Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kış Lastiği İçin Önerileriniz Nelerdir?

veysel kılıç

Önerilen Mesajlar

15 saat önce, Koray Demir yazdı:

Islak zeminde cayır cayır kayıyor ama. Kışın çoğunlukla ıslak zeminde gidiyoruz.

ıslakta cayır cayır olmasada biraz kayıyor evet cayır cayır dediğiniz kadar değil ;Karda ,zor şartlarda çok iyi ama ?

• Haha 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

8 saat önce, çağlar çetinkaya yazdı:

ıslakta cayır cayır olmasada biraz kayıyor evet cayır cayır dediğiniz kadar değil ;Karda ,zor şartlarda çok iyi ama ?

Deneyimlemiş olduğum lastikler “Michelin Alpin A4, Nokian WR D4, Goodyear Ultragrip  9 ve Continental TS860”a kıyasen kullandığım en kötü lastik olmuştur Petlas Snowmaster. Zorda kalmadıkça almam ?

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

35 dakika önce, Koray Demir yazdı:

Deneyimlemiş olduğum lastikler “Michelin Alpin A4, Nokian WR D4, Goodyear Ultragrip  9 ve Continental TS860”a kıyasen kullandığım en kötü lastik olmuştur Petlas Snowmaster. Zorda kalmadıkça almam ?

Benzer tecrübeden geçmiş biri olarak katılıyorum. Hatta eklemem gerekirse snowmaster konusu ' ne kadar ekmek o kadar köfte ' deyimiyle örtüşüyor. Kış mevsimini soğuk veya nispeten yüksek sıcaklıkla + yağmurla geçiren bölgelerden ziyade İç Anadolu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu gibi kışı sert, çoğunlukla karlı ve buzlu geçiren bölgelere göre f/p anlamında iyi bir lastik. Ama diğer bölgeler içinse hiç iyi değil. Kesinlikle +8 derecenin üzerinde ki hava sıcaklıklarında kullanılamayan bir lastik. Hele zemin ıslak ise..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

13 saat önce, çağlar çetinkaya yazdı:

ben zaten zor şartlarda ,karlı yollarda iyi olduğu belirtiyorum.Antalya ,Istanbul,vb.iklime sahip yerler için uygun değil gürültülü sert bir lastik yalnız kolay kolay patlamıyor çok sağlam  konfor düşük yalnız sert kış şartları için fiyatını da düşünürsek en ideal lastik bence ...Zaten millet memnun olmasa bu kadar satmaz başka markalarda uygun fiyata ama bu kadar çok satmıyor.

Satışlarının yüksek olmasının en büyük sebebi yerli marka ve üretim olması. Bizim millet yerli ve milli terimini görünce o ürüne genelde bayılır malum. Zaten sadece ticariler bile hatırı sayılır şekilde petlas kullanıyor. Daha önce de dediğim gibi ne kadar ekmek o kadar köfte. Benim asıl derdim hangi lastiğin hangi şartlarda iyi olduğunu, ne sunduğunu bilmeden ucuza petlas alıp ts 860, ultragrip 8-9, Alpin 4-5, Wr D4 v.b lastiklere o kadar para vermeye ne gerek var diyen, o lastiklere para verenleri enayi yerine koyan, sanki dünyanın en akıllı işini yapmışlar da biz hiç bir şey bilmiyormuşuz gibi davranan kitleyle.

Bugün piyasada ki en vasat, en ucuz kış lastiği bile kar üzerinde yolda kalmadan ilerleyebiliyor. Zaten testler de bunu gösteriyor. Kaliteli kış lastiği hava sıcaklığı yükseldiği zaman belli olur. Sıcaklık 10-15 dereceleri gördüğünde bile ıslak zeminde sapıtmayan, fren mesafesi uzamayan, hamuru kendini salmayan, yuvarlanma direnci düşük lastikler kaliteli kış lastiğidir. Bunları bilip ona göre değerlendiren, ne aldığının ve neyle karşılaştırması gerektiğinin farkında olan bilinçli tüketicilere bir lafım olamaz kesinlikle.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Cenk Demirel yazdı:

Satışlarının yüksek olmasının en büyük sebebi yerli marka ve üretim olması. Bizim millet yerli ve milli terimini görünce o ürüne genelde bayılır malum. Zaten sadece ticariler bile hatırı sayılır şekilde petlas kullanıyor. Daha önce de dediğim gibi ne kadar ekmek o kadar köfte. Benim asıl derdim hangi lastiğin hangi şartlarda iyi olduğunu, ne sunduğunu bilmeden ucuza petlas alıp ts 860, ultragrip 8-9, Alpin 4-5, Wr D4 v.b lastiklere o kadar para vermeye ne gerek var diyen, o lastiklere para verenleri enayi yerine koyan, sanki dünyanın en akıllı işini yapmışlar da biz hiç bir şey bilmiyormuşuz gibi davranan kitleyle.

Bugün piyasada ki en vasat, en ucuz kış lastiği bile kar üzerinde yolda kalmadan ilerleyebiliyor. Zaten testler de bunu gösteriyor. Kaliteli kış lastiği hava sıcaklığı yükseldiği zaman belli olur. Sıcaklık 10-15 dereceleri gördüğünde bile ıslak zeminde sapıtmayan, fren mesafesi uzamayan, hamuru kendini salmayan, yuvarlanma direnci düşük lastikler kaliteli kış lastiğidir. Bunları bilip ona göre değerlendiren, ne aldığının ve neyle karşılaştırması gerektiğinin farkında olan bilinçli tüketicilere bir lafım olamaz kesinlikle.

Bence bu satışlarda müşteri memnuniyetininde etkisi var  fiyatıda uygun  ona lafım yok o da etkiliyor tabiki...Birde şu şekilde olan premıum alan müşteriler var adam yılda 1000km kışın araba kullanıyor sınırları zorlamıyor en fazla 90 km ile gidiyor doğru düzgün yol yapmıyor gidiyor birsürü fazla para veriyor onuda unutmamak lazım ?  Bulunulan bölgeye ,yapılan yola , bütçeye göre değişir tercih ...Benim lafımda ön yargılı olup bilmeden yorum yapanlara 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 dakika önce, çağlar çetinkaya yazdı:

Bence bu satışlarda müşteri memnuniyetininde etkisi var  fiyatıda uygun  ona lafım yok o da etkiliyor tabiki...Birde şu şekilde olan premıum alan müşteriler var adam yılda 1000km kışın araba kullanıyor sınırları zorlamıyor en fazla 90 km ile gidiyor doğru düzgün yol yapmıyor gidiyor birsürü fazla para veriyor onuda unutmamak lazım ?  Bulunulan bölgeye ,yapılan yola , bütçeye göre değişir tercih ...Benim lafımda ön yargılı olup bilmeden yorum yapanlara 

Toplam yapılan kilometrenin de lastik seçiminde bir önemi yok açıkçası. Bütçenin yettiği en kaliteli lastik an gelir ıslak zeminde bir panik fren mesafesinde yahut keskinliğini tam olarak kestiremediğin sert bir viraja hızlı girme hatasında bulunduğunda yola tutunmasıyla insanların hayatını kurtarır.

Herhangi bir sıradan bademcik ameliyatında bile vasat iş yaptığını düşündüğü bir doktora sırf daha uygun hizmet sunuyor diye giden kaç kişi var ? İnsanın ve sevdiklerinin canı, sağlığı önemli öyle değil mi ? Maddi gücünün yettiği en iyi hizmeti veren doktora, hastaneye gitmeye çalışıyor insanlar. O zaman otomobilde, trafikte, her an ölümle burun buruna olduğun bu mecrada niye bu özeni göstermiyorlar ?

Cebine 3-4 bin liralık telefonu koyup, altına 100 küsür bin liralık aracı çekip, piyasanın en vasat lastiklerini ekonomi yaptığını zannederek alan bir sürü insan var. Hayatta kalmanın, kaza riskini düşürmenin ne yapılan kilometreyle ne de ekonomi yapmayla bir alakası yok. Olmamalı da.

• Beğen 3
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 saat önce, Cenk Demirel yazdı:

Toplam yapılan kilometrenin de lastik seçiminde bir önemi yok açıkçası. Bütçenin yettiği en kaliteli lastik an gelir ıslak zeminde bir panik fren mesafesinde yahut keskinliğini tam olarak kestiremediğin sert bir viraja hızlı girme hatasında bulunduğunda yola tutunmasıyla insanların hayatını kurtarır.

Herhangi bir sıradan bademcik ameliyatında bile vasat iş yaptığını düşündüğü bir doktora sırf daha uygun hizmet sunuyor diye giden kaç kişi var ? İnsanın ve sevdiklerinin canı, sağlığı önemli öyle değil mi ? Maddi gücünün yettiği en iyi hizmeti veren doktora, hastaneye gitmeye çalışıyor insanlar. O zaman otomobilde, trafikte, her an ölümle burun buruna olduğun bu mecrada niye bu özeni göstermiyorlar ?

Cebine 3-4 bin liralık telefonu koyup, altına 100 küsür bin liralık aracı çekip, piyasanın en vasat lastiklerini ekonomi yaptığını zannederek alan bir sürü insan var. Hayatta kalmanın, kaza riskini düşürmenin ne yapılan kilometreyle ne de ekonomi yapmayla bir alakası yok. Olmamalı da.

sanki biri yazlık lastik diğeri kışlık lastikmiş gibi bahs etmişiniz premıum hayat kurtaracak? Petlas kullanlar o zaman her zaman risk altında öyle bir yazmışınız ki  yani Premıum lastikler mükemmel diğerleri çöp...Benim bahs ettiğim adamlar zaten sınırları zorlamayan akılllı akıllı otomobil kullanan adamlar ...Karda ,buzda sert bir viraja neyle girersen gir uçarsın zaten ...Otomobil olarakta güvenli otomobilleri tercih etmeliyiz lastik markasından daha önemli bu konu reno,fiat,pejo,citroen gibi teneke markaları kimse tercih etmemeli mesela herkes volvo,bmw.mercedes,audi gibi premıum markalara  binmeli mesela milletin beğenmediği hyundai nin çoğu aracı IHSS den en üst puanları almakatadır bu markalara yönelmeli insanlar kaza riskini düşünmeli sizin dediğinize göre bu sonuç çıkıyor .Aynı paralara daha güvenli arabalar alınabiliyor

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1 dakika önce, çağlar çetinkaya yazdı:

sanki biri yazlık lastik diğeri kışlık lastikmiş gibi bahs etmişiniz premıum hayat kurtaracak? Petlas kullanlar o zaman her zaman risk altında öyle bir yazmışınız ki  yani Premıum lastikler mükemmel diğerleri çöp...Benim bahs ettiğim adamlar zaten sınırları zorlamayan akılllı akıllı otomobil kullanan adamlar ...Karda ,buzda sert bir viraja neyle girersen gir uçarsın zaten ...Otomobil olarakta güvenli otomobilleri tercih etmeliyiz lastik markasından daha önemli bu konu reno,fiat,pejo,citroen gibi teneke markaları kimse tercih etmemeli mesela herkes volvo,bmw.mercedes,audi gibi premıum markalara  binmeli mesela milletin beğenmediği hyundai nin çoğu aracı IHSS den en üst puanları almakatadır bu markalara yönelmeli insanlar kaza riskini düşünmeli sizin dediğinize göre bu sonuç çıkıyor .Aynı paralara daha güvenli arabalar alınabiliyor

Otomobilleri tercih ederken de kaza testlerinde ki başarıları kesinlikle kriter alınmalı zaten. Cam tavanına, ışıklı renkli dokunmatik ekranlarına verilen önemden daha az önem veriyor çoğu kişi bu testlere. Testlerde vasat sonuç almış güvensiz bir aracı seçimle almam, ancak zorunluluk gerektiren durumlarda alırım.

Otomobil konusuyla lastik konusu da bir değil. 70-80 bin liradan milyon liralara kadar uzanan geniş bir skala mevcut. Ama lastikler için durum böyle değil. Kusura bakmayın da çoğu kişi doğru düzgün ihtiyacı olmadığı halde cebine 5-6 bin liralık telefonu koyup aracına vasat lastik alıyorsa bu ancak bilinçsiz tüketici tanımıdır. Başka da bir açıklaması yoktur. Elinde 100 bin lira varken daha güvenli olduğu halde 200 bin liralık bir aracı alamayabilirsin. Ama cebinde 5-6 bin liralık telefon varken 1,5-2 bin lira daha az verip vasat lastik almanın otomobil satın almayla karşılaştırılabilecek bir yanı yoktur.  

Ayrıca kaliteli kış lastiği ile vasat kış lastiği arasında ki fren mesafesi sonucu değiştirmeyecek santimetrelerle değil, herhangi bir yayaya vurup vurmayacağınızı belirleyecek derecede metrelerle ölçülebilecek bir fark yaratacaktır. 1 metre bile fren mesafesinde ölmek yahut ölmemek arasında ki ince çizgiyi belirler. Azıcık bu testlere göz gezdirir, dikkat ederseniz bunu görebilirsiniz.

392104128_2.jpg.6a98daecd2dadfedfb6c20a2fbda415e.jpgindir.png.e9d9f59f4c1b84edcb8b0c31864a422d.png

Solda ki B sınıf ıslak yol tutuş değeri almış Ts 860, sağda ki C sınıf ıslak yol tutuş değeri almış w651. İki lastikte 205 55 16 ölçüsünde

Lastik üreticileri diyor ki 80 kmh hızda tam fren yapıldığında lastiğin ıslak yol tutuşunda bir sınıf atlamak bile ( örn; C'den B'ye ) ıslak fren mesafesinde yaklaşık olarak 5-10 metre arası kısalma demektir ki sıcaklık yükseldiğinde özelliklerini daha erken yitiren bir modelde bu fark daha dramatik hale gelir.

Bu rakamlar sizin için belki hiç bir anlam ifade etmiyor olabilir ama örneğin bu fren mesafesi dolmuşun önünden atlayan bir yaya vurup vurmamanızı belirleyecek en önemli kriterlerden biri. Evet, başta dediğiniz gibi arada çok fark var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Petlas'ı hafife almayalım. 

Savunucusunun belirttiği gibi oldukça iyi tanımlanmış bir kullanım alanı ve kendine göre memnun bir kullanıcı kitlesi var. 

Ben ilk günden beri yazıyorum, belki Doğu Anadolu hariç, çoğu yerde büyük oranda kar ve buzlu zemin dışında kullanıldığı için kış lastiklerinde "iyi" ve "kötü" arasındaki farkta kar ve buz dışındaki performansın belirleyici olacağını. 

Auto, Motor Sport'un geçtiğimiz seneye ait 205/55-16 için yaptığı test sonuçlarını da paylaşıp ne demek istediğimi daha iyi anlatabilirim belki. 

Ölçümlere bakalım:

Kuruda fren mesafesi

image.png

En iyinin en kötüye göre fren mesafesi %10 daha kısa.

Kuruda tutunma

image.png

En iyi ile en kötü arasında %4 hız farkı var.

Islakta fren mesafesi

image.png

En iyinin en kötüye göre fren mesafesi %20 daha kısa.

Islakta tutunma

image.png

En iyi ile en kötü arasında %11,5 hız farkı var.

Kızaklama (aquaplaning)

image.png

Kızaklama hızı en iyide %21 daha yüksek.

Karda fren mesafesi

image.png

En iyinin en kötüye göre fren mesafesi %11,8 daha kısa.

Karda tutunma

image.png

En iyi ile en kötü arasında %10,4 hız farkı var.

Dikkatinizi çekmiştir belki yağmurda fren mesafesi ve kızaklamada dramatik sayılabilecek değişiklikler var. 

Bu incelemenin Petlas'ı da Giti denilebilir. 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@Cem Boneval abi hız tam olarak kaç belirtilmiş mi, dry 42 m olduğuna göre 80-100 civarı diye tahmin ediyorum kuruda normal lastik kullanıcı testi ile 50 km civarında 9m'de filan duruyordu diye hatırlıyorum çünkü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 saat önce, Mertcan Çelik yazdı:

@Cem Boneval abi hız tam olarak kaç belirtilmiş mi, dry 42 m olduğuna göre 80-100 civarı diye tahmin ediyorum kuruda normal lastik kullanıcı testi ile 50 km civarında 9m'de filan duruyordu diye hatırlıyorum çünkü.

Veriye ulaşamadım ama sanırım kuruda 100, ıslakta 80, karda 50 km/h hızdan frenleniyor.

Kuru için kaba hesap hızın yarısıdır. Yani 100 km/h ile giderken en fazla 50 m'de durulur. 

Güncel teknolojiler ile bu 40 m altına indi, ama yine de yukarıdaki gibi hesaplamakta yarar var. 

Tabii tepki zamanı bunun içinde yok.

Onu da katarsak şöyle değişebiliyor:

image.png

Bunlar için hesaplama formülleri de üretilmiş. 

Mesela tepki zamanına göre eklenecek mesafe için:

Mesafe = (Hız/10) x 3

Panik frende durma mesafesi için de

Mesafe = [(Hız/10) x (Hız/10)]/2

Yani 100 km/h ile giderken tepki mesafesi 30 m, durma mesafesi 50 m, toplamı 80 m.

Ama 50 km/h ile giderken tepki mesafesi 15 m, durma mesafesi 12,5 m, toplamı 27,5 m.

Salt durma mesafesi hesaplanırsa hız iki katına çıktığında fren mesafesi dört katına ulaşıyor.  

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Milleri km'ye çevirirsek:

20 mph -> 32,18 kmh

30 mph -> 48,2 kmh

40 mph -> 64,37 kmh

50 mph -> 80,46 kmh

60 mph -> 96,56 kmh

70 mph  -> 112,65 kmh

--1 dakika sonra eklendi--

Benim şuradan aklımda 9m diye kalmış:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konunun açılış amacına uygun birşeyler yazayım dedim. Şu an kullandığım aracımı aldığımda eski sahibinin aldığı ve çok az kullandığı dunlop winter ice 02 modeli vardı. Bu kış kullanma fırsatı buldum. Almayı düşünenler için yorum yapmak istedim. Öncelikle lastiklerin diş derinliği çok fazla. Oldukça gürültülü dolayısıyla. Ayrıca diş yapısından muhtemelen balans yapılması da uzun sürdü. Lastikçinin yalancısıyım dişleri derin olan lastiklerin balansı zor tutuyor dedi. Desenlerin arası çok geniş olduğundan mıdır bilmiyorum çok taş kalıyor dişlerin arasında. Kuru zeminde fena değil. Ama lastiklerin yumuşak ve uzun desenlerinin virajlarda esnediğini hissebiliyorum. Islak zeminde eski ug8 lerime göre oldukça kötü diyebilirim. Karda ise gayet güzel.

Kısacası bu lastiği düşünüyorsanız yoğunlukla kar üzerinde araç kullanacağınız bir memlekette bulunmanız gerekiyor. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Gereksiz gördüğüm mesajları uçurdum, şunları niye sildin dediğiniz olursa özel'den ulaşın lütfen. Gereksiz olmadığına ve bilgi içerdiğine beni ikna ederseniz tabiki de özür mesajı ile birlikte eski haline severek getiririm ? 

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.