Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Tdci 30.000-60.000-90000 Km Bakım Ücretleri

Mertcan Çelik

Önerilen Mesajlar

• 4 hafta sonra...

Selamlar herkese..Aracım 91 binde..önceki rutin bakımı 82 de yaptırmıştım..Ağır bakıma dair bir şey yapılmadı henüz..Devir daim, triger değişimi ve rutin filtre, yağ değişimi olacak..Ağır bakım adı altında ne değişimi oluyor tam olarak? Ne önerirsiniz arkadaşlar? Yakın zamanda özelde yaptıran oldu mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Halit AYDIN yazdı:

Devir daim, triger değişimi

90.000 bakımında bunalrın değiştirilmesi anlamsız. 

Devri daim bozulursa değişir zaten, ancak genellikle trigere erişim için herşey sökülmüşken yenilenme yoluna gidilir. 

Ford periyodik bakım kapsamlarında triger ve V kayış değişim aralığı 135.000 km veya 9 yıl. Rutin yağ ve filtreler dışında (mazot filtresi dahil) fren hidrolik sıvısını değiştirtebilirsiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Bugün 60bin bakımı yaptıracağım. Otoparkta polen ve hava filtresini kendim değiştirdim. Aslında aracın ön ortası boşluğa gelecek uygun yer olsa yağ, yağ filtresi ve mazot filtresini de kendim değiştirecektim ?

bugüne kadar tüm bakımlar yetkili serviste yapıldı ama hava filtresi değiştirirken farkettiğim 2 durumu paylaşmak istedim.

birincisi hava filtresi orjinal değil. Servis orjinal olmayan malzeme kullanmış. Bu durumda sökülecek mazot filtresini de merak ediyorum. Bugün göreceğiz.

ikincisi ise hep yetkili servis bakımı yapılmasına rağmen hava filtre kapağını takarken hep vidaları fazla sıkmışlar. Fotoğraflarda görüldüğü gibi plastik yuvalar çatlamış ya da zayıflamış.

diyeceğim o ki serviste de bakım yaptırsanız kontrol edin aracınızı.

bir de sormak istediğim birşey var;

fren hidroliğini de değiştirtmek istiyorum. Hangi marka olmalı ve miktarı ne olmalı? Fren hidroliği değişmesi demek debriyaj hidroliğinin de değişmesi demek oluyor mu? (Biliyorsunuz debriyajla ilgili tedirginim ? )

DBAEFE45-7F11-4313-B72E-48B012DFA58E.thumb.jpeg.7b1c219e2717b35dab61d1bd2f032eef.jpegDD390CB4-7C6A-4171-B277-421FE3A92869.thumb.jpeg.c660213429070d2424be280b05d13d34.jpeg

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

60k bakımı ER-OL otodan temin edilen orj. malzemeler(300TL) ile 60TL işçilik ödenip yapıldı. Toplam 360 TL.

Polen ve have filtresini otoparkta kendim değiştirdim.

Ekipman ve yer sorunu eksiklerini giderebilirsem ağır bakım harici sonraki bakımları kendim yapmayı düşünüyorum.

Mazot filtresini değiştirip, içinin boş (hava) olduğunu tahmin edebileceği halde arabanın hava yaptığından çalışmadığını anlamak için hava emişten yanıcı madde püskürten sanayi canlılarına arabayı mümkün olduğunca elletmemek istiyorum. Üstelik daha marşı ilk almayışta söyledim hava olduğundandır diye. Ama arkadaş motorun ırzına geçmeye çalışmadan emin olamayan bir tip çıktı.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

fren hidroliğini de değiştirtmek istiyorum. Hangi marka olmalı ve miktarı ne olmalı? Fren hidroliği değişmesi demek debriyaj hidroliğinin de değişmesi demek oluyor mu? (Biliyorsunuz debriyajla ilgili tedirginim ? )

1 ay önce değiştirdim. 500 ml Dot4 fren hidroliği işinizi görür. Markanın çok çok önemli olduğunu sanmıyorum zira standartları karşılaması yeterli olacaktır. Bildiğim kadarıyla debriyaj hidroliği çok farklı birşey. Frenle bir ilgisi yok diye düşünüyorum ? 

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

58 dakika önce, Cankut Bulut yazdı:

1 ay önce değiştirdim. 500 ml Dot4 fren hidroliği işinizi görür. Markanın çok çok önemli olduğunu sanmıyorum zira standartları karşılaması yeterli olacaktır. Bildiğim kadarıyla debriyaj hidroliği çok farklı birşey. Frenle bir ilgisi yok diye düşünüyorum ? 

teşekkür ederim.

Fakat debriyaj hidroliği ile fren hidroliği aynı hazneden besleniyor. Bu sebeple aynı yağ olduğunu düşünüyorum. Şanzıman yağıyla karıştırıp yorumlamış olabilir misiniz?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Aracım 2015 1.6 tdci titanium  60.000 km oldu  garantisinin bitmesine 1 ay var  Ford servisi aradım 60.000 bakım için 1000 lira tutar denildi. Dışarıdan özel servis ise 350 lira tutar dedi ( Yağ değişimi, yağ filtresi,hava,polen,mazot filtresi). Açıkçası 1 ay için  yetkili servise 3 katı para vermek istemiyorum bu yüzden dışarıda yaptırmayı düşünüyorum fakat kafamda soru işaretleri var. Parantez içindeki ürünleri hangi marka yağ, filtre takacak bilmiyorum. Bu yüzden yardımınıza ihtiyacım var. Bu araba için tercih edilen yağ ve filtreleri marka model olarak söyleyebilir misiniz? Sizin önerdiğiniz parçaları alıp  ustaya sadece el emeği vereyim diye düşünüyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...
01.06.2018 - 20:31 tarihinde, Tuğra Yanık yazdı:

Focus 3 1.5 tdci 45000 km bakımı 854 tl tuttu. Filtre ve baltalar Er-Ol otomotiv, şanzıman yağı Motul multi dctf internetten alındı. Motor yağı Petronas Syntium 7000E 0w30 sanayiden alındı. Sonuç mükemmel...

--0 dakika sonra eklendi--

Bu arada aracın powershift olduğunu yazmayı unutmuşum...

Selamlar Powershift şanzuman için kaç lt yağ kullaniliyor ? Ve şuana kadar bir farklılık hissettiniz mi yağ değişimi sonrası .

Hasan Hüseyin Şen tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Hasan Hüseyin Şen yazdı:

Selamlar Powershift şanzuman için kaç lt yağ kullaniliyor ? Ve şuana kadar bir farklılık hissettiniz mi yağ değişimi sonrası .

1.5 tdci 45000 bakımı başlığında yazıyor. 7 litre castrol transmax dual koyuyorlar. 

Ben biraz daha pürüzsüz hissettim arabayı ancak şanzıman yağının böyle bir etkisi olmayacağı, o bakım faturasını ödeyince (yaklaşık 2400 TL) psikolojik olarak öyle hissediyor olabileceğim söylendi ?

• Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

5 saat önce, Hasan Hüseyin Şen yazdı:

Bakım sonrası 0w30 yağ sonrası motor sesi azaldı bence. Servis 5w30 kullanıyordu. Şanzımanda ise park ederken hissettiğim ani fırlama hissi vardı beni rahatsız eden o hissim geçti.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.