Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Şanzımanını Nasıl Buluyorsunuz?

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Başka bir konuda DSG kadar hızlı vites geçirebildiğim iması üzerine görüşlerimi paylaşmayı ve de izlenimlerinizi almayı düşündüm.

Özetle ben EB'ta kullanılan Durashift B6  şanzımandan memnunum.

İlk iki viteste tork/güç kısıtlaması olsa da gerek vites aralıkları, gerekse geçiş niteliği ve vites yol uzunluğu gibi kriterlerde çok başarılı buldum.

Hızlı kullanım için uygun olmadığını düşünmüştüm başlarda ancak şu son Demre - Finike sürüşünde ne kadar hızlı vites değiştirilebildiğine ben de şaşırdım. Tabii 6'dan 3'e gibi atlamalı değişimlerde biraz dikkat etmek gerekiyor ve süre göreceli uzuyorsa da genel anlamda göreceli uzun vites yoluna rağmen çok verimli ve hızlı değişebiliyor.

Ayrıca şu sıralarda vites değişimlerinin yarıdan fazlasını debriyajsız yapıyor olduğumu fark ettim, tabii akıcı rahat trafikte, sıkıştırmadan sürerken.

Sizin izlenimleriniz nasıl?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

6. vitesten - 4. vitese atayım derken ; 2 ye attığım oldu , bu yüzden 6. dan 4. vitese atarken daha çok dikkat etmem gerektiği için hızlı geçiremiyorum ... bu yüzden 6-5-4 yapıyorum ... bir ayarını tutturamadım ... mountune 'da satılan quick shift ile nasıl olur acaba ? http://www.mountunestore.com/Product/Billet-Quick-shift

başka bir problemde , benim arabadan inip eşimin fiestayı kullanırken 6. vitese atıyorum diye geri vitese takacam birgün'de bakalım nezaman  :kıhkıh:

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

En sık yaptigim seylerden biri 6 dan 4 e dusmek. Akan trafikte yavaslamam gerektiginde ilk olarak bunu yapiyorum. Sonra gerekirse 3 sonrasi fren. Daha hic hatali gecis yapmadi(m) sukur. Neredeyse tamamen etkisiz ilk 2 vitesten sonra hersey guzel benim icin :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

motor 1.0 eb..ben memnunum. 1. viteste iken 2 ye takmak için çok çabuk geçişi yapmak gerekiyor..1. viteste biraz daha hızlanmasını isterdim. çünkü kırmızı ışıkta kalkarken arkamdan gelenler bana çok yaklaşıyor ben 2 ye takarken. geçişler pamuk gibi. birde vites topuzunun yeri hafif hatalı...

5 den 6 ya takarken dikkat etmek gerekiyor yanlışlıkla 4 e takılabilir. bileğimden avuç içimi sağa gelecek şekilde vitesi geriye çekip, 6 ya takıyorum..

üstten tutup aşağı takarsam haliyle kendisi 4 e hareket ediyor..topuz a sahip olmak gerekiyor.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

başka bir problemde , benim arabadan inip eşimin fiestayı kullanırken 6. vitese atıyorum diye geri vitese takacam birgün'de bakalım nezaman 

ben iki defa amcamın arabada (getz) 4 den 6 ya atayım diye geri vitese hafiften geçirmeye çalışırken bir cartlamayla vitesi bırakmam bir oldu... 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Yalnız 1 den memnun değilim, ya çok yavaş kalıyor, ya da az gaz verdiğinde olması gerektiğinden fazla hızlanıyor. Bunun TDCİ motorun az gaz yiyememe özelliğinden ! olduğunu düşünsemde bunun dışındaki viteslerden çok memnunum. Özellile 2 vites gaz vermeden gitmesi, her istediğim vitesten (mantık çerçevesinde) her istediğim vitese geçebilmesi güzel. Sadece bir iki kez tamamen kendi hatamdan dolayı kalkışlarda vitesten attı. (tam olarak vitese takamamışım, geri vitesti galiba.

Tabi aslında sorunun sorulma amacı ile bizim yazdıklarımız ne kadar uyumlu bilemiyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Daha önce kullandığım Focus 2 ye göre Focus 3 şanzıman oranları kısa tutulmuş (6. vitese yer açmışlar  :) ).bazen 3. vites te giderken sanki 2. vitesteymişim hissi veriyor.tabi gün içerisinde farklı araçlar kullandığım için (ford transit,seat ıbıza,pejo bipper) focusuma binip yol almaya başlayınca ara sıra hangi vitesteyim yaa ben diyorum.kısa bir sürüşten sonra alışıyorum duruma.yalnız şu 1. ve 2. viteste  yoğun dur kalklarda hoplama zıplama olayı beni sinir ediyor.yazılım sorunumu artık her neyse ben servise derdimi anlatamadım.sanırım bu sorun 1.6 dizellerde var.daha önce konusu açılmıştı ama çare bulan varmı bilmiyorum.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

getz kaç model? 2006 modeli var bende şirket aracı olarak kullanıyorum.. geri vites 1'in solunda.. kasa değişirken şanzuman da mı değişmiş? ilginç..

2003 galiba..emin değilim..ama geri vites dördün sağında...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.