Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Türk Üniversiteleri İlerliyor Mu? 2013-2014 Yılının En İyi 400 Üniversitesi

Yakup Ç. A.

Önerilen Mesajlar

Dünyanın en prestijli üniversite değerlendirme kurumlarından biri olarak bilinen Times Higher Education (THE) 2013-2014 yılının en iyi 400 üniversitesini açıkladı.

the-world-university-rankings-2013-2014-

Haber'i itü yayınından aldığımı belirteyim o ağız ile okuyunuz ki anlaşılır olsun :) Volkan ile olan muhabbete istinaden aklıma geldi bu vereyim dedim. Görelim yerimizi.!

California Teknoloji Enstitüsü üst üste 3'üncü kez listenin birinci sırasında yer alırken İstanbul Teknik Üniversitesi 276-300 grubundan 201-225 grubuna yükselerek "En seçkin 200" grubuna yaklaştı.Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi'yle "En seçkin 200" listesine 199'uncu sıradan giriş yaptı. Boğaziçi Üniversitesi böylece "En Seçkin 200 Üniversitesi" listesine giren ilk Türk üniversitesi oldu.

ODTÜ DURDU, KOÇ GERİLEDİ 

"En iyi 400 Üniversite" listesinde 4 Türk üniversitesi daha bulunuyor. İstanbul Teknik Üniversitesi 276-300 grubundan 201-225 grubuna yükselerek "En seçkin 200" grubuna yaklaştı. Ortadoğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) 201-225 grubundaki, Bilkent Üniversitesi ise 226- 250 grubundaki yerlerinde kalırken, Koç Üniversitesi 226-250 grubundan 276-300 grubuna geriledi. THE editörlerinden Phil Baty "Türkiye için çok iyi bir yıl oldu.Boğaziçi Üniversitesi'nin 'En seçkin 200' listesine giren ilk Türk üniversitesi olmasının yanısıra, İstanbul Teknik Üniversitesi'nin listenin sınırında olması büyük başarı" yorumunu yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Profesör Doktor Gülay Barbarosoğlu konuyla ilgili SABAH'a konuştu. "Boğaziçi Üniversitesi'nin bu önemli yükselişi, öğretim üyelerimizin uluslararası bilimsel yayın ve projelerindeki artış hızı ile ve uluslararası akademik işbirliklerimizdeki yoğunlaşmayla uyumludur" diyen Barbarosoğlu, bu başarının Türkiye için de büyük bir prestij kaynağı olduğunu söyledi. "Bu sıralama aynı zamanda Türkiye'deki yüksek öğrenim sistemi için de yol gösterici olmalıdır" diye konuşan Barbarosoğlu, "Bilgi ve teknoloji üretimi için sağlanan koşullar geliştikçe daha fazla üniversite ile daha üst noktalara çıkacağımıza inanıyorum" diyerek, önümüzdeki döneme dair umutlarını ifade etti.

Dünyanın en iyi üniversitesi unvanıyla Kaliforniya Teknik Enstitüsü liderliğinin 3'üncü yılına girerken, 2'nci sırayı ABD'den Harvard Üniversitesi ve İngiltere'den Oxford Üniversitesi paylaştı. ABD'nin Stanford Üniversitesi bu yıl Harvard'ın gerisine düşerek 3'üncü sırada yer aldı. THE'nin listesine göre dünyanın en iyi 10 üniversitesinden 7'si ABD'de 3'ü de İngiltere'de bulunuyor. Bu iki ülke dışında sıralamada en yüksek yeri alan üniversite ise kendisine 14'üncü sırada yer bulan İsviçre'den Zürih Teknoloji Enstitüsü... 

10 BİN AKADEMİSYENİN FİKRİ 

Listenin en prestijli bölümü olan "En seçkin 200"de sadece 26 ülkeden üniversiteler bulunuyor. Bu yıl Brezilya listedeki yerine elveda derken Türkiye, İspanya ve Norveç "En seçkin 200"e giriş yapan ülkeler oldu. Son yıllardaki ekonomik hamleleriyle dikkat çeken Brezilya, Hindistan ve Rusya'dan hiçbir üniversite "En seçkin 200"de yer alamadı. Japonya 5 temsilci ile listenin en başarılı Asyalı devleti olurken, Afrika'nın tek temsilcisi Güney Afrika Cumhuriyeti'nden Cape Town Üniversitesi... THE, listesinin itibarını, titiz uzman ekibine borçlu. Bu yıl listeyi hazırlamak için dünyadan 10 bin akademisyenin görüşlerine başvurulurken, 50 milyon akademik referans incelendi. THE üniversiteleri değerlendirirken "İş gelirleri-Yenilik kapasitesi, Eğitim olanak ve kaliteleri, Refereans ve AR-GE performansları, Akademik yayınların gelirleri ve itibarı, Uluslararası faaliyetler" ana başlıkları altında 13 kriteri inceliyor. 1971'den beri dünyanın en detaylı bilgi havuzuna sahip kurumlarından olan THE, 100'den fazla ülkede faaliyetlerini sürdürüyor. 

Listenin tamamı için buraya: http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2013-14/world-ranking
Puanlamanın nasıl yapıldığına dair açıklama için buraya: http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2013-14/world-ranking/methodology

Özetle Şunlar:
Araştırma: hacim, gelir ve itibar (yüzde 30)
Alıntılar: Araştırma etki (yüzde 30)
Eğitim: öğrenme ortamı (yüzde 30)
Uluslararası görünüm: insanlar ve araştırma (yüzde 7.5)
Endüstri Gelir: Yenilik (yüzde 2.5)

Bunlarda okulların detayı:
BOĞAZİÇİ
İTÜ
ODTÜ
BİLKENT
KOÇ (Ford, destekle koç'u :kıhkıh: )

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bilkent akar  :kıhkıh:

tabi koç un ,üniversitesinin ve odtünün farklı uğraşları olduğu için çok fazla eğitim ve kalitesiyle ugrasamamıslar:)

Farklı uğraş derken?

Bilimadamı sayılan profesörlerin ve araştırmacıların hiçbirinin farklı uğraşları olacağını veya bu uğraşların yayınlarına ve araştırmalarına engel olacağını düşünmüyorum.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eleştiri, Koç'un gezi parkı olaylarına ve hükümete yaklaşımı belirli, ODTÜ'de yapılan eylemler belirli, bunun halka yansılıtışı belirli, herkesin bu konuda düşündükleri de belirli ve bu saatte değişeceğini zannetmiyorum. Açılması tartışmadan ve konunun kitlenmesinden başka bir şey getirmeyecek bize bence. Benim önceki yorumum bile fazla.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

böyle listeleri anlamsız buluyorum, bölüme göre tamamen değişir değişir. atalar(bilkent rektörü) habire paylaşıyordu twitterda bilmem kimin listesine göre türkiyede birinciyiz diye.

türkiyenin üniversite sıralaması diye sordum googlea ilk çıkan listede 1. sırada itü vardı şaşırdım. sonra itü ve koç ve sabancının bilgisayar mühendisliği hocalarına baktım, beğenmedim... türkiyede kalırsam(ki öyle olacak gibi) istemeye istemeye yine bilkentte kalacam heralde... hoş bilkenttede hoca kalmadı desem yeridir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaslar bi gerçek var ki bizim üni.lerımızde bilim adamı yetiştirilmiyor..hocaların bi kısmı kendi yayınlarına kafayı takmıs derslere asistanlarını sokuyorlar bir kısmı da hangi sektörde çalısıyorsa o sektörle iletişim halinde olup sektörün sorunlarına yönelik çözüm getirmek yerıne bahsettiğiniz siyasi olaylarla ugrasıyor,başörtüsü zart zurt olaylarla ugrasıyor bunlara aleni yada el altından destek vermekle meşgul..elbet işiyle ugrasıp memleketıne faydalı işler yapanlar var onları ayrı tutmak lazım..ama ne yazık ki çogunlugu böyle...ben kamu sektöründe çalısıyorum bugune kadar ne gördum ne duydum fakultelerın sektörle ilgili sorunlarda bize veya vatandasa çözum önerısı sundugunu..toplantılara dahi çagırıyoruz gelmıoyrlar..farklı sebeplerı olmakla birlikte cogunlugunun kendını bi çok seyin üstünde oldugunu düşündüğünden kaynaklandıgını düşünüyorum,millet için orada var olduklarının fakında bile değiller..ayrıca merak edıyorum o listede ilk sıralarda olan yabancı üni.lerde de bizim ki gibi bir sistem var mı??eger var derseniz onlar daha akıllı ve daha çalıskan da bizde mi sorun var,öyle ki hep deriz milletımız akılldır,dogrudur,dürüsttür,çalışkandır??nerde??

Özcan B. tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaslar bi gerçek var ki bizim üni.lerımızde bilim adamı yetiştirilmiyor..hocaların bi kısmı kendi yayınlarına kafayı takmıs derslere asistanlarını sokuyorlar bir kısmı da hangi sektörde çalısıyorsa o sektörle iletişim halinde olup sektörün sorunlarına yönelik çözüm getirmek yerıne bahsettiğiniz siyasi olaylarla ugrasıyor,başörtüsü zart zurt olaylarla ugrasıyor bunlara aleni yada el altından destek vermekle meşgul..elbet işiyle ugrasıp memleketıne faydalı işler yapanlar var onları ayrı tutmak lazım..ama ne yazık ki çogunlugu böyle...ben kamu sektöründe çalısıyorum bugune kadar ne gördum ne duydum fakultelerın sektörle ilgili sorunlarda bize veya vatandasa çözum önerısı sundugunu..toplantılara dahi çagırıyoruz gelmıoyrlar..farklı sebeplerı olmakla birlikte cogunlugunun kendını bi çok seyin üstünde oldugunu düşündüğünden kaynaklandıgını düşünüyorum,millet için orada var olduklarının fakında bile değiller..ayrıca merak edıyorum o listede ilk sıralarda olan yabancı üni.lerde de bizim ki gibi bir sistem var mı??eger var derseniz onlar daha akıllı ve daha çalıskan da bizde mi sorun var,öyle ki hep deriz milletımız akılldır,dogrudur,dürüsttür,çalışkandır??nerde??

Boğaziçi prof ne demiş okudunuz değil mi ? İmkanlar sunulmalı..

Ben kendi okuğum yer için yorum yapabilirim (itü) zamanında muhabbet etmişliğim vardı bir önceki rektör ile o bize şunu demişti; çocuklar bizi devletten ayırsınlar gelirimizi giderimizi biz yönetelim; kimse tutamaz ama maalesef bu şans verilmiyor.

O çok iyi dediğiniz okullarda sistem tamamen farklı bizimkiler gibi değil. Medya'ya yansıyan kısımlar ile yansımayan kısımlar farklı şeyler başörtü vs bunların olmasını garipsemiyorum da çünkü bence ona da itiraz edilmesi gerekir eğer doğru yapılacaksa çünkü sokaktaki amcanın gencin sesi böyle çıkamıyor. Tüm itirazları engellerseniz eğer her ay dem. paketi çıkartsan ne olur :)  Dünya'da ilk 100'e giremeyen demoktarik! ülkemiz var bu üniversiteler çok bile yani :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

başkasının özgürlüğünü kısıtlamak için itiraz veya engelleme yapamazsın,tabi onun özgürlüğü sana zarar vermiyorsa ki o özgürlüğün kimseye zarar verdiği vereceği yok..bu safsatalarla yıllarca zulüm ettiler inançlarını uygulamak isteyen insanlara,o yüzden insanalrın inançları gereği yaptıgı seyleri ne sokaktaki amca ne de medyadaki baron eleştiremez engelleyemez,en azından demokratik ülkede....hiç kimse biz iyisini yapamadık suç bizde demez maalesef,türkiyede bu üniversitelere yeterli olmasa da çok buyuk paralar kaynakalr ayrılıyor gercekten isteklı olsalardı yapabıleceklerını yaparlardı,ben samimi oldukalrına inanmıyorum..şu ülkede bireysel çalısmalarla kendı kısıtlı maası geliri vb ile buluşlara imza atabilen vatandaslarımız varken''bizde para yok'' cümlesi bahane olmamalı ki döner sermalerde ve üni.gelirlerınde döneeeenn paraları zamanında bu vatandas gayet net gördü...demokrasi ne yazık ki sancılı ve aşamalı bir süreç,çünkü üzerinden çalsıtıgınız toplum ve insanlardan olusuyor robot değil ki yazılım yuklensin...merak etmeyın bu ülke hiç olmadıgı kadar demokratık..bu ülkede hain diye asılan menderesin ismi sokaklara verilmiş,demokrasi bu ülkede eskiden hiç olmadı..bırakalım gerçek demokrasiyle tanıssın bu vatandas

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

başkasının özgürlüğünü kısıtlamak için itiraz veya engelleme yapamazsın,tabi onun özgürlüğü sana zarar vermiyorsa ki o özgürlüğün kimseye zarar verdiği vereceği yok..bu safsatalarla yıllarca zulüm ettiler inançlarını uygulamak isteyen insanlara,o yüzden insanalrın inançları gereği yaptıgı seyleri ne sokaktaki amca ne de medyadaki baron eleştiremez engelleyemez,en azından demokratik ülkede....hiç kimse biz iyisini yapamadık suç bizde demez maalesef,türkiyede bu üniversitelere yeterli olmasa da çok buyuk paralar kaynakalr ayrılıyor gercekten isteklı olsalardı yapabıleceklerını yaparlardı,ben samimi oldukalrına inanmıyorum..şu ülkede bireysel çalısmalarla kendı kısıtlı maası geliri vb ile buluşlara imza atabilen vatandaslarımız varken''bizde para yok'' cümlesi bahane olmamalı ki döner sermalerde ve üni.gelirlerınde döneeeenn paraları zamanında bu vatandas gayet net gördü...demokrasi ne yazık ki sancılı ve aşamalı bir süreç,çünkü üzerinden çalsıtıgınız toplum ve insanlardan olusuyor robot değil ki yazılım yuklensin...merak etmeyın bu ülke hiç olmadıgı kadar demokratık..bu ülkede hain diye asılan menderesin ismi sokaklara verilmiş,demokrasi bu ülkede eskiden hiç olmadı..bırakalım gerçek demokrasiyle tanıssın bu vatandas

Mühendis yazıyor mesleğinizde siz hiç itü'ye geldiniz mi veya bu insanlar ne yaptı diye araştırdınız mı hiç? itü diyorum çünkü diğerlerini bende bilmiyorum.

Bukadar emin konuşmayın :yeah: Çok meraklı iseniz size kaynakları veririm incelersiniz hepsini belki ozaman fikirleriniz değişir. 

Yahu ben karar vermiyorum demokratiklik sırasına malum değerlendirmelerine göre ekonomisi şu sırada diye övünenlerin kaynağına göre demokratiklik sırasında geçen yıl 9x. sıraydaydık.  Nedenini ben bilmem :) İşim de olmaz sorumlusu ben değişim çünkü. Kafamda sorgularım ama buraya da böyle emin olarak yazamam.

Neyse konuyu boşu boşuna değiştirmeye kalkmayın aksi halde tüm alakasız mesajları sileceğim serzenişlerinizin veya politik işlerin eleştiri yeri burası değil.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaslar bi gerçek var ki bizim üni.lerımızde bilim adamı yetiştirilmiyor..

Sebep sonuç ilişkisini iyi kurmak lazım.

Türkiye'de demokrasi her dönemde muktedirin "benim istediğim kadarını yapabilirsin" ifadesi ile özetlenebilir.

Siyasi tartışmalara girmeden ve yandaşlık/karşıtlık cepheleşmesine dalmadan bu durumun bugün için de geçerli olduğunu söyleyebilirim.

Çünkü kültürümüzde var, saltanatın torunlarıyız.

Gene üniversitelere dönersek; bilim ve bilgiye paye vermezseniz gelişmez, bilim adamını tüccarın arkasına atarsanız yetişmez.

Üniversite bilgi, bilim ve çok yönlü düşünen ve konuşan adam üretir.

Bu hiç bir iktidarın işine gelmez, ne geçmişte geldi, ne bugün geliyor.

Üniversitelerin bugünkü durumu 12 Eylül sürecinde başlatılan baskı ve sindirme politikasının sonucudur, en önemli sorunun adı da YÖK'tür.

Bu edilgen ve her alanda rantiyeye prim veren iktisadi yapıda gelişme ancak birkaç sistem dışı kalan akıllı, çalışkan, dürüst ve vicdanlı adamın bireysel çabasına sınırlı kalır.

Günümüzde üniversitelerin ekonomik sıkıntısı vardır, pek çok başka kamu kuruluşunda olduğu gibi, kötü yönetilmektedirler, pek çok kamu kuruluşu gibi, amacına hizmet etmemektedir, yine pek çok kamu kuruluşu gibi.

Nedeni kadroların kötü olması değil, kadroların kötü olmasına izin verilmesidir.

Ve 1983 yılından beri üniversitede görevli birisi olarak şunu da eklemem lazım hayatımın hiç bir döneminde bu kadar yoğun liyakattan uzak bir kadrolaşma çabası görmedim.

Üniversite mensubu bilgi düşmanı olmayan toplumlarda baş tacı edilir. Bizde ise yandaş olmadığı takdirde yok edilir.

Bu ifadem de genel geçerdir, güncel iktidar ile alakası yoktur. 

Sonuçta ne ekersen onu biçersin, büyüyüp gelişmesine izin vermez isen düzgün ürün bekleyemezsin.

Bu gün sıralamaya giren üniversiteler de ya vakıftır ya da nasıl olmuşsa otonomisini koruyabilmiş olan kurumlardır. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Havalardan mı sonbahardan mı bilmiyorum ama bazı konu ve başlıklar nafile muhabbet geliyor bana. :(

Sonbahar felsefe için iyi bir zamandır.

Hani meşhur hikayedir ya; binlerce deniz yıldızının karaya vurduğu bir kumsalda adamın biri deniz yıldızlarını denize atma cabası içindeymiş başka bir adamda bunu görerek senin bu çaban neyi değiştirecekki diye sormuş.o da eline bir deniz yıldızı alıp denize fırlatarak bunun için çok şey değişti demiş...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.