Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Tdci 30.000-60.000-90000 Km Bakım Ücretleri

Mertcan Çelik

Önerilen Mesajlar

Bakımlardan sonra aracımızı mutlaka kontrol etmemiz gerektiğini bugün anladım.

Aralık sonunda yaptırdığım 30.000 bakımından beri motor biraz sıkı, titreşimli ve gürültülü çalışıyor. Bugün yağa baktığımda fazla koyduklarını gördüm, kontrol aralığından fazla durumda. Sarı plastik yağ içinde kalıyor. Üstelik motor koruma kapağının da tutucu lastik kulaklarından birini düşürmüşler. Haftaya gidip göstereceğim, umarım sorumluluklarını kabul ederler..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bakımlardan sonra aracımızı mutlaka kontrol etmemiz gerektiğini bugün anladım.
Aralık sonunda yaptırdığım 30.000 bakımından beri motor biraz sıkı, titreşimli ve gürültülü çalışıyor. Bugün yağa baktığımda fazla koyduklarını gördüm, kontrol aralığından fazla durumda. Sarı plastik yağ içinde kalıyor. Üstelik motor koruma kapağının da tutucu lastik kulaklarından birini düşürmüşler. Haftaya gidip göstereceğim, umarım sorumluluklarını kabul ederler..

Yağ 4 litrelikse hepsini koyuyorlar mümkünse başında durmak lazım.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yağ 4 litrelikse hepsini koyuyorlar mümkünse başında durmak lazım.

Bu da geldi aklıma ama servislerin çoğu fıçıdan, standardı karşılayan en ucuz yağı kullanmıyor mu? Kutulu yağ maliyetlerini artırır fıçıya göre.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu da geldi aklıma ama servislerin çoğu fıçıdan, standardı karşılayan en ucuz yağı kullanmıyor mu? Kutulu yağ maliyetlerini artırır fıçıya göre.

Öylede yapıyorlar tabide onda dikkat ederler diye düşündüm size sorun yok bu kadardan bişey olmazda diyebilirler
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Öylede yapıyorlar tabide onda dikkat ederler diye düşündüm size sorun yok bu kadardan bişey olmazda diyebilirler

Dün mail attım, fotoğrafları da gönderdim. Sürekli gittiğim serviste servis danışmanı Mete bey var sağolsun çok ilgili. Müsait olur olmaz aracı getirmemi rica etti, halledelim ne sıkıntı varsa şeklinde olumlu bir yaklaşımla.
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

20 saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

halledelim ne sıkıntı varsa şeklinde olumlu bir yaklaşımla.

Sonucu bildirin bize de.

Yetkili servise mahkum edip, yüksek meblağlarla bakım yapıp sonra da araca zarar verici uygulamalar gerçekleşiyorsa buna tepkisiz kalınmaz.

Yetkili servis eğitimi, alt yapısı, yetkilendirme belgesi ile talep edilen fiyatlarla piyasada verilen hizmetin kusursuz ve en iyisini sunmak durumundadır. Aksi "yetkinin kötüye kullanılması" durumudur ki buna karşı tüketiciler örgütlenmeli ve mücadele etmelidir. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

90.000 bakımını dün özel serviste yaptırdım

Motor yağ : Total Quartz Ineo Ecs 5w30 4 Lt

Yağ filtresi

Yakıt Filtresi

Hava Filtresi

Karbon Polen Filtresi

işçilik Dahil 325 TL

80.000 bakımını İstanbul Mahmutbey Çetaş'ta yaptırmıştım  silecek suyu tamamlama (Silecek suyu tankı yarıda olunca 1 Lt su ilave ediyorlar), atık sıvı uzaklaştırma (Karter tapasını açınca eski yağ leğene akıyor ) dahil 750 TL ödemiştim. Önce :öp: sonra huzur içinde aracını alıp hızlıca uzaklaşıyorsun. :sofeer:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Sonucu bildirin bize de.

Yetkili servise mahkum edip, yüksek meblağlarla bakım yapıp sonra da araca zarar verici uygulamalar gerçekleşiyorsa buna tepkisiz kalınmaz.

Yetkili servis eğitimi, alt yapısı, yetkilendirme belgesi ile talep edilen fiyatlarla piyasada verilen hizmetin kusursuz ve en iyisini sunmak durumundadır. Aksi "yetkinin kötüye kullanılması" durumudur ki buna karşı tüketiciler örgütlenmeli ve mücadele etmelidir. 

dün servise uğradım, yağ kontrolü yapıldı. fazla dolum yapılmamış. kapaktan düşmüş olan plastik kulak takılınca da gürültülü çalışma kayboldu, sanırım devir arttıkça motor bloğuna çarpan sert plastikten geliyordu ses.

ne kadar doğru bilmiyorum ama yağ değişimi için bilgisayardan araç modeli seçtiklerini ve dolumu yapacakları kabın içine model için tanımlanan miktarda yağın fıçıdan dolduğunu söylediler. eksik/fazla olmasının önüne bu şekilde geçiyorlarmış. servis danışmanı arkadaş fazla yağ dediğimi duyunca şaşırmış ama itiraz etmeden önce kontrol edelim diye düşünmüş o yüzden servise çağırmış beni.

bu arada kullandıkları yağın da Castrol olduğunu söyledi. Mobil'e göre 10tl/litre daha ucuzmuş. Avrupa'da Ford'un önerdiği marka zaten Castrol değil miydi?

aynı markanın aynı standardı karşılayan farklı kalitelerde yağları oluyor mu? yani Castrol ve standardı karşılıyor ama kalitesi düşük gibi bir durum var mıdır?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Servisler genelde fmy yağ kullanıyor. Castrol, mobil kullanan da gördüm. Yağ dolumu ile ilgili bir kontrol bildiğim kadarıyla çubukla kontrol ediliyor . Dediğiniz şekilde bir otomasyon ben görmedim. Ford EU castrol öneriyor ama bu ticari kısmı son kullanıcı fordun belirlediği standartta uygun yağ kullanabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Kerem Bozdoğan yazdı:

yağ kontrolü yapıldı

Öngörülen yağ miktarları eksiksiz konulduğunda soğuk motorda ölçüm yapıldığında yağ seviyesi üst çizginin birkaç mm üstünde olabiliyor. 

Yağ konusu çok kritik değil, defalarca yazdım, Ford standardını karşılayan her yağ normal kullanım koşullarında sorunsuz iş görür ve bir olumsuzluk nedeni olmaz. Önermeler ticari ortaklıklara bağlıdır. Eskiden de Mobil öneriliyor idi. Daha iyi olduğu anlamına gelmez. Standardı karşılamak bir yeterliliktir ve yeterlilik nitel bir kavramdır, az yeterli, çok yeterli olmaz. 

İçiniz rahatladı, sorununuz giderildi, servise güven tazelendi. Herkes mutlu sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 ay sonra...

parça miktar birim f. toplam f. kdvli f.

işçilik 1.5 125 187.5 221.25
filtre hava 1 68.46 68.46 80.78
filtre yağ 1 13.55 13.55 15.99
filtre mazot 1 128.07 128.07 151.12
tapa yağ boşaltma 1 18.28 18.28 21.57
toplam %20 life kart indirimi ile 392.57

dikkat ederseniz yağ yok, dışardan 85tlye mobil aldım.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 6 ay sonra...

Arabamın 30.000 km bakımı yaklaşıyor.

Şu sıralar bakım fiyatı ne durumda.

Ayrıca Afyonkarahisar'daki arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.

Afyonkarahisar'da resmi ford servisi kapandı.

Benim aracında garantisi devam ediyor.

Eski Ford servisdeki arkadaşlar Oto ekip ismiyle BoshCar service

olarak hizmet vermeye devam ediyorlar.

Oto ekip'deki arkadaşlar biz bakımı yapabiliriz ve garantiyi de bozmaz dediler.

Afyon'daki arkadaşlar bu konuda neyi tercih ediyorlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Bugün garantisi devam eden aracımın 30.000 km bakımını Afyon Bosh Car Service (Oto ekip)

yaptırdım.

Toplam 303 TL ödedim.

Yapılan işlemler.

Yağ  (Ford FMY yağ)

Yağ filtresi

Hava filtresi

Karbon polen filtresi

Yakıt filtresi

Çok amaçlı temizleyici (500 mL)

Conta + Tapa

Resmi servis fiyatına göre çok hesaplı oldu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Ozan Kar, başlığı Focus 3 Tdci 30.000-60.000-90000 Km Bakım Ücretleri olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.