Jump to content
2019 Temmuz'dan sonraki tüm içerik ve üyelikler silinmiştir. Lütfen yeni kayıt yapınız ×
  • Hoş Geldiniz!

Tüm özelliklerine erişmek için şimdi kaydolun. Kayıt yaptırdıktan sonra, konu açabilir, konuları yanıtlayabilir, kullanıcıların mesajlarını beğenebilir, özel mesaj yollayabilirsiniz.

Kayıt olduktan sonra bu mesaj silinecektir.

Focus 3 Hoparlör Montajı

Önerilen Mesajlar

-Hoparlörler Hertz ,İtalyan marka 120 w ,16 cm ,fiyatı 4 tanesi 200 TL  ,50 Tl de montaja verdim ,montajı yapan usta bu markayı önerdi eğer anfi bağlamayacaksanız  bu marka ve hoparlör uygun dedi 

- Ses kalitesi ise orijinal hoparlöre göre çok iyi orijinal hoparlördeki gibi bası yüksek olan müziklerdeki pat pat yapma sesi kesinlikle gelmiyor ve ses daha temiz , daha net ve daha yüksek çıkıyor ,hissedilir bir atış oldu seste, tabi bir anfili sistem gibi çok artış olmasa da yinede orijinal hoparlörden daha yüksek ve kaliteli ses veriyor birde daha güçlü sony teyp bağlı olsa eğer daha da yüksek ve kaliteli ses alırız diye düşünüyorum.

-Hoparlörün montajı ise 1,5-2 saat falan sürdü kapıların içlerini sökmesi biraz uğraştırıyor 4-5 tane civata vardı kapıda gizlenmiş hepside birisi kapıyı içten açma yerindeki kolun orda  birisi kapıdaki kırmızı yansıtıcının arkasında ,yansıtıcı çıkıyor kızaklı monte edilmiş , birde kapının kilitlenen kısımın üstünde bir civata var (bu civata da plastik bir kapakla gizlenmiş )diğer 2 civata da kapıyı el ile içten kapatırken tuttuğumuz yerin altında bu el ile tutulan yer tırnaklarla tutturulmuş yerine  bunu çıkarırken dikkat etmek geriyor yoksa çıkarırken tırnaklar kırılabilir .

-Orijinal Hoparlöre gelecek olursak Çin malı ve 25 w , iyi bir hoparlör kullanmamış Ford, Focus 3 teki ses kalitesinden de belli zaten  :)

- Sonuç olarak hoparlörler benim hoşuma gitti ve memnunum iyiki taktırmışım daha önce taktırsaymışım diyorum düşünenlere kesinlikle öneririm ...Tabiki anfili sistem kadar olmasada temiz ve kaliteli ses isteyenler  ,anfili sistemdeki gibi aşırı yüksek ses istemeyenler için güzel bir seçim olabilir hoparlör değişimi  

Hoparlör değiştirmeyi düşünenlere yol göstermesi dileğiyle umarım yardımcı olabilmişimdir :) Sormak istediklerinizi cevaplayabilirim  :yeah:

• Beğen 11
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hoparlör değiştirmeyi bende düşünüyorum ama tek korkum ustanın kapı içini açarken zarar vermesi. Bir iki ustaya gösterdim adam uzay mekiği görmüş gibi bakıyor hiç focus 3 kapısı sökmemiş. Koşarak uzaklaşıyorum bende :)

• Beğen 2
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

ormak istediklerinizi cevaplayabilirim 

Güle güle kullan.

Önlere de mi koaksiyal taktınız yoksa?

Fiyat aşırı ucuz, nereden temin ettiniz?

biraz daha yüksek watt nasıl olurduki acaba

Watt hoparlör kalitesi için ancak dolaylı bir gösterge olabilir, sadece amfi ile ne kadar yüklenebileceğinizi gösterir, ayni amfi ile uyumu sağlamak için kullanılması gereken bir kriterdir, tabii empedans ile birlikte...

Ayrıca Watt değeri anlık (peak) ve sürekli (RMS) olarak değişkenlik gösterir, piyasada genellikle yüksek olduğu için satış promosyonu amacı ile anlık değerler kullanılır, halbuki sürekli değerler bazen yarı yarıya düşüktür. Amfi ile uyumlulukta buna da dikkat etmek gerekir.  

Ek amfi takmadan kullanılacak hoparlörlerde verimlilik önemlidir, bu konuda da takılan Hertz'ler 93 db/SPL ile iyi bir değere sahip. 

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Keyifli dinletiler dilerim.

Ben kendim yapacağım bu modifiyeyi. Bu yüzden eski kolonlarına talibim. Teklif şart herne deniliyorsa artık :) cevabını bekliyorum.

Kolonların montajında kullndığı sarı malzeme nedir? Bende Eski tası kullanmayı planlıyordum bunun yerine

• Beğen 1
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kapı üstlerinde zaten tweeter(tiz) yok mu hocam, neden 2 yollu hop seçtiniz. şimdide tizi kısmak zorunda kalmıyor mu sunuz?

bizim teyp lerin çıkışı kaç watt..4x 25 tir veya taş çatlasın 40..kaliteli 60 watt üstü bir hop bile yeter bizim focuslara..

teyp ne kadar iyi ise ses o kadar iyi ve temiz çıkar. hop un katkısı %10-20 yi geçmez

Mehmet Demir tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

kapı üstlerinde zaten tweeter(tiz) yok mu hocam, neden 2 yollu hop seçtiniz. şimdide tizi kısmak zorunda kalmıyor mu sunuz?

bizim teyp lerin çıkışı kaç watt..4x 25 tir veya taş çatlasın 40 veya 50..kaliteli 60 watt üstü bir hop bile yeter bizim focuslara..

Sony dışında arka kapılarda tweeter yok.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Güle güle kullan. :)

Güle güle kullan. :)

Güzel dileklerde bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ederim .

Hoparlör değiştirmeyi bende düşünüyorum ama tek korkum ustanın kapı içini açarken zarar vermesi. Bir iki ustaya gösterdim adam uzay mekiği görmüş gibi bakıyor hiç focus 3 kapısı sökmemiş. Koşarak uzaklaşıyorum bende :)

Keyifli dinletiler dilerim.

Ben kendim yapacağım bu modifiyeyi. Bu yüzden eski kolonlarına talibim. Teklif şart herne deniliyorsa artık :) cevabını bekliyorum.

Kolonların montajında kullndığı sarı malzeme nedir? Bende Eski tası kullanmayı planlıyordum bunun yerine

tahta mdf o sarı malzeme hoparlörü bağlayan ustanın elinde bayağı mevcuttu bundan, demekki çoğu montajda bunu kullanıyor...  Hoparlörü o çember şeklindeki mdf ye oturttu önce sonrada araca monte etti hoparlörü

evet herkese açtırmayın derim kapı içleri bayağı bir incelik ve dikkat gerektiriyor açmak için.Dikkatli açılmazsa tırnaklar kıralabilir..Hoparlörü dışardan alın ford servisine taktırın derim...en çok dikkat gerektiren yer  kapıyı içten kapatırken elle tuttuğumuz yer ,burası tırnaklarla tutturulduğu için biraz dikkatli olmak gerekiyor 

Güle güle kullan.

Watt hoparlör kalitesi için ancak dolaylı bir gösterge olabilir, sadece amfi ile ne kadar yüklenebileceğinizi gösterir, ayni amfi ile uyumu sağlamak için kullanılması gereken bir kriterdir, tabii empedans ile birlikte...

Ayrıca Watt değeri anlık (peak) ve sürekli (RMS) olarak değişkenlik gösterir, piyasada genellikle yüksek olduğu için satış promosyonu amacı ile anlık değerler kullanılır, halbuki sürekli değerler bazen yarı yarıya düşüktür. Amfi ile uyumlulukta buna da dikkat etmek gerekir.  

Ek amfi takmadan kullanılacak hoparlörlerde verimlilik önemlidir, bu konuda da takılan Hertz'ler 93 db/SPL ile iyi bir değere sahip. 

Güle güle kullan.

hoparlörü Kayseri Medya Markt 'ten temin ettim hoparlörü bağlayan ustayıda Medya Markt'eki satış elemanı yönlendirdi beraber çalışıyorlarmış...4 kapıyada fotodaki hoparlörden bağladım başka birşey bağlanmadı ..Hoparlörün Wattı yüksek olsa bile teypin gücü fazla olmayacağı için pek bir işe yaramayacak .

Güle güle kullan ses kalitesi eskisinden iyi olmuştur...

evet iyi oldu eskisinden

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

bizim teyp lerin çıkışı kaç watt..4x 25 tir veya taş çatlasın 40..kaliteli 60 watt üstü bir hop bile yeter bizim focuslara..

teyp ne kadar iyi ise ses o kadar iyi ve temiz çıkar. hop un katkısı %10-20 yi geçmez

hoparlörü , montajı yapan usta önerdi ,tizlerde kesinlikle sorun yok tizi +2 de kullanıyorum bası+2 ,+3 ,midline da -5te falan ,daha önce orijinal hoparlörde kullanırken de sadece bas ayarı değişikti bası 0 da kullanıyordum o zaman .Evet teyp de güçlü olursa kalite daha da artar ama bu hoparlörlerde de pat pat sesi gitti ,kalite ve ses arttı.% 20den fazla katkı sağladı bence 

çağlar çetinkaya tarafından düzenlendi
Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Eskiden ne güzeldi; bu sınıf araçlarda teyp genelde sonradan takılırdı, bir nevi masrafı ama ayrı bir heyecanı vardı o dönemler :)

Şimdi standart sunulan ses sistemini beğenmezsen işin zor, en kolay yöntem daha verimli hoparlör takmak ama kapı döşemelerini sökmek de eskiye göre zor.

...........

hoparlörü Kayseri Medya Markt 'ten temin ettim hoparlörü bağlayan ustayıda Medya Markt'eki satış elemanı yönlendirdi beraber çalışıyorlarmış...4 kapıyada fotodaki hoparlörden bağladım başka birşey bağlanmadı ..Hoparlörün Wattı yüksek olsa bile teypin gücü fazla olmayacağı için pek bir işe yaramayacak .

Ne güzel; burda Sony - Pioneer dan başka marka duyan usta sayısı çok az, duysalar da yeni nesil araçların demontesini bilmiyorlar. -_-

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 1 ay sonra...

Çağlar Bey oldukça faydalı güzel bir konu açmışsınız

25watt'lık hoparlörler acaba her donanımda aynı mı¿ orjinal sony sistemli Focus3'ün ses sistemi vasat. Eski Sony sistemin yanından geçemiyor :(

ünite iyi olabilir ama hoparlörler zayıf sanırım. Hatta kötü bile diyebilirim. O derece.

Burda nasıl bir sistem kullanılmış komponent mi oluyor? daha uygun bir iyileştirme yapılabilir mi?

Araç üzerindeki hoparlörlerin rms değerini nerden öğrenebiliriz, ünite Sony max çıkış kaç wattı destekliyor bu bilgileri kim bilir acaba?

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Burda nasıl bir sistem kullanılmış komponent mi oluyor? daha uygun bir iyileştirme yapılabilir mi?

Araç üzerindeki hoparlörlerin rms değerini nerden öğrenebiliriz, ünite Sony max çıkış kaç wattı destekliyor bu bilgileri kim bilir acaba?

Yetkili servis elektrik bölümü.

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

• 3 yıl sonra...

Çağlar bey aracınıza yaptığınız bu hoparlör degisiminden önce arka kapı hoparlorlerinde müziğin sesini actiginizda böyle titreme ve sarsılma gibi sesler varmıydi benim araçta böyle bir sorun var yani arkada oturan kişi müziğin sesi biraz fazla olunca rahatsız oluyor sizdede  varmıydi bu sorun eğer vardı ise suan varmi

Yorum bağlantısı
Diğer sitelerde paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap
  • Yeni Oluştur...

Önemli Bilgi

Bu siteyi kullanarak, forum Gizlilik Politikasını kabul etmiş olursunuz.