Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

1.6 Tdci Yakıt Fazlalığı

Ertan yıldız

Soru

merabalar arkadaşlar yaklaşık 8 ay önce 2008 focus 110ps 1.6 tdci araç ile aranıza katıldım benim bir sorunum var yakıt değerlerim 8.2 altına hiç düşmüyor şehir içinde şehir dışı ise 7 ile 7.4 arası kime sorsam sehir içi 5.5-6.5arası acaba sorun ne olabilir araç 130480km bilgili arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var yardımlarınız için şimdiden tşkrlr unutmadan yaşadığım şehir denizli öyle sıkışık bir trafikte yok

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Tüketim fazla evet ama bir çok sebebi olabilir. Ne olursa olsun yetkili servise uğramanızı tavsiye ederim.

Araç standart donanım'da mı? Yoksa ekstra elektirik çeken herhangi bir sistem takıldı mı? 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

özel servise uğradım hiç bir sorun yok dediler hava yağ filtereleri değiştirdiler ayarları resetlediler ama yakıt yine aynı

standar donanıda ekstradan hiç birşey taktırmadım zaten orjinallik konusunda çok hassasım bu aracı bile tam 7 ay aramamdan sonra ankaradan buldum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

merabalar arkadaşlar yaklaşık 8 ay önce 2008 focus 110ps 1.6 tdci araç ile aranıza katıldım benim bir sorunum var yakıt değerlerim 8.2 altına hiç düşmüyor şehir içinde şehir dışı ise 7 ile 7.4 arası kime sorsam sehir içi 5.5-6.5arası acaba sorun ne olabilir araç 130480km bilgili arkadaşların tecrübelerine ihtiyacım var yardımlarınız için şimdiden tşkrlr unutmadan yaşadığım şehir denizli öyle sıkışık bir trafikte yok

aracı normal kullanıyorsanız eğer bu değerler 1-1.5 litre yüksek değerler ancak performanslı kullanırsanız eğer bu kadar çok yakar onun dışında tüketim fazla yani..normal kullanımda ortalama tüketim 5.5 -6 arası ş.içide 6-7 arası olmalıdır...peki fiyat olarak hesapladınız mı araç ne kadar yakıyor ? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Onlarca sebebi olabilir.Yol bilgisayarından değil,depo litre hesabı ile ölçüm yapın.Aracınızda gaz yememe veya fazla gaz yeme gibi belirtiler var mı?

Düz yolda 90-100 km/saat hızla giderken 6-7 litre yakıyorsa cidden bir sıkıntı vardır. Şehirdışından kastınız 140-150 km/saat hızla gitmek ise tüketim normal :)

Yine yüksekse kaba taslak olarak bakılması gerekenler

1)Egr Valfi

2)Turbo Hortumları

3)Hava Akışmetresi

4)Akü Durumu (Şarj olmasına rağmen gerilimi eşik değerden yukarı çıkmıyorsa,araç sürekli şarj edecektir dolayısıyla tüketim artacaktır)

5) 10-20 dolarlık  Obd2 soketinden araca bağlanılarak çoğu sensörlerdeki bilgiler okunabiliyor bilgisayardan.Böylece sensörler kontrol edilmiş olur. Motor yükünüde gösteriyoro cihazlar. Motor yükü; motor sıcakken ve güç tüketen elektrik ve klimanın kapalı olduğu durumda bile %30-35'lerin üstündeyse mekanik olarak bir sıkıntı veya şarj sisteminizle ilgili bir sıkıntı var demektir.

6)Özel servisler aracınızı neyle baktı nasıl baktı bilemiyorum ama vcm cihazı ile detaylıca bakılmalı... Yeni yazılım var ise yeni yazılım yüklenmeli...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Vallahi benim cmax uzun yolda 5.8-6 LT yakıyor, geçen babama verdim yazlığa gitti geldi vermeden de depoyu doldurdum km yi sıfırladım, döndüğünde 170 TL aldı ve yaklaşık 450 km yol yapmış, böyle birşey olabilir mi? Oluyor işte; yani kullanımla alakalı benim aracım ben kullanırken hiç böyle bir yakıt tüketimi yok.

Rafet NAS tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aracı normal kullandığım pek söylenemez malum dizel ve torku yüksek ilk arabam turbonun devreye girmesi çok hoşuma gidiyor ama 3000-3500 devir arası vites değiştiriyorum para olarak pek hesaplamadım ama tam depo doldurduğum zaman 540-550 km gidebilirsin diyor yol bildisayarı aynı araçtan arkadaşımdada var o doldurdumu 800- 850 arası gösteriyor bu kadar fark bana göre çok genelde oda performanslı kullanır  sadece fark günde o 19 km yapıyor ben ise 6 km acaba motor tam ısınmıyomuda bu kadar çok yakıyor  şehir dışında ise en düşük hızım 100 max 160

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

aracı normal kullandığım pek söylenemez malum dizel ve torku yüksek ilk arabam turbonun devreye girmesi çok hoşuma gidiyor ama 3000-3500 devir arası vites değiştiriyorum para olarak pek hesaplamadım ama tam depo doldurduğum zaman 540-550 km gidebilirsin diyor yol bildisayarı aynı araçtan arkadaşımdada var o doldurdumu 800- 850 arası gösteriyor bu kadar fark bana göre çok genelde oda performanslı kullanır  sadece fark günde o 19 km yapıyor ben ise 6 km acaba motor tam ısınmıyomuda bu kadar çok yakıyor  şehir dışında ise en düşük hızım 100 max 160

bu veriler durumu açıklıyor gibi, 

öneri: mesafeye yapacak bir şey yok, gaz pedaline ve arabanın karakterine uyum ve vites değiştirme devrini 2000 civarına çekin sonuçlara bir bakalım......

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

2007 model 1.6 TDCİ ghia aracm var.. 2 Kez motor sıfırlandı.

Şuan km : 170.000...

160.000Km de iken 2.kez motor yapıldı. 

Motor yapılmadan önce Öncesinde yakıt ortalamam 6.5 civarındaydı..

2. kez motor yapıldığından beri 10.000km yol kat ettik.Şuan için şehir içinde 6.1 civarında..Rodaj zamanındaki motora göre de bence çok iyi  :nazar:

16 Liraya şehir içinde 65 km yol gidiyorum. ( 3-4 kez denedim )

Emre V. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

160.000Km de iken 2.kez motor yapıldı.

Ne yaptın Emre arabaya :D 160.000 kmde ikinci kez motor yapılan psa motoru seninkidir tek heralde.

Dur tahmin edeyim. İlk yapılışında tam layıkıyla yapılmadı ve ikinci kez yapıldı :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ne yaptın Emre arabaya :D 160.000 kmde ikinci kez motor yapılan psa motoru seninkidir tek heralde.

Dur tahmin edeyim. İlk yapılışında tam layıkıyla yapılmadı ve ikinci kez yapıldı :D

aynen doğrudur.. aracı 138.000 km iken aldık

Bildiğim kadarıyla 110.000km civarında motor kurumalama yüzünden motor yapılmış , turbo değişmiş servisde. Tam laikiyle yapılmadığı için 160.000km de bolu-sakarya'ya gitmiştik 350km de yarım depo mazot harcadıkdan sonra , boluya geldik fakat ses gelmeye başladı , derken derken derken , motor komple indi , yağlama sistemi arza yaptığından yatakları dağıtmış.

Bizde düzgün olsun 1 kez olsun diyerekden baskı balata , trigiyer , krank , piston yatakları , kollar , ana yataklar , kayışlar vs komple sıfırladık..Aracı teslim almaya gittik bi baktık gene ses geliyor hem bu sefer daha feci , tekrar indi motor ( bizde 2. inişi )

Bakıldıki daha yeni takılan 180TL fiyata alınan ana yataklar gene dağılmış , garantiye yollayıp para iadesi aldık , gittik başka bir ithal mal aldık 80 Lira civarında oda , maşallahı var şuanda bi sorunla karşılaşmadık 

Şuan için ilk aldığımız güne bakarak ciddi çeki artışı mevcut ama illaki hiç kurcalanmamış tdci gibi olmayacağını düşünüyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçen hafta 100 tl lik mazot aldım. Aracımı genelde işe gidiş-gelişlerde kullanıyorum. Yani günde yarım saat en fazla.

Sabah değilde akşamları trafik oluyor dur kalk felan. 8.6lt yakıt tüketimi çıktı çok fazla değilmi ?

Yaklaşık 2 hafta öncede uzun yola giderken bi ara 4. viteste aracım gaz yemedi. Aracı stop ettim 5 dk bekledim tekrar çalıştırdım sorun olmadı . Sizce bunun sebebi ne olabilir ...

Halit K. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Geçen hafta 100 tl lik mazot aldım. Aracımı genelde işe gidiş-gelişlerde kullanıyorum. Yani günde yarım saat en fazla.

Sabah değilde akşamları trafik oluyor dur kalk felan. 8.6lt yakıt tüketimi çıktı çok fazla değilmi ?

Yaklaşık 2 hafta öncede uzun yola giderken bi ara 4. viteste aracım gaz yemedi. Aracı stop ettim 5 dk bekledim tekrar çalıştırdım sorun olmadı . Sizce bunun sebebi ne olabilir ...

Turbo hortumuna bir bakılması gerekir gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.