Jump to content
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

“ER-OL
veysel kılıç

Kış Lastiği İçin Önerileriniz Nelerdir?

Önerilen Mesajlar

205/55/16 Goodyer UG 8 lastiği 800 tl ye aldım.

Petlas için fiyat yüksek bence.

Fiyat olarak aynı ölçüyü diğer markalarla kıyasladığımızda fark açılıyor..( Goodyear UG8 263 tl görünüyor 195/55/R16 üstelik :) )

http://www.ucuzu.com/lastik-c3615/goodyear/ultragrip-8-195-55-r16-87h-p49743481/

Petlas artık kaliteli bir lastik, yaz kış tercih ederim.. Tavsiye de ederim ^_^

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Focus 1 aracıma 195/50/R16 Petlas Snowmaster W651 aldım 4 adet.. (720 TL)

Özellikle kış lastiği olarak Petlas'ı es geçmeyiniz, Ankara şartlarına ve fiyatına göre kesinlikle tercih edilebilir..

muhtemelen ölçüden dolayı, keşke yakın ancak daha yaygın dolayısıyla ucuz bir ebat seçseydiniz. Mesela F3ler 215 55 16 olarak geliyor ben 205 55 16 UG8i 760tlye aldım...

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Ölçü milimetrik, tolerans malesef yok.. :) Orjinal ebatlara dönmeyi hiç istemiyorum. Zaten herhangi bir bayiye gittiğinizde bulamayacağınız bir ebat. Fabrikadan istedik 2012 / 40.hafta üretimi geldi...

205/55/R16 ise peynir ekmek gibi üretiliyor, kullanılıyor..Bu ebatta Petlas'ı 600-640 TL ye bulmak mümkün...

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

çevremde kullanan arkadaşlar var lassa dan gayet memnunlar özellikle kış lastiklerinden bizde babamın arabasına aldık kış lastiği henüz yeni taktığımız için deneme fırsatım olmadı ama memnun kalacağımızı tahmin ediyorum daha önce lassa yaz lastiklerini kullanmıştım focus 1 aracımda gayet memnundum.O yüzden sizde sıkıntı yaşamazsınız memnun kalırsınız :) petlasın kış lastikleri ise karda gerçekten iyi yolu kavrıyor , mondeo da babamın aracında daha önce 1 sene kullandık petlası, gerçekten daha önce karda böyle giden lastik görmedim artık mondeo dan mı yoksa petlastan mı kaynaklanıyor bilemiyorum ama beni memnun etmişti ,arkadaşımda c-max aracında petlas kullanıyor o da çok memnun aracının karda yol tutuşundan .ama petlasın lastik ömrünün biraz daha az olduğu söyleniyor kullananlar arasında ben uzun süreli kullanmadım sadece 1 kış kullandım o yüzden ömrü ile ilgili yorum yapamayacagım

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Petlas'ın vakum derinliğinin iyi olmadığından bahsediliyordu, 1 yılda vakum derinliğinin bitebileceğini söylemişti lastikçi bana.

Vakum derinliği en fazla Michelin ve Continental de varmış.

Goodyear'ın diş derinliğinin yarısı kadar vakum derinliği var.

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

diş derinliğinin yarısı kadar vakum derinliğ

Vakum derinliği ne? Vakumun bir de derinliği mi oluyor, nasıl vakum oluyor, emme pompalı mı bu lastikler? Ben niye bu kadar cahil kalmışım?

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Vakum derinliği ne? Vakumun bir de derinliği mi oluyor, nasıl vakum oluyor, emme pompalı mı bu lastikler? Ben niye bu kadar cahil kalmışım?

Valla ben lastikçilerin yalancısıyım. Ayrıca Michelin'e bakıldığında diş yapısı kadar küçük kanalcıkların derinliğini görebiliyorsunuz. Yani o küçük kanalcıklar (ki onların vakum olduğu söylendi bana) lastik tabanına kadar ulaşıyor. Bunun Continental'de de böyle olduğu söylendi. Ancak bu ikisi dışında diğer hiç bir markanın bu şekilde yapmadığını söyledi. Örneğin benim aldığım Goodyear UG 8 lastiklerde diş derinliğinin yarısına kadar var o küçük kanalcıklar. Bu da michelin ve Continental'in daha uzun ömürlü olmasını (kış koşullarında) sağlıyormuş.

Bunu bildiğim halde neden goodyear aldım. Memleketimdeki lastikçiler sağolsun. Hepsiburada.com da da michelin A 4 yoktu. Sonuçta da ug 8 bilinen, kullanıcıları tarafından memnun kalınan bir lastik diye düşündüm.

Tabi sizin bu konuda bizi aydınlatacak (kulaktan dolma bilgilerle konuşan lastikçilerin söylediklerinden daha fazla bilgiye sahip olduğunuz kesin tabi de, durum bu)

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Esnafın şahsına münhasır yorumu olduğunu tahmin ettim zaten, aslında kast edilen tutunmayı kolaylaştırıcı etki, ama bunun fiziksel anlamda vakumla alakası yok, amacını aşan bir yakıştırma olmuş.

Kış lastiklerinde kaba ve kavrama yönünde tepe üstü üçgen görünümlü diş yapısı özellikle kar çamur gibi ortamlarda daha iyi tutunma sağlama ve çekiş kabiliyetini arttırmak için şart.

Bu kaba diş yapısının düzeninde dikkat edilen diğer bir husus ise su akışının kolaylaştırılması ve kızaklama (aquaplaning) oranının azaltılması.

Aşağıda UG8'in desenine bakınca ne demek istediğim daha kolay anlaşılır.

__tfmf_roksk4550ysawwzfrkivpa55_ab342364-0e2f-40f6-a8a9-faa2f9fd7b11_0_680.jpg

İnce kanalcıklar ise yüzey genişletme amaçlı, yani lastiğe yük bindiğinde deformasyon olduğunda kauçuk yüzey bu kanalcıklar sayesinde kendi üstünde kayarak yere sürekli düz bir yüzeyle temas edebiliyor.

Bunların lastiğin tabanına kadar inmesinin çok fazla önemi yok. Neden derseniz yaz lastiklerinin aksine kar lastikleri profil derinliği birkaç mm azaldığı anda dahi karda çekiş ve tutunma gücünü kaybediyor. Yani amacına hizmet edemez oluyor.

Aşağıdaki görselde sıfır lastik (9 mm profil), az ve çok aşınmış lastiklerin (7.5 ve 4 mm profil) değişik ortamlardaki performansı var, sıfır lastiğin değeri 100 kabul edilerek diğerleri oranlanmış.

Göreceğiniz üzere 7.5 mm profil derinliğinde dahi kar performansı belirgin azalmakta.

Kısacası kar lastiklerini tabana inecek 2-3 mm profil kalacak şekilde kullanmak anlamsız, bu nedenle kanalların tabana kadar inmesi de şart değil.

profiltiefe_bei_reifen.jpg

Bir de ekleme, bildiğiniz gibi kar lastiklerinin diş yapısı yanında soğukta yapışma özelliği artan kauçuk karışımı performansında önemli ikinci etken.

Cem Boneval tarafından düzenlendi

Bu iletiyi paylaş

İleti bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

• Benzer İçerikler

• Yazan: Yakup Çağatay
      Tüm serinin silecek ölçülerini bulabildiğim kadar aktarıyorum. Piyasada bunlara yakın veya aynı ölçüleri almanız yeterlidir, ortadan bağlantı olduğu için 5-10 mm ile dünyalar değişmeyecektir. 

Ön Silecek Lastikleri
      Focus Mk1 için 550 mm ve 475 mm (asimetrik)

Focus Mk2 için 650 mm ve 425 mm (asimetrik)
      Focus Mk2 MCA için 650 mm ve 430 mm (asimetrik)

Focus Mk3 için 2 adet 725 mm (simetrik)
      Focus Mk3 MCA için 2 adet 725 mm (simetrik)

Focus Mk4 için ... mm ve ... mm (Girilecek) Uzunu Mk3'ten 10 cm kadar daha kısa (asimetrik)

Arka Silecek Lastikleri
      Focus Mk1 SW için 280 mm - HB için 380 mm

Focus Mk2 SW için 280 mm - HB için 350 mm
      Focus Mk2 MCA SW için 305 mm (01.2009'a kdr 280) - HB için 350 mm

Focus Mk3 SW ve HB için 305 mm
      Focus Mk3 MCA SW için 305 mm - HB için 330 mm

Focus Mk4 SW için ... mm - HB için ... mm (Girilecek)
        NOT: Ayrıca yanlış yazdığım varsa belirtirseniz sevinirim 🙂    Focus Mk1 (1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005) Silecek Ölçüleri
      Focus Mk2 (2005 2006 2007 2008 2009 2010 2011)  Silecek Ölçüleri
      Focus Mk3 (2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018)  Silecek Ölçüleri
      Focus Mk4 (2018 2019 2020 2021 2022 2023 2024 2025)  Silecek Ölçüleri
      2018 kış lastiği testinin bir parçası olarak ADAC, C sınıfı araçlar için standart boyut olan 205/55 R16 H‘nin 16 lastik modelini kapsamlı bir şekilde test etti. Ayrıca bu lastik ölçüsü tüm ölçüler arasında %15 pay ile en çok tercih edilenler arasında birinci sırada yer almakta.

Tavsiyeler ve tam liste: https://anasayfa.focusclubtr.com/2018-adac-kis-lastigi-test-sonuclari-205-55-r16-h/

Ayrıca, ortasında kar taneciği bulunduran üç tırtıklı dağ piktogramı (Alpin), 1 Ocak 2018’den itibaren üretilen tüm kış lastiklerinde zorunludur. M+S yetersiz.

İlk 5

• Yazan: Korkut Tahaoglu
      Herkese selamlar,

Focus 2017 titanium sedan aracım var. 205 r15 16 lastikler var üzerinde. Hava olarak lastikçi 34 dedi, araç 1-3 kişi için kendi kapısında 32 yazıyor. Bayi 33 dedi. Bunun ortalamasını alıp 33 basmak ideal midir? Geçenlerde araç yokuş yukarı çıkarken bayağı bi pati attı, biraz lastik havasından şüphelendim.

Ayrıca araçta 1.6 motor ve 125bg olmasına rağmen performans olarak bir önceki aracım olan Fiesta titanium 2015 modele göre sanki geri de kalıyor. Araba hızlı gitmek dahi istemiyor, 120 ye çıkarmak bi dert gibi geldi bana. 120 nün üstü ise 140 lara doğru araç bağırıyor gibi hissediyorum. Bağırmasa bile zorlanıyor gibi hissettim. Bu normal midir, aracı D de sürüyorum bu tip bi performans beklentisi için S de mi aracı sürmek gerekir?

Şimdiden cevaplar için teşekkür ederim
    • Yazan: Mehmet Fatih Genç
      Merhaba arkadaşlar 2010 titanium aracım var ve yazlık lastik ihtiyacım var. Lassa almayı düşünüyorum lakin ses konusuna takıntılıyım malum araç focus olunca. Sizlerin tavsiyesi nedir bütçe sıkıntı değil ama emsal lastik varken sırf isim diyede fazla fark vermek istemem 
      Küçük sınıfının binek otomobilleri için 175/65 R14 82 T boyutunda 14 yaz lastiği bu yıl ADAC tarafından test edilmiş. 

Tam liste:  https://anasayfa.focusclubtr.com/2018-adac-yaz-lastigi-test-sonuclari-175-65-r14-t/

İlk 5:

Focus Club Türkiye

Bu sitenin işleticisi, bu sitede yer alan bilgi, yazı ve makalelerin doğrudan veya dolaylı olarak kullanılmasından dolayı oluşacak zararlardan sorumlu tutulamaz. Kaynak gösterme kuralına uymak şartıyla, bu sitede yer alan yazı ve makalelerin belirli bir kısmına atıf yapılmasına, link verilmesine izin verilmektedir. Kaynak (canlı link) gösterilmeden yapılan alıntılara ise izin verilmemektedir. Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir.

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.