Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

• 0

Rölantide Titreme F3 Tdci

Sabri Özer

Soru

Merhabalar abilerim :) ; benim arabamda dur kalk trafikte ilk çalıştırmada arabayi park ettikten sonra herşekilde rölantide normal olmayan bir titreme var dalgalı değil motorun çalışma sesiyle ayni senkronda. Şuan 27.000de arabam 30.000 bakımını bekliyeyim diyorum ama rahatsız etmeye başladı. Neden yapar ? Benim kullanım tarzım yüzünden midir ? Veya kronik aks keçesi sorunundan olabilir mi ?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Önerilen Mesajlar

• 0

Merhaba,

Kendi sorunumu ben de dün çözdüm, sağ (hidrolik) takoz ve alt şanzıman takozu orijinal ford malı kullanılarak değiştirildi. Titreme sorunu çözüldü. Bir şey daha dikkatimi çekti, aracımda en yüksek torku ürettiği devirlerde dip gaz yaptığımda aks sesi geliyordu (hafiften tıkırdama şeklinde) bu ses de gitti. Sağ motor takozu değil ama alt şanzıman takozunu değiştirdiğimizde aracın motoru önceki konumuna göre 1-2 santim yükseldi. Sanırım motor takozu yıprandığı için motor hafiften aşağı doğru inmişti, bu da aksa baskı yapıyordu, bu sebepten ses geliyordu. 

Benim titreme sorunum büyük ihtimal alt şanzıman takozuyla ilgiliydi, çünkü eski olan bayağı bir yıpranmıştı, fakat aynı yıpranma hidrolik takozda yoktu, hatta ustayla beraber inceledik hiçbir deformasyon yoktu, yeni olanla aynı yumuşaklıktaydı, ayrıca kauçuğu kestiğimizde içinden hidrolik yağ da çıktı. Yine de değiştirdiğime pişman değilim. Aracımın sadece rölantideki titremesi değil, gidişi de çok değişti, resmen yağ gibi akıyor? Umarım kısa süre sonra yine bozulmazlar.

11 saat önce, Musa Demir yazdı:

Aynı sorun bende de vardı, motor o kadar titreme yapıyordu ki kaput yerde oynama yapıyordu. Geçen gün sağ motor kulağı değişti ve titreme kesildi. Fakat enjektorlere baktırmaya düşünüyorum, sorunun asıl kaynağı onlar olduğunu aklımdaydı ve konu altındaki mesajlar içimi aydınlattı. Bu arada İstanbul'da enjektör revizyonu yaptırıp olumlu sonuç alan varsa ve nerede yaptırdı benimle paylaşırsa sevinirim.

Aynı soruyu ben de Ankara için sorayım, enjektör bakımı için tavsiye edebileceğiniz bir yer var mıdır? Tekrar takozları bozdurtmadan bir bakımlattıralım?

Aynı şekilde 90 bin km'deki dizel ara için karbon cleaning hakkında ne düşünüyorsunuz? Düzensiz çalışmada faydası olur mu?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
2 saat önce, Musa Demir yazdı:

@Serkan Karakoca isimle forum katılımcısı tarafında Ankara'da enjektör bakımı yapan Şaşmazlar'dan referans olduğunu yazdıklarını gördüm.

Ares dizel pompa Nuh usta 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
20 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

Enjektör temizliği, ya da 4 adet enjektör tamiri ve işçilik toplam ne kadar tutar? 

o iş enjektörler sökülmeden belli olmaz maalesef 

enjektörler sökülecek (sökülürken hangisi hangi silindirin işaretleniyor )

fiziki temizlik yapılıyor

daha sonra tek olarak yük altında çalışma  testi yapılıyor

daha sonra dağıtılıyor bütün parçalar 

bobin omaj değerlerine bakılıyor

nozzle uçları delikleri kontrol ediliyor 

içinde bulunan valfler vs kontrol edilip toplanıyor 

daha sonra 4 ü birden ultrasonik temizlik için makinaya bağlanıyor ve en son ayarları yapılıyor .ucundaki bakır pullar yenilenip yerine takılıyor.

bilgisayarla kodlanıp yolda araca öğretme işlemi yapılıyor... 

nozzle değişimi ve bobin değişimi gerekirse maliyet artar ...

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
1 dakika önce, Ümit Vaysaloğlu yazdı:

En kötü senaryoda 2000 TL çıkar mı?

1500 -2000 TL Diyelim  aklınızda olsun öyle bir durumda ellerinde olan revizyonlu garantili enjektör değişimini teklif ederler zaten ...

Serkan Karakoca tarafından düzenlendi
  • Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
3 dakika önce, Serkan Karakoca yazdı:

1500 -2000 TL Diyelim  aklınızda olsun öyle bir durumda ellerinde olan revizyonlu garantili enjektör değişimini teklif ederler zaten ...

Ramazan geçsin diye bekliyorum. 

Bu arada sanki ilk çalıştırmadaki o mavimsi duman sanki yok. 

Yaklaşık 20 bin km den bu yana hep SHELL aldım. Son bir yıldır falan enjektör şıkırdaması, sabah ilk harekette tekleme gibi sebeplerden ötürü arkadaşımın da tavsiyesi üzerine yeni açılan bir TOTAL istasyonundan denemek için yakıt aldım. Sabahki teklemeyi kesti. Sonra tekrar Shell'den almaya devam ettim. Ara ara yine tekleme arttıkça 100 TL lik falan TOTAL'den alıyordum. Ancak bir önceki depoyu TOTAL'den doldurdum. Yarım depoya yakın arabanın bakımları yapıldı. Yağı filtresi vs işte full ne varsa değiştirdim. Bir gün arabayı çalıştırıp direk arabanın arkasına geçmem gerekti. Baktım kötü bir koku ve mavimsi bir duman yayıldı ortaya. Sonra takip etmeye başladım işte. O depo bittikten sonra 100 TL Shell mazot aldım. Bu mazotu hem normal kullanarak hem de yaklaşık 35 km kadar 3000 devir de arabayı sürerek bitirdim. Üzerine yine depoyu doldurdum. Şu an ne o eski kötü koku, ne de o mavimsi duman sanki yok. Ayrıca sabah ilk çalıştırmada acayip bir çalışma sesi ve devir dalgalanması vardı. O da şu an sanki yok gibi. 

Bu arada TOTAL varken eksozdan su damlaları geliyordu. Shell'de hiç rastlamamıştım. Şu an yine Shell var ve yine su geldiğini görmüyorum.

Ancak şıkırdama tabir ettiğimiz ses var ve Ares Dizel Nuh Usta'ya bir ziyaret gerçekleştireceğiz bayramdan sonra. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
24.05.2019 - 11:30 tarihinde, Alptuğ Ö. yazdı:

Rolantide titreme durumu benim aracımda da mevcut bir süredir. Konuyu okuyunca doğru parçadan şüphelendiğimi öğrenmiş oldum.

Muhtemelen ilk yağ bakımında ilgili parçaları değiştireceğim.:yeah:

Bence geç kalmayın. Önceki mesajımda da yazmıştım, bence bu araçlarda takozlar bozuldukça motor aşağı iniyor, bu da akslara baskı yapıyor. Aks körüğünün patlaması an meselesi haline geliyor (patlayınca da yağsız kalıyor ve boşluk oluşuyor). Oldukça da pahalı parçalar bu akslar. Ben yaşadığım durumdan eminim, motor takozlarını değiştirmeden önce kesinlikle akslarımdan ses geliyordu araç yüke bindiğinde, bu ses de gitti.

Bir an önce motor kulaklarını yenilemekte fayda var.

Serdal Balan tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
9 saat önce, Serdal Balan yazdı:

Bence geç kalmayın. Önceki mesajımda da yazmıştım, bence bu araçlarda takozlar bozuldukça motor aşağı iniyor, bu da akslara baskı yapıyor. Aks körüğünün patlaması an meselesi haline geliyor (patlayınca da yağsız kalıyor ve boşluk oluşuyor). Oldukça da pahalı parçalar bu akslar. Ben yaşadığım durumdan eminim, motor takozlarını değiştirmeden önce kesinlikle akslarımdan ses geliyordu araç yüke bindiğinde, bu ses de gitti.

Bir an önce motor kulaklarını yenilemekte fayda var.

Ben aracı 1 sene önce aldım ve aldıktan kısa bir süre sonra farkettim bu durumu. Sizin sarsıntının şiddeti ne kadar bilmiyorum ama benimki çok şiddetli değil genelde.arasıra biraz şiddetleniyor kısa süreli. 

Şüphe düştü şimdi içime bayram sonra hemen el atmak lazım o zaman

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
11 saat önce, Alptuğ Ö. yazdı:

Ben aracı 1 sene önce aldım ve aldıktan kısa bir süre sonra farkettim bu durumu. Sizin sarsıntının şiddeti ne kadar bilmiyorum ama benimki çok şiddetli değil genelde.arasıra biraz şiddetleniyor kısa süreli. 

Şüphe düştü şimdi içime bayram sonra hemen el atmak lazım o zaman

Bazen şiddetli bazen az şiddetli bazen de hiç titreşim yoktu. Aracın eğim yönüne göre değişiyordu benim rölantideki titreme. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 0
12 saat önce, Serdal Balan yazdı:

Bazen şiddetli bazen az şiddetli bazen de hiç titreşim yoktu. Aracın eğim yönüne göre değişiyordu benim rölantideki titreme. 

Bayram sonrası çaresine bakacağız artık 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.