Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Radar Uygulaması Hakkında Merak Edilenler

Ozan Kar

Önerilen Mesajlar

Radar uygulamasına karşı değilim, ancak tuzak kurulmasını hoş karşılayamıyorum.

İtirazlarım belli noktalarda:

Tehlike yaratan sadece hız değil, hatta belki sıralamada en başta bile değil, dikkatsizlik, geçiş hakkı ihlali, şeritlerin doğru kullanılmaması bence çok daha önemli. Ancak polis çarpışma varsa duramamıştır, duramadıysa olması gerekenden hızlı gidiyordur diye düz mantık işleterek bunu ön plana çıkarıyor. Ve bence hız kontrolleri ile kaza oranlarında istatistiksel olarak anlamlı bir düzelme sağlanmadı, 

Hal böyle olunca radarlı hız kontrollerinin caydırıcılık özelliğini olumlu bulsam da eğitim ve güvenliği sağlamak açısından kurallara uymayı tek yönlü telkin eden ve yetersiz kontrol yöntemi olduğunu söylemem gerek.

Şeritlerin yanlış kullanılmasından, geçiş hakkı ihlallerine, yanlış parktan trafik ışıklarına uymamaya kadar denetlenmesi gereken ve maalesef bence isteyerek ihmal edilen bir sürü denetlenebilecek madde var.

Daha önce de yazmıştım:

Sonuna kadar katılıyorum abi. 

Arkadaşlar merhaba, 15.05.2013 Salı Gecesi arkadaşımla Alsancak'ta oturuyorduk. Arkadaşımın annesi MS (eMeS) Hastası, Gece 01:00 Sıralarında annesinden telefon geldi; " Rahatsızlandığını söylüyor, ne zaman geleceğini soruyordu " ... Bizde toparlandık bastık. Ege Üniversitesi Acil önünde Trafik çevirmesi vardı. 4'lülerimi yakarak geleceğime dair el ilede işaret ettim. Arkadaşın ev Küçükparkın üstünde çevirme noktası ile arası 500m. Sonuç olarak çevirmeden durmayarak geçtim. Aradan 10 - 15 dk geçti asayiş ekipleri yolun üstündeki arabayı buldu normal olarak... Karakola gittik GBT , ifade fln fln... Akabinde de trafik çevirmesi noktasına gidildi... Adamlara durumu anlatamadım alkollü zannettiler, Alkolden ehliyeti alamayınca iyice sinir oldular! Trafik cezasını kesti, Çevirmeden kaçma ne olduğunu bilmediğim için cezayı da imzalayıp aldım; Sonuç olarak bana ; 166 TL Trafik Çevirmesinden kaçma - 166 TL Kırmızı ışık ihlali - 166 TL Kontrolsuz şerit değiştirme TOPLAM : 498 TL Ceza kesilmiş! Trafik çevirmesinden kaçmayı ödeyeyim tamam ama o saatte Kırmızı ışıklar iptal kontrollü geçiş vardı zaten. Kaldı ki şerit kontrolsüz şerit değiştirme nedir... İtiraz sürecinde itiraz etsem bir sonuç alabilir miyim ? Bu konuda nasıl bir yol izleyeyim ? Desteğinizi ve tavsiyenizi beklitorum... (Bu devlete vereceğim 500 TL bana koymaz ama kendini bilmez şerefsiz bir Trafik memuruna derdimi anlatamayıp haksız yere ceza yazması gücüme gidiyor! )Saygılarımla...

Bir sorum daha olacak ; Ceza'da da gördüğünüz gibi CEZA PUANI Kısmı boş. Acaba CEZA Puanı işlenmeyecek mi yoksa 20 + 20 + 20 : 60 Puan işlenmişmidir : :(? 10 Puanda daha önceden radar vardı, bu 1 sene bunun stresi ile çok zor olacak...

Öncelikle geçmiş olsun ama haklılığınızı ispat etmenin yolu polise dert anlatmaktan geçmiyor. Eğer elinizde hastane raporunuz mevcut ise trafik mahkemelerine itirazda bulunarak bütün cezaları iptal ettirirsiniz. Bu arada keşke imzadan imtina ettiğinizi ve hastaneye gittiğinizi tutanağa şerh düşseydiniz. 

bu ödenek felan yok deniyorda ehliyet alırken ne kadar oldugunu tam hatırlamıyorum (20-30 bişeydi sanırım) polis vakfına bagış yaptırıyorlar makbuz veriyorlar birde bağışı sormuyorlar bile nasıl iş anlamadım aslında çok doluyum polislere.. bugün suriyelinin bir tanesi sola sinyal vermeden dönerken arkadaşımın motoruna çarptı yerlerde sürüklendiler bastı kaçtı yakaladık polis çagırdık durumu anlattık trafik polisi diyor ki e ben ne yapayım şimdi buna :D orda arkadaşım ölse başına bir iş gelse ne olacaktı dedim ancak yanındaki polis pasaport ehliyet sormayı akıl edebildi (16-17) yaşlarında bir genç ne ceza yazıldı suriyeliye daha bize ehliyet ruhsat soruldu hiçbir işlem yapılmadı suriyeliye diyor ki karşılıklı anlaşın kapatın meseleyi ( para isteyin diyor ) araplarda diyor ki arabayı alın gidin ( golf 3) :D nerdeyse bizi haksız duruma cıkarıcak polislerde bu nasıl bir ülke oldu arkadaş kendi memleketimizde bizden çok daha iyi şartlarda yaşıyorlar trafikte 3 arabanın 2 si suriyeli marketlerde berberlerde vs cok ucuz işlerini hallediyorlar . burdaki hal içler acısı 80 bin türk nüfusu var 100 bin arap yollar zaten köy yolu .. yine dertlendim ah ahh :(

-Öncelikle geçmiş olsun. Şu bağış meselesinden bende ciddi derecede rahatsızım. Resmiyette bağış ama gasptan bir farkı yok. Polis vakfı adı altında polis haricinde herkese gidiyor bundan emin olabilirsiniz. 

-Trafik polisi idari polis sayıldığından sadece ceza kesebilir.  Adli işlem yetkisi yoktur. Ayrıca adli işlem sayılabilmesi için olayın yaralamalı kaza statüsünde olması gerekir ve ya size karşı yaralamak ve ya öldürmek kastıyla bilerek ve isteyerek çarpmış olması  gerekir (tabi bu da şikayete bağlı suç ispatlamanız lazım). Ama anladığım kadarıyla sizinki sadece maddi hasarlı kaza olduğundan yapılabilecekler yapılmış. 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

-Öncelikle geçmiş olsun. Şu bağış meselesinden bende ciddi derecede rahatsızım. Resmiyette bağış ama gasptan bir farkı yok. Polis vakfı adı altında polis haricinde herkese gidiyor bundan emin olabilirsiniz. 

-Trafik polisi idari polis sayıldığından sadece ceza kesebilir.  Adli işlem yetkisi yoktur. Ayrıca adli işlem sayılabilmesi için olayın yaralamalı kaza statüsünde olması gerekir ve ya size karşı yaralamak ve ya öldürmek kastıyla bilerek ve isteyerek çarpmış olması  gerekir (tabi bu da şikayete bağlı suç ispatlamanız lazım). Ama anladığım kadarıyla sizinki sadece maddi hasarlı kaza olduğundan yapılabilecekler yapılmış. 

adli işlem yapsın demiyorum ki en azından bir tutanak tutulsun ne bir pasaport ehliyet sordu ne birşey biz çarpsak böyle birşey bizim başımıza gelse ne yapacaklarını biliyorlar ama arkadaşımın heryeri yara bere içinde hastaneye gidersen kaza yaptım deme bir yerden düştüm de yoksa bizimde başımız yanar diyor adam bunu söyleyen bir polis .

Bugün kilise uğradım katılmamak elde değil o trafik ışıklarında arabanın etrafını 3-5 kişi anında sarıyor cama vurup duruyorlar Suriye sınırı olan bölgelerde aynı sıkıntı mevcut...

abi rezillikten başka birşey degil sen uğramışsın ben hergün burdayım nefret ettim yollardan suriyelilerden mecbur motora biniyorum bu sogukta okuldan cıkıyorum yol çift yol bir tarafı 2 haftadır kapalı asfalt dökücekler yıllardan sonra ev okul arası 100 metre 100 takla atıyorum eve girmek için

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aracın kadranı ile navigasyon daki hızınız arasında en az 4 veya 6 kilometre fark var. Radar aracın kadranına göre mi, navigasyon daki hızınıza göre mi hızınızı ölçüyor?

Sapma yok bence radarda. Yani gerçekteki hızımız neyse onu ölçüyor ben 120 ile geçmiştim tam 120 idi sabit gidiyordum geçtim baktım radar var öyle bi yere koymuşlar ki 10 metre yakınına gelince gördüm :) sonuç olarak durdurmadılar 

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@S.Velid Demir,  Abi araba çekme olayında araç çekilirken sahibi gelirse bırakmak zorundalar diye bir haber okumuştum bir ara o konuda bilgin var mı? Geçen pek bir sıkıntı yaşıyorduk bu mesele yüzünden de Kızılay'ın dibinde oturan biri olarak biz olayı yaşadıktan 10 dakika sonra sağlı sollu 8-10 araba vardı, trafiğin akışına dair bir gelişme değişme sürekli araç çekerek sağlanamaz bence, park işi hallolmalı.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

aracın kadranı ile navigasyon daki hızınız arasında en az 4 veya 6 kilometre fark var. Radar aracın kadranına göre mi, navigasyon daki hızınıza göre mi hızınızı ölçüyor?

gerçek hız ölçülür. yani navigasyondaki hız ama onda da sapma olabilir.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

adli işlem yapsın demiyorum ki en azından bir tutanak tutulsun ne bir pasaport ehliyet sordu ne birşey biz çarpsak böyle birşey bizim başımıza gelse ne yapacaklarını biliyorlar ama arkadaşımın heryeri yara bere içinde hastaneye gidersen kaza yaptım deme bir yerden düştüm de yoksa bizimde başımız yanar diyor adam bunu söyleyen bir polis .

Olur mu öyle şey ya. Başı yanarsa yansın senin sağlığından canından kıymetli mi ? Adamın işi bu. Ben olsam 155 i arar şikayet ederdim. Böyle polis olmaz olsun. 

Abi araba çekme olayında araç çekilirken sahibi gelirse bırakmak zorundalar diye bir haber okumuştum bir ara o konuda bilgin var mı? Geçen pek bir sıkıntı yaşıyorduk bu mesele yüzünden de Kızılay'ın dibinde oturan biri olarak biz olayı yaşadıktan 10 dakika sonra sağlı sollu 8-10 araba vardı, trafiğin akışına dair bir gelişme değişme sürekli araç çekerek sağlanamaz bence, park işi hallolmalı.

Bununla ilgili bir haber yayınlandı doğrudur ama yasal bir dayanağı yok diye biliyorum. Yani Trafik polisinin insafına kalmış bir durum. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Sadık bu fark km bazında sabit bir fark değil, ortalama %5-7 gibi bir sapmayı dikkate almak lazım, yani 50 ile giderken bu 2-3 km/h civarında olabilir.

Hız sabitlemeyi talep edilen +%10 olarak yapmak en doğrusu.

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

@S.Velid Demir, Abi araba çekme olayında araç çekilirken sahibi gelirse bırakmak zorundalar diye bir haber okumuştum bir ara o konuda bilgin var mı? Geçen pek bir sıkıntı yaşıyorduk bu mesele yüzünden de Kızılay'ın dibinde oturan biri olarak biz olayı yaşadıktan 10 dakika sonra sağlı sollu 8-10 araba vardı, trafiğin akışına dair bir gelişme değişme sürekli araç çekerek sağlanamaz bence, park işi hallolmalı.

Bu genelge halen yürürlükte...

http://www.sabah.com.tr/Ekonomi/2011/05/01/artik-araclar-cekilemeyecek-422482698866

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Teşekkürler Özer abi. Genelgeden haberim vardı. Ancak genelgeler umumi emir yazıları olduğundan pek bir kanuni hükmü yok diye söylemek istemiştim. Meğer mevzuatta da yeri varmış.  Ben eski mevzuata bakmıştım. Yanlış bilgi için özür diliyorum. 2012 de eklenen bir madde ile değiştirilmiş

Araçların Kaldırılması Esas ve Usulleri

Madde 120- Yasak yerlere parkedilmiş araçlar özel tertibatlı bir araçla (kurtarıcı veya çekici) çekilerek belli bir yerde muhafaza altına alınır.

Kurtarıcılarla çekmede, gerekli durumlarda lift kullanılır.

Araçları Kaldıran ve Çekenler ile Araç Sahiplerinin Sorumluluğu

Madde 121- Araçların kaldırılması ve çekilmesi sırasında;

a) Görevlilerin sorumluluğu,

1) Kaldırma ve çekme işlemini yürüten görevliler, araçların herhangi bir şekilde zarar görmemesi için gereken dikkat ve titizliği göstermek zorundadır.

2) Geçiş üstünlüğü olan araçların bulundukları yerlerden çıkışına veya yangın musluklarının kullanılmasına engel olacak şekilde parketmiş olan araçlarla diğer araç ve yayaların giriş ve çıkışına mani olan araçlar en az zarar görecek şekilde alınarak kaldırılır.

3) Kapıları açık bırakılmış olan araçlar en yakın ve uygun bir yere kaldırılır. Sahibi araştırılıp bulunarak teslimi sağlanır. Aksi halde durum bir tutanakla tespit edilerek araç muhafaza altına alınır.

4) Araçların kaldırılıp götürülmesi sırasında yapılan masraflar ödettirilmeden, araçlar sahiplerine teslim edilemez.

5) (Ek:RG-21/3/2012-28240) Araç kaldırılıp götürülmeden veya götürüldüğü esnada sahibinin gelmesi durumunda trafik idari para cezası karar tutanağı kendisine tebliğ edilmek ve varsa yapılan masraflar ödettirilmek suretiyle sahibine teslim edilir.

B) Araç sahiplerinin sorumluluğu;

1) Yasak yerlerde ve hallerde paketmiş araç sahipleri, görevlilerin kusurundan meydana gelmemiş olan zararları, araçlarının kaldırma ve çekmeye uygun olmayan yapılarından dolayı kabullenmiş sayılırlar.

2) Araç sahipleri, araçlarının kaldırılıp götürülmesi sebebiyle yapılmış olan bütün masrafları ödemek zorundadırlar.

Araçların çekilmesi, kurtarılması ve götürülmesi ile çekilen, trafikten men edilen ve muhafaza altına alınan araçların bırakılacağı otoparkların belirlenmesi ve bu işlemlere dair masrafların tespiti

Aşağıdaki de eski mevzuattan

Araçların Kaldırılması Esas ve Usulleri

Madde 120- Yasak yerlere parkedilmiş araçlar özel tertibatlı bir araçla (kurtarıcı veya çekici) çekilerek belli bir yerde muhafaza altına alınır.

Kurtarıcılarla çekmede, gerekli durumlarda lift kullanılır.

Araçları Kaldıran ve Çekenler ile Araç Sahiplerinin Sorumluluğu

Madde 121- Araçların kaldırılması ve çekilmesi sırasında;

a) Görevlilerin sorumluluğu,

1) Kaldırma ve çekme işlemini yürüten görevliler, araçların herhangi bir şekilde zarar görmemesi için gereken dikkat ve titizliği göstermek zorundadır.

2) Geçiş üstünlüğü olan araçların bulundukları yerlerden çıkışına veya yangın musluklarının kullanılmasına engel olacak şekilde parketmiş olan araçlarla diğer araç ve yayaların giriş ve çıkışına mani olan araçlar en az zarar görecek şekilde alınarak kaldırılır.

3) Kapıları açık bırakılmış olan araçlar en yakın ve uygun bir yere kaldırılır. Sahibi araştırılıp bulunarak teslimi sağlanır. Aksi halde durum bir tutanakla tespit edilerek araç muhafaza altına alınır.

4) Araçların kaldırılıp götürülmesi sırasında yapılan masraflar ödettirilmeden, araçlar sahiplerine teslim edilemez.

B) Araç sahiplerinin sorumluluğu;

1) Yasak yerlerde ve hallerde paketmiş araç sahipleri, görevlilerin kusurundan meydana gelmemiş olan zararları, araçlarının kaldırma ve çekmeye uygun olmayan yapılarından dolayı kabullenmiş sayılırlar.

2) Araç sahipleri, araçlarının kaldırılıp götürülmesi sebebiyle yapılmış olan bütün masrafları ödemek zorundadırlar.

Bu da yeni ve güncel mevzuatın tamamı---->>>>http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.8182&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=karayollar%C4%B1%20trafik

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.