Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

İpotek Kaldırma Yazısı Ücreti..

H. Cenk

Önerilen Mesajlar

Çok şükür konut kredim bitti. İpotek kaldırma için gereken yazı için bankaya başvurdum ve benden 300 TL aldılar. 

İnternette araştırdım:  parayı öde, yazıyı al , sonraya bankaya bu paranın iadesi için dilekçe ile başvur. Reddettiklerinde de git THHne başvur paranı alırsın diyorlar. 

Var mı böyle birşey ? Alır mıyım cidden.. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aynı edebiyatı benim araba için kullandığım kredi de yaptılar

borcu bittiği sıra rehini kaldırın dedim

300 tl dediler vermem rehinli kalsın o zaman dedim

satarken alıcı öder dediler zihniyete bak

sonra telefon geldi e rehinliymiş ücretsiz kaldırdılar

eğer eski kredi ise alırlar abi izlediğin yol doğru

biraz uğraşsan da vazgeçme derim 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Geçen hafta Koçfinans üzerinden Corsa'nın son taksitini ödeyip(24 ay) telefon açtım. Peki talebiniz alındı dediler ve 24 saat içinde sisteme giriş yapıyoruz dediler. Para vs istenmedi. Eski kredilerde 100TL noter vs ücreti istiyorlardı. Ev işini bilmiyorum ama Tüketici mahkemesinden %90 alırsınız. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kural olarak mülkiyet hakkı üzerindeki her türlü kısıtlama, aleyhine işlem yapılan kişi tarafından gerçekleştirilebilir.

Burada ipotek konulması işlemi, malik aleyhine olduğundan, buna izni ancak malik verebilir.

Aynı şekilde ipoteğin fekki işlemi de banka aleyhine olduğundan bu fek işlemi ancak bankanın talebi ile gerçekleşebilmektedir.

Borcun ortadan kalkması ile, ipoteğin de dayanağı kalmadığından bunun fekki gerekecektir. Dolayısıyla burada bankanın bir işlem yapması gerekmektedir. Ancak, sizin dezavantajlı konumuzdan yararlanarak, zaten üzerine düşen bir işlemi gerçekleştirmeyip, bunun için para istemesi en basit deyimle Medeni Kanundaki iyiniyet ve dürüstlük kurallarına aykırılık teşkil edecektir.

Bir diğer yandan hukukumuzda sözleşme serbestisi ilkesi de bulunmaktadır. Buna göre açıkça kanuna ve toplum ve ahlak kurallarına aykırı olmadıkça taraflar sözleşme ile diledikleri konuları düzenleyebilirler. Eğer kredi sözleşmesinde, ipotek fekki sıraasında ücret alınacağı yazılmış ise bu bir sorun teşkil edebilir. Ancak Yargıtay, kredi sözleşmelerindeki bu tarz hükümlerin bankanın tek taraflı iradesiyle hazırlanmış olması, kredi borçlusunun bu hükümler üzerinde pazarlık etme şansının bulunmaması, sözleşmede irade müessesesini zedelenmesii gerekçesiyle bu tarz hükümleri geçersiz saymaktadır.

Sonuç olarak, kesin diyememekle birlikte, ilk iletide yazılan yol ile paranın geri alınabileceği kanaatindeyim.

• Beğen 4
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kural olarak mülkiyet hakkı üzerindeki her türlü kısıtlama, aleyhine işlem yapılan kişi tarafından gerçekleştirilebilir.

Burada ipotek konulması işlemi, malik aleyhine olduğundan, buna izni ancak malik verebilir.

Aynı şekilde ipoteğin fekki işlemi de banka aleyhine olduğundan bu fek işlemi ancak bankanın talebi ile gerçekleşebilmektedir.

Borcun ortadan kalkması ile, ipoteğin de dayanağı kalmadığından bunun fekki gerekecektir. Dolayısıyla burada bankanın bir işlem yapması gerekmektedir. Ancak, sizin dezavantajlı konumuzdan yararlanarak, zaten üzerine düşen bir işlemi gerçekleştirmeyip, bunun için para istemesi en basit deyimle Medeni Kanundaki iyiniyet ve dürüstlük kurallarına aykırılık teşkil edecektir.

Bir diğer yandan hukukumuzda sözleşme serbestisi ilkesi de bulunmaktadır. Buna göre açıkça kanuna ve toplum ve ahlak kurallarına aykırı olmadıkça taraflar sözleşme ile diledikleri konuları düzenleyebilirler. Eğer kredi sözleşmesinde, ipotek fekki sıraasında ücret alınacağı yazılmış ise bu bir sorun teşkil edebilir. Ancak Yargıtay, kredi sözleşmelerindeki bu tarz hükümlerin bankanın tek taraflı iradesiyle hazırlanmış olması, kredi borçlusunun bu hükümler üzerinde pazarlık etme şansının bulunmaması, sözleşmede irade müessesesini zedelenmesii gerekçesiyle bu tarz hükümleri geçersiz saymaktadır.

Sonuç olarak, kesin diyememekle birlikte, ilk iletide yazılan yol ile paranın geri alınabileceği kanaatindeyim.

Alperenim Bilgin'e mesleğine sağlık..

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Elektronik ortamdan konulan rehin elektronik ortamdan kaldırılabilir. Yazı ile yapılan yazı ile kaldırılır. Yazı banka tarafından gönderiliyorsa ücret almazlar. Eğer elden götürmek gerekirse noter masrafını yüklerler. (Koçfi ve ykb böyle açıklıyor) elk işlem 1-2 gün sürüyormuş.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Herhangi bir yazı yazılmadı. Noter onaylı falan birşey verilmedi. Bana bankanın hukuk bürosu telefon etti ipoteğiniz kaldırıldı diye. Tapuya gittim evet banka ipoteği kaldırmış tapuyu değiştirmeye gerek yok. Hayırlı olsun istediğiniz zaman satabilirsiniz dediler. 

Sözleşmede ipotek kaldırma açık ve net belirtilmiyor ama her türlü masraf alınır falan diyor. Yani adam benden ipotek kaldırmak için 100000 TL istese sözleşmeye göre haklı mı olacak. 

Uğraşayım mı , yoksa lanet olsun olsun deyip 300TLnin üstüne su içip banka hesabımı kapatayım mı karar veremedim şu an 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Herhangi bir yazı yazılmadı. Noter onaylı falan birşey verilmedi. Bana bankanın hukuk bürosu telefon etti ipoteğiniz kaldırıldı diye. Tapuya gittim evet banka ipoteği kaldırmış tapuyu değiştirmeye gerek yok. Hayırlı olsun istediğiniz zaman satabilirsiniz dediler. 

Sözleşmede ipotek kaldırma açık ve net belirtilmiyor ama her türlü masraf alınır falan diyor. Yani adam benden ipotek kaldırmak için 100000 TL istese sözleşmeye göre haklı mı olacak. 

Uğraşayım mı , yoksa lanet olsun olsun deyip 300TLnin üstüne su içip banka hesabımı kapatayım mı karar veremedim şu an 

Para için uğraşmaya değer diyorsan şansını denemen lazım, ama bazen verip kurtulmak daha kolay olabiliyor.

Satabilirsin dediklerine göre teklif yapayım mı?  :kıhkıh:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Para için uğraşmaya değer diyorsan şansını denemen lazım, ama bazen verip kurtulmak daha kolay olabiliyor.

Satabilirsin dediklerine göre teklif yapayım mı?  :kıhkıh:

Ben satmayı düşünmüyorum ama almayı düşünüyorsanız ev çok . Hem 2. el, hem kullanılmamış boş sıfır, hem de yeni proje çok var ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Kısaca anlatayım. 

1- Önce 300 TL yatırılacak ve yatırılırken sözleşmenizin örneğinden bir nüsha isteyiniz vermez ler ise dilekçe ile de başvurduğunuz zaman vermek zorunda olduklarını belirtin bence.

2- Sözleşme örneklerine bakın Tüketici Bilgilendirme Formu ( 12 Punto büyüklüğünde yazılması zorunlu olan ve sözleşme öncesinde size imzalatılması gereken evrak) nun olup olmadığını öğrenin, eğer yoksa işiniz çok kolay önce onu belirteyim.

3- Bütün evrakları buldunuz ve Tüketici Bilgilendirme Formuda yok ise hemen bankaya yatırmış olduğunuz ipotek fekki ücretinin Tüketici bilgilendirme formunda olmadığını veya Tüketici Bilgilendirme Formunun kendinize düzenlenmediğini  ve bilgisi dışında sözleşmenin içerisine yazılan maddeler gereğince haksız ücret istendiği gerekçesi ile ipotek fekki ücretinizi geri isteyin, banka 30 gün içerisinde size cevap verecektir ve büyük ihtimalle ücreti sözleşme gereğince iade etmeyeceklerini bildirecekler.  işte dananın kuyruğu da burada kopuyor. 

4- Tüketici Hakem Heyetine sözleşme örnekleri bankanın dilekçenize cevabı ile şikayetinizi yapın ve dilekçenize yardımcı olmak için aşağıda yazdım.

''4077 Sayılı Kanunun 4822 Sayılı Kanunla deşik 6. maddesi ile sözleşmelerdeki haksız şart düzenlenmiş ve Satıcı ve sağlayıcının tüketiciyle müzakere etmeden, tek taraflı olarak sözleşmeye koyduğu, tarafların sözleşmeden doğan hak ve yükümlülüklerinde iyi niyet kuralına aykırı düşecek biçimde tüketici alehine dengesizliğe neden olan sözleşme koşulları haksız şarttır ve tüketicinin mağduriyeti olan ücretin banka tarafından iadesi tarafıma istiyorum. ''  

5-Büyük ihtimalle Hakem Heyetinin kararı lehinize olacaktır. 300 tl lik bir miktar olduğundan direk icra müdürlükleri aracılığı ile ücretinizi talep edebilirsiniz 

Dipnot : Eğer bu uygulamalar sırasında tanıdığınız bir avukata vekalet verirseniz  bankadan birde yargı masrafları olarak avukatlık ücretinizide alırsınız bankalarda bu sayede biraz daha zarara uğrar ve bu arada bir avukat arkadaş da kazanım elde etmiş olur. bence yapılması gerekir bu uygulama ile isteğe bağlıdır. 

6- İşler burada da bitmiyor. Eğer banka Tüketici Mahkemesine başvurarak hem hakem heyetinin kararına hemde icra kararına itiraz edebilir ve icrayı durdurabilir. Bu durumda davayı kayıp edebilir veya kazanabilirmiyim diye düşünüp karalar bağlamayın çünkü Tüketici mahkemeleri büyük oranda sizi haklı bulacaktır birçok örnek kararda nette bulabilirsiniz . 

300 tl öderim uğraşamam diyebilirsiniz ancak herkes sizin gibi davranırsa ne olacak bu işin sonu diye düşünürüm ben olsam ve peşini kesinlikle bırakmam 

Benim şu an bankalara açtığım 12 davadan sadece birini kaybettim oda banka benden masraf almamasına karşın listeye o bankayı da ekleyip kredi masrafımı geri istememmin sonucu idi  :smiley2k:  hatta bir tanesi Emsal dava olarak da bazı davaların içine çoktan girdi bile . 

Saygılarımla 

Hakkının verilmesi değilde söke söke alan bir halk olana kadar olana kadar devam bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.