Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

16'' OEM, 17'' OEM, 18'' OEM Ve 19'' OEM + Replika Jant Ve Lastik Ağırlıkları

Serdar yaman

Önerilen Mesajlar

Zaten net olan birşey ama bazıları lüzumsuz karıştırıyor, araçlar fabrika çıkışı kalibre ediliyor yakıt tüketiminden tut hızına kadar ve daha bir çok şey; siz aracın yürüyeni benzer (Oransal) olarak değişmezseniz araç sapıtır ta ki yeni ayarları girene kadar. O vakit uyumsuzluk diye birşey olmaz bunlarla uğraşmak isteyenler için fabrika ve bizler en uygun opsiyonu yazıyoruz.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

15-50-17 ile 225-45-17 arasında ciddi bir fiyat avantajı var, ikinci yazdığıma pozitif yönlü olarak. bu focusun eden böyle ara lastik boyutlarını kullandığını anlayamıyorum.

Zaten focusun da yapısına uygun degil...neye göre? aracin kasasına göre
Üretici lastik ebadını belirlerken ön planda aracın kullanım amacı ve koşullarını, motor gücünü, yol tutuşunu, konfor beklentisini, yakıt ekonomisini ve fiyat/kalite oranını değerlendirir diye düşünüyorum.
Kasaya uyum olarak özetlenen estetik kaygı son derece öznel bir boyutta olduğundan listede ön sıralarda yer almaz. 
Bu bağlamda Focus için konforlu ve etkili yol tutuşlu lastik genel kullanım için 215/55-16, ekonomik kullanım için 205/55-16 ve sportif kullanım için 215/50-17'dir.
Meraklısına üretici 235/40-18'i de fabrika çıkışı sunmakta ancak sürtmeleri önlemek için direksiyon tur kısıtlayıcısı ile birlikte kullanılmasını önermektedir.
Bu çerçevede 225/45-17 kullanılabilir mi?

Kuşkusuz evet, çapı 215/55-16'ya göre topu topu 7 mm azdır, tabanı da 1 cm fark eder, görsel olarak anlamlı bir fark yaratmaz, tabii büyük jantın cazibesini bir kenara bırakırsak. 

Şahsi görüşüm ST olmadığı sürece 215 üzerindeki lastiklerin kayıplarının kazançlarından fazla olacağı yönündedir (kuruda ve kısmen ıslakta ekstra yol tutuş ve belki iyi frenleme yanında suda kızaklama riskinde artış, konforda azalma ve yakıt tüketiminde artış).
Lastik fiyatlarına gelince, genelde yanak genişliği ne kadar azalır ve taban genişliği ne kadar artarsa fiyat o kadar yükselir. Tabii aynı hız ve yük değerlerinde lastiklerden bahsediyorum. 
Yani 215/55-16 < 215/50-17 < 225/45-17 < 235/40-18 şeklinde sıralanır.
En azından yurt dışında böyle.
Bizim piyasada olasıdır ki ithal edilen lastik adedi fiyatta belirleyici oluyor ve 215/55 çok sık kullanılan ve talep edilen bir lastik değil, ya da henüz değil.
Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Üretici lastik ebadını belirlerken ön planda aracın kullanım amacı ve koşullarını, motor gücünü, yol tutuşunu, konfor beklentisini, yakıt ekonomisini ve fiyat/kalite/oranını değerlendirir diye düşünüyorum.
Kasaya uyum olarak özetlenen estetik kaygı son derece öznel bir boyutta olduğundan listede ön sıralarda yer almaz. 
Bu bağlamda Focus için konforlu ve etkili yol tutuşlu lastik genel kullanım için 215/55-16, ekonomik kullanım için 205/55-16 ve sportif kullanım için 215/50-17'dir.
Meraklısına üretici 235/40-18'i de fabrika çıkışı sunmakta ancak sürtmeleri önlemek için direksiyon tur kısıtlayıcısı ile birlikte kullanılmasını önermektedir.
Bu çerçevede 225/45-17 kullanılabilir mi?

Kuşkusuz evet, çapı 215/55-16'ya göre topu topu 7 mm azdır, tabanı da 1 cm fark eder, görsel olarak anlamlı bir fark yaratmaz, tabii büyük jantın cazibesini bir kenara bırakırsak. 

Şahsi görüşüm ST olmadığı sürece 215 üzerindeki lastiklerin kayıplarının kazançlarından fazla olacağı yönündedir (kuruda ve kısmen ekstra yol tutuş ve belki iyi frenleme yanında suda kızaklama riskinde artış, konforda azalma ve yakıt tüketiminde artış).
Lastik fiyatlarına gelince, genelde yanak genişliği ne kadar azalır ve taban genişliği ne kadar artarsa fiyat o kadar yükselir. Tabii aynı hız ve yük değerlerinde lastiklerden bahsediyorum. 
Yani 215/55-16 < 215/55-17 < 225/45-17 şeklinde sıralanır.
En azından yurt dışında böyle.
Bizim piyasada olasıdır ki ithal edilen lastik adedi fiyatta belirleyici oluyor ve 215/55 çok sık kullanılan ve talep edilen bir lastik değil, ya da henüz değil.

Cem abi teşekkürler yorumun için.

Yakup yukarıda bana mı salladı tam kestiremedim "bazıları lüzumsuz karıştırıyor derken" (takılıyorum yakup ciddiye alma :) )ama zaten kılavuzda yazmayan vidayı bile takmam araca kaldı ki lastikten bahsediyoruz... maksat fikir almak sadece. önceki yorumunuzdan sanki kılavuz dışında lastik kullanıyorsunuz gibi anladım bir sormak istemiştim vardır bir bildiğiniz diye. 

elinize sağlık :)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 yıl sonra...
  • Yakup Ç. A., başlığı 16'' OEM, 17'' OEM ve 18'' OEM + Replika Jant Ve Lastik Ağırlıkları olarak değiştirdi
10 saat önce, Ozan Kar yazdı:

215 50 17 ile 215 55 16 arasında yaklaşık 3 kg fark var. Çap %0.62 daha büyük. taban aynı yanak daha az, neden bu kadar ağırlaşıyor? Yanağı güçlendirmek için mi?

Muhtemelen oyledir, J farki mi var dedim ama ikiside ayniymis. Birde bu olcumlerde kullanilan lastiklerin hepsi farkli marka model galiba. Pek takilmamak lazim.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Muhtemelen oyledir, J farki mi var dedim ama ikiside ayniymis. Birde bu olcumlerde kullanilan lastiklerin hepsi farkli marka model galiba. Pek takilmamak lazim.

Lastiklerin markadan markaya max +1 -1 kg fark var jantın boş ağırlığına bakıyoruz abi :)
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Serdar yaman yazdı:

Lastiklerin markadan markaya max +1 -1 kg fark var jantın boş ağırlığına bakıyoruz abi :)

Bos agirliklarinda yarim kilo fark var (ben mi okudugumu yanlis anladim acep). Ozanin dedigi lastikten kaynaklanan 3 kiloluk fark nedir kismindayiz.

Ha bi de birisi XL ise lastiklerin fark dahada buyuyor tabi.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

O zaman şöyle toparlayalım

Titanum 16" 9.20 kg

Replika range 18" 12.30 kg

Lansman 5 kollu 18" 11.40 kg

Spor paket jantı 17 " 9.5 kg

Bos agirliklarinda yarim kilo fark var (ben mi okudugumu yanlis anladim acep). Ozanin dedigi lastikten kaynaklanan 3 kiloluk fark nedir kismindayiz.

Ha bi de birisi XL ise lastiklerin fark dahada buyuyor tabi.

Starmaxx lastik ile pirelli arasında 1 kg daha ağır pirelli

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2 saat önce, Servet Ö. yazdı:

bendeki ölçümlerde de benzer fark var. hala saçma geliyor.

--2 dakika sonra eklendi--
2 saat önce, Serdar yaman yazdı:

O zaman şöyle toparlayalım

Titanum 16" 9.20 kg

Replika range 18" 12.30 kg

Lansman 5 kollu 18" 11.40 kg

Spor paket jantı 17 " 9.5 kg

Starmaxx lastik ile pirelli arasında 1 kg daha ağır pirelli

toparlamak lazımsa toplamı üzerinden toparlayalım. arabaya etki eden ağırlık toplamı sonuçta :)

16" ve 17" arasında çok az fark var gibi görünüyor, ama toplam ağırlıktaki fark yaklaşık 3 kg. yada Spor paket jantı 17 " 9.5 kg ölçümü yanlış :) 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

toparlamak lazımsa toplamı üzerinden toparlayalım. arabaya etki eden ağırlık toplamı sonuçta [emoji4]
16" ve 17" arasında çok az fark var gibi görünüyor, ama toplam ağırlıktaki fark yaklaşık 3 kg. yada Spor paket jantı 17 " 9.5 kg ölçümü yanlış [emoji4] 

Mert yürüyenin terazi sonucu bu çıkıyor
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şimdi, Serdar yaman yazdı:

Mert yürüyenin terazi sonucu bu çıkıyor

bence sorun orada. lastikli halini yada başka bir şeyi tarttımı acaba @Mert Yürüyen

mesela sen lastikli 16 yı 16.38 tartmışsın ben 14.5. ben 17yi 17 tartmışım.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• Yakup Ç. A., başlığı 16'' OEM, 17'' OEM, 18'' OEM Ve 19'' OEM + Replika Jant Ve Lastik Ağırlıkları olarak değiştirdi

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.