Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

1.0 Eb Hangi Motor Yağı?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

almanya fiyatı 5 lt si 38 Euro

http://www.amazon.de/Castrol-Magnatec-Professional-5W-20-Liter/dp/B009S2TXOK/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1384631178&sr=8-2&keywords=castrol+5w-20

cem abi ile aynı link miş..neyse :)

zaten bu yağ ford a özel. castol un sitesinde var..

başka bir yerde okumuş vede yazmıştım..5-20 yağ %0.2 mi ne az tüketime sebep oluyormuş. eğer mesele bu kadar tasarruf içinse varsın 5-30 koysunlar..ama motor için gerekli bir yağ ise 5-20 de diretmek lazım.. konya servise 2 ay önce sorduğumda biz 5-30 koyuyoruz dediler, 5-20 den haberleri yoktu. otosan gönderirse koyarlar yoksa eskiye devam..

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

us9s.jpg

bu yağı filitre ile birlikte 175 tl aldim 

yabancilarda 22 Euro

http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_5w20_ecoboost_magnatec_oil_5ltr__f_1343781_c_1044.htm

Üstüne basarak sordum.Hatta sitedeki arkadaşların bakım sonrası yakıt artışından da bahsettim.Fabrikadaki gibi 5w-20 koyuyoruz dedi.Daha öncede 1.0 ecoboostl bakıma gelen olmuş onada aynısı konmuş.Dersini çalışmış olabilir tabi o da bir ihtimal :)

o durumu bende yasiyorum. arac yag degiştikten sonra eski yakıt tüketiminin 1 lt üstüne çıktı. simdi o durumu yaşayanlar ne yaptı meraktayim. bana tavsiyesi ne olacak

Hami Yakın tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

okudum dediğim kaynağı buldum.. bu 5-20 yağ 1.0 motor için zorunlu ve %1.1 yakıt tasarrufu sağlatıyormuş.

şimdi bu yağ motorun ömrü için değilde sırf ekonomi içinse ben ne yapayım bu yağı. yazılmış işte dünya para..bana getirisi yılda 25-35 tl gibi bir rakam. bu yağ

diğerinden 30 tl pahalı ise elde var 0 demektir.

motorun ömrüne katkısı yoksa illada bu yağdan koyun denmemeli aslında..5-30 un suyu mu çıktı..keşke 0-30 koysalar, castrol edge.. burada bp petrol var 4 lt si 95 tl..4 lt 5-20 140 tl ise.. verdiği tasarrufu fazlası ile geri almış olur işte..

neyse, ilk bakıma gelecek ay gireceğiz..bakalım bizim yakıtta değişen olacak mı.. ama şuna dikkat edin havalar soğuyor. tüketim artma eğilimli zaten..

http://www.olyslager.com/index.php?option=com_content&view=article&id=213%3Aupdate-on-ford-wss-m2c948-b-specification&catid=45%3Atech&Itemid=238&lang=en

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 hafta sonra...

@Hami Yakın

yağı nereden aldınız, bakıma gitmeden bir servise sorayım dedim. 4.5 lt yağa 265+kdv dediler.. şaştım kaldım..

uçakla almanya ya gidip alsak daha ucuza mal olur..  bu fiyatı kesinleştirirsem ford a mail atacağım, illa almanya ya mı gidelim diye?

benim gibi yılda 12 bin km yapan biri yakıttan 550 tl tasarruf sağlayacak sen bunun 150-200 tl sini yağdan geri alacaksın. olacak iş değil

us9s.jpg

bu yağı filitre ile birlikte 175 tl aldim 

yabancilarda 22 Euro

http://www.fordpartsuk.com/shop/ford_5w20_ecoboost_magnatec_oil_5ltr__f_1343781_c_1044.htm

o durumu bende yasiyorum. arac yag degiştikten sonra eski yakıt tüketiminin 1 lt üstüne çıktı. simdi o durumu yaşayanlar ne yaptı meraktayim. bana tavsiyesi ne olacak

yağı ebay den buldum. almanya dan tüm dünya ya yollanıyor.

yağ 35 Euro + kargo dhl ile 17 = 52 x 27 : 145 tl..serviste 265-300 arası..

üstelik her ilave 1 adet için 5.90 kargo ücreti ilave ediliyor. 2 adet sipariş verilse kargo tanesi 11.5 euroya düşmüş oluyor.

http://www.ebay.com/itm/Castrol-Magnatec-Professional-E-5W-20-5L-/151126657487?pt=DE_Autoteile&hash=item232fd9c9cf

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bugün ford direkt i arayarak, sözlü daha sonra verdikleri email adresine yazılı şikayetimi bildirdim. sizlerde yazsanız iyi olur bence..

iletiş[email protected]      web sayfalarındaki bize ulaşın linkindeki form gönderilemiyor, firefox ise güvenlik açığı var uyarısı çıkarıyor..

metin şu şekildeydi, biraz sitem biraz kızgınlık ifadeleri ile:

Sayın Yetkili,
1.0 EB yağ fiyatı şikayeti için yazıyorum. aracımın bakımına 1 ay kadar zaman kaldı. benden önce alanlar araçlarını bu sıralar bakıma sokuyorlar ve farklı illerdeki servislerin çoğu 265 tl civarında yağ masrafı çıkarmış. bunu forumdaki arkadaşlardan öğrendik. benim servisimde 265+kdv dedi. belki bakım anı bir miktar indirim yaparlar ama mesele o değil..

almanya da, castrol edge 0w-30 5 lt si 35 Euro, 1.0 için kullanılan 5w-20 yağ ise 38 Euro.(üzerinde ford logosu ve ecoboost yazısı mevcut). hatta 10 lt si 60 Euro(180 tl bile değil yani)..türkiye de 4 lt 5-30 edge 110 tl, 4.5 lt 5-20 servislerinizde 265 tl. desek ki ötv, kdv şu veya bu. almanya da neredeyse aynı fiyat olan bu iki yağ türkiyede nasıl 2 katından fazla pahalı olabiliyor. suçumuz 1.0 motorlu araç almak mı? ithalatta 5-30 un ötv si ile 5-20 nin ötv si farklı mı? yine forumda bu yağı dışarıdan filtresiyle 175 tl ye aldığını yazan arkadaş var. teknik bültenlerinizde %1.1 yakıt tasarrufu sağladığı söylenen bu yağ için %150 fazla ödemek mantıklı mı? bu kadar fark olur mu? çevremize lpg li araç almayın 1.0 alın diyoruz. ilk bakımı kaça yaptırdın deyince dizelide geçmiş demezler mi? almanyadan buraya bu yağı 145 tl ye kargoluyorlar. (ebay e bakın; 35 euro yağ + 17 euro DHL kargo = 142 tl..serviste 265 tl)..

biz size kepçeyle ekonomi sunuyoruz(yakıt+vergi), ne olacak bir kısmını kaşıkla geri alıyoruz mantığı varsa, çok yanlış yapıyorsunuz.
bunun adı rekabeti kötüye kullanmaktır çünkü bu yağda şu anda tekel gibisiniz, ilerde yaygınlaşacaktır. Honda da 0-20 kullanmaya başladı.
1.2 tsi jetta sahiplerini eleştirirken, kendimiz daha beter duruma düştük.

ilaveten bu yağ ortaya çıkmadan önce bakımı yapılan 1.0 motorlu araçlara 5-30 yağ konmuş. o bakımlar 300-350 tl aralığında sonuçlanmış.

5w-20 yağ bu motor için üretildi ise, aracıma bu yağın eklenmesini isterim, ama makul fiyatla.

bu konuda 1.0 kullanıcılarına yardımcı olmanızı bekliyoruz, saygılar.

** kısaltılmış versiyon :)

biz size kepçeyle ekonomi sunuyoruz(yakıt+vergi), ne olacak bir kısmını kaşıkla geri alıyoruz mantığı varsa, çok yanlış yapıyorsunuz.

+ tüm firmalar atmosferik motoru bırakıp turbo benzinliye geçince bugünün ekonomik arabası şimdikiler gibi olağan-sıradan olacak, daha az yakanı cazip olacaktır. mesela hybrid ler ucuzlayabilir gelecek dönemde..

http://msdspds.castrol.com/ussds/amersdsf.nsf/Files/68168EBB99F1E08E80257C1400580D90/$File/249281Ford%20-%20Castrol%20Magnatec%20Professional%20E%205W-20.pdf

castrol yağlar..  5-20 oldukça ince bir yağ..honda nın 0-20 si ilk çalıştırmada daha ince ford un yağı normal çalışma koşullarında daha ince..ama bu fark toplam tüketimde 0.1 bile oynatmaz sanırım..ama 5-20, 5-30 a göre %1,1 daha az tüketiyormuş.. viskozite değerleri bu kadar değiştiğinde demekki bu oranda farklılık olabiliyor.

oyqd.jpg

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ford dan arandım bugün, şikayetimin genel merkeze iletileceği söylendi, plakayı istedi. yağ fiyatını servisten mi aldınız dediler evet dedim ama ben servisimden şikayetçi değilim dedim, yağ fiyatından şikayetçiyim. bu yağ konyada da bu para van da da..  bakalım ne sonuç çıkacak, inşallah buradaki arkadaşlara ayıp yapacağımız bir sonuç çıkmaz. parçadaki genç i aradım fiyatı o verdi 265+kdv max %10 iskonto olur demişti..bu da van daki arkadaşların verdiği 265 tl ye denk gelir..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şu bilgiyi vereyim Ford sözü edilen fiyattan yağı sattığı zaman %60 kar ediyor.

Pazarlığınızı ona göre yaparsınız.

abi bu karı otosan mı ediyor servis mi?

otosan alıp servise pahalı satıp serviste bize normal karı ile mi satıyor, yoksa otosan servise ucuz verip, servis mi fahiş fyat istiyor..

benim bildiğim servisler ticari mantıkla çalışıyor yani otosandan aldığı parçayı kendi karını koyup satıyor..otokoç bile..

kısaca suçlu otosan mı servisler mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Castrol'ün verdiği fiyat üzerinden, Otosan aracı oluyorsa bilemem ama bence anlaşmalı olarak Otokoç çekiyordur.

Piyasaya da yanlış bilmiyorsam Otosan/Otokoç'a verilenden %6 pahalı veriliyor, yani bir süre sonra piyasada bir ucuzlama beklenebilir, ama onun için yaygınlaşması lazım birz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bende bugün bakımı tamamladım. Malum benim ücretsiz bakım hediyesi vardı. Onda da bir sürü tantana vesselam neyse sonunda hallettiler. Geçen hafta başladığım 15 bin bakımını bugün tamamlayabildim şu 5w-20 yağ yüzünden. Yağı getirtme mevzusu da sıkıntılı oldu ama onu da geçeyim.Servisin getirdiği yağ Ford Türkiyenin ürettiği FMY marka yağ. Yani adamlar yurt dışından da getirmiyor. Fiyatı kdv dahil 277 lira. Yani adamlar kendileri üretiyor ama koç gibi fiyatı da bize **** liyoyorlar. Oto sansür :) Toplamda 600'e yakın bir fiyat çıkıyor. Bu bakımı atlattım cebimden para çıkmadan ama 30 bin bakımında bu böyle olmaz. Arkadaşımın dizel 2012 model C-max'i var. onun 15 bin bakımı 500 tutuyor. Benim bildiğim benzinlinin bakımının daha ucuz olması lazım. Ama sağolsun otosan iyi söğüşlüyor bizi.  Servisteki çalışana dedim ki, seneye ben bakıma geldiğimde yağı ben getirsem ne olur; " bir şey olmaz, koyarız ama müşterinin getirdiği yağ konuldu ibaresini düşeriz" dedi. Seneye fiyatlar böyle olursa ebaydan alırım. Yemişim böyle garantiyi. Zaten 2 yıl daha garantiyi uzatmayı düşünüyordum, fiyatları görünce vazgeçtim. Garanti biter bitmez özel servislere yöneleceğim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.