Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus Tdci Kavrama Noktası Ve Yazılım Güncelleme

Oğuz Çevik

Soru

Merhabalar,aracımızı alalı 10 gün oluyor,1.6 tdci Style Plus bir araç aldık.Araca bindiğim gibi gaz pedalının hissizliği ve debriyajın garipliği dikkatimi çekti.İkinci el alındığı için ilk sahibine sorduğumda servise gittiğini ama bu konu hakkında hiçbir işlem yapılmadığını araçta start-stop sistemi olduğu için "MANDALLI DEBRİYAJ" kullanıldığını ona belirtmişler servisteki çalışanlar.

Ayrıca araçta 1. ve 2. viteslerde 1000 devirden itibaren yavaş bir şekilde hızlanmak istersem silkeleme oluşuyor,bu esnada devir saatini kontrol ediyorum aynı şekilde devir saatide eski minibüsler gibi bir aşağı bir yukarı artıyor  :)

Bu konu hakkında bize en yakın servis olan Tuzcular ile görüştüm daha önce böyle bir sorun hakkında hiç şikayet almadıklarını aracı incelemek istediklerini söylediler bende henüz gitmedim.Gidersem bana da bunlar böyle,sen araç kullanmayı bilmiyorsun diyecekler diye düşünüyorum.

Kıyaslamayı diğer aracımız olan Megane III 1.5 Dci ile yaptığımda Focus'un nerede kavrayacağını kestiremiyorum,yokuşlarda el frensiz kalkmaya korkar oldum,ve debriyaj Megane'a göre oldukça yukarıda kavrıyor.Megane kötü bir araç ama aktarması,gaz pedalı,debriyajı vs. kullanması daha net ve hissedilir.

Ayrıca aklıma diğer bir gelen soru,ilk defa ESP li araç kullanıyorum ve sistem devreye girdiğinde göstergede uyarı veriyor mu? Çünkü saçma sapan patinajlar denemediğim için sadece boş virajlarda biraz araca yükleniyorum.

Megane'a göre oldukça stabil bir araç virajlarda  :)

Teşekkürler.

Oğuz Çevik tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Hasan bey, etis sitesinde herşey açık, güncellemeyi sizin anlamanız zor.

Aracınızda sorun hissediyorsanız yetkili servis'e uğrayınız etis ile uğraşmaya değmez boşuna kafa karışıklığı sadece.

Cevap için teşekkürler Yakup Bey,

Aracımla ilgili sıkıntım yok ama o kadar çok "güncelleme" ifadesi geçti ki kontrol etme ihtiyacı hissettim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Cevap için teşekkürler Yakup Bey,

Aracımla ilgili sıkıntım yok ama o kadar çok "güncelleme" ifadesi geçti ki kontrol etme ihtiyacı hissettim.

Bilende bilmeyen de, sorunu olanda olmayanda. Çözümü ve sorunu farklı olanda yazılım diyor, normaldir. Bir anormallik hissetmiyorsanız elletmeyin.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Bu başlığı okuyunca kararsız kaldım.

Sizlerden fikir almak istiyorum.

Etis den baktığımda iki güncelleme gözüküyor.

Birisi şanzıman diğeri gösterge ile ilgili.

Arabamla ilgili bir şikayetim yok.

Güncelleme yaptırayım mı?

Garanti devam ediyor.

Güncelleme için ücret alınıyor mu?

Afyon'da servis yok.

3 seçeneğim var.

Uşak, Eskişehir, Denizli hangisini tavsiye edersiniz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 saat önce, Mustafa Nartkaya yazdı:

Etis den baktığımda iki güncelleme gözüküyor.

Birisi şanzıman diğeri gösterge ile ilgili.

Arabamla ilgili bir şikayetim yok.

Güncelleme yaptırayım mı?

Bence hiç gerek yok. @H. Cenk abi şanzıman güncellemesi yaptırmıştı yanlış hatırlamıyorsam. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 dakika önce, Ozan Kar yazdı:

ben her türlü güncellemenin yapılması gerektiğini düşünüyorum.

telefonunuzu güncellemiyor musunuz?

Güncel telefon sürekli dışa bağımlı, hep bir uygulama ile kullanılıyor. Sürekli detaylı kolları yenileniyor. Arabanın temel yazılımı eski tip telefonlar gibi aslında. SYNC’i bu bağlamda güncel tutmak daha efektif olur.

Bence acil olmadıkça peşine durmaya gerek yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
Bir saat önce, Yakup Çağatay yazdı:

Bence hiç gerek yok. @H. Cenk abi şanzıman güncellemesi yaptırmıştı yanlış hatırlamıyorsam. 

Yaptırmıştım ama o zaman zaten bir sürüşte sorun olmuştu. Çok sıcak ve dur kalklı köprü trafiğinde araba resmen bozulmuştu . eve 200m kala sporta almak aklımıza geldi. o zaman normaldi (keşke ilk enayileştiğinde sporta alsaydım). Ertesi gün de zaten kendiliğinden düzeldi ama yine de güncelleme yaptırmıştık. 

Gösterge ile ilgili güncelleme hatırlamıyorum. Bizim araba sonradan geniş ekran olduğu için güncelleme görünmüyor olabilir. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
5 saat önce, H. Cenk yazdı:

Gösterge ile ilgili güncelleme hatırlamıyorum. Bizim araba sonradan geniş ekran olduğu için güncelleme görünmüyor olabilir. 

Abi serviste başteknisyen abim bana şunu söylemişti. Geniş ekran göstergen senin fabrika çıkışı değil. Eğer yeni gösterge sistemde düzeltilmediyse yani kaydedilmediyse diyim güncelleme yaparken ıda cihazı küçük ekran göstergenin yazılımını arabaya yüklemeye çalışırsa göstergen çökebilir.Belki de yanlış biliyorda olabilir tabi. Aklında olsun yine. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
13 saat önce, Mustafa Nartkaya yazdı:

Teknikte bir kural vardır,

çalışıyorsa elleme diye.

Şu an hiç bir şikayetim yok.

Ama firmada ihtiyaç olmasa güncelleme çıkarmaz diye düşünüyorum.

İyice kararsız kaldım.

Yanılmıyorsam stop start devreye girip motor durduktan sonra sen freni bırakınca (motor daha yeni çalışıyor ya) aracın hemen ileri gitmesini engelleyen bir güncelleme idi. Çünkü ben buraya da konu açtım veya mesaj attım o anda motor çalışırken ileri atılma isteği yeterli güç olmadığından yığılmaya sebep oluyordu. Sanırım güncelleme bunla alakalı idi 

13 saat önce, Doğan Kurban yazdı:

Abi serviste başteknisyen abim bana şunu söylemişti. Geniş ekran göstergen senin fabrika çıkışı değil. Eğer yeni gösterge sistemde düzeltilmediyse yani kaydedilmediyse diyim güncelleme yaparken ıda cihazı küçük ekran göstergenin yazılımını arabaya yüklemeye çalışırsa göstergen çökebilir.Belki de yanlış biliyorda olabilir tabi. Aklında olsun yine. 

Çok doğru diyorsun..gösterge güncellemesi çıksa da yapmamalı veya o göstergeye ait güncelleme varsa yaptırılmalı

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Üç serviste birden servis tecrübesi olan olduğunu sanmam. Sadece güncelleme yapılacaksa çok da farketmez bana sorarsanız. Eskişehir Otokoç ile ilgili iyi de kötü de tecrübelerim var ama konuyla alakasız olacak. Hangisi yakınsa ona gidin, gitmeden önce de bilgi alın. Yapmıyoruz, yapamayız ya da bugün git yarın gel gibi çok çeşitli cevaplar verebilirler.

• Beğen 1
  • Teşekkür 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.