Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Yazarkasa Pos Cihazı Saçmalığı

Önerilen Mesajlar

Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem planı kapsamında POS (Point Of Sale) cihazı ile yazar kasalar birleşecek. 1 Temmuz 2013'ten itibaren kullanılmaya başlanılacak olan cihazın lisanslı üreticisi MT Grup'un Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak, yeni cihazın ekonomiye büyük katkı sağlayacağını belirterek, "Her alışverişin fişi istisnasız olarak kesileceğinden devlete 5 ila 10 milyar lira arası vergi geliri sağlanacak" dedi.   Sancak, cihazların birleştirilmesi sürecinin 2008 yılında Kayıt Dışı Ekonomiyle Mücadele Stratejisi Eylem planında duyurulduğunu, sürecin 31 Aralık 2012 tarihinde tamamlanmasının ve uygulamaya geçilmesinin kararlaştırıldığını ancak daha sonra sektör bileşenlerinin de talepleriyle uygulamaya geçişin 1 Temmuz 2013 tarihine uzatıldığını söyledi. Sistemin ilk etapta yol kenarı otopark hizmeti veren şirketler ve faaliyetlerinde mobil POS cihazı kullanan restoranlar, ev ve iş yerlerine sipariş götüren işletmeler için 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu getirdiğini kaydeden Sancak, "Bunun dışındaki işletmeler ise mevcut yazar kasa cihazlarını 2015 yılı sonuna kadar kullanabilecekler. Ancak 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren mali hafızaları dolan cihazlar için hiçbir işletmeye yeni mali hafıza takılmayacak ve yeni nesil yazar kasalar ile değiştirilecek" diye konuştu. Sancak, sistemin faydalarını ise şöyle sıraladı: "Türkiye'de eskiden kural koyucular bankalardı. Geldiğimiz noktada ise artık cihazın sahibi mükellef olacak ve hangi banka ile isterse onunla çalışma imkanı bulacak. Tüketici ise bu süreç tamamlandığı vakit kredi kartı ile ödeme yapma konusunda hiçbir yerde sıkıntı yaşamayacak. POS ile yazar kasa birleşince her 1000 liralık kart harcamasından 20 liralık vergi geliri artışı sağlanacak. POS ile yazar kasa birleşince her bin liralık kart harcamasından 20 liralık vergi geliri artışı sağlanacak. Bunu Kayıt Dışı İle Mücadele Ekonomi Koordinasyon Kurulu belirtiyor. Ayrıca her alışverişin fişi istisnasız olarak kesileceğinden devlete 5 ila 10 milyar lira arası ek vergi geliri sağlanacak." Uygulama dünyada tek Sancak, söz konusu uygulamanın dünya da hiçbir benzeri bulunmadığını kaydetti. Uygulamanın dünyaya da öncü olacağına dikkati çeken Sancak, bir çok ülkenin cihaz ile ilgilendiğini ve kendileriyle temasa geçtiğini söyledi. Bir sonraki aşamada projeyi tüm dünyanın hizmetine sunmayı hedeflediklerini belirten Sancak, "Şu anda 4 Avrupa ülkesinden ve ayrıca Azerbaycan'dan ve Gürcistan'dan talep var ve bu anlamda görüşmelerimiz devam ediyor. Yurtdışına açılarak Türkiye'nin cihazı olan Vera Delta'yı dünyaya sunmak ve ülke ekonomimize katkı sağlamak istiyoruz" dedi. Cihaz yüzde 100 yerli Sancak, yeni nesil ödeme kaydedici cihaz Vera Delta'nın yüzde 100 Türk mühendisleri tarafından geliştirilmesinin kendileri için en gurur verici özellik olduğunu dile getirdi. Cihazla yazar kasa ve POS cihazının aynı hibrit yapıda buluştuğuna işaret eden Sancak, "Bu iki farklı cihazda gerçekleşen işlemin tek cihaz üzerinden gerçekleşmesi demek. Cihaza sahip bir iş yerinde bir yazar kasa ve yanında da 3-5 POS cihazı görülmeyecek. Çünkü hem yazar kasa hem POS işlemi cihaz üzerinden yapılabilecek. Kısacası 1 Temmuz 2013 itibariyle kapıda, sokakta ya da masada ödeme yapmak isteyen tüketici, yazar kasa fişini ve POS slibini aynı cihaz üzerinden alabilecek" bilgisini verdi. "Sahibi Türkiye" olan cihazın Türk mühendislerinin üç yıl süren çalışmaları sonucunda geliştirildiğini vurgulayan Sancak, "Dünyada ilk olan ve tek bir elektronik mimari içinde birbirinden bağımsız iki farklı teknolojinin, yazar kasa ve POS işlemlerinin bir arada kullanılmasına imkan sağlayan bu entegre sisteme 40 milyon dolar yatırım yaptık" diye konuştu. Sancak, bu noktada en büyük hayallerinin ise iki yıl içinde gerekli koşul ve imkanları oluşturarak Türkiye'de üretim tesisi açmak ve yatırımları bu yönde planlamak olduğunu ifade etti. Esnaflar her banka ile çalışabilecek MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Sancak, DenizBank ile olan çözüm ortaklıklarına da değinerek, "DenizBank projenin en başından itibaren bize inandı ve banka çözüm ortağımız olarak yanımızda yer aldı. Şu anda Vera Delta almak isteyen mükellefler Denizbank'ın onlara sunduğu avantajlardan yararlanabiliyorlar. Ayrıca diğer bankalar ile de entegrasyon sürecimiz devam etmektedir. Bu süreçte hiç bir esnafımızın kafasında soru işareti olmasın. Cihazı satın alan tüm işletme sahipleri istediği bankayla çalışma imkanını bulacak" diye konuştu.     Alıntıdır: http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/23598441.asp Bu bir kişisel kalkındırma projesidir benim gözümde nedenleri ise şimdi ki sistemde zaten kredi kartlı satışlara fatura kesme zorunluluğu var kesiliyor bu devlet istediği her kişinin hesabını takip ediyor kimin kesip kimin kesmediğini tespit etmesi zor değil bu cihazlar ülkemizde şuanda 3 firmada mevcut ama ellerinde yok bankalar bizi yönlendirdiği bu firmalar ise zaten şeytanlıklarını yapıyor olmayan cihazın faturasını kesiyorlar bunlar birebir başıma geldi cuma günü süre 1 Temmuz'da sondu dün itibari ilede 1 ekim 2013 tarihine uzatıldı cihaz araştırmasına gittim almak için 3 firmaylada irtibata geçtim adamlar cihazın ellerinde olmadığını kontröle gelen ekiplerden ceza yememek için olmayan cihazın faturasını beyan edecekmişiz. Aksi takrirde bu cihazı almayan kişilerin her ay 850 tl cezası olduğunu belirtiler. Şimdi gelelim bu cihazların fiyatlarına; Beko 1599 tl+KDV Profilo 825$ + KDV Vera delta 590€+ KDV Şimdi ben şuanki durumda 6 adet mobil pos cihazım var bunlarım yerine almam gereken cihazların bedeli ek bir maliyet zaten dünyanın vergisini ödüyoruz yazık günah bu kadar esnafa insanların sömürülmesi yetmez mi... Sabah sabah cinlendim yine..

Serdar yaman tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

iyi bir uygulama ama cihazda sorun çıkmaz umarım.. beko da reklam veriyor tv de..malum yazarkasa üreticisi kendileri..

birde geçiş yine bir müddet ertelendi diye okumuştum 1-2 gün önce..

ama bu ülkede kaçak köçek bitmez.. insanız ancak lafta dürüst.. 3 kişi bir araya geldi mi atıp tutuluyor ama icraata gelince herkes kendi bildiği-menfaatine uygununu yapıyor. yani vergi kaçırıyor. kimi bunu bilerek isteyerek yapıyor kimi zaruretten.. zaruret çünkü %10-15 lerle ifade edilebilecek kar marjının olduğu ihalelerde, ihaleye girenlerden biri %18 kdv çalsa, diğeri çalmasa..çalmayanın hiç şansı kalmıyor..çünkü çalmayanın maliyet fiyatı çalanın perakendesi..sonra bunu görünce o da hırsızlığa başlıyor..

nereden buldun yasası çıkmalı tam anlamıyla.. yıllar önce bu kanun çıkacak dendi..3 ayda borsa dibe vurdu, kriz çıkartıldı, devlet siz beyan edin geriye dönük sorgulanmayacaksınız dedi ama kriz yinede çıktı; neden mi? çünkü milletimiz çalmaya alışmış. şimdi kayıt altına alırsam bundan sonra çalamam diye kriz çıkarttılar.

bu dediklerim tansu çiller mesut yılmaz zamanında olan şeyler..

her alış verişin fişi nasıl kesilcek ki...çoğu yerde fiş istemediğin sürece fiş verilmiyor ki...

haklısınız sonuçta pos ile kkartı işlemi yapılmadan ödeme olacaksa, fiş kesme 5 tl indir diye pazarlıklar devam edecek küçük esnafla.. kurumsal firmalar zaten kesiyor. avm lerdeki işyerlerini kastediyorum..

bu arada 250 tl ye aldığımız kösele ayakkabının üreticiden çıkışı 75 tl olunca kaçak bitmez..toptan 150 ye alınmıştır aslında, 250 tl ye satan kdv ödüyor ama üretici 75 tl üzerinden ödüyor.. üretici Mercedes jip e binince sorsalar sen 75 tl ye ayakkabı satark nasıl bu jip e biniyorsun diye bak nasıl fatura keserler..

abd sistemi gelmeli..orada kaçıran hapse giriyor burada kaçırana zırt pırt af geliyor..sonuçta ödememekte bir çeşit kaçırmaktır bence.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Nedemek nasıl herkesin kesme zorunluluğu var.

Almak istemeyenler zaten ülkesini düşünmeyenler.

yeni kasayla bunun yapılmamasını engellemeyecek ki diyorum işte...

kredi kartıyla alış veriş yapılınca hepsi fiş kesiyor...nakitle yapınca kesmiyor küçük esnaf..

yeni kasayla beraber 4-5 pos makinesinin olmasını önleyecek sanırım..ben bunu anladım sadece...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz cahil bir soru sorayım. Pos cihazı ile yapılan satışlarda zaten satış banka sistemine girmiyor mu? Yani resmi olarak sisteme giriyor satış yapıldığı üzerine fiş kesmeye ne gerek var? Zaten bankalar hesabı kontrol edildiğinde maliye satışı ve pos işlem detayını görebilir. Buradan nasıl kaçak oluyor. Asıl kaçak nakit fiş kesilmeden yapılan işlerde değil mi?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Biraz cahil bir soru sorayım. Pos cihazı ile yapılan satışlarda zaten satış banka sistemine girmiyor mu? Yani resmi olarak sisteme giriyor satış yapıldığı üzerine fiş kesmeye ne gerek var? Zaten bankalar hesabı kontrol edildiğinde maliye satışı ve pos işlem detayını görebilir. Buradan nasıl kaçak oluyor. Asıl kaçak nakit fiş kesilmeden yapılan işlerde değil mi?
Satış sadece bankanın değil vergi dairesinin sisteminde bile hangi firma ne kadar pos satışı yapmış olduğunu görüyor dediğiniz gibi nakit alımlarda vergi kaçırılıyor yani bu cihaza geçiş bir kaç kişiyi kalkındırma projesi... Örnek verecek olursak bu ay benim pos satışım 10 bin tl fakat totalde 9800 tl fatura kesmişim muhasebeci bu faturaları işlerken aradaki farktan dolayı ekranına uyarı düşüyor eksik fatura kestiği uyarısı veriyor..yani istedikleri gibi her yerden takip ediyorlar... Serdar yaman tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Satış sadece bankanın değil vergi dairesinin sisteminde bile hangi firma ne kadar pos satışı yapmış olduğunu görüyor dediğiniz gibi nakit alımlarda vergi kaçırılıyor yani bu cihaza geçiş bir kaç kişiyi kalkındırma projesi...Örnek verecek olursak bu ay benim pos satışım 10 bin tl fakat totalde 9800 tl fatura kesmişim muhasebeci bu faturaları işlerken aradaki farktan dolayı ekranına uyarı düşüyor eksik fatura kestiği uyarısı veriyor..

Elektrikler mi kesildi? :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Serdar'ım hava limanında da cihazın çok büyük olduğundan şikayetçiydiler, unutmadan kağıtta çok harcıyor dediler...Bende siz götürdüğünüz hesaba dikkat edin yanlış olursa walla tam kafaya vurmadık gibi demiştim..:):)::):):)

Saçmalıkların ardı arkası kesilmiyor hergün yeni birşey çıkıyor karşımıza...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Mobil POS cihazlarıyla yazar kasanın biraraya getirildiği yeni nesil POS makineleri hem esnafa hem de tüketiciye sıkıntı yaratıyor. Özellikle ev ve işyerlerine serviste kolaylık sağlayacak olan yeni POS makinelerinde yaşanan aksaklıklar nedeniyle işletmler gereksiz yere fiş kesmek zorunda kalıyor.

HER DENEMEYE BİR FİŞ

Müşteri kart şifresini doğru girmiş olmasına rağmen sık sık 'işlem başarısızdır' uyarısısıyla karşılaşan ve para çekimi yapamayan restoranlar, yine de her bir başarısız deneme için cihazın otomatik olarak kestiği fiş nedeniyle sıkıntı yaşıyor.

10 LİRALIK ALIŞ VERİŞE 30 LİRALIK FİŞ

İstiklal Caddesi'nde hizmet veren bir işletmeci yeni nesil POS makineleriyle yaşadığı bir sıkıntıyı şöyle dile getirdi: "Müşterinin kartından 10 liralık bir çekim işlemi için 'İşlem başarısızdır' uyarısı almamıza karşın makine otomatik olarak nakit fişi kesiyor. Sonra bir deneme daha yapıyoruz. Nedenini bilemediğimiz bir şekilde işlem başarısız oluyor fakat makine bize yine de nakit fişi kesiyor. Dolayısıyla 3. denemede eğer çekim işlemi başarılı olursa 10 liralık ödeme için 30 liralık fatura kesmiş oluyoruz. Makineler henüz çok yeni yakında bu sorun ortadan kalkar diye düşünüyoruz"

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.