Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Intercity İstanbul Park Pist Günleri 19 Mayıs 2013

Cem Boneval

Önerilen Mesajlar

Almanya'dan örnekler. Bu iş dediğin gibi ciddi. Youtube üzerinde Nordschilfe'de çekilmiş yüzlerce kaza videosu bulunabiliyor. Elbette ona göre müdahale ve sağlık ekibi de bulunması gerekiyor. 

Buna pist kurallarını ve yol vermeyi bilmeyen kişiler ekleyin. Pistteyim diye aynalarını hiç bir şekilde kullanmama ihtimalleri de var malesef.

Gerçi kasko pistte yapılan kazaları ödemediğinden belki kaza korkusuna  daha sakin olabilir insanlar da ben malesef Ring'de bile kaza ile sonuçlanan sonuçlanmayan çok örnek gördüğümden fazla riskli geliyor bana.Abartıyor da olabilirim tabi, sonuçta işin pratiği hakkında pek bir bilgim yok.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Buna pist kurallarını ve yol vermeyi bilmeyen kişiler ekleyin. Pistteyim diye aynalarını hiç bir şekilde kullanmama ihtimalleri de var malesef.

Gerçi kasko pistte yapılan kazaları ödemediğinden belki kaza korkusuna daha sakin olabilir insanlar da ben malesef Ring'de bile kaza ile sonuçlanan sonuçlanmayan çok örnek gördüğümden fazla riskli geliyor bana.Abartıyor da olabilirim tabi, sonuçta işin pratiği hakkında pek bir bilgim yok.

Bir arkadaşım bu tip bir etkinlik için Italya'ya gitti. Sakin kullanima rağmen pistte 3 araç birbirlerine giriyorlardı. Videosunu seyretmiştim. Çok riskli. Yolarda artistlik yapmaya benzemiyor. Ciddi antreman yapmak lazım

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Orda kiralık spor arabalar olsa güzel olurdu atıyorum porsche 911 ile 20 dakika 250 lira gibisinden

Planlıyorlarmış da 911'in en uyduruğu en az 1000 tl'den başlar 5 turu.

İzmir Ülkü pistinde vardı kiralık CUP araçları.

Ben de bir G27 alıyım da Ring'de dönmeye başlıyım bari böyle olmayacak  :kıhkıh:

İleride Focusclubtr GT5 Nordschilfe günleri yaparız belki  :kıhkıh:

Bundan etkinlik de olur da o kadar G25-G27'yi bir arada bulamayız muhtemelen

Almanya'da ki pistte var. Bu işi oteli kiralama araçları sigortası ile turizm haline getirmişler oldukça da pahalı ama çok talep var.

Kendi arabanızla gitmek veya dışarıdan kiraladığınız araba ile kaza yapmayı göze almaktan daha ucuzdur muhtemelen abi :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Bir ara firsat sitelerinde 99 liraya ferrariyle 10 dk vardi.

O tür organizasyonlarda gazlatmıyorlar. Ama sen İstanbulpark'a çıktığını düşün. Yanında kimse yok.  Bir düşünsene. Biraz alıştıktan sonra gazı köklememek mümkün olmaz galiba. Ve 20 dk az bir zaman değil. O şekilde illaki 250 tl lik mazot harcanır. Bırak 911 i, Serdar'ın S 320 siyle bile pistte 20 dk da 250 tl ye yakın benzin yakarsın. :D  

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

http://www.exoticsracing.com/Exotic-Cars/drive-exotic-cars_las-vegas_6_1.htm

Bucket List'imde yerini almış bir etkinlik bu. GTR, Aventador, 997 Turbo S, Mclaren MP-4 ve SLS kullansam yeter :D

Vegas bizi bekler Sabri  :kıhkıh:

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

arkadaşlar intercity nin ilk ihaleden sonra yaptığı açıklamayı okumuştum.iş profesyonelce yapılacak gibi görünüyor.
hatta  yapılan tur zamanlarını kullanıum stillerini profesyonel ekipler izleyecek
motorsporlarına katkı yapabilecek duruma getirip motor sporları ile ilgili eğitim kurumlarına gönderileceği gibi şeylerden bahsediyorlardı.

hatta turnuvalar düzenleyeceklerini
dediğiniz gibi kendilerininde birkaç üst düzey  araçla  organızasyona girip o araçlarıda kiralama yöntemine gireceklerdi

birde avrupa nın en büyük açık oto pazarı haline getireceklerdi

kendi filolarını satıyolar ya  onlar için filan

ve kendi araçlarımızı da belli cüzi miktarlarla satmak için oraya götürebilecekmişiz

formula 1 in patronu İstanbul parkı komple gözden çıkarmış ve devlet ettiği zararı burdan çıkarmak zorunda

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Seyirci için ücret durumları ne? Otopark, seyirci girişi vs

Katılımcılar yanlarında misafir getirme hakkına sahiptir. Etkinliğe kayıt yaptırmamış misafir araçlar için tesise giriş ücreti 10 TL olarak uygulanacaktır. :)

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Katılımcılar yanlarında misafir getirme hakkına sahiptir. Etkinliğe kayıt yaptırmamış misafir araçlar için tesise giriş ücreti 10 TL olarak uygulanacaktır. :)

otopark parası demişti birisi 10 lira için. ama izleyici başına 10 lira alacaksa  iyi para :D bi arabadan 50 lira alıyor. piste gir daha iyi :D

araçtan alıyormuş tamam :D adam başı değil :P

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

2004 yılında daha pist inşa edilirken alana adımını atmış birisi olarak çorbada tuzum olsun:

1. Istanbul Park Pisti HermanTilke tarafından yeni nesil tasarım standartlarına uygun inşa edilmiş ve geniş kaçış alanları, çakıl havuzları, lastik bariyerleri ile son derece güvenli ve modern bir pisttir.
  2. Pist aynı zamanda viraj tasarımları ve yükseklik farkları ile kullanımı son derece zevkli, ve fakat daha hızlı olabilmenin ustalık ve yetenek gerektirdiği bir yapıdadır.
  3. 300 PS altındaki araçlarla pistin tadını çıkarmak ve ciddi anlamda tehlike yaşamak zordur, en azından benim için...
  4. Tüm bu yazılanlara rağmen bu tür organizasyonlar risk taşır; iki nedenle: Katılımcıların genelde deneyimsiz olması ve araçların yarış standartlarında performans ve güvenlik ekipmanlarına sahip olmaması.
  5. Istanbul Park'ı şu anda TOSFED'den ayrılan ve benim de yıllarca beraber çalıştığım son derece deneyimli bir ekip yönetmektedir, gerek pist güvenlik elemanları, gerek sağlık destek hizmetleri ve gerekse sürücü bilgilendirme brifingleri ile gerekli tedbirleri aldıkları konusunda hiç bir kuşkum yok, zaten katılımcılara onaylatılan "pist kullanım sözleşmesi" de durumun ciddiyetini anlamaya yeter. 
  6. Yine de kaza riski vardır ve katılımcıların bunun bilincinde ve sorumluğunda olması gerekir.

Birkaç; kelimede sürüş ile ilgili, aşağıda pistin planı var, üzerinde de kırmızı ile ideal çizgi belirtilmiştir.

• İlk viraj ani eğim farkı nedeniyle içeriden alınırsa çok kolay spin atmaya neden olabilir, dıştan içe dönme hedeflenmelidir. Ayrıca düzlükten gelenler viraj içini görmediğinden burada spin atmış bir aracı fark edemeyebilirler ve sarı bayrak ikazlarını çok iyi takip etmeleri gerekir.
  • 2.viraj tam gaz çıkılacak geniş ve rahat bir virajdır.
  • 3, 4, 5 ve 6 özellikle güçşüz araçlar için keyiflidir, birbirini takip eden güzel bir ritmi vardır, yokuş yukarı gelindiği için aşırı hız olmaz, tatlı bir frenle 3 alınır, bu frenleme 4'ün girişi için uygun hızı da sağlar, 4 yine eğim farkı nedeniyle spin tetikleyebilecek özelliktedir, Bu dar virajlarda kenar taşlarını da olabildiğince kullanarak açıları yumuşatmak gerekir. 4'ü sorunsuz atlattıktan sonra kalan iki viraj gaza yüklenilerek geçilebilir nispeten güçsüz araçlarda...
  • Uzun bir düzlükten sonra girilen 7. viraj benim için hep kabus olmuştur, Apeksi göründüğünden yakın oluğu için hep dışarı kaydım burada, bu kayma da ister istemez hız düşüşüne ve yokuş yukarı da çıkıldığı için 8. viraja arzulanan hızla girilememesine neden oluyor.
  • 8. viraj zaten efsaneleşti. Dört farklı apeks barındıran ama tek direksiyon hareketi ile dönülebilen çok hızlı ve keyifli bir viraj (video çekmediğime yanıyorum). Hızlı araçlarla gidildiğinde, sanki araç düz gidiyor yol altınızdan sağa sola hareket ediyormuş hissine kapılmak mümkün. Genelde tam gaz geçmek olası, sadece planda görünen 21-22.kuleler arasında ayağı hızla gazdan çekip tekrar yüklenmek gerekiyor, bu hareket hem ağırlık değişimi ile direksiyonu daha fazla kırmadan burnun hafif içeri dönmesini ve uygun çıkış açısını yakalamanızı sağlıyor hem de dışarı taşmamak için gerekli hız azalmasını.
  • Takip eden düzlüğe biz Barbaros Bulvarı adını takmıştık, yokuş aşağı full manzaralı hızlı bir iniş ve sonra alabildiğine sert bir frenleme ile 9 ve 10'a yönelme. Frenleme noktasını çok iyi ayarlamak lazım, burada da kenar taşları üzerinden geçer ideal çizgi.
  • Sonra alabildiğince tam gaz devam edilen arka düzlük, ortasında sorun teşkil etmeyen 11.viraj var, bu düzlüğün sonunda ulaşabileceğiniz en yüksek hıza ulaşacaksınız.
  • Yine çok sert bir frenleme ile 12, 13 ve 14. virajlara girilir. Frenleme noktasını kaçırırsanız bu üç virajın tüm ritmi bozulur, düz zemin ve sert dönüşler olduğu için zaman kaybetmeden geçilecek uygun çizgiyi ve hızı yakalamak için biraz çalışmak gerekiyor, oradan oraya savuran yapısı ile beni çok mutlu eden bir bir bölüm değildir.
  • Ve sonunda Start-Finiş düzlüğü, tam gaz geçerken erkenden 1.virajın heyecanı sarmaya başlar insanı...

Böyle işte...

track_full.jpg

Bir de 2006 yılından kalma videoda Schumacher ile bir tur atalım, tabii bizim araçlarla 3 kere yavaşlatarak izlemek lazım...

http://youtu.be/V_txm7zLlaQ

Cem Boneval tarafından düzenlendi
  • Beğen 5
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sonuçta teknik ve pist tecrübesi isteyen yol cengaverliği ile sıkıntı yaşanacak bir yer. Basit derste verseler güzel olur. Bilen birinin yaninda oturup sonra onun yardımıyla iki üç tur atmak guzel olurdu.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.