Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kış Lastiği İçin Önerileriniz Nelerdir?

veysel kılıç

Önerilen Mesajlar

2 saat önce, Kerem Bozdoğan yazdı:

10 yıl raf önrü var diye biliyorum. 2016 ya da 2015 üretim lastiği de alırım aradaki farkı ödemektense.

Nasıl olsa garantisi var ama söylediğin de doğru; yakın üretim tarihi isteyenler oluyor.

eskiden 5 yıldı, millet önemsemeye başlayınca 10 dediler :) raf ömrü 10 ama araç üstünde 5 sanırım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

11 saat önce, Ozan Kar yazdı:

eskiden 5 yıldı, millet önemsemeye başlayınca 10 dediler :) raf ömrü 10 ama araç üstünde 5 sanırım.

bende kışlıkları alırken nerdeyse yarı fiyatına aldım 2 yıllık lastikleri. böyle bi fırsat gene olursa gene alırım iki yıllık.

son hafta alsamda araba üstünde 2nci yılından sonra (40bin km) değişmesi gerekiyor.

10 yıllık ömür konusunda A6 da 2011 üretim lastikler var. araç o kadar yalıtımlı olmasına karşın lastik sesi bariz fazla lakin fazla km yapılmadığı için değiştirmeyi mantıklı bulmuyorum. Afaki bilgidir :D viraj kabiliyeti yada fren mesafesinde bi fark göremedim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

19 saat önce, Ozan Kar yazdı:

raf ömrü 10 ama araç üstünde 5 sanırım.

Lasitklerle ilgili raf ömrü asla 10 yıl olmadı.

Servis ömrü için bile uzun o süre.

Kauçuk oksitlenmeye açıktır ve zamanla sertleşir ve parçalanır.

Binek lastikleri için önerilen servis ya da hizmet ömrü mümkünse 6 yılı aşmamalıdır.

Bu süre imalattan kullanıma tümünü içerir.

Yani monte lastiğinizin yaşı 6'yı geçmişse performans düşüşünden güvenlik riskine kadar pek çok sorunla karşı karşıyasınız demektir. 

Yıllık 10 ile 20 Bin km arasında yapan bir sürücünün kullanacağı lastik 2-3 yıl süreyle araç üstünde kalır. 

Bu durumda raf ömrünü 2 yıl ile sınırlamak en doğrusu olur. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

arkadaslar kışlık almak icab etti:) Nokian WR D4 205/55R16 91H 1100tl

Goodyear 205/55 R16 91H UltraGrip 8 1000tl

farklı önerilere açığım özellikle @Cem Boneval abiden bugun kendine alacak olsa ne alırdı acaba cevplar ise sevinirim. yer samsun...

şimdiden değerli yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhtemelen benim lastiklere özel bir sorun, iki sene önce Continental TS860 205/55/16 (T) lastik aldım, aldığım günden bu yana karda buzda yürekler ağızda. Daha önce hiç bu kadar tutunması zayıf kış lastiğim olmamıştı. Hatta TS850 kullanmıştım çok memnundum. Kışlıkları giyme vakti geldi ya Continental’e karşı buz gibiyim bu aralar.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yahu Doğan sen de ne taksan beğeniyorsun...
Bir Petlas'a ısınamadın.

[emoji23][emoji23][emoji23][emoji23]kıllık yapıyorum belki abi. Petlas ın kışlığı kötü değil. Ama daha iyileri varken son sıramda olur. Yazlığını listeme bile almam.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.