Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Oto Kameralar Hakkında Ne Düşünüyorsunuz?

hüseyin ipek

Önerilen Mesajlar

Focus 3 kullanıcıları için kötü haber: En iyi kamerayı alsanız bile memnun kalmayacaksınız.

Sebepleri:

1-ÖN cam açısı nedeniyle ışık kırılması.

2-Ön camda ısıtıcı varsa tel parlaması

3-Suyu tam tahliye etmeyen klima sisteminden kaynaklı buharlanma.

Ben daha önceki araçlarımda sürekli kamera kullanan biriyim. Sanırım 2009 yılında almıştım ilk olarak. Geçen zaman içinde bir çok marka ve model kamera kullanma imkanım oldu. Bunları Corsa Auris ve Doblo araçlarda kullanmıştım. Bildiğiniz gibi bu araçların ön camları Focus 3 e göre daha dik.

Focus araç alınca elimde kamera olmasına rağmen yeni araç yeni donanım diyerek arayışa girdim ve şu kamerayı aldım.

$T2eC16hHJIcFHN)vWjRSBR8fDdOjG!~~60_3.JP

Cihaz elime geçince ilk sorun cam montajı parçasıydı. Ön camın eğiminden dolayı parçanın ayar aralığı kamerayı yatay duruma getirmeye yetmiyordu. Ben bunu basit bir modifikasyonla hallettim. Ama kamera alırken montaj parçasının resimdeki gibi yuvarlak oynar başlı olmamasına dikkat edin.

Sonrasında yaptığım kayıtlarda görüntü kalitesinin full hd (1080p) bir cihaz için kötü olduğunu gördüm. Öyleki çok yavaş hızlarda bile öndeki aracın plakası doğru dürüst okunamıyordu. Ancak trafik durduğunda ve mesafe çok yakınken okunabiliyordu.

Çok kısa süre sonra ise başka bir sorunla karşılaştım. Görüntüler bir sis perdesinin arkasından çekilmiş gibi oluyordu bazen. Sonra bunun nedenini anlamaya çalıştım. Bu durum araç bir süre kullanılıp park edildikten sonra çalıştırıldığında görülüyordu. Özellikle araç çalıştırılıp klima açıldığında oluyordu.

Bence bu durum klima sistemindeki bir tasarım hatasından kaynaklanıyor. Özellikle koku yapan havalandırma sistemi forumunda  yazılanları okuduktan sonra bu görüşümden emin oldum. Klima soğutma yaparken içi peteklerde yoğuşan su tamamen tahliye edilemiyor anladığım kadarıyla. Bu su araç sıcakta/güneş altında beklediğinde havalandırma sisteminde buharlaşıyor. Sonrasında havalandırma (klima) çalıştığında kanallardan yoğun bir su buharı çıkışı oluyor. Bu da kameranın cam lensinde buğu oluşturuyor.

19miwi.jpg

İlk başlarda dıştan oluşan buğu bir süre sonra (ben durumu geç fark ettiğimden) kameranın havalandırma kanallarından içine de girdi.  Bunu kamerayı 3-4 gün kedi kumuna gömerek giderdim ve kanalları bant ile kapattım.

Ancak buğuyu gidersem bile görüntü kalitesizliği devam ediyordu. Ben de bu durumun kameradan kaynaklandığını düşündüğümden satıcıyla görüştüm ve kamerayı geri gönderdim. Para iadesi yerine başka bir model göndermesini istemiştim daha elime geçmedi.

Böyle olunca ben de elimdeki eski kamerayı taktım. (Bunun ekranı bozulduğu için çekimleri ancak bilgisayardan izleyebiliyorum) 

$T2eC16Z,!w0E9szNZs3iBR-cGMMfPQ~~60_12.J
Bu kamera HD (720p). Kayıtları izleyince şoke oldum. Daha önceki araçlarda cam gibi kayıt yapan cihaz Focus'da kötü kayıt yapıyordu. İşte camlardaki telleri de böylece fark etmiş oldum.

Biz 60-70cm uzaktan baktığımız için teller görüntümüze etki etmiyor. Ama kamera 10cm mesafeden telleri boz-bulanık gördüğü için görüntü oldukça ve en önemlisi işe yaramayacak kadar bozuluyor.

Bu Doblo'dan yapılmış bir kayıt:

Bu video başka bir konu ile ilgili ama başında Auris'ten aynı kamera ile yapılmış kayıt içeriyor:

Bu da Auris (ama kamera başka):

Tüm bu videolar dönüştürüldüğü ve çözünürlüğü düşürülmüş olarak aktarılmıştır.

NOT: Focus'tan yapılmış son kaydı buraya ekleyeceğim.

KAMERA SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM KONULAR:
1-Çözünürlük: Full HD cihazlar oldukça ucuz ve yaygın.
2-Dikişsiz (ek yersiz) kayıt yapma (SEAMLESS): Bu kameralar kullanıcının ayarladığı ( 2/5/10dk) sürelerde parçalı kayıt yapmaktadır. Yani kamera sürekli çalışsa bile kayıtlar dosyalar halinde tutulmaktadır.  İşte bu dosyalar arasındaki geçişte görüntü kaybı olmamalıdır. 
Benim bu kameradan memnun olmayışımın en önemli nedeni budur. Bu kamerada dosya aralarında 4-5sn atlama olmaktadır.
Geri gönderdiğimde ise atlama yoktu.
3-Mümkünse SD kart kullanmalı. TF kartlarda kayıt hızı yetersiz kalabiliyor. Bunu bertaraf etmek için iyi bir markanın kaliteli bir model kart tercih edilmel (Class10 altı hiç olmaz)
4-Vakumlu ayaklar (suck-mount) sıcaktan atabiliyor. Bunun yerine bantla yapıştırılanlar tercih edilebilir. Ben ayrıca ayak sipariş etmiştim. dx.com her model için her çeşit ayak satıyor (6-7TL)
5-Bazı montaj parçaları cam açısına uygun olmayabiliyor. Dikkat edilmeli.
6-Hareket sensörü (motion dedect) her alette standart oldu ama darbe sensörü (G-sensor) bazı cihazlarda var. (Geri gönderdiğimde vardı 2-4-8G olarak ayarlanabiliyordu.)
7-Dosya koruma: Bu özellik bir düğmeye basıldığında veya G sensörü bir darbe algıladığında(kaza gibi) o andan itibaren 15sn  gerisini içerecek şekilde kayıt dosyasını kalıcı olarak karta kaydeder. Yani kart dolsa bile bu dosya silinmez.

(Aklıma gelenler şimdilik bunlar. )
  • Beğen 12
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@hüseyin ipek, Şu an detaylı bakamam da akşama inceler karşılaştırmaya çalışırım :)

peki tmm.Sadece bu değil güzel bişey bulursan haberimiz olsun..

Focus 3 kullanıcıları için kötü haber: En iyi kamerayı alsanız bile memnun kalmayacaksınız.

Sebepleri:

1-ÖN cam açısı nedeniyle ışık kırılması.

2-Ön camda ısıtıcı varsa tel parlaması

3-Suyu tam tahliye etmeyen klima sisteminden kaynaklı buharlanma.

Ben daha önceki araçlarımda sürekli kamera kullanan biriyim. Sanırım 2009 yılında almıştım ilk olarak. Geçen zaman içinde bir çok marka ve model kamera kullanma imkanım oldu. Bunları Corsa Auris ve Doblo araçlarda kullanmıştım. Bildiğiniz gibi bu araçların ön camları Focus 3 e göre daha dik.

Focus araç alınca elimde kamera olmasına rağmen yeni araç yeni donanım diyerek arayışa girdim ve şu kamerayı aldım.

$T2eC16hHJIcFHN)vWjRSBR8fDdOjG!~~60_3.JP

Tüm bu videolar dönüştürüldüğü ve çözünürlüğü düşürülmüş olarak aktarılmıştır.

NOT: Focus'tan yapılmış son kaydı buraya ekleyeceğim.

KAMERA SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNDÜĞÜM KONULAR:
1-Çözünürlük: Full HD cihazlar oldukça ucuz ve yaygın.
2-Dikişsiz (ek yersiz) kayıt yapma (SEAMLESS): Bu kameralar kullanıcının ayarladığı ( 2/5/10dk) sürelerde parçalı kayıt yapmaktadır. Yani kamera sürekli çalışsa bile kayıtlar dosyalar halinde tutulmaktadır.  İşte bu dosyalar arasındaki geçişte görüntü kaybı olmamalıdır. 
Benim bu kameradan memnun olmayışımın en önemli nedeni budur. Bu kamerada dosya aralarında 4-5sn atlama olmaktadır.
Geri gönderdiğimde ise atlama yoktu.
3-Mümkünse SD kart kullanmalı. TF kartlarda kayıt hızı yetersiz kalabiliyor. Bunu bertaraf etmek için iyi bir markanın kaliteli bir model kart tercih edilmel (Class10 altı hiç olmaz)
4-Vakumlu ayaklar (suck-mount) sıcaktan atabiliyor. Bunun yerine bantla yapıştırılanlar tercih edilebilir. Ben ayrıca ayak sipariş etmiştim. dx.com her model için her çeşit ayak satıyor (6-7TL)
5-Bazı montaj parçaları cam açısına uygun olmayabiliyor. Dikkat edilmeli.
6-Hareket sensörü (motion dedect) her alette standart oldu ama darbe sensörü (G-sensor) bazı cihazlarda var. (Geri gönderdiğimde vardı 2-4-8G olarak ayarlanabiliyordu.)
7-Dosya koruma: Bu özellik bir düğmeye basıldığında veya G sensörü bir darbe algıladığında(kaza gibi) o andan itibaren 15sn  gerisini içerecek şekilde kayıt dosyasını kalıcı olarak karta kaydeder. Yani kart dolsa bile bu dosya silinmez.

(Aklıma gelenler şimdilik bunlar. )

Bir çözümü yok yani şimdi öylemi?Sağlık olsun .Detaylı paylaşım için teşekkrler

Erkan Uludağ tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

şu aleti bir inceler misin rica etsem?işimizi görebilir sanki

http://www.arackarakutusu.com/?newUrun=1&Id=652965&CatId=bs264154&Fstate=&/GPS-VE-G-SENSÖRLÜ-TMS-100-ARAÇ-KAMERASI

Benim kullandıklarım arasında 3 tane çift kameralı (dual lens) olan vardı. Ama hiçbirinin görüntü kalitesi tekli olanla aynı değildi. Sanırım tek sistemi iki lensi kaydedecek şekilde tasarlamışlar. 

Ayrıca bunlarda kayıtları kendi programı veya cihazdan izlerken ister böyle yanyana isterseniz tek tek izleyebiliyorsunuz.

Öte yandan bu fiyata bu cihazdan 3 tane alınır.

Ooo üste para bile artıyormuş...

http://www.aliexpress.com/item/Singapore-Post-Free-Shipping-x3000-car-dvr-dual-camera-digital-video-recorder-2-7-LCD-G/993798251.html

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

oto focusmu çalışıyor bunlar yoksa sabit odakmı? oto focus iptal edilebiliyorsa tellerden fazla etkilenmez.

Sabit.

Sadece bazı modellerinde dijital zoom var. Onda da görüntü çok daha kötü oluyor. (Sadece sabit çekimlerde işe yarıyor.)

Acı bir şekilde tecrübe ettiniz herhalde?

Değil. Beğenmediğim ürünleri geri verme imkanım hep oluyor. 

Bazen de satıcılar deneyip bir modele karar vermem için bilerek gönderiyorlar. Olumsuz olanları ise zaten geri almayı baştan kabul etmiş oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sabit.

Sadece bazı modellerinde dijital zoom var. Onda da görüntü çok daha kötü oluyor. (Sadece sabit çekimlerde işe yarıyor.)

Bazen de satıcılar deneyip bir modele karar vermem için bilerek gönderiyorlar. Olumsuz olanları ise zaten geri almayı baştan kabul etmiş oluyor.

Teşekkürler. :yeah:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sabit.

ilginç o zaman sonsuza odaklı olmalı ve tellerden bu kadar etkilenmemeli.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.