Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Kış Lastiği İçin Önerileriniz Nelerdir?

veysel kılıç

Önerilen Mesajlar

isvicre kis lastigi  test sonuclarini asagida verecegim... Almanyanin ADAC testlerinede baktim ikiside ayni sonuca ulasmis... Yok biz acemi gibi kuru yol söförü  degiliz , yazlik lastikle bile kisin araba süreriz derseniz okumaniza gerek yok :)  dimension-wr-2016-185-65-R15-88T-de.pdf    dimension-wr-2016-225-45-R17-91H-de (1).pdf

--0 dakika sonra eklendi--

Buda Almanya ADAC kis lastigi test linki.

https://www.adac.de/infotestrat/tests/reifen/winterreifen/2016_winterreifen_225_45_r17.aspx?ComponentId=273690&SourcePageId=31821

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz daha detaylı ekleyeyim madem ben de.

Bu arada TCS ve ADAC ortak test yürütüyorlar.

Birine bakmak yeterli.

Bir de Continental, Michelin, Semperit, Fulda ve Sava 225/45-17 testinde yer almamışlar. Nedeni de yeni ürünler duyurdukları ancak ürünlerin test zamanı bayilerde bulunmaması imiş. 

Ayrıca unutmayın ki test edilen araç ve test edilen lastik ölçüsüne göre de sonuçlar farklılık gösterebilir. 

Azıcık Türkçeleştirdim.

test2.JPG

test1.JPG

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

9 saat önce, Berat Hasbek yazdı:

Kışlık lastiklerin ömrünün 3. sezondan sonra kalmadığına ben bir çok kez şahit oldum. Bu aracımla birlikte 3. kez kışlık lastik alıyorum. İlki pirelliydi. Gayet iyi netice aldım 3.sezonda aracımın üzerinde aracımla birlikte sattım. Sonra c3 aracıma petlas aldım 2 sezon kullandım sattım aracla şimdi yine petlas aldım. Petlas iyi diyemem ama fiyat performans+ gideceğim mesafe derken mantıklı olanı yaptıgıma inanıyorum.

Diğer meseleye gelirsek; kışlık lastikler evet 3. sezondan sonra performansı kalmıyor. Çünkü sertleşiyor. Sadece çıktığınız yere bakmayınız bence. Ben Sivas'ta yaşıyorum bu koşullarda 4.sezonda kış lastiği takmak bariz delilik olur. Ha hiç takmayan şahinciler de var! Şu an da hava sıcaklığı -24 (sıcaklık demek biraz salaklık oldu ama :D )

iyi demedigin lastiği niye alıyorsun o zaman arkadaşım ben olsam beğenmediğim bir lastiği fiyat avantajı var diye almam.Burası da sabah -14 tü sanırım gece -20leri görüyordur...Arabanin ön cam buz çözücüsü bile zor çözdü karı,buzu

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir saat önce, Çağatay Özsoy yazdı:

Bu kış lastiklerinde yaşlanma testi var mı? yani üretim tarihinden 3-4 yıl sonraki testleri?

önemli bir konu aslında

http://www.lastikpark.com/lastik-raf-ve-kullanim-omru/

--6 dakika sonra eklendi--

simdi yolun karli olmasina yada yolun sicakligina vs bagli olarak lastik ömürleri degisiyor... kis lastigi yada yaz lastigi olsun belli bir süre sonra sertlesme oluyor... benim sahsi görüsüm 4 yil kullanilan lastik sertlesmeye basliyor.... bide bu hem yazlik hem kislik adi altinda satilan lastikler ne yazin nede kisin tam performans saglamiyor....  Hepinize kazasiz belasiz sürüsler dilerim...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Fatih U. yazdı:

http://www.lastikpark.com/lastik-raf-ve-kullanim-omru/

--6 dakika sonra eklendi--

simdi yolun karli olmasina yada yolun sicakligina vs bagli olarak lastik ömürleri degisiyor... kis lastigi yada yaz lastigi olsun belli bir süre sonra sertlesme oluyor... benim sahsi görüsüm 4 yil kullanilan lastik sertlesmeye basliyor.... bide bu hem yazlik hem kislik adi altinda satilan lastikler ne yazin nede kisin tam performans saglamiyor....  Hepinize kazasiz belasiz sürüsler dilerim...

Verdiğiniz linkte 10 yıl deniyor ama sanırım normal yazlık lastik için, herneyse sanırım böyle bi yaşlanma testi yok.. 

Bu arada bende 4 mevsim kullanıyorum, çünkü fazla km yapmıyorum hem zaten ona göre gidiyorum, şimdilik memnunum, birde bu yeni nesil 4 mevsimler sanki daha eskilerden daha iyi gibi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Çağatay Özsoy yazdı:

Verdiğiniz linkte 10 yıl deniyor ama sanırım normal yazlık lastik için, herneyse sanırım böyle bi yaşlanma testi yok.. 

Bu arada bende 4 mevsim kullanıyorum, çünkü fazla km yapmıyorum hem zaten ona göre gidiyorum, şimdilik memnunum, birde bu yeni nesil 4 mevsimler sanki daha eskilerden daha iyi gibi.

Linkte yazan 10 yil  sadece raf ömrünü belirtiyor... 10 yil hic kullanilmayan lastik sertlesme vs oldugu icin performansini yitiriyor. Zaten lastik ne olursa olsun siz bi takim konulara dikkat etmedikten sonra malaesef üzücü kazalar olabiliyor... bide bu lastik isi hava sartlari , araba agirligi , arabadaki fren destek sistemleri, yol durumu.... vs cok farkli sebeplerden dolayi degisiyor...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

Bu arada petlasa çok dikkat etmek lazım. Güvenmemek lazım demiştim daha önce. Cumartesi günü dediklerimi unutunca az daha deviriyordum arabayı. Öndeki aracın biranda sağa dönmek için sert freni yüzünden freni kökledim. Araba gram yavaşlamadı. Mecbur ani sola dönüş yapıp kurtardım. Fakat daha kötüsü araba drift yapmaya başladı. Hızım da 50 ha maksimum. Neyseki boş trafikti ve araba kendisini toparladıda kurtardık. Petlas gerçekten UCUZ. Ama hayatımız kadar değil.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yıllardır Petlas kullanıyorum. Üzdüğü zamanlar olmadı desem yalan olur. Genel olarak götürür bir lastik, fiyat performans gerçekten iyi. Ne yazıkki bir conti, gy veya nokian değil. Alırken petlas ile aralarındaki fiyat farkı yüzünden ve yerli olması nedeniyle diğerlerini tercih etmemiştim. Şimdi bile yaklaşık 70 TL lastik başına fark var. Canımızı malımızı tehlikeye atmamıza değmiyor malesef. İmkan varsa iyisini almak gerek. Seneye 2 tane Wr D4 alacağım kısmetse. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Gökhan ADIGÜZEL yazdı:

Yıllardır Petlas kullanıyorum. Üzdüğü zamanlar olmadı desem yalan olur. Genel olarak götürür bir lastik, fiyat performans gerçekten iyi. Ne yazıkki bir conti, gy veya nokian değil. Alırken petlas ile aralarındaki fiyat farkı yüzünden ve yerli olması nedeniyle diğerlerini tercih etmemiştim. Şimdi bile yaklaşık 70 TL lastik başına fark var. Canımızı malımızı tehlikeye atmamıza değmiyor malesef. İmkan varsa iyisini almak gerek. Seneye 2 tane Wr D4 alacağım kısmetse. 

Konya yolunu bilirsiniz. Trafiğin eksik olmadığı yerlerden birisi. Tesadüf işte trafik yokken başıma geldi. Neyseki kazasız atlattık.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.