Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kış Lastiği İçin Önerileriniz Nelerdir?

veysel kılıç

Önerilen Mesajlar

Şimdi, Gökhan ADIGÜZEL yazdı:

Büyük geçmiş olsun Doğan bey, hergün kullandığım güzergah. Ben de lastikler nasıl olsa iyi durumda diye çekinmeden gidiyordum. Dikkat etmek lazım demekki. 

Aynen lastiğe çok güvenmemek lazım. Kaçacak yer olmasa kaza kaçınılmazdı bende. Acele etmemek şart.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Doğan Kurban yazdı:

Neyseki boş trafikti ve araba kendisini toparladıda kurtardık. Petlas gerçekten UCUZ. Ama hayatımız kadar değil.

Öncelikle geçmiş olsun...

Petlas'ın "normal" yol koşullarında frenleme ile ilgili göreceli zayıf olduğunu yazmış olmama rağmen yaşadıklarını doğrudan ce sadece lastik markasına bağlamak çok doğru değil bence, o koşullarda premium markada göeceli daha az ürkütücü bir durum yaşardın belki ama yine de "yusuf yusufu" engellemeyebilirdi.

Önce dikkat sonra şans...

23 dakika önce, Erhan Erten yazdı:

Haftasonu İstanbul a gittim geldim bolu Ankara arası yol bol buz hız ortalama 140 banamısın demedi çok memnun kaldım. 

Buzlu yolda 140 km/h ile gitmek kötülük meleğine meydan okumaktır. 

Siz siz olun tedbiri elden bırakmayın ve şansınıza ve lastiğinize gereğinden fazla güvenmeyin. 

Şimdi, Gökhan ADIGÜZEL yazdı:

Seneye 2 tane Wr D4 alacağım kısmetse. 

Hata olur. Dört tane alın, yoksa şaşırtıcı yoldan kopmalar yaşarsınız. Arkası bağımsız hareket eder. 

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Doğan Kurban yazdı:

Bu arada petlasa çok dikkat etmek lazım. Güvenmemek lazım demiştim daha önce. Cumartesi günü dediklerimi unutunca az daha deviriyordum arabayı. Öndeki aracın biranda sağa dönmek için sert freni yüzünden freni kökledim. Araba gram yavaşlamadı. Mecbur ani sola dönüş yapıp kurtardım. Fakat daha kötüsü araba drift yapmaya başladı. Hızım da 50 ha maksimum. Neyseki boş trafikti ve araba kendisini toparladıda kurtardık. Petlas gerçekten UCUZ. Ama hayatımız kadar değil.

geçmiş olsun :/

sen onları sat en iyisi, yoksa başın gircek belaya. 

20 dakika önce, Gökhan ADIGÜZEL yazdı:

Seneye 2 tane Wr D4 alacağım kısmetse.

en doğrusu. illa yerli diyorsan lassa alabilirsin ben öyle yaptım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bu arada petlasa çok dikkat etmek lazım. Güvenmemek lazım demiştim daha önce. Cumartesi günü dediklerimi unutunca az daha deviriyordum arabayı. Öndeki aracın biranda sağa dönmek için sert freni yüzünden freni kökledim. Araba gram yavaşlamadı. Mecbur ani sola dönüş yapıp kurtardım. Fakat daha kötüsü araba drift yapmaya başladı. Hızım da 50 ha maksimum. Neyseki boş trafikti ve araba kendisini toparladıda kurtardık. Petlas gerçekten UCUZ. Ama hayatımız kadar değil.

abi gelmiş geçmiş olsun Allah saklamış 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Yakup Çağatay yazdı:

Çağlar hocamı, evinde zor tutuyorum yapmayın :smiley2k:

Hahahahahaha

--1 dakika sonra eklendi--
Şimdi, Kasım Göz yazdı:

abi gelmiş geçmiş olsun Allah saklamış 

Eyvallah. Ama güzel bir tarafı da var. düşük hızlarda felan esp yi sürekli yakınca zevkli de oluyor ha :D

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçmiş olsun abi. Benimde 70 gibi bir hızda karlıydı yol,virajda arkalar yolu bıraktı. Kormoran marka 2011 üretimi, aracın eski sahibinden kalma ama geçen sene sıkıntı çıkarmadı ve bu senede iyi gibi duruyordu. Demekki ömrü bitmiş. Önleri geçen sene almıştım Goodyear UG8, işleri bitince arkalara Nokian WR D4 takıcam, şimdi araç Şahsuvaroğlunda yapılıyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Uğur Akdaş yazdı:

Geçmiş olsun abi. Benimde 70 gibi bir hızda karlıydı yol,virajda arkalar yolu bıraktı. Kormoran marka 2011 üretimi, aracın eski sahibinden kalma ama geçen sene sıkıntı çıkarmadı ve bu senede iyi gibi duruyordu. Demekki ömrü bitmiş. Önleri geçen sene almıştım Goodyear UG8, işleri bitince arkalara Nokian WR D4 takıcam, şimdi araç Şahsuvaroğlunda yapılıyor.

2 ayrı marka takmanın sakıncalı olduğunu söylemişti Cem abi. Bence ug8 ile takımı tamamla. Desen farkından sorun yaşarsın. Nakian da kararlıysan 4 adet al ug8 leri sat bence. Ama lastiklerin tamamı aynı marka ve desen olmalı diye biliyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Doğan Kurban yazdı:

2 ayrı marka takmanın sakıncalı olduğunu söylemişti Cem abi. Bence ug8 ile takımı tamamla. Desen farkından sorun yaşarsın. Nakian da kararlıysan 4 adet al ug8 leri sat bence. Ama lastiklerin tamamı aynı marka ve desen olmalı diye biliyorum.

Desenleri benzer olduğu için kendimce sorun olmaz diye düşünmüştüm. (İkiside V desenli) Eğer ciddi bir sorun oluşturma durumu varsa tekrar düşünmek lazım :hmm:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Doğan Kurban yazdı:

Ama lastiklerin tamamı aynı marka ve desen olmalı diye biliyorum.

Prensip olarak lastiklerin aynı marka/model ve belirgin aşınmışlık farkı olmadan (<5000 km diyelim) tekerleklere dağılması lazım.

Dikkatli kullanmak koşulu ile geçici olarak mevsim koşulu saklı kalmak şartı ile desen ve aşınmışlık düzeyinde farklılık kabul edilebilir, ama zorunlu olduğunuzda ve güvenlikten ödün verdiğinizi bilerek.

Ancak yaz ve kış karıştırmak sonu kötü bitecek bir macera olabilir ve intihar amaçlı olmadığı sürece asla uygulanmamalı. 

Aracın süspansiyon geometrisi dört tekerlekte aynı ve benzer aşınmışlık düzeyinde lastik olacağı koşuluna göre ayarlanmıştır. 

Farklı kullanımda önden kayma, arkadan kopma, sağa-sola çekme, fren stabilitesinde bozulma gibi istenmeyen etkiler kontrolsüz düzeyde artabilir. 

bkn. Lastikçiler de taş mı yesin...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Cem Boneval yazdı:

Prensip olarak lastiklerin aynı marka/model ve belirgin aşınmışlık farkı olmadan (<5000 km diyelim) tekerleklere dağılması lazım.

Dikkatli kullanmak koşulu ile geçici olarak mevsim koşulu saklı kalmak şartı ile desen ve aşınmışlık düzeyinde farklılık kabul edilebilir, ama zorunlu olduğunuzda ve güvenlikten ödün verdiğinizi bilerek.

Ancak yaz ve kış karıştırmak sonu kötü bitecek bir macera olabilir ve intihar amaçlı olmadığı sürece asla uygulanmamalı. 

Aracın süspansiyon geometrisi dört tekerlekte aynı ve benzer aşınmışlık düzeyinde lastik olacağı koşuluna göre ayarlanmıştır. 

Farklı kullanımda önden kayma, arkadan kopma, sağa-sola çekme, fren stabilitesinde bozulma gibi istenmeyen etkiler kontrolsüz düzeyde artabilir. 

bkn. Lastikçiler de taş mı yesin...

Goodyear UG8 leri geçen kış aldım ama km olarak ne yaptım bilmiyorum. Bence 2500 hadi 3000 km yapmışımdır. Nokian D4 leri takayım, eğer dediğiniz gibi sıkıntılar farkedersem beklemem 4 lastiğe tamamlarım. Teşekkürler aydınlatma için :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.