Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

2.5 Aylık Focusuma Doğan Çarptı

Ceyhun K.

Soru

Selam arkadaşlar. Aranıza yeni katılıyorum. Sizlere başımdan geçen bir olayı anlatıp bu konuda değerli görüşlerinizi almak istiyorum. Focus III Y.Titanium 1.6i 125PS Titanium + Smart Paket 2013 model aracımı büyük bir hevesle 19 Temmuz’da Uşak’tan aldım ve 24 Temmuz’da trafiğe çıkardım.  Aracımı çok kullanmıyorum, tatilde uzun yol yaptığım için şuan 3.200 KM’de. Kapalı otoparkta muhafaza ediyorum.  Bulunduğum yerde arabaya pek ihtiyacım olmadığı için bazen haftada bir çıkardığım oluyor. Aracımdan çok ama çok memnunum. Ancak geçen gün başıma gelen bir olay yüzünden tüm hevesim kırıldı ve ne yapacağımı bilmiyorum. 2 Ekim Çarşamba günü sabah saatlerinde aracımla biryere giderken dönüş yasağı olan bir kavşakta Doğan marka bir araç sürücü mahalinin bulunduğu tarafın çamurluk ve kapı kısmına yavaşça vurdu. Çamurluk ve kapıda çok az göçük oldu. Aracın sürücüsü de ihtiyar. Ehliyetine diyecek yok 9 parça… Her neyse olaydan hemen sonra olay yerinde araçların fotoğrafını çektim. Olay yeri hareketli bir bölge olduğu için trafik aksamaması için hareket etmek zorunda kaldık.  Kaza yerinin olduğu yerde mobese kamera falan da yok. (Zaten bunun içinde dilekçe verdim valiliğe) Vuran araç bu sırada kaçtı. Daha sonra trafiğe plakayı anons yaptırıp buldum.  Maddi hasarlı trafik kazası tespit tutanağı tuttuk. Adam hatasını kabul ediyor sorun değil sigortam yaptırır diyor. Ford’a gittik tamir olup boyanması gerektiği ve bayramdan sonra yapabileceklerini söylediler. İyi güzel ama tamir ve boya görecek değer kaybedecek aracım… Ford’daki bir yetkiliye tahmini ne kadar değer kaybeder diye sorduğumda %10 civarı dedi.  Aracıma çarpanda duydu. Ben bu değer kaybını karşı tarafa alacağımı söyledim orada. Ben gerekeni yaptım sigortam yaptıracak başka bir şey yapamam dedi ve işin içinden sıvışma yoluna gitti. Ne özür dilediler ne bir şey…  Ayrıca adamın yanında yeğeni olduğunu söylediği gençten bir çocukla neredeyse bir birimize girecektik. Ne var arabada bir şeyi yok herkes kaza yapıyor bunlar olan şeyler falan filan gibi ukala bir biçimde konuşma tarzları vardı. Hem suçlular hem güçlüler. Kısacası değer kaybını karşılamaya yanaşmıyorlar.  Bütün hevesimi kırdılar o gün ağladım üzüntümden ve sinirimden.  Daha 2.5 aylık araba. Bize bir şey olmasın önemli olan o ama….
Pazartesi avukatımla görüşeceğim. Muhtemelen dava açacağım. Dün tanıdık bir oto galeriye gittim bu yüzden aracımı satmak istediğimi 2014 modeli ile değiştireceğimi söyledim. Tanıdığı bir ustaya yönlendirdi  kesinlikle tamir boya yaptırma bu usta halleder bu işi dedi.. Tamir boya olursa 5000 lira düşer değeri dedi.  Kendisi de aracı almak istiyor anlaşamadık henüz anlaşırsam satıp 2014 ile yenilemek istiyorum. Şimdi ben nasıl bir yol izleyim sizce? Teşekkürler

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Her kaza sonucunda değer kaybetti paramı alırım dersek olmaz ki ? Yarın sizde bir lüks araca çarparsınız (allah korusun) o zaman ne yapacaksınız ? Al bu focus'u kusura bakmayın mı diyeceksiniz?

Bu konu hakkında yapacağınız hiçbirşey BENCE yok.

Satıp yenisini de almazdım. Alacaksam makyaj'ı beklerdim.

Aramıza vesile ile hoşgeldiniz

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

bu tarz bir olay benimde başıma geldi aracım park halindeyken adam vurup kaçmış saolsun konu komşu plakasını almış ve bana bildirdi olaydan 3 saat sonra polisi çağırdım plakadan adamın telefonuna ulaştı ve aranızda halledin isterseniz yoksa dava açılır falan filan dedi bende kararsız kaldım adamı aradım adam pişkin pişkin bişi yok olmadı diyo sonra ben epey üsteliyince gecenin bir vakti kendi arabasına bakmış :D beni geri arıyo arabam epey hasar almış diye gece 12 de geldi kapıma :D konuştuk sabaha işe gitmeden eliyet ve sigorta poliçesinin fotokopisini bana verdi :D ilk işim forda gitmek oldu ne yapmalıyım diye sizinki gibi sol ön kapı yan ayna altında göçük oluşmuştu boya çiikleri boydan baya neyse exper değmez dedi değer kaybetmesine boya atölyesindeki abim saolsun aramız iyidir ben hallederim dedi pasta attı çizikler gitti ama göçük kaldı nazar boncuğun olsun dedi :nazar:  tabi ben yerimde duramadım gittim eczaneye soğutucu sprey aldım hasarlı bölgeyi izmirin ağustos sıcağına olabildiğince öğlen güneşinden ısınsın diye park ettim :D daha sonra soğutucu spreyle üzerine verdim çoşkuyu :) bir umutla ama pek işe yaramadı bölge ufak olduğundan bence sizde bu işlemi deneyin fazla birşey kaybetmezsiniz boya kazınması yoksa..  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Neden aracım değer kaybetsin ki ? Kaza hepimizin başına gelebilir elbette. Allah beterinden korusun bize birşey olmasın tabi ki. Sonuçta trafiğe çıkan arabanın başına herşey gelebilir. Ancak ben olsaydım anlaşıp orta yolu bulurdum. Ne yani ben senin sıfır arabana gelip çarpayım hem suçlu olayım hem ukalaca konuşayım hem sonra sigorta yaptıracak nede olsa diyerek işin içinden sıyrılayım. Eee senin hevesin keyfin kaçtı ne olacak moralin ? Arabanın değeri düştü ne olacak ?

Teşekkürler hoş buldum... Hepinize selamlar.

bu tarz bir olay benimde başıma geldi aracım park halindeyken adam vurup kaçmış saolsun konu komşu plakasını almış ve bana bildirdi olaydan 3 saat sonra polisi çağırdım plakadan adamın telefonuna ulaştı ve aranızda halledin isterseniz yoksa dava açılır falan filan dedi bende kararsız kaldım adamı aradım adam pişkin pişkin bişi yok olmadı diyo sonra ben epey üsteliyince gecenin bir vakti kendi arabasına bakmış :D beni geri arıyo arabam epey hasar almış diye gece 12 de geldi kapıma :D konuştuk sabaha işe gitmeden eliyet ve sigorta poliçesinin fotokopisini bana verdi :D ilk işim forda gitmek oldu ne yapmalıyım diye sizinki gibi sol ön kapı yan ayna altında göçük oluşmuştu boya çiikleri boydan baya neyse exper değmez dedi değer kaybetmesine boya atölyesindeki abim saolsun aramız iyidir ben hallederim dedi pasta attı çizikler gitti ama göçük kaldı nazar boncuğun olsun dedi :nazar:  tabi ben yerimde duramadım gittim eczaneye soğutucu sprey aldım hasarlı bölgeyi izmirin ağustos sıcağına olabildiğince öğlen güneşinden ısınsın diye park ettim :D daha sonra soğutucu spreyle üzerine verdim çoşkuyu :) bir umutla ama pek işe yaramadı bölge ufak olduğundan bence sizde bu işlemi deneyin fazla birşey kaybetmezsiniz boya kazınması yoksa..  

Boya kazınması yok kapıyı açtığımda çok rahatsız edici gıcırtı geliyor.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Neden aracım değer kaybetsin ki ? Kaza hepimizin başına gelebilir elbette. Allah beterinden korusun bize birşey olmasın tabi ki. Sonuçta trafiğe çıkan arabanın başına herşey gelebilir. Ancak ben olsaydım anlaşıp orta yolu bulurdum. Ne yani ben senin sıfır arabana gelip çarpayım hem suçlu olayım hem ukalaca konuşayım hem sonra sigorta yaptıracak nede olsa diyerek işin içinden sıyrılayım. Eee senin hevesin keyfin kaçtı ne olacak moralin ? Arabanın değeri düştü ne olacak ?

Teşekkürler hoş buldum... Hepinize selamlar.

Boya kazınması yok kapıyı açtığımda çok rahatsız edici gıcırtı geliyor.

sigorta şirketinizle görüşün birde onların önerisini sorun belki bir boşluk vardır?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yakup Abiye katlıyorum. Sizin aracınızdan yeni bir Mercedese çarpsanız değer kaybını öder misiniz ? Sonuçta kaza bu karşı tarafta isteyerek yapmıyorki ..

Elbette öderim. Ben herkes değilim karşımdaki insanı düşünürüm. Kimsenin kimseye zarar vermeye hakkı yok. Hiç birimiz parayı sokakta bulmadık. Kimimiz bu arabaları almak için yıllarca didiniyor. Bu tür mantıkları tasvip etmiyorum. Başkasına zarar veriyorsan bedelini ödersin.

Elbette öderim. Ben herkes değilim karşımdaki insanı düşünürüm. Kimsenin kimseye zarar vermeye hakkı yok. Hiç birimiz parayı sokakta bulmadık. Kimimiz bu arabaları almak için yıllarca didiniyor. Bu tür mantıkları tasvip etmiyorum. Başkasına zarar veriyorsan bedelini ödersin.

Ayrıca yazımı iyice okuyunuz lütfen. Dönüş yasağı olan kavşaktan bahsediyorum. Araç yasak olan yerden dönerek benim şeridime geçip vuruyor. Kuralları çiğnemek isteyerek kazaya sebebiyet vermektir. Herkes böyle düşünürse vay haline memleketin.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yahu ödeyene niye ödüyorsun denmez tabiki fakat ödemeyene de niye ödemiyorsun ben diyemem yasal olarak da hak olduğunu sanmıyorum hatta hayal olur bence. Sorun bakalım ne diyecekler bu sebeple sizin yardım isteyeceğiniz nokta bence aracı ne zaman ve nasıl değiştirmek olur bu konu hakkında yineliyorum makyaj'ı beklerdim.

Arabada pek bişey yok zaten detaylı fotoları saklayın kafi'dir. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yahu ödeyene niye ödüyorsun denmez tabiki fakat ödemeyene de niye ödemiyorsun ben diyemem yasal olarak da hak olduğunu sanmıyorum hatta hayal olur bence. Sorun bakalım ne diyecekler bu sebeple sizin yardım isteyeceğiniz nokta bence aracı ne zaman ve nasıl değiştirmek olur bu konu hakkında yineliyorum makyaj'ı beklerdim.

Arabada pek bişey yok zaten detaylı fotoları saklayın kafi'dir. 

Yasal olarak haklılığımın delili zaten hazır. Çevredeki esnafın özel kamera kayıtlarını aldım. Fotoğraflarımda var. Adam tutanakta suçunu da kabul ediyor. Benim buradaki amacım sadece maddi zararımı karşılatmak değil. İnsanda biraz utanma duygusu olur. Ben senin arabana çarpsam kaçsam polis aracılığıyla bulsan beni sonra sana birde niye böyle bir yola tevessül ettin diye sana horozlansam. Ya bırak ya arabada bir şey yok sigorta halledecek işte desem ukalaca konuşsam sonra sıvışsam sen ne yaparsın? Ben şuna eminim ki benim yerimde başkası olacaktı daha adamı döverdi. Herkesin malı kıymetli Yakup bey... Başına gelirse anlarsın ne demek istediğimi

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Yasal olarak haklılığımın delili zaten hazır. Çevredeki esnafın özel kamera kayıtlarını aldım. Fotoğraflarımda var. Adam tutanakta suçunu da kabul ediyor. Benim buradaki amacım sadece maddi zararımı karşılatmak değil. İnsanda biraz utanma duygusu olur. Ben senin arabana çarpsam kaçsam polis aracılığıyla bulsan beni sonra sana birde niye böyle bir yola tevessül ettin diye sana horozlansam. Ya bırak ya arabada bir şey yok sigorta halledecek işte desem ukalaca konuşsam sonra sıvışsam sen ne yaparsın? Ben şuna eminim ki benim yerimde başkası olacaktı daha adamı döverdi. Herkesin malı kıymetli Yakup bey... Başına gelirse anlarsın ne demek istediğimi

Gelmediğini nereden çıkarttınız, anlamadım. Neden karşı görüşlere saygı duymazsınız onu da anlamadım.

Bu benim görüşüm sadece. 

Ayrıca bırak arabayı benim en ufak malıma zarar gelmesini istemem çocukluğumdan beri ama olursa da bunu sen yaptın parasını ver demedim kimseye. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Gelmediğini nereden çıkarttınız, anlamadım. Neden karşı görüşlere saygı duymazsınız onu da anlamadım.

Bu benim görüşüm sadece. 

Ayrıca bırak arabayı benim en ufak malıma zarar gelmesini istemem çocukluğumdan beri ama olursa da bunu sen yaptın parasını ver demedim kimseye. 

Kim ister ki malına zarar gelmesini? Bile bile de lades denmez. Kusurlu insan cezasını çekmeli. Trafikteyiz kardeşim şakası yok böyleleri yüzünden ölümcül kazalar olmuyor mu. Herkes aklını başına alsın... Ayrıca hala sadece maddi hasarı talep ettiğimi düşünüyorsanız diyecek söz yok... Teşekkürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Legal olarak maddi değer kaybı davası açabilirsiniz. Tavırları böyle vahim olan insanlara acınmamalı bence. Mahcup olan insana ben kıyıp değer kaybı davası açacağımı zannetmiyorum parası olsa da olmasa da.

Bir kaza ile arabanızdan soğumanız bence yersiz. İnşallah arabaya kendiniz veya bir yakınınız zarar vermez.

Boyasız göçük tamiri yapan yerler var. Google'a "yağlı çekiç, boyasız düzeltme" yazarsanız çıkıyor.

Ancak belirtildiği gibi çok da katı olmamak lazım bu konularda. Çarptığınız araçtaki değer kaybı arabanızın değerinden fazla olabilir...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçmiş olsun...

Aracın şasisini bozmayan yüzeysel göçüklerde  değer kaybı 5000 TL olmaz, kaza anındaki fotoğrafları gösterir ve onarımı da belgelerseniz olsa olsa 1000-1500 TL düşüğe gider.

Hatta temiz kullanılmış kilometresi düşük bir arabaysa beğenen kazasız olanla aynı parayı bile verir.

Önemli olan şu anki halini iyi belgelemeniz ve ikinci eldeki alıcıyı ikna etmeniz.

Maddi değer kaybı davasından da bir şey çıkacağını zannetmiyorum.

Çünkü esas olan aracın eski haline gelecek şekilde onarılması, iki çekiç yedi üzerine boya çekildi diye reel değer kaybı gerçekleşti ve tazmini gerekir şeklinde bir kararın alınacağını hiç sanmam.

Karşı taraf size çarptığı için develete ceza öder, sizin de aracınızı yaptırmakla yükümlüdür. O kadar...

Bir iki çizik veya küçük darbe nedeniyle arabadan soğuyacaksanız hiç araba kullanmayın Türkiye'de, çünkü gündelik trafiğin gerçekleri bunlar. Tamir ettirir yürür gidersiniz.

Varınızı yoğunuzu arabaya yatırıyorsanız onu da yapmayın.

Otomobil bir yatırım aracı değil taşıt aracıdır ve plaka takıldığı an değer kaybetmeye başlar.

Sizi eleştirmek niyetiyle yazmıyorum.

Daha az üzülmeniz için yol göstermeye çalışıyorum.

• Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Cem Boneval,Abi 5-6  ay kadar önce maddi değer kaybı davaları hakkında ciddi denebilecek bir araştırma yapmıştım ve %70-80 gibi yüksek bir oranla olumlu sonuçlandıkları söyleniyordu. Somut verim malesef yok, en somut sayılabilecek veri hukuk forumlarında verilen emsal dava örnekleri olabilir. Tabiki hatanın 8'de 8 karşıda olduğu durumlarda. Tabiki hakimin ve davanın ilerleyişine göre değişebileceği için kimse garanti veremez ancak teorik olarak tamamen suçlu olan tarafın davayı kaybetmesi normal.

Bu araştırmayı yaptığımdan beri "Premium"larla aramı açtım trafikte.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

@Cem Boneval,Abi 5-6  ay kadar önce maddi değer kaybı davaları hakkında ciddi denebilecek bir araştırma yapmıştım ve %70-80 gibi yüksek bir oranla olumlu sonuçlandıkları söyleniyordu. Somut verim malesef yok, en somut sayılabilecek veri hukuk forumlarında verilen emsal dava örnekleri olabilir. Tabiki hatanın 8'de 8 karşıda olduğu durumlarda. Tabiki hakimin ve davanın ilerleyişine göre değişebileceği için kimse garanti veremez ancak teorik olarak tamamen suçlu olan tarafın davayı kaybetmesi normal.

Bu araştırmayı yaptığımdan beri "Premium"larla aramı açtım trafikte.

Velev ki değer kaybı tazminatı kabul edildi, sence bunun miktarı arkadaşı mutlu edecek düzeyde olur mu?

Bilirkişi ölücülerin gözüyle bakar mı?

Bu uğraşa değer mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.