Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Yeni Bir Ses Daha

ufuk özdemir

Soru

Öncelikle herkese iyi forumlar.Araçlarımızda 1'den 2 ye geçerken ki "tık" sesine alışmıştık fakat bendeki bu sesin çapı biraz genişledi. 1000 kmlik bir yolculuğa çıktım yolculuğun ortalarına doğru bu yeni sesle tanıştım.Şöyle ki vites değiştirirken ayağımı gazdan çekip istenilen vitese atıp tekrar gaza bastığımda tık diye bi ses geliyor.Aynı sesi diyelim ki 6. viteste basmış gidiyorsunuz ayağınızı gazdan tamamen çekip bir daha gaza bastığınızda da yapıyor.Benim aklıma şanzıman takozunun araya taş,çakıl vs bişi kaçmış olma ihtimali geliyor.Buna benzer bi sorun yaşayan ya da bu sorunla ilgili bi fikri olan var mı?Herkese teşekekürler.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0
On 20.09.2015 at 16:43, Recep Kozlu said:

2013 ford focus titanyum da gazdan ayağı çekip yeniden gaza yüklendiğiniz anda belirgin bir TIK sesi gelmekte olup bu ses kısa mesafelerde gözükmemektedir . Motor ısırdıktan sonra ortaya çıkmakta olup yakın mesafedeki  servise bunu ne anlatmanın ne de göstermenin bir yolunu bulamadım. Görüşlerinizi ve odaklanmam gereken yeri belirtirseniz sevinirim. Aracım 50.000 km de.

Aynı sorun benim aracımda da var. Motor soğukken değil ısınınca yapıyor. Siz sorunu giderebildiyseniz paylaşmanızı rica ederim. Uzun yolda çok sinir bozucu oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Başlık açmayıp buraya eklemenin daha doğru olacağını düşündüm :) 

Benim focusta düşük hızlarda, daha doğrusu kalkışlarda,  cam açıksa , kapalı bir mekanda isem dışarıdaki duvardan yansıyarak açık camdan dolayı duyulabilen bir ses var. Ses sağ taraftan yani yolcu camından geliyor. Teker dönüşü ile eş zamanlı değil yani sürekli değil böyle bir tel ucu serbest kalmış da arabanın bir yerlerine bazen çarpıyor gibi...Biliyorum tariften bir şey söylemek çok zor . Acaba bijonlarla ilgili bir şey falan olabilir mi ?  Yoktur ama bir fikri ya da benzer tecrübesi olan var mı ? 

Pek de önemsemiyorum,  biz forda 2004 cmxle geçtiğimizden o araba bir ses profesörü idi :) Bu ses hiç bir şey ;) 

H. Cenk tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
23 saat önce, H. Cenk yazdı:

Başlık açmayıp buraya eklemenin daha doğru olacağını düşündüm :) 

Benim focusta düşük hızlarda, daha doğrusu kalkışlarda,  cam açıksa , kapalı bir mekanda isem dışarıdaki duvardan yansıyarak açık camdan dolayı duyulabilen bir ses var. Ses sağ taraftan yani yolcu camından geliyor. Teker dönüşü ile eş zamanlı değil yani sürekli değil böyle bir tel ucu serbest kalmış da arabanın bir yerlerine bazen çarpıyor gibi...Biliyorum tariften bir şey söylemek çok zor . Acaba bijonlarla ilgili bir şey falan olabilir mi ?  Yoktur ama bir fikri ya da benzer tecrübesi olan var mı ? 

Pek de önemsemiyorum,  biz forda 2004 cmxle geçtiğimizden o araba bir ses profesörü idi :) Bu ses hiç bir şey ;) 

Ses teneke tingirtisi gibi mi? Yoksa surtme sesi gibi mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Arkadaslar bu soruna bi cozum bulan varmi yoksa butun araclar aynimi. 

Aracim 14 binde ve uzun yolda ayni ses benim aractada var gazdan ayagimi cekip basinca tak diye ses geliyor. 

Servise goturdum araci yuksek viteste 2 bin devirin altinda kullanirsaniz yapar sanziman boslugu dediler. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
7 dakika önce, ahmetışık yazdı:

bülent bey arızanıza çözüm bulabildiniz mi? aynı sorun bendede var.

1 kere servise goturdum normal tüm focuslarda ayni ses var dediler dahada ustune dusmedim acikcasi. 

Devirsiz kullaninca yapiyormus

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Lok,lık şeklindeki sesler vites değişiminde ayak debriyajdan çekilirken geliyorsa sesin kaynağı volan.Yukarda değinildiği gibi , çift kütleli olma ve boşluk yapma mevzusu.Viteste giderken aniden ayağınızı gazdan  çekip tekrar seri şekilde bastığınızda gelen tak yada türevleri seslerin kaynağı ise akslar.En azından benim arabamdaki durum bu.

Bende aksın şanzıman tarafındaki aks lalesinde boşluk vardı.Ki hala da var.

Garantiden otokoç sağ ve sol aks başvurusu yaptılar ret geldi.Onun öncesinde ve sonrasında farklı servislerde kayıt açtırdım akslarda boşluk yoktur şeklinde servis kaydı kapatıldı.

Adamların birinin var dediğine diğeri yok diyor.Ben bu tak sesi için servisten önce rotçuya gitmenizi öneririm,tabi garantiyi bozacak bir işlem yaptırmadan.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.