Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Şanzımanını Nasıl Buluyorsunuz?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Sprintbooster takmadan önce de  yaşamıyordum.

Ayırca aygıt düğme ile devre dışı bırakılabiliyor.

Benim için ve bence çok özel şartlar olmadığı sürece herkeş için 6.2 hayal, ne kadar efendi kullanırsam kullanayım o düzeye inemedim. 

sprintbooster yokken de sorun yaşamadı iseniz o da sizin hünerinizdir artık. zaten ben de başlarda yaşıyordum bu sıkıntıyı artık alıştım. 

ama 6,2 hayal değil, sadece sabır ve çok çok öngörü istiyor. bu değeri 2411km'lik ölçüm sonunda aldığım benzin miktarı üzerinden tespit ettim. yol bilgisayarına baksanız 5,7 gösteriyor. %70 uzun yol, %30 sehir içi. Uzun yol güzergahım yalova - sarımsaklı - altınoluk - çanakkale - tekirdağ - istanbul. çok da ideal bir güzergah değil yani. Bu arada focusun bu yalanları (yakıtı az hızı fazla göstermesi) beni çok gıcık ediyor.

arabayı aldığım günden bu zamana (6597km yol yapmışım) ise 6,7 ortalama tutturmuşum. bunun da %50'si uzun yoldur.

itiraf edeyim arada inip arabayı kendim itekliyorum :) dermişim... aslında pek yavaşda kullanmıyorum. ama minimum fren yapacak şekilde kullanıyorum ki işin sırrı da burada bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

focusun vitesini bir garip buluyorum. sanki vites oranları trafikteki hızlar pek dikkate alınmadan sadece motorun azgın gücünü kontrol altına almak için tasarlanmış gibi geliyor. Diğer arkadaşların 1. vites için hissiyatlarını bende paylaşıyorum.  3. vitese 50 km de geçiyorsunuz. benim düşüncem 3. vites düşük şehir içi hızlarda 1500 ün altına düşmeden kullanılabilmeli. bu hızlarda 2. viteste devir yüksek kalıyor. bunun dışında en çok 6. vitese hayret ediyorum 1500 devirin altında kalmazsanız hiç bir rampaya banamısın demiyor ve araç kişiliğini bu viteste buluyor. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

1.6 125 powershift ile araçta 4 kişi yokuş yukarı durduğumda, araç kalkmakta baya zorlanıyor.. neredeyse stop edecek kadar zorlanıyor... sanki gaz yemiyormuş gibi. bu normal mi? aynı sorunu tek başımayken geri viteste garaja girmeye çalışırken de yaşıyorum.. hafif meğilli girişi. epey zorlanıyor. bu çekiş kontrol ile ilgili olabilir diye düşündüm. bu özelliği kapatıp deneyeceğim. malum daha önce chevrolet cruze'da bu sorunla karşılaşmıştım.

Aynı sorunu bir kaç defa klima açıkken normal vites ile ben de yaşadım; sizi bilmiyorum ama bende sanırım ayağı tam ayarlayamayıp az basmaktan oluyor... Bir defa da oldukça fazla basmama rağmen gaz yemedi; durup bir daha deneyince yapmadı. Yıllık bakıma az kaldı, bir soracağım; güncelleme vs gerekiyor olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Valla arkadaşın golf6 sına göre bizim şanzuman yağ gibi akıyor :D Golf6 yı kullanırken traktör kullanıyorum zannettim araç ne 3ten 4 e rahat geçiyor ne geri vitese rahat geçiyor :D bir iki defa motoru bağırttırdım al şu arabayı elimde kalacak şimdi dedim :D

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bagajda köpek mi var?  :kıhkıh:

Açıkcası hiç şanzıman sesi duyduğumu zannetmiyorum. Ama ben genelde ses özürlüyüm zaten...

Debriyaja basılı iken ve vites boşta iken motorun devrini biraz yükseltin. Debriyajdan ayağınızı çekin ve hırıltıyı duyun :) Çok bariz bir ses var. Mtx75 şanzımanlarda düşük devirde kırkır sesleri geliyor. Ford b6 dizel şanzımanın oranları çok güzel. 110km/s hızda 2000 devirde gidiyorum. Aynı hızda mtx75 f2 dizel 2750 devir civarında oluyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önceki aracım 07 civic otomatik idi.Şimdi powersift style kullanıyorum.Hondadan memnundum malum meşhur Japon otomatiği,powersift ti kullanalı 300 km oldu.Daha yeniyim şimdilik memnunum vites geçişleri hissettirmiyor.Bu konuda hondadan daha iyi diyebilirim.Ama şöyle bir durum var harekete geçmek için d ye alıyorum ayağımı frenden çekince bir süre bekleyip öyle harekete geçiyor.Aslında hemen hareket etmesi gerekiyor.Diğerlerindede öylemi merak ediyorum park ederken yada sıkışık trafikte bazen sıkıntı olabiliyor.Olması gereken bu şekildemi acaba kullanan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önceki aracım 07 civic otomatik idi.Şimdi powersift style kullanıyorum.Hondadan memnundum malum meşhur Japon otomatiği,powersift ti kullanalı 300 km oldu.Daha yeniyim şimdilik memnunum vites geçişleri hissettirmiyor.Bu konuda hondadan daha iyi diyebilirim.Ama şöyle bir durum var harekete geçmek için d ye alıyorum ayağımı frenden çekince bir süre bekleyip öyle harekete geçiyor.Aslında hemen hareket etmesi gerekiyor.Diğerlerindede öylemi merak ediyorum park ederken yada sıkışık trafikte bazen sıkıntı olabiliyor.Olması gereken bu şekildemi acaba kullanan arkadaşlar aydınlatırsa sevinirim.

Zemin duzse aslinda hemen hareket ediyor ama baslangic hareketi yavas, bu size beklemek gibi geliyor olabilir mi? Bir de hafif egimli yerlerde bu sekilde kalkista ilk hareket biraz gecikmeli oluyor. Bence normal...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben bir tek geri vitesten şikayetçiyim

bazen geri vitese tam geçmiyor

geçmediği gibi de atıyor zorlayınca

1 kere gacırrrttt diye bir ses çıkarmıştım

ben olaya 1 60 km 2 100 km 3 150 km 4 180 km diye bakıyorum bence 5 ileri manuel şanzıman da başarılı

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Zemin duzse aslinda hemen hareket ediyor ama baslangic hareketi yavas, bu size beklemek gibi geliyor olabilir mi? Bir de hafif egimli yerlerde bu sekilde kalkista ilk hareket biraz gecikmeli oluyor. Bence normal...

Cevap için teşekkürler ayağım alışınca sıkıntı olmaz sanırım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

yeni focus manual vites yağ gibi akıyor. yumuşacık, hızlı, sessiz. Eskisinden bariz üstün. Dişli kalitesi yüksek. Sürtünme daha az. bu performansı da etkiliyor tabi. Ayrıca çok da estetik. 

Hyundai, kiayı ve diğerlerini zaten geçtim. Gidin 2013 seat leon 5 vites manual şanzumana bakın. Vites geçişlerine ve çıkardığı sese bakın. vitesin sapına bakın. Tipe bakın. Sonra gelin arabanızı öpün :)

Golfe detaylı bakmamıştım ama hatırladığım bundan iyi değildi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 5 hafta sonra...

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.