Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kış Lastiği İçin Önerileriniz Nelerdir?

veysel kılıç

Önerilen Mesajlar

Mehmet hocam cümlemde hata yok..Yoğun kış şartlarında inanın bi faydası olmuyor.Ha yaz lastiğine göre elbette iyidir ama mağduriyetinizi öyle bir anda ortadan kaldırıvermiyor..

kış lastiği kesin çözüm olsaydı insanlar zincirle paletle uğraşmazlardı.Geçen yıl connectte bridgeston kış lastikleri aldım Ankarayı bilmem ama bizim burada hafif kar dışında bir artısını göremedim.Önemli olan kar yağarken kaymaması değil kar yağıp ertesi gün yağan kar sertleştiği zaman ortaya çıkıyor asıl problem.

hocam geçen yıl bizim buraları bilirsin inanır mısın kar yağmadı desem yeridir.Ama ondan önceki yıl felaketti.Burada eski toprak köylülerle konuştum kışın sertliğine dair belirtiler saydılar.Birtanesi de bu sarı arıların fazlaca bulunması imiş..Ve üzülerek söylüyorum ki bu sarı dostlarımız buralarda nüfus patlaması yaşıyorlar :wacko:

Olay orda zaten, iyi bir kış lastiği ile zincir vs ihtiyacı kalmaz %99
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kış lastiği kışların sert geçtiği ciddi derecede kar yağışı alan bir yerde yaşıyorsanız paranızı çöpe atmaktan başka bişey değil bence.Ancak hafif tipi şeklinde serpme kar yağışlarında faydası oluyor onun dışında hiçbir faydasını göremedim ben önceki aracımda. Focusa ise 215/55/16 ebatlarında normal lastik aldım michelin tanesine 350 dediler dunlop aldım  250 den ve çok memnunum ama asla kış lastiği felan almayacağım.Kışın kar yağsa yağsa doğuda olmadıktan sonra en fazla 1 ay yağıyor.1 ay toplu taşımaya binerim ne olacak sanki.Lastik ucuz olsa neyse ama tanesi 300 den aşağı değil boşa masraf olarak görüyorum .Tamam şahsi fikrimdir..

Kış lastiği kesinlikle gerekli birşey ve kesinlikle paranız boşa gitmiyor ve ekstra bir masraf değil .Şu yüzden masraf değil: Biz kış lastiklerimizi taktığımızda yaz lastiklerimiz yıpranmamış oluyor ve daha uzun süre kullanıyoruz .Yani örneğin  kışın (Kasım ayından Nisan'ın başına kadar) diyelimki 5-10 bin km yol yapıyoruz ..Bu 5-10 bin km de kış lastikleri yıpranıyor ve bizim yazlık lastikler daha geç eskimiş oluyor bu yüzden hiç masrafı yok kış lastiğinin.... Sadece önceden lastik parası vermiş oluyoruz...Bunun dışında kışın çok işe yarıyor ben yazlık lastiklerde zorlandığım yokuşta ,kışlıklarla hiç zorlanmadan çıkıyorum ayrıca zincir ve paletlerle uzun süre araç kullanamayız bazı yerler karlı bazı yerler normal oluyor bu tür yolculuklarda sürekli sök-tak işi olacak ve yorucu bir iş ..3 senedir kış lastiği kullanıyorum aracımda zincirde bulundururum çok şükür zincire hiç ihtiyaç duymadım ama kar lastiği olmasaydı kesin zincir kullanırdım ...Bizim burda kışlar bayağı ağır geçer milletin çoğu kar lastiği kullanıyor zincir takan çok nadir insanlanlar var genelde de zincir kullananlar arkadan itişli araç sahipleri...Birde hocam senin aldığın lastiklerde iş yokmuş demekki yoksa kesinlikle faydasını görürdün .Ben şuan petlas kullanıyorum çok memnunum daha önce kormoron diye bir lastik kullanmıştım Michelin üretiyormuş bu lastiğide hiç memnun kalmamıştım yaz lastiğinden pek bir farkı yoktu ama iyi bir kış lastiği kesinlikle çok faydalı karlı buzlu ve ıslak zeminlerde .Kuzenim de Gt Radial kar lastiğini kullanıyor o da çok memnun daha önce karda böyle performans veren lastik görmediğini söylüyor bende Gt radial ın yazlıklarını kullanıyorum şuana kadar 15 km ye yakın yol yaptım ve çok memnunum 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Olay orda zaten, iyi bir kış lastiği ile zincir vs ihtiyacı kalmaz %99
belki ama oran asla %99 değil emin ol

Kış lastiği kesinlikle gerekli birşey ve kesinlikle paranız boşa gitmiyor ve ekstra bir masraf değil .Şu yüzden masraf değil: Biz kış lastiklerimizi taktığımızda yaz lastiklerimiz yıpranmamış oluyor ve daha uzun süre kullanıyoruz .Yani örneğin  kışın (Kasım ayından Nisan'ın başına kadar) diyelimki 5-10 bin km yol yapıyoruz ..Bu 5-10 bin km de kış lastikleri yıpranıyor ve bizim yazlık lastikler daha geç eskimiş oluyor bu yüzden hiç masrafı yok kış lastiğinin.... Sadece önceden lastik parası vermiş oluyoruz...Bunun dışında kışın çok işe yarıyor ben yazlık lastiklerde zorlandığım yokuşta ,kışlıklarla hiç zorlanmadan çıkıyorum ayrıca zincir ve paletlerle uzun süre araç kullanamayız bazı yerler karlı bazı yerler normal oluyor bu tür yolculuklarda sürekli sök-tak işi olacak ve yorucu bir iş ..3 senedir kış lastiği kullanıyorum aracımda zincirde bulundururum çok şükür zincire hiç ihtiyaç duymadım ama kar lastiği olmasaydı kesin zincir kullanırdım ...Bizim burda kışlar bayağı ağır geçer milletin çoğu kar lastiği kullanıyor zincir takan çok nadir insanlanlar var genelde de zincir kullananlar arkadan itişli araç sahipleri...Birde hocam senin aldığın lastiklerde iş yokmuş demekki yoksa kesinlikle faydasını görürdün .Ben şuan petlas kullanıyorum çok memnunum daha önce kormoron diye bir lastik kullanmıştım Michelin üretiyormuş bu lastiğide hiç memnun kalmamıştım yaz lastiğinden pek bir farkı yoktu ama iyi bir kış lastiği kesinlikle çok faydalı karlı buzlu ve ıslak zeminlerde .Kuzenim de Gt Radial kar lastiğini kullanıyor o da çok memnun daha önce karda böyle performans veren lastik görmediğini söylüyor bende Gt radial ın yazlıklarını kullanıyorum şuana kadar 15 km ye yakın yol yaptım ve çok memnunum 

hocam bridgston du önceki kış lastiklerim.Tamam yaz lastiğine göre iyiydi ama yoğun karda pek işe yaramadı..gt radikali hiç duymadım.Araştırmakta fayda var ayrıca petlası da küçümsememek lazım..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Erzurum, kars gibi kar yağdıktan sonra kalkmayan yerler çivili kış lastiği kullanabilir. ben ş.içinde zincire karşıyım. ancak uzun yolda zincir gerekmeli insanlara. artık belediyelerde ş.içlerini oldukça çabuk kürüyorlar. bir kış daha geliyor umarım kazasız belasız atlatırız hepimiz.

Ankara'da bu imkansız :D :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

belki ama oran asla %99 değil emin ol

hocam bridgston du önceki kış lastiklerim.Tamam yaz lastiğine göre iyiydi ama yoğun karda pek işe yaramadı..gt radikali hiç duymadım.Araştırmakta fayda var ayrıca petlası da küçümsememek lazım..

hocam iyi bir kış lastiği olsun gerçekten çok memnun kalırsın arada bariz fark var bende daha önceki kışlıklardan hiç memnun kalmamıştım ama şuan petlas kullanıyorum kardaki performansı süper ,özellikle karlı yollarda hiç patiye falan düşmüyor sizi yolda bırakmıyor.Buzda da bir lastiğin verebileceği en iyi performansı veriyor....Gt radial i bende hiç duymamıştım daha önce birgün lastik almaya gittiğimde öğrenmiştim internetten falan da araştırdım ondan sonra da almaya karar verdim,çokta memnunum kuzende kışlıklarından çok memnun..Her zaman markaya bakmamak lazım hocam bazen adı bilinmeyen markalar çok iyi iş çıkartabiliyor ..Lassa nın kışlıklarını da kullananlar övüyorlar arkadaşım kullanıyor o da çok memnun .. 

Ben 215x55x16 nokian almıştım geçen yıl çok memnun kalmıştım

Kesinlikle tavsiye ederim

Evet nokian kullanmadım ama testlerde hep ilk sıralarda o da düşünülebilir ..

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teoride Ozan haklı. Bilinçli sürücüler ile pek gerek yok zincire palete filan. Ancak Ankara'da çoğunluk kış lastiği olsa da yolda kalacağı için ki yağmurda bile kalana denk geldim mecburi olabilir. 

Zincir çok ucuz olsa bile ben palet taraftarıyım. Bu kış Ankara'da normale göre şiddetli bir kış geçerse pratikte neyin ne kadar fark ettirdiğini bolcana test edip buraya koyabilirim umarım :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bugün samsun otokoç servisine gelen michelin alpin a4 kış lastiklerini sordum ne desinler dudağım uçukladı :) 295 tl tanesi yuuuhhh dedim(205/55/16)

sanırım goodyear ultra grip 8 alıcam....

tam yerine sormuşsun sende hocam  :kıhkıh: buna rağmen iyi fiyat vermişler bence.Şu an en uygunu sanırım goodyear ultragrip 8 ..Aynı ölçülerdeki lastik fiyatı 240 lira

Arkadaşlar birde sadece çekici tekerlere lastik alma modası var.Yani 4 yerine 2 lastik .Bunun artısı eksisi nedir?

hüseyin ipek tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

tam yerine sormuşsun sende hocam  :kıhkıh: buna rağmen iyi fiyat vermişler bence.Şu an en uygunu sanırım goodyear ultragrip 8 ..Aynı ölçülerdeki lastik fiyatı 240 lira

Arkadaşlar birde sadece çekici tekerlere lastik alma modası var.Yani 4 yerine 2 lastik .Bunun artısı eksisi nedir?

valla hocam kesinlikle 2 lastiği tavsiye etmem ben 1 kış kullandım sadece önlerde arkalar kayıyordu bazen, kesinlikle önermem ..hatta birinde arka lastik yazlıktı havası biraz inmişti, karda gidiyordum arkayı sağa doğru bayagı bir kaydırmıstı..zaten kış lastiği ekstra bir masraf değil daha öncede belirttiğim gibi ..sonuçta hem yazlık lastiklerimizi eskitmemiş oluyoruz   hemde daha güvenli gidiyoruz..

bence petlasıda düşünebilirsiniz tanesini 175 e falan alabilirsiniz karda  goodyear kadar performans verecegıne garantı veriyorum hatta daha da iyi olabilir 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teoride Ozan haklı. Bilinçli sürücüler ile pek gerek yok zincire palete filan. Ancak Ankara'da çoğunluk kış lastiği olsa da yolda kalacağı için ki yağmurda bile kalana denk geldim mecburi olabilir. 

Zincir çok ucuz olsa bile ben palet taraftarıyım. Bu kış Ankara'da normale göre şiddetli bir kış geçerse pratikte neyin ne kadar fark ettirdiğini bolcana test edip buraya koyabilirim umarım :)

kıraçın arkasındaki otoparka indik çıktık daha nediyim :D 2-3 sene önce çok yağdığı zamanlarda.

bununla ilgili açtığım bir konu vardı geçen sene merak ediyorsanız bulup okuyabilirsiniz. özetle frende arkaların tutmayacak olması ve dönüşlerde yine arkanın savuracak olması var. artı olarak sadece maddiyat.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

valla hocam kesinlikle 2 lastiği tavsiye etmem ben 1 kış kullandım sadece önlerde arkalar kayıyordu bazen, kesinlikle önermem ..hatta birinde arka lastik yazlıktı havası biraz inmişti, karda gidiyordum arkayı sağa doğru bayagı bir kaydırmıstı..zaten kış lastiği ekstra bir masraf değil daha öncede belirttiğim gibi ..sonuçta hem yazlık lastiklerimizi eskitmemiş oluyoruz   hemde daha güvenli gidiyoruz..

bence petlasıda düşünebilirsiniz tanesini 175 e falan alabilirsiniz karda  goodyear kadar performans verecegıne garantı veriyorum hatta daha da iyi olabilir 

kışı bekliyorum eğer sert geçecek gibi olursa alıcaz mecbur ya da toplu taşıma..Bu arada araştırdım nokian olmadı petlas alıcam bulabilirsem..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kışı bekliyorum eğer sert geçecek gibi olursa alıcaz mecbur ya da toplu taşıma..Bu arada araştırdım nokian olmadı petlas alıcam bulabilirsem..

valla hocam al petlas pişman olmazsın kesinlikle çevremde çok kullanan var herkeste memnun valla bende çok memnunum ..daha önce kormoron kullanmıştım mıchelın yan ürünüymüş onla zorlandığım yerde ,bizim kayında c max var onda petlas takılıydı en ufak bir pati çekme bile olmamıştı aracında ..aynı yerde ben 2 saat aracı çıkarmak için ugrasmıstım...yer dediğim evin garajının önüydü kar bayagı yagmıs birikmişti çıkana kadar ugrasmıstım 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.