Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kış Lastiği İçin Önerileriniz Nelerdir?

veysel kılıç

Önerilen Mesajlar

Arkadaşlar iki hafta önce 205,55,16 kumho kw 22 vakumlu kış lastiği aldım 4.adet aracıma taktım sanki yaz lastikleriyle gidiyormuşum gibi hissettim çok yumuşak bir lastik olduğunu söyleyebilirim kışında kendini amerikada katıtlamış bir lastik olduğunu yorumlardan duymuştum.Ankaradan aldığım bu lastiklerin adedi peşin aldım 170 tl.Toplam 680 tl ödedim.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hala bekliyorum Ankara'da havalar sürekli 7'nin altına düşsün de UG8'lerime kavuşayım diye :)

Aynen.. 9-10 civarında seyrediyor..

215 55 16 yerine 205 55 16 kış lastiği takmamızın bir zararı olur mu sizce. Olmazsa 4 tane michelin almayı düşünüyorum.

Sıkıntı yok takabilirsiniz. Hatta ekonomik açıdan da yararlı olur.

En azından GoodYear için söyleyeyim, 215 takmak isterseniz fiyat çok fırlıyor.. Michelin'de durum nedir bilemiyorum..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

215 55 16 yerine 205 55 16 kış lastiği takmamızın bir zararı olur mu sizce. Olmazsa 4 tane michelin almayı düşünüyorum.

Genelde uygun fiyatlı olduğu için böyle yapılıyor zaten. Ayrıca aracın ağırlığının yere daha iyi aktarılabilmesi (kış koşullarında) açısından bu daha iyi bir durum zaten. Bu şekilde taban alanı küçülecek ve cm2'ye düşen ağırlık miktarı artacaktır.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış hatırlamıyorsam forumdan ben dahil 4-5 kişininki zaten 205/55/16. Arabanızı sınırlarında kullanmıyorsanız pek belirgin bir fark olmuyor. Sınırlarında kullanınca ne olacağına dair teknik bilgileri Cem abi daha önce yazmıştı da bulamadım şimdi lastik konularından birinde olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yanlış hatırlamıyorsam forumdan ben dahil 4-5 kişininki zaten 205/55/16. Arabanızı sınırlarında kullanmıyorsanız pek belirgin bir fark olmuyor. Sınırlarında kullanınca ne olacağına dair teknik bilgileri Cem abi daha önce yazmıştı da bulamadım şimdi lastik konularından birinde olabilir.

Ben de yazığım eski seçme saçmalara ulaşmakta zorluk çekiyorum, dipsiz mağara gibi forum (Tevfik buna da bir yakıştırma bulur ya neyse)...

Ancak kar lastikleri ile sınırda kullanmak sadece bir hayal olabilir, asfalttaki göreceli kötü yol tutuş, T veya H hız sınırı gibi nedenlerle zaten normal ebadıyla dahi sınırları zorlamamakta yarar var.

Ayrıca söz konusu ebadın zararından çok yazılan nedenlerden yararı olur.

Hız göstergeniz %1.5-2 fazla gösterir, o da önemsenecek bir durum değil.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hız sabitleyiciyi 85 e sabitlediğimde, navigasyonda hızım 80 yer yer de 79 oluyor.

Göstergenin sapması iki farklı lastik ebadında nasıl değişiyor ona bakman lazım...

Şöyle açıklayayım, 205 lastik çevresi daha kısa olduğu için aynı mesafeyi katetmek için daha fazla tur atar, bu nedenle de daha hızlı gidiyormuş gibi gösterir.

Tabii lastik profili, üreticiden üreticiye tolerans farkları, aşınma durumu vb. etkenler çevre hesabının birebir tutmama nedeni olabilir ayrı mesele.

Cem Boneval tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ben zaten çok dikkat etmiyorum o konuya, eğer 205/55/16 lastik ebadı üreticinin uygun gördüğü lastik ebatları arasında varsa hiç sorun yok benim için. İsterse 80 le giderken 100 göstersin. Çok vahim bir durum olarak görmüyorum.

Sonuçta 215/55/16 ebatlı lastikle aynı işi yapacak. Bunu da ondan daha ucuza yapacak. Belki de daha iyi iş görecek. Varsın bir kaç km sapsın. İnsanlar da sapıtmıyor mu bazen ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.