Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Trafikte Uyuşturucu Denetimi Geliyor

Önerilen Mesajlar

Emniyet Genel Müdürlüğü, uyuşturucu etkisi altında araç kullanılmasının önüne geçmek için trafikte uyuşturucu denetimi başlatacak. Uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücülere, 3 bin 600 lira ceza verilecek ve sürücülerin ehliyetine 5 yıl süreyle el konulacak. Bu kişiler hakkında TCK hükümlerine göre de işlem yapılacak.

spacer.gif
Türkiye'nin en önemli sorunlarından trafik kazalarında, yılda yaklaşık 10 bin kişi yaşamını yitiriyor, 200 bin kişi ise yaralanıyor. Trafik kazalarına karşı bu yıl seferberlik ilan eden polis, aşırı hız, emniyet kemeri ve alkolden sonra uyuşturucu madde etkisi altında araç kullananların denetlenmesi için çalışma başlattı. Polis, uyuşturucu kullanıp direksiyon başına geçen sürücüleri de tıpkı alkolde olduğu gibi elektronik cihazlarla denetleyecek.

Uyuşturucu denetimine yönelik kanuni altyapı da hazırlandı. Emniyet Genel Müdürlüğü,TBMM'de kabul edilen Trafik Kanunu'nun uygulanmasına ilişkin genelge hazırladı. Buna göre, trafik polisleri, gerek teknik cihazlar kullanılarak gerekse sağlık kuruluşlarında yaptırılan testler sonucu uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücülere, 3 bin 600 lira ceza kesecek. Uyuşturucu kullanıp direksiyon başına geçen sürücülerin ehliyetine 5 yıl el konulacak. Bu kişiler hakkında ayrıca TCK hükümlerine göre adli işlem yapılmak üzere güvenlik güçlerine teslim edilecek.

Ölçümü kabul etmeyene ceza

Uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığının tespiti amacıyla, trafik görevlilerince teknik cihazların kullanılması halinde cihazla ölçüm yapılmasını kabul etmeyen sürücüye kolluk kuvvetlerince 2 bin lira ceza verilecek. Bu sürücülerin belgeleri, 2 yıl süreyle geri alınacak. Uygulamaya, uyuşturucu testine imkan sağlayan cihazların kolluk güçleri tarafından teminiyle başlanacak.

Sürücünün uyuşturucu ve uyarıcı madde kullandığından şüphe edilen ancak tespit yapılabilmesi için teknik cihaz bulunamadığı durumlarda sürücü, Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) adli kolluğa ilişkin hükümleri gereği sürücü asayiş ekiplerine teslim edilecek ve asayiş ekipleri tarafından cumhuriyet savcısının talimatına göre sürücü hakkında işlem yapılacak.

Sağlık kuruluşundan rapor

Uyuşturucu ve uyarıcı madde etkisi altında araç kullandığı tespit edilip hakkında işlem yapılan sürücülerin ehliyeti, sürücü olmasında sakınca bulunmadığına dair resmi sağlık kuruluşlarından aldıkları sağlık raporunu ibraz edip, idari para cezasını ödediğini belgeledikten sonra geri alma süresinin ardından iade edilecek.

Kaza yapan sürücülere uyuşturucu testi

Yaralanma veya ölümle sonuçlanan ya da trafik kolluğunun müdahale ettiği maddi hasarlı trafik kazalarında, sürücülerin uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanıp kullanmadığı trafik ekiplerince teknik cihaz kullanılarak tespit edilecek. Teknik cihaz ile ölçüme itiraz eden ya da cihazın kullanılmasına müsaade etmeyen sürücüler en yakın adli tıp kurumuna veya Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kuruluşuna götürülecek ve kan, tükürük veya idrar örneği alınarak gerekli tespitler yapılacak. Kaza sonrası kişinin ölmesi halinde veya teknik cihazı üfleyemeyecek kadar yaralanmış olması halinde uyuşturucu kullanıp kullanmadığı bakanlığa bağlı sağlık kuruluşlarında vücutlarından kan, tükürük veya idrar örneği alınarak tespit edilecek.

AA

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Narkotiklerin denetlenmesi uzun süredir gündemde olmasına rağmen yeterince hassas, maliyeti yüksek olmayan ve kısa sürede sonuç veren cihazların bulunmaması nedeniyle yapılamıyor idi.

Aslında narkotik kullanımı alkol kadar yaygın değil, ama sürüşe etkisi en az onun kadar hatta fazla.

Bildiğim kadarı ile kısa bir süre önce tükürükten 5-10 dakika içerisinde sonuç veren cihazlar kullanılmaya başlandı ve halen Danimarka, Finlandiya, Belçika ve Avustralya'da bu uygulama var, İsveç, İngiltere ve anlaşılan Türkiye'de başlamak arzusunda.

Açıkcası ülkemiz için biraz lüks olduğunu düşünüyorum, gene birileri bir şeylere heves etmiş ve birilerine kazanç kapısı açılmış olacak (narkometre ithalatı vurgunu gibi).

Hayırlısı olsun...

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bence gayet iyi kullanıyorlar :) tabi bu marijuana olarak ; toleransı yüksek olanlarda ...

alkoe göre daha yavaş kullanılıyor, tabi alınan uyuşturucu kimyasal olmazsa ...

Bence araba kullanırken en sakatı alkol ... tabi uyuşturucuda sakat ama , alkol en beteri ...

Tolga Başaran tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ben yaygın kullanılan uyuşturucu maddelerin alkol kadar sürüşe etki ettiğini düşünmüyorum aksine kullanan kişilerin daha temkinli ve korkak kullanımına şahit oldum 

geliştirilen cihazlar koç üniversitesi tarafından prototip olarak geliştirildiğini okudum az önce fakat bu cihazların ithal edilmemesi durumunda karşılaşılacak denetim noksanlıkları beni kaygılandırmıyor değil 

misal veriyorum külfeti çok büyük 5 yıl ehliyete tedbir + 3600 tl ceza+sağlık heyet raporu diyelimki adamın kafası güzel değil akşamdan kalma sabah kalkmış işe giderken gayet kendinde ve hiçbir sersemlik yaşamıyor aldığı maddeden ötürü kafası güzel olmasa bile uyuşturucu madde denetimi yapan cihaz şaşıracaktır ve sürücüyü uyuşturucu madde kullanmış gibi kabul edilip gereken işlemler yapılınca bu adam kime neyi nasıl açıklasın bir düşünün 

saçma sapan cezalarla denetimlerle halkı dizginlemeye çalışıyorlar esrar kullanımından ötürü adam basıp kaçmaya başlayacak nedenmi esrar maddesinin alkolden daha makul bir etkisi olduğunu biliyor (bir çok ülkede tedavi amaçlı kullanılıyor)ve bukadar basit bir kabahatten kendini bu 5 yılın esaretinde bulacak olması ona basit gelecektir  dahasımı bu esaretin bedelinde vatandaşın kendi başına daha büyük işler açma ihtimali yüksek olacak  vatandaşların denetimini tam ve güvenilir yapan cihazlarla karşıkarşıya kalırız umarım yoksa polis cinayetleri artacağına inanıyorum 

sonuçta sakalı bitmemiş memur amirinin gazı ile çalıştığı için atarlanıp kumpas yapma ihtimalleri hayat tecrübesinin azlığınında etkisiyle vatandaşı kışkırtmaya çok müsait allah ıslah etsin ama bu cihazlara güvenmiyorum..

henüz uygulamalar başlamadan deneme yanılma yöntemleri belirginleşmeden net bir kanaat getiremiyorum ama avrupa ülkelerindeki cihazlar kadar randıman verirse  yarar getireceği kanaatindeyim 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Açıkcası ülkemiz için biraz lüks olduğunu düşünüyorum, gene birileri bir şeylere heves etmiş ve birilerine kazanç kapısı açılmış olacak (narkometre ithalatı vurgunu gibi).

Konuya bu şekilde yaklaşmanız, beni hayli şaşırttı. Üstelikte bir doktor olarak, uyuşturucunun nasıl bir tehlike olduğunu en iyi sizin bildiğinizi varsayarak 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Konuya bu şekilde yaklaşmanız, beni hayli şaşırttı. Üstelikte bir doktor olarak, uyuşturucunun nasıl bir tehlike olduğunu en iyi sizin bildiğinizi varsayarak 

Şaşıracak bir şey yok, çünkü gerçek anlamda tehlike oluşturacak şekilde uyuşturucu kullanarak otomobili süren kişi sayısı bu kadar yatırımı gerektirmeyecek düzeyde bence...

Önce trafik kazalarında kanda uyuşturucu çalışması yapıp oranı belirlemek lazım mesela.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şaşıracak bir şey yok, çünkü gerçek anlamda tehlike oluşturacak şekilde uyuşturucu kullanarak otomobili süren kişi sayısı bu kadar yatırımı gerektirmeyecek düzeyde bence...

Önce trafik kazalarında kanda uyuşturucu çalışması yapıp oranı belirlemek lazım mesela.

cem abi belirli bir oran tespit edilemez bu ülkede nedeni ise bu durumun trafik kusuru olmasının yanında kullanımının asli suç teşkil etmesi durumudur 

yani azı çoğu yasal olan kullanım miktarı yoktur bu işin burada 

fakat kullanılan ilaç içerikleri ile uyarıcı maddelerin içeriklerinin bağdaştırılması hususunda nasıl bir ayrım yapılacağı merak konusu bende

çünkü bir çok sinir hastalığında kullanılan  ilacın içeriği  uyuşturucu maddelerin içerikleri ile aynı değerleri teşkil etmekte bunu ayırdedebilecek bir cihaz olsada ayırdedecek bir zihniyet potansiyeli olduğunu düşünmüyorum ...  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

cem abi belirli bir oran tespit edilemez bu ülkede nedeni ise bu durumun trafik kusuru olmasının yanında kullanımının asli suç teşkil etmesi durumudur 

yani azı çoğu yasal olan kullanım miktarı yoktur bu işin burada 

fakat kullanılan ilaç içerikleri ile uyarıcı maddelerin içeriklerinin bağdaştırılması hususunda nasıl bir ayrım yapılacağı merak konusu bende

çünkü bir çok sinir hastalığında kullanılan  ilacın içeriği  uyuşturucu maddelerin içerikleri ile aynı değerleri teşkil etmekte bunu ayırdedebilecek bir cihaz olsada ayırdedecek bir zihniyet potansiyeli olduğunu düşünmüyorum ...  

Birincisi çok kolay, her trafik kazasına karışana alkol testi nasıl yapılıyorsa uyuşturucu testi de aynı şekilde yapılır, yasaklı yasaksız orasını kullanan ve avukatı düşünsün, maksat kontrolse buradan başlarsın. 

İkincisi narkotik ilaçların metabolitleri ile cannabis, eroin, ecstasy gibi uyuşturucuların metabolitleri farklıdır, basit bir idrar analizi ile yasaklı ürünler kolaylıkla ortaya konulabilir.Tıbbi olarak kullanılabilecek ve sorun olabilecek bir tek morfin var, o da keyif verici olarak alınmaz zaten. Kaldı ki hastane raporu talep edilebilir, yani sonuçta bir şekilde ayırıma gidilir.

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 2 ay sonra...

Yarın başlıyor...

Emniyet tarafından uyuşturucu kullanarak trafiğe çıkanlara yönelik oluşturulan yeni uygulama ile ilgili Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü'nde bilgilendirme semineri düzenlendi. Seminerde Şube Müdür Yardımcısı Ali Özsoylar bilgi verdi. Düzenlenen seminerde, uyuşturucu kullanarak direksiyon başına geçenlerin tespit edilmesini sağlayacak, "uyuşturucu analiz cihazı" da tanıtıldı. Cihazın tanıtılmasında Alman uzmanlar da yardımcı oldu.

İŞLEM YAKLAŞIK 10 DAKİKADA TAMAMLANIYOR

Tanıtımı yapılan "uyuşturucu analiz cihazı"nın ölçüm yapabilmesi için, sürücüden tükürük örneği alınıyor. Bir pet yardımıyla gerçekleştirilen örnek alım işlemi yaklaşık 2 dakika sürüyor. Ardından pet bir kite takılıyor, ardından 7 dakika bekleniyor. Bu sürede oluşan kimyasal reaksiyonla kit üzerinde mavi renk beliriyor. Ardından kit ölçüm cihazına yerleştiriliyor. Daha sonra ise sonuç elde ediliyor.

EHLİYETE 5 YIL SÜRE İLE EL KONULACAK

Yapılan açıklamada, 19 ayrı uyuşturucu türünü tanıyabilen cihazın verdiği sonuçlara göre, sürücünün uyuşturucu kullandığının tespit edilmesi halinde, sürücünün ehliyetine 5 yıl süre ile el konulacağı, 3 bin 600 TL para cezası kesileceği belirtildi. Sürücüden alınan kitteki örnek ise “adli delil" olarak 2 yıl süreyle saklanacak.

POLİS MERKEZİNE GÖNDERİLECEK

Yarın başlayacak uygulama ile, uyuşturucu kullandığı tespit edilen sürücü ile ilgili trafik ekipleri tarafından yapılan işlemlerin ardından sürücü bölgedeki polis merkezine gönderilecek. Daha sonra sürücü hakkında uyuşturucu kullanmaktan adli işlem yapılacak.

YANILMA PAYI YÜZDE 10

Bir soru üzerine sistemin yanılma payının yüzde 10 olduğunu belirten Ali Özsoylar, sürücülerin talep etmesi halinde kan örneğinin de alınacağını belirtti. Hata payının çok düşük olduğunu belirten Özsoylar, sistemin 2 gün öncesine kadar gerçekleşen uyuşturucu kullanımlarını tespit edebildiğini belirtti.

TEST YAPTIRMAK İSTEMEYENİN EHLİYETİNE 2 YIL SÜRE İLE EL KONULACAK

Test yaptırmak istemeyenlerle ilgili ne yapılacağı sorusu üzerine bilgi veren Özsoylar, test yaptırmak istemeyenlere 2 bin TL para cezası kesileceği ve ehliyetine 2 yıl el konulacağı belirtildi.
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir soru üzerine sistemin yanılma payının yüzde 10 olduğunu belirten Ali Özsoylar, sürücülerin talep etmesi halinde kan örneğinin de alınacağını belirtti. Hata payının çok düşük olduğunu belirten Özsoylar, sistemin 2 gün öncesine kadar gerçekleşen uyuşturucu kullanımlarını tespit edebildiğini belirtti.
Şİmdi bu şu mu demek: 10 kişiden biri haksız yere uyuşturucu kullanıcısı durumuna düşecek ve bunun aksini ispat etmek için bir tarafını yırtacak, ve belki de iki gün içeride yatacak, hele ki mesela bu kişi medyatik bir kişi ise, şamataya bak!

uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücülere, 3 bin 600 lira ceza kesecek. ehliyetine 5 yıl el konulacak. Bu kişiler hakkında ayrıca TCK hükümlerine göre adli işlem yapılmak üzere güvenlik güçlerine teslim edilecek. Ölçümü kabul etmeyene ceza Uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığının tespiti amacıyla, trafik görevlilerince teknik cihazların kullanılması halinde cihazla ölçüm yapılmasını kabul etmeyen sürücüye kolluk kuvvetlerince 2 bin lira ceza verilecek. Bu sürücülerin belgeleri, 2 yıl süreyle geri alınacak.
 Tabii bir de bu var, uyuşturucu kullandın, bu durumda ölçüm yapılmasını kabul etmiyorum dedin mi daha az ceza ile paçayı kurtarıyor musun?

Sahi trafik kazalarına karışanlarda uyuşturucu payı kaçtır ki bu bu kadar haber değeri taşıyor ve önemseniyor.

Beri taraftan şöyle bir düşündüm de trafikteki davranış biçimlerine bakarsak sürücülerin yaklaşık %90'ı uyuşturucu etkisinde olmalı, en azından Antalya'da...

Aman ne bileyim, burası gerçeküstü bir ülke! 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Şİmdi bu şu mu demek: 10 kişiden biri haksız yere uyuşturucu kullanıcısı durumuna düşecek ve bunun aksini ispat etmek için bir tarafını yırtacak, ve belki de iki gün içeride yatacak, hele ki mesela bu kişi medyatik bir kişi ise, şamataya bak!

Ben bunun Anayasa Mahkemesi'nden döneceğini düşünüyorum. Tabi bir mahkeme gönderirse.

Neticede suçu isnad eden ispatla yükümlüdür. 

Tabii bir de bu var, uyuşturucu kullandın, bu durumda ölçüm yapılmasını kabul etmiyorum dedin mi daha az ceza ile paçayı kurtarıyor musun?

Bu benim de hemen dikkatimi çekti.

Kişi uyuşturucu kullandığını biliyorsa test yaptırmaz daha az ceza alır sonucu çıkıyor.

Ama haberi yazan eksik yazmış. Yönetmeliği buldum baktım, test yaptırmak istemeyen kişi 2 gün içinde temiz raporu getirirse ceza almayacakmış.

Rapor nerden nasıl alınacak açık bırakılmış. Çok belirsiz ve suistimale açık...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Agir agri kesicileride uyusturucu etkisi yapmiyormu(bilmedigimden soruyorum) eger yapiyorsa adam agri kesici aldi bu teste tabi tutuldu ve cikti o zaman ne olacak ?

Birde bu hata payinda sans ya denk geldi kan ornegi o andami alinacak cunku isguzar bir polis`e denk gelirsek ki bu ulkemizde sik yasanan bir durum dunya kadar ugrastirir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.