcı trafikte deli gibi makas atanlara , 1.5 ton istiap haddi olan araca 8,5 ton yük atana ayakta yolcu almanın yasak olduğu minibüse 44 kişi doldurana,  hız sınırı 110 olan yolda 160la gidene böyle cezalar vermeye gerek yok değil mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, H. Cenk yazdı:

ayakta yolcu almanın yasak olduğu minibüse 44 kişi doldurana,

Abi zamlı yeni tarifedeki cezası 75 tl cik sadece. Adam doldurur tabi. cezayı yesede aynı gün çıkartır cezanın masrafını. Caydırıcılık yok ki. Ha bizde de var aslında hata. Binme arkadaş o otobüse dolmuşa. Ama maalesef ki ona binmesen 20 dolmuşta gelse hepsi aynı tıka basa dolu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cezalara verilecek zamma asla karşı değilim, ancak ben her zaman şu görüşteydim, örneğin emniyet kemerini takmayan sürücüye, belli oranda hız ihlali yapan sürücüye, yani kısmen de olsa affedilebilecek kural ihlali yapan sürücülere önce uyarı makbuzu kesilmeli ve o sürücü o makbuza karşı bir şekilde başvuruda bulunduğu zaman o ceza atıyorum x süre ertelenmeli. 

Aynı suçun x süre içerisinde yeniden işlenmesi halinde öncekiyle beraber ödeneceği ihtar edilmeli falan. 

Yani "hah bu kural ihlali yaptı, yakaladım kestim cezayı" mantığının dışına çıkılması lazım diye düşünüyorum. 

Tabi bu ancak düşüncemde kalır ama güzel ve mantıklı olmaz mıydı?

Alkole gelince ehliyetinin tamamen alınmasına karşıyım ki alkole karşı birisiyim. 1000 TL ninde az olduğu kanaatindeyim. Artı uygulamaların da daha mantıklı yerlerde, alt ve orta tabakanın takıldığı yerlerde değil, memleketin üst tabakasının da geçiş güzergahlarında yapılması gerekir diye düşünüyorum. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Cezaların arttırılması güzel. Ancak benim yetersiz bulduğum nokta denetim. Ceza var, ceza yiyecek gırla araba var ama yazan yok. Akşamları eve giderken Tem'de polis arabası emniyet şeridinden gidiyor ve inanmayacaksınız ama arkasında 4-5 arabalık kuyruk var. Bu kadar pişkin olabiliyor insanlar. Polis te "herhalde başka işe acelesi olduğundan" durup işini yapmıyor nedense. Yollarda en çok polisi yöneticilerden birisi havalimanına giderken veya oradan gelirken görüyorum ben. Birden bire her köprü üzerinde ikişer ekip otosu beliriyor. Sonra? Kimse kalmıyor. 

Günal Yılmaz tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, H. Cenk yazdı:

Ama kırmızı ışıkta hız kesmeden geçene, yoğun akıcı trafikte deli gibi makas atanlara , 1.5 ton istiap haddi olan araca 8,5 ton yük atana ayakta yolcu almanın yasak olduğu minibüse 44 kişi doldurana,  hız sınırı 110 olan yolda 160la gidene böyle cezalar vermeye gerek yok değil mi ?

Onlara da gelsin tabi. Bizim ülkemizde zaten sorun iki temelde. Birincisi ; toplumsal düşünüş, kültür ve ahlak (ahlaktan kastım cinsel anlamda değil) seviyesinin yerlerde olması, ikincisi de ceza ve yaptırımların caydırıcı olmaması. Bu ikisi birleşince trafikte bile her türlü kuralı çiğnemek için bir mazeret buluruz. Beton miksercisi maliyetlerden dolayı, dolmuşcu ekmek parasından vs vs... 

Süleyman Ünal tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Süleyman Ünal yazdı:

Onlara da gelsin tabi. Bizim ülkemizde zaten sorun iki temelde. Birincisi ; toplumsal düşünüş, kültür ve ahlak (ahlaktan kastım cinsel anlamda değil) seviyesinin yerlerde olması, ikincisi de ceza ve yaptırımların caydırıcı olmaması. Bu ikisi birleşince trafikte bile her türlü kuralı çiğnemek için bir mazeret buluruz. Beton miksercisi maliyetlerden dolayı, dolmuşcu ekmek parasından vs vs... 

Yani şu var. Polisin aşırı hız yapan, emniyet şeridine giren birini durdurması lazım. Polis komiseri biraz babacan biri olmalı falan. Bu kişilerle biraz konuşmalı psikolojik sorunun mu var niye giriyorsun demeli. Alkol alan birini karakola çekmeli, ayılana kadar nezarette tutmalı vs. Yani insanlar işledikleri suçun cidden onlara rahatsızlık verdiğini görmeliler. Yani işe yetişmek için aşırı hız yapan, kırmızıda geçen emniyet şeridine giren polis arabasının başında yarım saat kalmalı ki bu yaptıklarının ona faydası olmadığını görsün. Bir daha yapmasın. Para cezası bir şey değil ki bir caydırıcılığı yok. Devletin de trafik suçlarını önlemeye niyeti yok, çünkü gelir kapısı. Çok yozlaşmış, iki yüzlü bir düzen içinde yaşıyoruz maalesef. Muhtemelen İdiocracy filmindeki sona doğru gidiyoruz gibime geliyor.

Fakat yine de alkole özel ekstra cezayı çok aşağılık buluyorum. Bu ülkede aşırı hız alkolden onlarca kez fazla insanın ölümüne neden oluyor ancak . O sevimli çocuk, alkol tu kak... 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.