Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

1.0 Eb Hangi Motor Yağı?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Dün Er-Ol otodan sipariş ettiğim 5w 20 yağ, yağ filtresi, hava filtresi ve bujilerim geldi. Parçaların hepsi orjinal ve faturada parça kodları da yazıyor. Sıra servis dışında bir yerde bakımını yaptırmak kaldı. Bugün şehir merkezinde dolaşırken speedy isimli servisi gördüm. En azından kurumsal bir firma diye düşünerek içeri girdim. Öncelikle yapılan bakımla ilgili kayıtlar ülkedeki tüm speedy servislerinde gözüküyor mu diye sordum. Gözüküyor dediler. Parçaları kendim aldım, bu durumda yağ ve buji değişimi kaça patlar dedim. 50 TL alırız dediler. Bakımı burada yaptıracam gibi. Önerisi tavsiyesi olan varsa alabilirim. İlk defa adını verdiğim servisi kullanıcam çünkü. Aslında sanayi de bir ustada da yaptırabilirdim ama yapılan bakımı kayıt altına almak ve ileride gerektiğinde ispatlamak adına böyle bir servis daha mantıklı geldi.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Fatih Mehmet USLU said:

Dün Er-Ol otodan sipariş ettiğim 5w 20 yağ, yağ filtresi, hava filtresi ve bujilerim geldi. Parçaların hepsi orjinal ve faturada parça kodları da yazıyor. Sıra servis dışında bir yerde bakımını yaptırmak kaldı. Bugün şehir merkezinde dolaşırken speedy isimli servisi gördüm. En azından kurumsal bir firma diye düşünerek içeri girdim. Öncelikle yapılan bakımla ilgili kayıtlar ülkedeki tüm speedy servislerinde gözüküyor mu diye sordum. Gözüküyor dediler. Parçaları kendim aldım, bu durumda yağ ve buji değişimi kaça patlar dedim. 50 TL alırız dediler. Bakımı burada yaptıracam gibi. Önerisi tavsiyesi olan varsa alabilirim. İlk defa adını verdiğim servisi kullanıcam çünkü. Aslında sanayi de bir ustada da yaptırabilirdim ama yapılan bakımı kayıt altına almak ve ileride gerektiğinde ispatlamak adına böyle bir servis daha mantıklı geldi.

Görüşelim dedikçe görüşememeği iyiden iyiye adet edindik.:)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 9 ay sonra...

30.000 bakımı için servis 800 tl maliyet çıkardı. Malum yağ fiyati ve buji değişimi de içinde. Ben de parçaları alıp bakımı başka bir yerde yaptırmaya karar verdim.   5w20 yağı araştırırken Total firmasının 1.0 ecoboosta uygun Ford onaylı 5w20 yağ ürettiğini öğrendim.  İnternette  5 Litre 150 tl.  Yağ hakkında fikri ya da bilgisi olan var mı arkadaşlar? 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 4 hafta sonra...

c max 1.6 ecoboost bir araç aldım, garanti süresi dolu olduğu için aradım yetkili servisi fiyat aldım,  yağ+filtreler+antifiriz bakımını kapsayan periyodik bakım için 550 tl dediler, hangi yağı koyuyorsunuz dedim 0-20 dediler (ya da ben öyle anladım) , aracımı sanayide güvenilir bir ustaya götürdüm, dedim ki servis 0-20 yağ koyuyormuş ondan koyalım, nitekim aracımda yaklaşık 6 bin kmdir bu yağ var 0-20 mobil, bu yağın zararı olur mu? acil değiştirmem gerekir mi? bir sonraki bakımı yazın yaptıracağım ve kışın da aracımı çok kullanmıyorum, 2 ya da 3 bin km kadar olacaktır, beni yaza çıkarır mı yoksa hemen yağını değiştirmeli miyim? saygılarımla

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

24 dakika önce, Engin Aydın yazdı:

c max 1.6 ecoboost bir araç aldım, garanti süresi dolu olduğu için aradım yetkili servisi fiyat aldım,  yağ+filtreler+antifiriz bakımını kapsayan periyodik bakım için 550 tl dediler, hangi yağı koyuyorsunuz dedim 0-20 dediler (ya da ben öyle anladım) , aracımı sanayide güvenilir bir ustaya götürdüm, dedim ki servis 0-20 yağ koyuyormuş ondan koyalım, nitekim aracımda yaklaşık 6 bin kmdir bu yağ var 0-20 mobil, bu yağın zararı olur mu? acil değiştirmem gerekir mi? bir sonraki bakımı yazın yaptıracağım ve kışın da aracımı çok kullanmıyorum, 2 ya da 3 bin km kadar olacaktır, beni yaza çıkarır mı yoksa hemen yağını değiştirmeli miyim? saygılarımla

Doğrusu burada

http://www.focusclubtr.com/topic/781-ford-motor-yağları-ve-tavsiyesi-listesi-focus-1-focus-2-focus-3/

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...
  • 1 yıl sonra...

konuyu hortlatıyorum ama :)

aracım 75bin bakımına girecek, garanti bittiği için servise kesilmek istemiyorum.

yağ ne koysam derken motulu gördüm

https://www.motul.com/tr/tr/products/specific-948b-5w20

kullanan oldumu daha önce?

castrol edge 5w30 ile arasında 50tl oynuyor o yüzden yine 5w20 koyayım diyorum ve motul alıyım diye düşünüyorum

Sizlerin tavsiyesi nedir?

hava filtrem k&n o yüzden sadece yağ ve polen filtresi birde yağ değişecek serviste büyük ihtimalle 700tl civarına çıkarım gibi geliyor.

Sizce servistemi dışarıda mı?

birde Ankara'da tavsiye edeceğiniz yağ değişimi harici mekanikten de iyi anlayan özel servis yada usta tavsiyesi olan varmıdır?

Edit:

castrol edge 5w30 1.0 ecoboost standartlarını karşılamıyormuş sanırım

castrol magnatec 5w30 a5 start-stop uyumlu olanmış

bildiğim kadarıyla magnatecler tam sentetik değildi yarı sentetikti diye hatırlıyorum :S

https://www.castrol.com/tr_tr/turkey/car-engine-oil/engine-oil-brands/castrol-magnatec-brand/castrol-magnatec-product-range/castrol-magnatec-stop-start.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Özgür Yıldız yazdı:

bildiğim kadarıyla magnatecler tam sentetik değildi yarı sentetikti diye hatırlıyorum :S

1.0 EB için 5W-20 gerekli. Castrolun buna uygun yağı Türkiyede pek bulunmuyor. FMY var, Motul var. Hepsini kullandım. Sentetik yarı sentetik fark etmez. 

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 8 ay sonra...

5w 20'nin emisyon avantajı dışında turboyu iyi yağlayabilmesi için kullanmışlar diye düşünüyorum. Malum standart turbolardan çok daha hızlı bir turbo kullanılıyor. Açık hava filtresi de yağı çabuk kirletiyor. Yağı da erken periyotlarla değiştiriyorum. İnce yağ araç çalıştıktan sonra iyi yağlar, kalın yağ ise ilk aşınmayı engeller. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

3 saat önce, Cem Boneval yazdı:

Tersi olmasın? Bir de araç "çalıştıktan" değil de "ısındıktan" mı desek?

Yok abi bahsettiğim pistonların ilk hareketi. Kalın yağın silindirde bıraktığı film tabakası daha kalıcı olduğu için koruyuculuğu daha fazla. Bunu dengede tutmak için yani, hem kalın yağın kalıcı yağlama özelliğini hem de ince yağın akışkanlığı dolayısıyla iyi yağlama özelliğini bir arada sağlayabilmek için ileri gelen üreticiler %100 sentetik yağlara (full sentetik değil) bazı bileşenler ekliyorlar ancak o bile %1 seviyesini zar zor geçiyor. Kalın yağ, gün boyu stop etmiş bir aracı ilk çalıştırırken pistonun sadece 1 defa yukarı ve aşağı gidişindeki olacak olan sürtünmeyi ve kısmen çizilme eğilimini daha fazla gideriyor ince yağdan. Motor hızla yağlanmaya başlandığı anda da ince yağın üstünlüğü öne geçiyor. Yağ bilgi dökümanında soğuk, orta ve sıcak ölçümler ve koruyuculuk değerleri mevcut. Saygılarımla 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 ay sonra...

Bakım için yağ bakarken şu arkadaşı gördüm ama ilk defa duyduğum bir marka araştırdığım kadarıyla 1.0 için gerekli standartları karşılıyor gibi. Siz değerli büyüklerimden de yorum almak istedim nedir ne değildir? 

https://www.hepsiburada.com/valvoline-synpower-fe-5w20-5l-ford-wss-m2c948-b-ecoboost-motor-yagi-p-HBV00000H4CLY

10073163235378.jpg10073163268146.jpg

Semih G. tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.