Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Focus 3 Alt Takım Sorunu !

muzaffer şirin

Soru

YENİDEN MERHABA,,

ARDI ARDINA ÜÇ KONU BİRDEN AÇTIM AMA NE YAPAYIM O KADAR DERTLİYİMKİ BU DERDİMİ ANCAK SİZLERLE PAYLAŞIRSAM RAHATLAYACAM...

EVDE HAMINA ANLATIYORUM AMA TABİİ NE YAPSIN KONU ARABA OLUNCA PEK DE SÖYLEYECEK BİŞEY BULAMIYOR :)

Arkadaşlar, alttakımdan yada direksiyon kutusundan geldiği düşünülen seslerle ilgili forumda ne kadar konu varsa hepsini okudum :) biraz vaktimi aldı ama çözüm için herşey feda :)

bu konuyu açmamın bir sebebide tam olarak çözülememiş bu sorunun bir çok kişinin sıkıntısı olduğunu düşünmem ve ne yapabileceğimiz konusunda beyin fırtınası yapmamız :)

valla benim araç böyle giderse beni 1 senede filozofa dönüştürecek :)

araç konusunda rahatsız bir insan olduğumu kabul ediyorum :) ama can çıkar huy çıkmazmış, ayrıca ölümden başka herşeyin çaresinin olduğuda malumunuz. ee tabi en kolayı satmak ama bu en basiti ve biraz vicdani bir durum. ne de olsa böyle bir aracı sattığınızda bu sorunları yaşayacak.

gelelim soruna...

bi kere bu aracın, bırakın segmentindeki diğer markaları, focus 2 ve focus 2,5 dan daha sert süspansiyonunun olduğuna daha konforsuz olduğuna  inanmak istemiyorum ama gerçekten insana o duyguyu yaşatıyor. böyle bir araç yama yapılmış yollardaki kot farkından bile takır takır alt takımdan ses yaparmı geçtiğimiz kasisin yüksekliği 3 cm bile değildir. bu sorunu yaşayan varmıdır ve çözüm bulan varsa paylaşırsa sevinirim.

inat ettim bu arabayı sorunsuz hale getirim keyfini sürecem...

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

o ses tahminimce direksiyon kutusundan gelen ses ,sanki alt takimlardan geliyormus gibi ...focus 3 lerin çoğunda bu ses var .bende servise sordum bu sesi focus 3lerin direksiyon kutusundan bu tıkırtılarin geldiğini söyledi...parça garantinden değişse bile daha sonra tekrar gelebiliyor aynı ses.servisteki usta bir zararı olmadığını söylemişti bu sorunun...sizin sorununuzda büyük ihtimal budur

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

tabi buda bir ihtimal ama zararı olmasada bu nihayetinde bir sorun ve servisler yada otosan tafarından giderilmesi gereken bir sorun. nihayetinde sürücüyü rahatsız eden bir ses var. ford, focus 2 deki motor sesinin kabine gürültü vermesi konusunda çalışma yapmış nihayetinde bu sesinde bertarafı için çaba göstermeleri gerekir diye düşünüyorum

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

tabi buda bir ihtimal ama zararı olmasada bu nihayetinde bir sorun ve servisler yada otosan tafarından giderilmesi gereken bir sorun. nihayetinde sürücüyü rahatsız eden bir ses var. ford, focus 2 deki motor sesinin kabine gürültü vermesi konusunda çalışma yapmış nihayetinde bu sesinde bertarafı için çaba göstermeleri gerekir diye düşünüyorum

servis zaten bu konuda bayağı şikayet olduğu otosan a bilgi verdiklerini ,bu konuda otasan in önlem alma çalışması yapacağını söylemişti
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ilk kalkışta bir ses arasıra duyuyorum ama yürüdükten sonra artık diğer gürültülerden midir nedir hiçbirşey duymuyorum. birde bizim 1.0 eb ler kontağı açıncada sistemin işlemesi ve özellikle aktif ızgaranın ayarının yapıldığını düşündüğüm bazı sesler çıkarıyor hemen marşa basmazsanız 20 sn gibi kesiliyor. tamamen sistemsel bir çalışma prensibinden yani.

focus 1 i bilmem ama kardeşimde focus 2.5 dizel var..3 ün süspansiyonu kesinlikle 2.5 dan daha iyi. aracımız oldukça konforlu

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

6 Ay kadar F2,5 Kullandım, 2013 Başından bu yana da F3 Kullanıyorum.

Yaklaşık 20Bin km oldu. Süspansiyon olarak 2,5 oranla çok çok başarılı, Motor sesi konusunda epey yol alınmış.

Ama bunun yanında Yakıt Deposu ara bölmeyi kaldırdıkları için Deponuz dol iken yakıt sesini içeri alıyor. Bununla ilgili Ford geliştirme yapmakta.

Lastik basıncınızı ve lastiğinizi kontrol etmelisiniz,

2,3 bar daha düşük lastik basıncı bir miktar daha yolun sesini kesiyor ;)

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Focus 3 ün ön takımdan ya da direksiyon kutusundan gelen sesini kesmeyi başaramazsa Ford, normal olmayan bu sesi tespit ettirip dava açabilirim. Bunun haricinde Focus 3 çok güzel araba. İçinin darlığını falan sorun ediyordum ilk zamanlar ama bu araba C segmenti bir araba. Ve içinin bundan geniş olmasının anlamı yok bence. Compact bir araca sahibim ve benim beklentilerim

1- Ekonomiklik (yakıt, bakım, yedek parça)

2- Sorunsuzluk

3- Güvenlik

4- Olabildiğince konfor.

Beklentilerimin hepsini alıyorum ben Focus'tan. Konfor anlamında otomatik vitesli olmasını tercih ederdim. Ve şimdiki aklım olsa ya fluence ya da Jetta alırdım. Tek sebebi otomatik vites. Bunun dışında Focus 3 benim tam anlamıyla benim istediğim araba. Bahsedilen direksiyon kutusu sesi de olmasa sorunsuz olurdu. Burada otosanın direksiyon kutusundan geldiği tahmin edilen o sesi kesememiş olması, bunca şikayete rağmen kesmek için de somut bir harekette bulunmamış olması düşündürücü. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

ilk kalkışta bir ses arasıra duyuyorum ama yürüdükten sonra artık diğer gürültülerden midir nedir hiçbirşey duymuyorum. birde bizim 1.0 eb ler kontağı açıncada sistemin işlemesi ve özellikle aktif ızgaranın ayarının yapıldığını düşündüğüm bazı sesler çıkarıyor hemen marşa basmazsanız 20 sn gibi kesiliyor. tamamen sistemsel bir çalışma prensibinden yani.

focus 1 i bilmem ama kardeşimde focus 2.5 dizel var..3 ün süspansiyonu kesinlikle 2.5 dan daha iyi. aracımız oldukça konforlu

6 Ay kadar F2,5 Kullandım, 2013 Başından bu yana da F3 Kullanıyorum.

Yaklaşık 20Bin km oldu. Süspansiyon olarak 2,5 oranla çok çok başarılı, Motor sesi konusunda epey yol alınmış.

Ama bunun yanında Yakıt Deposu ara bölmeyi kaldırdıkları için Deponuz dol iken yakıt sesini içeri alıyor. Bununla ilgili Ford geliştirme yapmakta.

Lastik basıncınızı ve lastiğinizi kontrol etmelisiniz,

2,3 bar daha düşük lastik basıncı bir miktar daha yolun sesini kesiyor ;)

bende yaklaşık 3 yıldır focus 2,5 la bir hayli yol yaptım sert ve sesli bir süspansiyonu var ama siz focus III ün süspansiyonunun kesinlikle daha iyi olduğunu savunuyorsanız o zaman benim aracın süspansiyonunda kesinlikle problem var çünkü ses bir yana kasis ve pütürlü yollarda süspansiyon hiç darbeleri emiyormuş hissi vermiyor bana 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Muzaffer Bey; Focus 3 ün orijinal süspansiyon sisteminin focus 2 ve 2,5 tan (orjinal halleri ile) daha sert ve konforsuz olduğunu düşünüyorsanız hemen servise koşmalısınız çünkü aracınızda bir sorun var.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

2004 yılında Opel Corsa aldığımızda bir süre sonra direksiyon kutusundan tıkırtı sesleri gelmeye başladı. Bu sorunun diğer modellerde de olduğunu duymuştum. Servis garantiden değiştiriyordu ama aynı parçayı taktığı için bir süre sonra tekrarlıyordu. Zaten ikinci kutu da tıkırdamaya başladığında aracın garanti bitimi de gelmişti. 

Sesin sebebini soruşturduğumda direksiyon kutusunun kuru tip olduğunu bu nedenle aşınmanın çabuk ve çok olduğunu oluşan boşluğun da ses yaptığı gibi birşeyler duydum. Sonra dışarda bir tamirciye bakım için gittiğimde kutuyu söktüler. Yandaki tornacı uygun yerine bir delik ve diş açtı. Oraya gresörlük takıp içine kalın bir gres yağı bastılar. Sorun bitti.

Acaba Focus için de böyle bir çözüm olabilir mi? (Eğer kuru tip ise)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

2004 yılında Opel Corsa aldığımızda bir süre sonra direksiyon kutusundan tıkırtı sesleri gelmeye başladı. Bu sorunun diğer modellerde de olduğunu duymuştum. Servis garantiden değiştiriyordu ama aynı parçayı taktığı için bir süre sonra tekrarlıyordu. Zaten ikinci kutu da tıkırdamaya başladığında aracın garanti bitimi de gelmişti. 

Sesin sebebini soruşturduğumda direksiyon kutusunun kuru tip olduğunu bu nedenle aşınmanın çabuk ve çok olduğunu oluşan boşluğun da ses yaptığı gibi birşeyler duydum. Sonra dışarda bir tamirciye bakım için gittiğimde kutuyu söktüler. Yandaki tornacı uygun yerine bir delik ve diş açtı. Oraya gresörlük takıp içine kalın bir gres yağı bastılar. Sorun bitti.

Acaba Focus için de böyle bir çözüm olabilir mi? (Eğer kuru tip ise)

Bizim Teknik adamlarımızın pratik zekası.

Opelde bu sorun kronikti ve düzeltilememişti. Fordun kalıcı bir çözüm için adım atmamasıda bu sebeple olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

Ford Focus 3 ün direksiyon sistemi kuru tiptir; bu nedenle doğası gereği yavaş hızlarda ve bozuk zeminlerde tıkırtı yapıyor; aynı sıkıntı bazı markalarda var şuanda. (Markalar bunu bir sıkıntı olarak görmüyorlar gerçi)

Özer bey; aynı model Corsa bende de vardı ve aynı sesleri çıkartıyordu; Opel daha sonra bu sesi engelleyen bir tamir kitini yayınladı ve servislerde uygulandı. Kimisi başarılı oldu kimisi başarısız bunuda servislerin ustalık kalitesine bağlıyorum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkadaşlar ben aracın süspansiyonunda problem olduğuna eminim ama bunu birde servise anlatabilsem servis insanı resmen salak yerine koyuyor sabır zorluyor. aracın bi problemini gösteriyorsun, kontrol ediyorlar hiç bir sıkıntı yok bütün civataları sıktık bu araçlar böyle diyip insanı geriyorlar. izmir manisa aydın bu yörelerde alttakımdan anlayan bir servis görevlisi bilen varsa bana (bu arada izmirde adını vermeyeceğim ankara yolundaki servisin söyledikleri bunlar) bildirirse sevinirim. artık sorun çözülsünde türkiyenin heryerine götürecem valla arabayı..

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0

arkadaşlar ben aracın süspansiyonunda problem olduğuna eminim ama bunu birde servise anlatabilsem servis insanı resmen salak yerine koyuyor sabır zorluyor. aracın bi problemini gösteriyorsun, kontrol ediyorlar hiç bir sıkıntı yok bütün civataları sıktık bu araçlar böyle diyip insanı geriyorlar. izmir manisa aydın bu yörelerde alttakımdan anlayan bir servis görevlisi bilen varsa bana (bu arada izmirde adını vermeyeceğim ankara yolundaki servisin söyledikleri bunlar) bildirirse sevinirim. artık sorun çözülsünde türkiyenin heryerine götürecem valla arabayı..

Mavişehirdeki Arkas otomotive gidiyorum çok memnunum.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.